Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 15.05.2009 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#20 за 15.05.2009
«ВСЯ МОЯ СЛАВА — УКРА╥НА...»

13 ТРАВНЯ — 160 РОК╤В В╤Д ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ПАНАСА МИРНОГО (1849-1920), УКРА╥НСЬКОГО ПИСЬМЕННИКА.

Життя Панаса Рудченка, який народився 13 травня 1849 року в с╕м’╖ бухгалтера казначейства пов╕ту в м╕ст╕ Миргород╕ на Полтавщин╕, не було багатим на зовн╕шн╕ под╕╖. Вже з 14 рок╕в, п╕сля навчання в Миргородському приходському ╕ Гадяцькому пов╕товому училищах, в╕н змушений був тягти чиновницьку лямку, як ╕ його батько. Проте юнацьк╕ щоденники розкривають прагнення Панаса осмислити життя, дати власну оц╕нку под╕ям ╕ явищам навколишнього св╕ту. Справжн╕м святом для нього, ш╕стнадцятил╕тнього, як св╕дчить запис у щоденнику, став день, коли старший брат ╤ван над╕слав йому листа з портретом ╤вана Гонти. Саме цей народний герой, осп╕ваний Шевченком, став для хлопця ╕деалом справжнього народного борця. В╕н хот╕в бути на нього схожим.
Класиком укра╖нсько╖ л╕тератури, письменником-реал╕стом Панас Якович стане п╕зн╕ше, а доки переходить у пов╕тове казначейство пом╕чником бухгалтера, згодом, п╕сля короткочасного перебування в Прилуках, об╕йма╓ цю ж посаду в Миргородському казначейств╕. Так проминули перш╕ в╕с╕м рок╕в служби в невеликих м╕стах Полтавщини. На цей час припадають його перш╕ пошуки на нив╕ л╕тературно╖ творчост╕.
З 1871 року Панас Рудченко живе ╕ працю╓ в Полтав╕, об╕ймаючи р╕зн╕ посади в м╕сцев╕й казенн╕й палат╕. Замислюючись над майбутн╕м, в╕н в╕дкида╓ нав╕ть думку про те, аби «слави досягти письменством». «Уся моя слава — Укра╖на, якби я ╖й добра хоч на макове зернятко прин╕с, це мен╕ — ╕ слава, я б╕льшо╖ не хочу...». Ц╕ слова — житт╓ве кредо майбутнього письменника, якому в╕н не зраджував. Нав╕ть, коли сво╖ми творами здобув широку популярн╕сть ╕ нав╕ть славу, заперечував проти розкриття псевдон╕ма. У Полтав╕ в╕н п╕дтримував т╕сн╕ в╕дносини з багатьма д╕ячами укра╖нсько╖ культури — Лисенком, Старицьким, Карпенком-Карим, Кропивницьким, Коцюбинським, Лесею Укра╖нкою, Заньковецькою. Як член ком╕с╕╖ м╕сько╖ думи активно брав участь у спорудженн╕ пам’ятника ╤вану Котляревському в Полтав╕. Це були часи Валу╓вського циркуляра й Емського указу про заборону укра╖нсько╖ мови. Писати в цих умовах укра╖нською — було справжн╕м письменницьким ╕ громадянським подвигом, коли нав╕ть укра╖нську п╕сню, аби вона прозвучала з╕ сцени, доводилося перекладати французькою, а на юв╕ле╖ Котляревського було заборонено говорити укра╖нською мовою.
Взагал╕, пер╕од становлення Мирного як письменника позначений довгими ╕ бол╕сними шуканнями. Його хвилювала перш за все громадянська спрямован╕сть творчост╕. Про це св╕дчать листи ╕ нарис «Робота», в якому в╕н писав: «Зачарований та сп’ян╕лий, я брався за свою роботу, рад╕ючи, що хоч малою — невеличкою цяточкою слугуватиме вона на користь р╕дн╕й кра╖н╕ та ╖╖ поневоленому народов╕!». Перш╕ твори, п╕дписан╕ ╕м’ям Панас Мирний, в╕рш «Укра╖н╕» й опов╕дання «Лихий попутав», з’явилися за кордоном у льв╕вському журнал╕ «Правда» 1872 року. А через два роки в тому ж журнал╕ побачили св╕т нарис «Подорож ╕з Полтави до Гадяча» та опов╕дання «П’яниця». 1877 року, але вже в Женев╕, вийшла пов╕сть «Поган╕ люди».
1875 року у сп╕вавторств╕ з братом ╤ваном Б╕ликом, який уже з початку 60-х рок╕в публ╕кував сво╖ фольклорн╕ матер╕али в «Полтавских губернских ведомостях», зак╕нчують роботу над романом «Х╕ба ревуть воли, як ясла повн╕?» ╕ подають його на цензуру, але у зв’язку все з тими ж горезв╕сними указами, тв╕р укра╖нською мовою не був опубл╕кований. В╕н уперше з’явився в Женев╕ лише через п’ять рок╕в. З того ж 1875 року Панас Мирний почина╓ брати участь у нелегальн╕й робот╕ революц╕йного гуртка «Ун╕я», утвореного в Полтав╕.
Лише в середин╕ 80-х рок╕в твори Панаса Мирного починають друкувати на Наддн╕прянщин╕. На стор╕нках альманаху «Рада», що його видавав М. Старицький, у 1883-1884 роках, публ╕куються перш╕ дв╕ частини роману «Пов╕я» ╕ два опов╕дання з циклу «З ким поведешся, в╕д того й наберешся».
Особливо актив╕зу╓ться громадська д╕яльн╕сть Панаса Мирного напередодн╕ ╕ в пер╕од першо╖ рос╕йсько╖ революц╕╖. В╕н виступа╓ з в╕дозвами, в яких заклика╓ до ╓днання вс╕х прогресивних сил у боротьб╕ за свободу ╕ р╕вноправ’я ж╕нок, сп╕впрацю╓ з журналом «Р╕дний край», який почина╓ виходити в Полтав╕ з 1905 року. У 1914 роц╕ Панас Якович отримав чин д╕йсного статського радника.
А в 1915 р. полтавська жандармер╕я роз╕слала в ус╕ в╕дд╕лення та╓мн╕ циркуляри про розшук неблагонад╕йних ос╕б. До ╖х числа потрапив ╕ Рудчан (або Рудган). В╕н же — «видатний д╕яч укра╖нського руху», якого агентура назива╓ Панасом Мирним, ╕ який «знаходиться тепер десь у Полтавськ╕й губерн╕╖ та прожива╓ нелегально». Пом╕чник начальника губернського управл╕ння, який особливо ревно розшукував глибоко законсп╕рованого д╕яча з п╕дп╕льною кличкою «Панас Мирний», нав╕ть не п╕дозрював, що загадковий ╕ невловимий письменник зовс╕м легально прожива╓ у власному будинку на околиц╕ м╕ста й акуратно ходить на службу. А його справжн╓ пр╕звище — Рудченко Панас Якович, кавалер дек╕лькох орден╕в, д╕йсний статський радник, що на в╕йськов╕й служб╕ в╕дпов╕дало званню генерала.
У зв’язку з тим, що письменник, не бажаючи ускладнювати сво╖ службов╕ в╕дносини, пост╕йно консп╕рувався, його обличчя не лише для широкого загалу читач╕в, але й для оф╕ц╕йно╖ влади було та╓мницею...
Незважаючи на вс╕ житт╓в╕ труднощ╕, Панас Якович невтомно працював на благо р╕дно╖ Укра╖ни. ╤ сво╖м прикладом показав, що лише праця може вирвати кра╖ну з убогост╕, вивести ╖╖ в число передових держав. Прониклив╕ твори народного письменника з часом стали хрестомат╕йними, ув╕йшовши до класики укра╖нсько╖ л╕тератури. Бо, як справедливо написав Олесь Гончар, «був в╕н глибоким, був в╕н правдивим, а те, що глибоке, те, що правдиве, те й в╕чно живуще».
Незадовго до смерт╕, Панас Якович писав сво╓му другу ╤. А. Зубковському: «Хоча багато мо╖х знайомих знають, «хто такий Панас Мирний», я за життя не хот╕в би рекламувати свого пр╕звища, серйозно вважаючи себе не г╕дним тих прославлянь, як╕ створилися довкола ╕мен╕ Мирного...».
Помер в╕н 28 с╕чня 1920 р. Похований у Полтав╕. В будинку, де жив письменник з 1903 року, в╕дкрито л╕тературно-мемор╕альний музей, перейменовано також вулицю на його честь. А 1951 р. у Полтав╕ урочисто було в╕дкрито пам’ятник народному письменников╕.

П╕дготувала Тетяна НОВИКОВА.
(УКР╤НФОРМ).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 15.05.2009 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7253

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков