Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4492)
З потоку життя (7295)
Душі криниця (4184)
Українці мої... (1687)
Резонанс (2185)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1852)
Крим - наш дім (1170)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (245)
Бути чи не бути? (384)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (230)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
НЕЗВИЧАЙНИЙ ПОС╤БНИК НЕЗВИЧАЙНОГО МУЗЕЮ
Пос╕бник стане чудовим додатковим матер╕алом для виховання д╕тей на основ╕ правдиво╖ ╕стор╕╖...


ДВА З ПОЛОВИНОЮ СТОЛ╤ТТЯ ╤ П’ЯТЬ ДН╤В
6 вересня в Нац╕ональному музе╖ ╕стор╕╖ Укра╖ни в Друг╕й св╕тов╕й в╕йн╕ в╕дкрилася виставка...


СУДЖА: ╤СТОР╤Я, ЯКА ПОВЕРТА╢ТЬСЯ?
Що ми зна╓мо про м╕стечко та його укра╖нську ╕стор╕ю…


ОДЕСЬК╤ ПРАПОРОНОСЦ╤
На закритому зас╕данн╕ Ки╖вський обласний суд визнав ╖х винними у проведенн╕ антирадянсько╖...


ЯК КОМАНДУВАЧ УПА Л╤КУВАВСЯ В САНАТОР╤ЯХ ОДЕСИ
Лише п╕сля його смерт╕ радянськ╕ спецслужби д╕зналися про те, що коли вони шукали...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 05.06.2009 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#23 за 05.06.2009
«ПОЛ╤ГОН» ДЛЯ УПОКОРЕННЯ УКРА╥НЦ╤В СТАВ ЦЕНТРОМ СПРОТИВУ ТОТАЛ╤ТАРНОМУ РЕЖИМОВ╤

╤СТОР╤Я ╤ СУЧАСН╤СТЬ

Ун╕кальн╕ факти з ╕стор╕╖ визвольного руху та боротьби з ним радянсько╖ системи КДБ та НКВС оприлюднен╕ п╕д час презентац╕╖ другого тому книги «Реаб╕л╕тован╕ ╕стор╕╓ю. Р╕вненська область». Зокрема, йшлося про те, що у пово╓нн╕ роки Р╕вненщина була перетворена на сво╓р╕дний «пол╕гон», де в╕дпрацьовувались технолог╕╖ «упокорення» Зах╕дно╖ Укра╖ни.
Книга стала результатом досл╕дницького пошуку обласно╖ науково-редакц╕йно╖ групи в арх╕восховищах Укра╖ни. У н╕й розкриваються причини, характер, специф╕ка, переб╕г пол╕тичних репрес╕й тотал╕тарно╖ доби в Р╕вненськ╕й област╕, йдеться про масштаби порушень та оп╕р з боку м╕сцевого населення, укра╖нських нац╕онально-визвольних формувань. Наведен╕ десятки приклад╕в брутально╖ розправи каральних орган╕в з укра╖нською молоддю, яка виявляла непокору б╕льшовицькому режимов╕, – учнями, студентами, призовниками, комсомольцями.
Документи св╕дчать: на територ╕╖ област╕ функц╕онували дев’ять радянських м╕жобласних структур, як╕ узгоджували д╕╖ орган╕в держбезпеки та внутр╕шн╕х в╕йськ. Насл╕док – 30 тисяч репресованих мешканц╕в краю. Арх╕вн╕ матер╕али доводять, що у д╕яльност╕ спецгруп мали м╕сце не просто протиправн╕ д╕╖ (так зван╕ порушення соц╕ал╕стично╖ законност╕), а д╕╖, як╕ не можуть бути визначен╕ ╕накше, як злочини проти людства, говорить член науково-редакц╕йно╖ групи книги, зав╕дувач в╕дд╕лу «╤нститут досл╕д╕в Волин╕» Р╕вненського обласного кра╓знавчого музею ╤гор Марчук.
«Перед нами була мета в╕днайти документи, як╕ ще н╕де не були оприлюднен╕, щоб ус╕ могли ╖х проанал╕зувати. Ми тут бачимо, як пода╓ ╕нформац╕ю радянська влада. ╤ як реагують на це населення ╕ повстанц╕», – сказав ╤гор Марчук.
Ось, скаж╕мо, проти учасник╕в одн╕╓╖ з таких спецгруп прокурор порушив крим╕нальну справу – за те, що вони знищили надто багато людей, котр╕ були направлен╕ на Р╕вненщину на роботу з╕ сх╕дно╖ Укра╖ни – розпов╕да╓ ╤гор Марчук: «Там ╓ витяг з крим╕нально╖ справи – учасники ц╕╓╖ спецгрупи були притягнут╕ до в╕дпов╕дальност╕, але оск╕льки сл╕дч╕ не виявили в ╖хн╕х д╕ях жодного складу злочину, тобто вони активно боролися п╕д маскою повстанц╕в – ╖х було випущено, а крим╕нальна справа щодо них була припинена».
За словами ╤горя Марчука, ╕нод╕ виника╓ дискус╕я, що робити з такими крим╕нальними справами, коли ╓ висновок прокурора, що вони реаб╕л╕тован╕, але пом╕щати цих людей у той список реаб╕л╕тованих ми не ма╓мо морального права.
«Думаю, що в цьому випадку будуть зроблен╕ важлив╕ кроки. Тому що нав╕ть зараз Служба безпеки готу╓ двотомник про д╕яльн╕сть цих агентурно-бойових груп, як╕ д╕яли п╕д маркою повстанц╕в, – як написано в Б╕бл╕╖: «Нема╓ н╕чого та╓много – все виявиться», – зазначив ╤гор Марчук.
Скаж╕мо, рапорт майора Соколова – кер╕вника одн╕╓╖ з╕ спецгруп, котра д╕яла на територ╕╖ к╕лькох район╕в Терноп╕льщини – генерал-майоров╕ Горшкову на початку 1945 року, який назива╓ причину реконсп╕рац╕╖ спецгруп перед укра╖нським п╕дп╕ллям та населенням: «Ця реконсп╕рац╕я сталася тому, що майже вс╕ райв╕дд╕ли, переважно Р╕вненсько╖ област╕, орган╕зували спецгрупи, як╕ намагалися д╕яти п╕д виглядом банд».
Книга рясн╕╓ пов╕домленнями про д╕яльн╕сть ╕ безд╕яльн╕сть прокурор╕в р╕зного рангу. Ц╕кавим ╓ факт, що окрем╕ прокурори все ж наважувалися заявляти про порушення, наголошу╓ кандидат ╕сторичних наук Любов Галуха: «Я б хот╕ла згадати тут пр╕звище Серг╓╓ва, який був пом╕чником прокурора Р╕вненсько╖ област╕ ╕ який у той час спробував противитись т╕й машин╕, що несла терор сво╖ми д╕ями, насм╕лився вказувати на порушення у д╕ях (спецгруп), на те, що як╕сь терористичн╕ моменти застосовуються щодо мирного населення. Це був дуже в╕дважний крок».
Незважаючи на масштабний характер репрес╕й, мешканц╕в Р╕вненсько╖, Терноп╕льсько╖, Волинсько╖ областей не можна вважати жертвами злочинного режиму, адже вони активно боролися за власну свободу й чинили пост╕йний спротив. Про це св╕дчать матер╕али допит╕в ╕ р╕шення судових зас╕дань, а також документи про ц╕лковите знищення ц╕лих волинських родин, у яких не лишилося нащадк╕в.
Книгу можна доповнювати новими томами, як╕ б розпов╕дали про репрес╕╖ стосовно окремих груп населення – за нац╕ональною, рел╕г╕йною, соц╕альною ознаками, стверджують укладач╕. Разом ╕з обуренням п╕сля знайомства з фактами очорнення повстанц╕в руками геб╕ст╕в охоплю╓ впевнен╕сть у необх╕дност╕ оф╕ц╕йного визнання УПА героями Укра╖ни ╕ роздуми про неприпустим╕сть повернення авторитарного режиму на укра╖нськ╕ терени, каже доктор ╕сторичних наук, професор нац╕онального ун╕верситету «Острозька академ╕я» Володимир Трофимович: «╤нод╕ я чую голоси людей, невдоволених нин╕шн╕м станом речей в Укра╖н╕, як╕ кажуть, що нам треба «сильну руку, укра╖нського Стал╕на, диктатуру для наведення порядку». Почитайте зм╕ст цього тому, ╕ ви побачите, як та «сильна рука» зламала дол╕ ╕ життя десятк╕в тисяч наших краян. Чи вам тако╖ влади потр╕бно сьогодн╕?».
Днями в управл╕ннях Служби безпеки Укра╖ни у Р╕вненськ╕й та Волинськ╕й областях були в╕дкрит╕ ╕нформац╕йно-дов╕дков╕ зали, у яких науковц╕ та досл╕дники траг╕чних стор╕нок ╕стор╕╖ комун╕стичного режиму зможуть мати в╕дкритий доступ до ще донедавна засекречених арх╕в╕в радянських спецслужб, пов’язаних ╕з укра╖нським визвольним рухом, пол╕тичними репрес╕ями та голодоморами. В╕дкритий електронний арх╕в документ╕в СБУ орган╕зували на виконання в╕дпов╕дних указ╕в та доручень Президента Укра╖ни В╕ктора Ющенка.

Валентина Одарченко.
http://www.radiosvoboda.org/content/article/1744220.html

Терноп╕льська облрада призначила п╕льги членам родин вояк╕в ОУН-УПА

21 травня 2009 року в Терноп╕льськ╕й обласн╕й рад╕ в╕дбулося чергове зас╕дання депутатсько╖ ком╕с╕╖ з питань соц╕ально╖ пол╕тики та прац╕, м╕грац╕╖, у справах пенс╕онер╕в, ветеран╕в та ╕нвал╕д╕в. Ком╕с╕я ухвалила р╕шення про надання п╕льг д╕тям реаб╕л╕тованих ос╕б та дружинам (чолов╕кам) померлих учасник╕в бойових д╕й ОУН-УПА.
╤н╕ц╕атором р╕шення стала голова ком╕с╕╖, депутат Терноп╕льсько╖ обласно╖ ради в╕д ВО «Свобода» Мар╕я Чашка. Ком╕с╕я вир╕шила надати д╕тям реаб╕л╕тованих ос╕б, як╕ народилися п╕д час перебування матер╕ у тюрм╕, п╕д сл╕дством або на примусовому л╕куванн╕ та проживають у Терноп╕льськ╕й област╕, п╕льги за статтею 3 Закону Укра╖ни «Про реаб╕л╕тац╕ю жертв пол╕тичних репрес╕й на Укра╖н╕».
Ком╕с╕я також вир╕шила поширити на дружин (чолов╕к╕в) померлих учасник╕в бойових д╕й ОУН-УПА гарант╕╖ ╖х соц╕ального захисту та п╕льги, що мають вдови загиблих учасник╕в в╕йни.
Окремим р╕шенням депутатсько╖ ком╕с╕╖ з питань соц╕ально╖ пол╕тики та прац╕, м╕грац╕╖, у справах пенс╕онер╕в, ветеран╕в та ╕нвал╕д╕в стало р╕шення про передбачення кошт╕в на оздоровлення ветеран╕в ОУН-УПА, реаб╕л╕тованих жертв пол╕тичних репрес╕й Терноп╕льсько╖ област╕ у л╕карн╕ центру реаб╕л╕тац╕╖ ветеран╕в ОУН-УПА «Говерла» у м. Моршин╕ Льв╕всько╖ област╕. В цьому центр╕ л╕куються пол╕тв’язн╕ з Льв╕всько╖, ╤вано-Франк╕всько╖, Волинсько╖, Р╕вненсько╖, Черн╕вецько╖ ╕ Терноп╕льсько╖ областей.
Основою для ухвалення такого р╕шення стало звернення до голови Терноп╕льсько╖ обласно╖ ради Олекс╕я Кайди в╕д Сп╕лки пол╕тичних в’язн╕в Укра╖ни. У зверненн╕ йдеться про те, що вже протягом десяти рок╕в ╕снування л╕кувально-реаб╕л╕тац╕йного центру сума кошт╕в щор╕чно╖ допомоги залиша╓ться незм╕нною. На сьогодн╕ в «Говерл╕» для харчування колишн╕х пол╕тв’язн╕в та репресованих на добу вид╕ля╓ться 10 гривень. У той же час у м╕ст╕ Моршин також д╕╓ в╕йськовий санатор╕й, де колишн╕м катам – оф╕церам НКВС, КДБ на харчування вид╕ляють 160 гривень на добу.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 05.06.2009 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7346

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков