Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3415)
З потоку життя (6649)
Душі криниця (3593)
Українці мої... (1478)
Резонанс (1532)
Урок української (995)
"Білі плями" історії (1702)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ХТО ПРИНАДЖУ╢ ЗВ╤РА
якби нав╕ть укра╖ноф╕льство кримчан у 2014 роц╕ було й на порядок сильн╕шим, воно не гарантувало...


З БЛОГУ ГАЛИНИ ПАГУТЯК: Л╤ТЕРАТУРНА ОСВ╤ТА
Знання р╕дно╖ та св╕тово╖ культури ще не робить вас культурними людьми, але допомага╓ в╕дчути...


ЩО МА╢ НА МЕТ╤ ╤Н╤Ц╤АТИВА ГАЛИНИ ТРЕТЬЯКОВО╥ – СТВОРЕННЯ ПЕНС╤ЙНОГО РАЮ ДЛЯ ЗАПРОДАНЦ╤В, ЧИ ЩЕ ОДИН КРОК УКРА╥НИ НА ШЛЯХУ ДО ПРАВОВО╥ ДЕРЖАВИ?
висловлювання «слуги народу», Голови ком╕тету ВР з соц╕ально╖ пол╕тики пан╕ Галини...


ГАЛИНА ПАГУТЯК: ЖАБИ ╤ ОРЛИ
На мотив Олександра Олеся


В╤КТОР╤Я ТОРОН: ЯК ОРЛИ
Тривають суперечки про те, чого усе-таки не вистача╓ укра╖нському народов╕, щоб об’╓днатись...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 22.05.2009 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#21 за 22.05.2009
ЧИ СПРАЦЮ╢ ЕФЕКТ БУМЕРАНГА?

13 травня на телеканал╕ «Чорноморська» в програм╕ «Бумеранг» транслювалася передача, задекларована як така, що ма╓ прислужитися ╕де╖ нац╕онального примирення у зв’язку з Днем перемоги у Друг╕й св╕тов╕й в╕йн╕, под╕╖ яко╖ продовжують осмислюватися ╕ переосмислюватися. В╕йна, як ╕ будь-яка екстремальна ситуац╕я, стала великим випробуванням для кожно╖ людини, для народ╕в, для влади, для во╓начальник╕в. Мали «свою правду» б╕йц╕ Червоно╖ арм╕╖, але «свою правду» мали ╕ вояки ОУН-УПА. Вт╕м живемо ми в одн╕й держав╕, ╕ сьогодн╕ доц╕льн╕ше говорити не про дв╕ пожитт╓во воююч╕ сторони, а про жертви того страх╕ття, якого зазнали народи у той критичний пер╕од.
Але, як показала ця передача, до нац╕онального примирення ми сьогодн╕ не ближче, н╕ж 64 роки тому. Фрагмент «во╓нних д╕й» спалахнув прямо п╕д час ╖╖ трансляц╕╖ перед телекамерою. Хто виступив у рол╕ нападника, агресора, телеглядач╕ мали змогу визначити безпомилково. Та чи можна, засуджуючи фашистську ╕деолог╕ю, насл╕дувати ╖╖ у власн╕й повед╕нц╕? Про ╕нцидент на телебаченн╕ — наша розмова з народним депутатом ВР АРК в╕д фракц╕╖ «Курултай – РУХ» Леон╕дом Пилунським (на фото).
— Те, що трапилося у прямому еф╕р╕, сколихнуло укра╖нську громадськ╕сть. Леон╕де Петровичу, можливо, вам, як учаснику нав’язаного конфл╕кту, в╕домо б╕льше, н╕ж зна╓мо ми? Ваш╕ коментар╕ у зв’язку з тим, що в╕дбулося?
— Це була чи то провокац╕я, чи то недолуг╕сть з боку редактора програми «Бумеранг», яка з «Чорноморкою» прямого зв’язку не ма╓. Взагал╕ у святков╕ переможн╕ дн╕ говорити про так╕ под╕╖ було не сл╕д. Сусп╕льство не готове це розважливо сприймати. Воно не зна╓, що ╓ правдою. Радянська влада в╕дкривала перед людьми лише маленьке в╕конце, в яке можна було побачити правду такою, якою хот╕ли ╖╖ показати. Але 90% правди ми не зна╓мо. Хоча б такий приклад: ╕з 20 том╕в Нюрнберзького процесу було оприлюднено лише 7. Що в ╕нших? Во╓нн╕ под╕╖ трактуються зг╕дно з позиц╕╓ю Генпрокурора Р. Руденка, який представляв радянську владу, виступаючи на Нюрнберзькому процес╕, де згадувалася див╕з╕я «Галичина». Але ж було ╕ майже 25 див╕з╕й СС, де служили рос╕яни! Давайте в╕дкри╓мо людям всю правду! Та тод╕ зруйну╓ться ╕деолог╕чна основа, яку використовують ╕ нин╕шн╕ пол╕тики. Зв╕дти й галас: не ч╕пайте ╕стор╕ю!
Сам я не маю жодного в╕дношення до ОУН-УПА. Але коли кажуть, що ╖╖ вояки знищували ╓вре╖в та радянську ╕нтел╕генц╕ю у 1941 роц╕, не можу не заперечити: брехня. Адже ОУН-УПА було створено двома роками п╕зн╕ше. Маю зауважити, що тема примирення в передач╕ взагал╕ не прозвучала.
— А що все ж таки послужило приводом нападу на вас депутата Родив╕лова?
— В╕н почав мен╕ погрожувати, а я сказав: н╕чого ти не зробиш. Ось в╕н ╕ дов╕в протилежне, накинувшись на мене з кулаками. Правда, довелося чути ╕ таку верс╕ю, н╕бито я його пост╕йно перебивав. Але я його не перебивав ╕ не розмовляв з ним взагал╕. Я ще до телееф╕ру говорив про те, що розмова у такому склад╕ недоц╕льна – надто нер╕вн╕ сили представник╕в р╕зних позиц╕й. Але коли з’явилася ще й пан╕ Гаврильова, яка мен╕ доп╕ка╓ вже 19 рок╕в ╕ фактично ╓ не журнал╕сткою, а «агентом впливу», переконався, що про конструктив ╕ думати год╕. Мене шокувало також, коли пол╕толог Форманчук заявив, що у в╕йн╕ перем╕г Стал╕н. А як же народ, його величезн╕ жертви? Так╕ заяви ╓ приниженням живих ╕ мертвих. Як ╕ заяви, що люди помирали з рад╕стю. Це — цин╕зм. Просто життя ╖хн╓ н╕чого не вартувало, незалежно в╕д нац╕ональност╕, ╕ ╖х використовували як гарматне м’ясо. ╤ все це мають знати наш╕ нащадки.
— А якби на вашому м╕сц╕ опинилася ╕нша людина ╕ почала би висловлювати сво╖ думки, з нею теж м╕г би трапитись под╕бний ╕нцидент?
— Думаю, що так. Тому цей факт не можна замовчувати. В╕н ма╓ одержати належну оф╕ц╕йну оц╕нку. Коли держслужбовець дуже високого рангу, кер╕вник ком╕с╕╖ з культури ВР АРК, людина Президента заявля╓, що нема╓ н╕ укра╖нсько╖ мови, н╕ взагал╕ Укра╖ни, це мусить викликати адекватну реакц╕ю. Я маю нам╕р звернутися до суду. Хоча, на в╕дм╕ну в╕д Родив╕лова, н╕коли не судився. Вважаю, що на цей факт повинна звернути увагу вся укра╖нська громада Криму, аби нас б╕льше не см╕ли ч╕пати. Коли у горе-пол╕тик╕в зак╕нчуються аргументи, вони пускають в х╕д кулаки. Як кажуть, за наше жито нас ╕ бито.
— А чи зверталися ви в ком╕с╕ю з депутатсько╖ етики ╕з цього приводу?
— Ком╕с╕я д╕йшла висновку, що на телебаченн╕ Родив╕лов був присутн╕й не як депутат, а просто як людина.
— ╤ це зазначалося в титрах?
— Запитання риторичне. До реч╕, наша колега з ДТРК «Крим», депутат Копа╓нко на зас╕данн╕ ком╕с╕╖ зауважила: «Слава Богу, що знайшовся справжн╕й чолов╕к, який захистив нас в╕д провокац╕й Пилунського». Влада ╕ ран╕ше розправлялася з неугодними, тепер це роблять нащадки тих людей, для них не ╕сну╓ н╕ чест╕, н╕ г╕дност╕, а ╖хня ╕деолог╕я трима╓ться на брехн╕.
— А ось якби у ВР АРК укра╖нську громаду представляла не лише одна людина, все було б значно прост╕ше?
— Це вже питання щодо нашо╖ ╓дност╕. За 18 рок╕в ми не спромоглися об’╓днатися. Коли створювалася «Наша Укра╖на», нам дали зрозум╕ти, що це не сп╕льний проект, а просто л╕беральний, який до нац╕онально╖ демократ╕╖ не ма╓ жодного стосунку. А ще ми дов╕дались, що оф╕ц╕йний Ки╖в на Крим махнув рукою як на безперспективний, у передвиборний пер╕од ми лишилися поза його увагою. Це, звичайно, викликало у мене розчарування. Бо не можна в Ки╓в╕ будувати одну державу, а в Криму ╕ншу. Тож виборами у нас н╕хто не займався.
Сьогодн╕ треба в╕дверто сказати ╕ про те, що ж в╕дбулося в держав╕ за останн╕ 6-7 рок╕в. Визнати помилки, проанал╕зувати нин╕шню ситуац╕ю. Окр╕м 20% кримчан-укра╖нц╕в, ми могли б при╓днати ще й 8-9% кримських татар, аби т╕ в╕дчули, що за нами – реальна сила. ╤ тод╕ б могли створити у парламент╕ сп╕льну фракц╕ю. За те, що сьогодн╕ в кримському пол╕тикум╕ ситуац╕я саме така, якою вона ╓, я беру в╕дпов╕дальн╕сть ╕ на себе особисто. Бо теж помилявся. Але цього разу на баз╕ «Кримсько╖ св╕тлиц╕» ще до будь-яких з’╖зд╕в треба провести низку «круглих стол╕в» ╕ виробити сп╕льний курс подальших д╕й.
— А як, на вашу думку, чи може Конгрес укра╖нц╕в Криму посприяти такому об’╓днанню?
— Думаю, його треба проводити дещо в ╕ншому формат╕, н╕ж в╕н готу╓ться. Ми ма╓мо створити умови для виборчого процесу з перспективою утворення пост╕йно д╕ючого передвиборного органу. Для цього у нас просто не буде ╕ншого шансу.
Треба показати людям нав╕ть м╕н╕мальн╕ здобутки укра╖нсько╖ громади. Якби ми змогли публ╕чно продемонструвати свою перемогу над ось такими родив╕ловими, це вже б додало людям впевненост╕ у власних силах. Досить вже квилити ╕ скаржитися на життя, настав час д╕яти! З цього приводу я хот╕в би звернутися до ус╕х читач╕в «Кримсько╖ св╕тлиц╕», аби ми змогли озвучити вс╕ факти приниження г╕дност╕ укра╖нц╕в. Ц╕ приклади мають прозвучати на в╕дкритому судовому процес╕. Сьогодн╕ в╕дбува╓ться дещо схоже на те, що було напередодн╕ Друго╖ св╕тово╖ в╕йни, коли активно д╕яла так звана «п’ята колона», яка захоплювала ╕нформац╕йний прост╕р. Але, в╕домо, коли ╕стор╕я повторю╓ться, то вперше вона в╕дбува╓ться як трагед╕я, а вдруге – як комед╕я.
Трагед╕ю ми вже пережили. Це ╕ доля польських оф╕цер╕в, розстр╕ляних в Катин╕ енкаведистами п╕д маркою фашист╕в, ╕ голодомор, про який сьогодн╕ багато хто не хоче чути. До реч╕, п╕д час виступу на траурному м╕тингу з нагоди 65-р╕ччя з дня депортац╕╖ кримських татар Мустафа Джем╕л╓в зауважив, що доля кримських татар схожа з долею укра╖нц╕в. ╤ це — правда, бо й т╕, й ╕нш╕ потерпали в╕д пол╕тики Кремля, але мовчанкою ╕ терп╕нням ми ситуац╕ю не зм╕нимо, настав час припинити ц╕ колон╕альн╕ заз╕хання. На нашому боц╕ правда ╕ Бог.
— Спасиб╕ за розмову. Спод╕ва╓мося, що «Кримська св╕тлиця» в╕зьме найактивн╕шу участь у зриванн╕ масок з колон╕ально╖ системи, про яку йшлося, а також у захист╕ г╕дност╕ нашого народу. На мою думку, було б доц╕льно домагатися затвердження на законодавчому р╕вн╕ в╕дпов╕дальност╕ за приниження нац╕онально╖ г╕дност╕ титульно╖ нац╕╖ та наругу над державною мовою, державними символами та нашою не викривленою ╕стор╕╓ю, як це зробив наш Президент щодо Голодомору.
Тамара СОЛОВЕЙ.

ТИМ ЧАСОМ…
НАПАД — НАЙКРАЩИЙ ЗАХИСТ. ╤ В╤Д ╤СТОРИЧНО╥ ПРАВДИ — ТЕЖ?

При Президентов╕ Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ створять ком╕с╕ю з протид╕╖ спробам фальсиф╕кац╕╖ ╕стор╕╖ на шкоду ╕нтересам Рос╕╖. Президент Дмитро Медвед╓в п╕дписав в╕дпов╕дний указ, пов╕домили в прес-служб╕ Кремля.
7 травня у сво╓му в╕деоблогу Д. Медвед╓в заявив, що Рос╕я част╕ше почала зустр╕чатися з ╕сторичними фальсиф╕кац╕ями. «Причому так╕ спроби стають дедал╕ жорстк╕шими, зл╕шими, агресивн╕шими», — сказав в╕н.
Як пов╕домляв УН╤АН, у кв╕тн╕ Ком╕тет Державно╖ думи РФ у справах СНД ╕ зв’язк╕в ╕з сп╕вв╕тчизниками запропонував передбачити законодавчо введення санкц╕й проти кра╖н колишнього СРСР, де реаб╕л╕ту╓ться нацизм.
* * *
Впливов╕ ╓вропейськ╕ видання звертають увагу на намагання Кремля законодавчо встановити «╓дино правильно точку зору на ╕стор╕ю». Це, як наголошують чимало журнал╕ст╕в, насамперед, загрожу╓ кра╖нам колишнього СРСР. Так, укра╖нцям, як╕ з фактами у руках п╕дтверджують злочини Радянсько╖ арм╕╖ проти ╖хн╕х сп╕вв╕тчизник╕в, загрожу╓ за новим законом, що обговорю╓ться у Держдум╕, максимум п’ять рок╕в ув’язнення або ж штраф у розм╕р╕ п╕вм╕льйона рубл╕в.
Впливова «Франкфуртер Аль╜емайне Цайтун╜» назива╓ спроби рос╕йсько╖ влади законодавчо встановити «╓дино правильну точку зору на ╕стор╕ю» поверненням до тотал╕таризму, спробою в╕дновлення «╕мпер╕ал╕зму» у мисленн╕ рос╕ян щодо ╖хнього минулого та в╕дмовою в╕д плюрал╕зму в досл╕дженнях ╕сторичних под╕й. Газета вважа╓, що з ухваленням в╕дпов╕дного закону, який тепер обговорюють у Дум╕, низц╕ л╕дер╕в прибалт╕йських кра╖н та Укра╖ни «доведеться в╕дмовитися в╕д в╕зит╕в до Рос╕╖, щоб уникнути можливого покарання. Б╕льше того, зг╕дно з новим законом, Рос╕я може покарати «кра╖ни, як╕ займаються державним ╕сторичним рев╕з╕он╕змом», видворенням ╖хн╕х посл╕в, розривом дипломатичних в╕дносин. Твердження, н╕бито Радянська арм╕я зд╕йснювала п╕д час Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни злочини, буде каратися зг╕дно з новим законом. Тепер ста╓ неможливим не лише м╕ждержавне обговорення гострих проблем в╕йни, але й ╓ загроза подальшого ускладнення м╕ждержавних стосунк╕в на пострадянських теренах. Рос╕йська газета «Комерсант» назива╓ створення президентом Медвед╓вим ком╕с╕╖ з боротьби з фальсиф╕кац╕╓ю ╕стор╕╖ намаганням «гарантувати Рос╕╖ минуле». А «Н╓зав╕с╕мая ╜аз╓та» наводить думки експерт╕в про те, що «поява тако╖ ком╕с╕╖ ╓ поверненням до час╕в стал╕н╕зму» ╕ намаганням закрити в╕д ╕сторик╕в маси до сьогодн╕ нев╕домих, засекречених владою, документ╕в час╕в ВВВ. А рос╕йськ╕ «В╓домост╕» попереджають устами кер╕вника московського «Мемор╕алу» Арсен╕я Рог╕нського, що так╕ кроки Кремля ╓ спробою встановлення «╓динодумства». «Рос╕йська газета», навпаки, твердить, що укра╖нський Президент В╕ктор Ющенко сво╓ю нещодавньою заявою про «необх╕дн╕сть знищення на територ╕╖ Укра╖ни пам’ятник╕в тотал╕таризму» «розв’язав терор», «п╕д╕гр╕ва╓ антирос╕йськ╕ настро╖», щоб таким чином «ускладнити д╕алог Прем’╓ра Юл╕╖ Тимошенко з Москвою»...
http://www.radiosvoboda.org/content/article/1735649.html

КРИМСЬКИЙ «СИНХРОН»
Певне, готуючи сво╓р╕дний ╕деолог╕чний «плацдарм» для рос╕йського президента, ще 22 кв╕тня Верховна Рада Автономно╖ Республ╕ки Крим (а паралельно — депутати м╕ськради Севастополя) ухвалила звернення до ВР Укра╖ни з приводу «недопущення пропаганди фашизму й расово╖ нетерпимост╕, реаб╕л╕тац╕╖ й геро╖зац╕╖ фашистських колаборац╕он╕ст╕в».
Кримськ╕ депутати р╕шуче виступають «проти спроб перегляду п╕дсумк╕в Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни, а також зд╕йснення д╕й, спрямованих на реаб╕л╕тац╕ю пос╕бник╕в фашистського режиму, в першу чергу Орган╕зац╕╖ Укра╖нських Нац╕онал╕ст╕в (ОУН) ╕ Укра╖нсько╖ Повстансько╖ Арм╕╖ (УПА), а також ╖хн╕х л╕дер╕в Степана Бандери й Романа Шухевича...
У низц╕ кра╖н Зах╕дно╖ ╢вропи й у Рос╕йськ╕й Федерац╕╖ д╕ють закони, що встановлюють карну й адм╕н╕стративну в╕дпов╕дальн╕сть за пропаганду неонацизму, — йдеться, зокрема, у заяв╕. Пропону╓мо розглянути й ухвалити внесений народним депутатом Укра╖ни Колесниченком В. В. законопроект «Про заборону реаб╕л╕тац╕╖ ╕ геро╖зац╕╖ фашистських колаборац╕он╕ст╕в 1933-1945 рр.». Вважа╓мо, що його ухвалення дозволить припинити пол╕тичн╕ спекуляц╕╖, спрямован╕ на фальсиф╕кац╕ю ╕стор╕╖, створить правову базу для притягнення до в╕дпов╕дальност╕ ос╕б, як╕ пропагують фашизм ╕ расову нетерпим╕сть, реаб╕л╕тац╕ю ╕ геро╖зац╕ю фашистських колаборац╕он╕ст╕в, ╕ буде сприяти п╕двищенню м╕жнародного авторитету Укра╖ни, заявляють депутати ВР АРК.


ЧОМУ З Н╤МЦЯМИ ДОМОВЛЯТИСЯ ЛЕГШЕ, Н╤Ж З╤ СВО╥МИ?
Як пов╕домила прес-служба ВР АРК, голова Верховно╖ Ради Криму Анатол╕й Гриценко зустр╕вся з представниками б╕знес-делегац╕╖ Федерального м╕н╕стерства економ╕ки ╕ технолог╕й Н╕меччини, яка 12-14 травня брала участь у кримсько-н╕мецькому б╕знес-форум╕, що проходив у Криму.
А. Гриценко висловив упевнен╕сть в тому, що Крим залишив у н╕мецьких б╕знесмен╕в про себе хорош╕ враження, ╕ запевнив гостей, що кримська влада готова надавати необх╕дне сприяння в реал╕зац╕╖ конкретних ╕нвестиц╕йних пропозиц╕й н╕мецько╖ сторони, яка виявила особливий ╕нтерес до буд╕вництва в рег╕онах Криму в╕троелектростанц╕й, видобування нафти ╕ газу.
╤ жодних образ, «фашизму ╕ фальсиф╕кац╕й»...

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 22.05.2009 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7278

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков