Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4521)
З потоку життя (7297)
Душі криниця (4213)
Українці мої... (1696)
Резонанс (2231)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1859)
Крим - наш дім (1243)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (251)
Бути чи не бути? (419)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (245)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«ЧЕСТЬ ДЛЯ МЕНЕ»
Ахтем Се╕табла╓в показався ╕з Залужним та розпов╕в про ╖хню зустр╕ч…


УКРА╥НА В Н╤Ч НА 27 ЖОВТНЯ ВОСТАНН╢ МА╢ ПЕРЕЙТИ НА ЗИМОВИЙ ЧАС
Це передбачено ухваленим Верховною Радою законом, яким скасовано перех╕д з л╕тнього на зимовий...


ВОЛЯ ДО ПЕРЕМОГИ
В╕д початку повномасштабного рос╕йського вторгнення загинуло майже 500 укра╖нських спортсмен╕в ╕...


ТРИ ДЕСЯТИЛ╤ТТЯ ДОПОМОГИ
Управл╕ння Верховного ком╕сара ООН у справах б╕женц╕в (УВКБ ООН) розпочало свою д╕яльн╕сть в...


У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 08.05.2009 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#19 за 08.05.2009
ПОДВИГ ЧЕКАВ НАГОРОДИ ╤ ПРАВДИ Ш╤СТЬ ДЕСЯТИЛ╤ТЬ…

ГЕРОЯМ СЛАВА!

9 травня 2005 року Президент Укра╖ни В╕ктор Ющенко п╕дписав Указ про присво╓ння (посмертно) звання «Герой Укра╖ни» уродженцев╕ села Горяйст╕вка Охтирського району Сумсько╖ област╕ Олекс╕ю Прокоповичу Бересту за подвиг п╕д час штурму рейхстагу в кв╕тн╕-травн╕ 1945 року, людин╕, чи╓ ╕м’я ми мали знати з дитинства, разом з ╕менами прославлених на весь св╕т ╢горова ╕ Кантар╕╖. Проте лейтенант Олекс╕й Берест за життя не т╕льки не був удосто╓ний звання Героя Радянського Союзу, а й взагал╕ позбавлений права на власне геро╖чне минуле. Пропону╓мо уваз╕ читач╕в «Кримсько╖ св╕тлиц╕» нарис Ольги Михайл╕вни Волобу╓во╖ з м╕ста Охтирки (де встановлений пам’ятник О. Бересту – на фото) про свого земляка-Героя, який за свого життя не зм╕г добитися н╕ правди, н╕ справедливост╕ у тих, за кого проливав свою кров у найстрашн╕ш╕й за всю ╕стор╕ю людства в╕йн╕.
Народився Олекс╕й 9 березня 1921 року в б╕дн╕й с╕м’╖ Прокопа Никифоровича ╕ Христини Вакум╕вни Берест╕в у сел╕ Горяйст╕вц╕ Охтирського району на Сумщин╕. У подружжя було ш╕стнадцятеро д╕тей. Злигодн╕ й голод пережили лише дев’ятеро. В одинадцять рок╕в Олекс╕й залишився круглим сиротою. Оп╕ку над д╕тьми взяли найстарш╕ сестри – Марина та Катерина. Вони розпов╕дали, що коли Альоша вже став дорослим, п╕сля в╕йни щороку при╖здив до них у гост╕, то говорив: «Мо╖ люб╕ мами».
У школ╕ вчився добре, мав хорошу пам’ять. Але навесн╕ та восени пропускав заняття, треба ж допомагати сестрам на город╕. Семи клас╕в в╕н так ╕ не зак╕нчив. Щороку п╕д час л╕тн╕х кан╕кул допомагав дорослим у польових роботах, на збиранн╕ врожаю.
Коли при машинно-тракторн╕й станц╕╖ в Чупах╕вц╕, поблизу Олекс╕╓вого села, орган╕зували курси тракторист╕в, ш╕стнадцятир╕чний Олекс╕й, аби п╕ти туди вчитися, сховав у над╕йне м╕сце метрику, а ком╕с╕╖ сказав, що десь загубилась, прибавивши соб╕ два роки. Саме тод╕ й почалася плутанина в документах Олекс╕я Береста. В одних в╕н 1921-го, а в ╕нших 1919 року народження.
Та трудився в╕н трактористом недовго. Як значиться в автоб╕ограф╕╖: «В жовтн╕ 1939 року п╕шов добровольцем у Червону арм╕ю. Брав участь у боях на Ф╕нськ╕й в╕йн╕ у склад╕ 2-го полку зв’язку Лен╕нградського округу». Вранц╕ 22 червня 1941 року його та ще к╕лькох зв’язк╕вц╕в викликали в штаб. Там звел╕ли з╕брати власн╕ реч╕ ╕ вантаж╕вка швидко помчала. На новому м╕сц╕, куди при╖хали вже зовс╕м ввечер╕, д╕знались – на кра╖ну напали н╕мецько-фашистськ╕ загарбники, а ╖х, кращих телефон╕ст╕в, в╕д╕брали для забезпечення зв’язку ╕з зен╕тними батареями, як╕ формувались для в╕дс╕ч╕ ворожих ав╕анальот╕в на Лен╕нград. Через р╕к Береста призначили вже командиром в╕дд╕лення. Збереглась характеристика, п╕дписана командиром батаре╖ гвард╕╖ лейтенантом Стародубцевим, в н╕й значиться: «╢фрейтор Берест О. П. в боях проявив себе мужн╕м ╕ в╕дважним б╕йцем… Особистим прикладом ╕ полум’яним словом запалював б╕йц╕в ╕ командир╕в на подвиги. Чесний ╕ працьовитий, користу╓ться авторитетом серед товариш╕в».
Згодом Олекс╕я рекомендували на навчання в Лен╕нградське в╕йськово-пол╕тичне училище, яке в той час знаходилось у Шу╖. Правда, в╕н не мав для цього загально╖ середньо╖ осв╕ти, та за вс╕ма ╕ншими вимогами п╕дходив – брав участь у Ф╕нськ╕й в╕йн╕, був в╕дм╕нним б╕йцем на фронт╕. Тож зарахували його в╕дразу на другий курс. Заняття йшли прискореними темпами з ранку до вечора щодня з грудня 1943 до вересня 1944 р.
П╕сля випуску лейтенанта Береста направили на 1-й Б╕лоруський фронт у 756-й стр╕лецький полк 150-╖ стр╕лецько╖ див╕з╕╖. Призначили його заступником з пол╕тчастини командира батальйону, яким командував кап╕тан
С. Неустро╓в. Берест з товаришами визволяли Польщу, проривали оборону н╕мц╕в на Одер╕, пройшли з боями вулицями Берл╕на.
Одного разу вноч╕ п╕д час супроводження полоненого н╕мця до штабу див╕з╕╖ в╕н не роздумуючи вступив у рукопашний б╕й ╕з фашистами, що вич╕кували у зас╕дц╕. П╕сля того бою в Олекс╕я Прокоповича на все життя залишились шрами на обличч╕ та прав╕й долон╕ в╕д н╕мецького ножа.
У н╕мецьк╕й столиц╕ кожен будинок був опорним пунктом, та для наших в╕йськ найважлив╕шим об’╓ктом був рейхстаг. Для кожно╖ ╕з дев’яти див╕з╕й 3-╖ ударно╖ арм╕╖, як╕ вели бо╖ в центральн╕й частин╕ Берл╕на, виготовили прапори для п╕дняття ╖х над рейхстагом. Прапор за п’ятим номером д╕стався 150-й стр╕лецьк╕й див╕з╕╖ ╕ був переданий у перший батальйон, де служив зампол╕том лейтенант О. Берест.
П╕сля форсування Шпре╓ батальйон кап╕тана Неустро╓ва захопив прим╕щення н╕мецького м╕н╕стерства внутр╕шн╕х справ ╕ гестапо – «будинок Г╕ммлера». Берест переписував усе майно – килими, картини, стату╖, щоб пот╕м передати до музе╖в. В одному ╕з сейф╕в знайшли коробку з╕ швейцарськими годинниками, призначеними для генерал╕в рейху.
– Ми вручимо ╖х сво╖м солдатам, як╕ взяли «будинок Г╕ммлера» ╕ п╕дуть на штурм рейхстагу! – вигукнув Берест ╕ покликав б╕йц╕в. Коли став вручати, простягнув руку незнайомий оф╕цер. Зампол╕т з притаманною йому простотою мовив:
– Я щось вас у боях тут не прим╕тив. З такими довгими руками – до церкви. Там, може, й дадуть.
– Ну, що ж, ти ще пошкоду╓ш про це, – в╕дпов╕в той ╕ п╕д рег╕т б╕йц╕в невдоволено п╕шов.
Говорили, що то був оф╕цер з╕ СМЕРШу...
Вранц╕ з п╕двалу захопленого прим╕щення побачили с╕рий величезний будинок з колонами. Не в╕дразу зор╕╓нтувались, що це якраз ╕ ╓ той самий рейхстаг. М╕ж ним ╕ «будинком Г╕ммлера» – велика Корол╕вська площа, розд╕лена навп╕л глибокою канавою з водою. Всюди транше╖, окопи, доти. У сус╕дньому парку Т╕ргартен – зен╕тки, гармати ╕ танки. Прим╕щення рейхстагу г╕тлер╕вц╕ п╕дготували до кругово╖ оборони. В╕кна ╕ двер╕ замурован╕ цеглою, зяють лише амбразури ╕ б╕йниц╕.
Т╕льки-но розвидн╕лося, почалась артп╕дготовка. Загрим╕ли гармати, «катюш╕», великокал╕берн╕ снаряди вищерблювали кам╕нь, але буд╕вля стояла. Батальйон Неустро╓ва першим кинувся на штурм. Н╕мц╕ в╕дпов╕ли вогнем. Довелося залягти. На весь зр╕ст п╕днявся з прапором полку Петро П’ятницький, якому лише к╕лька дн╕в тому присво╖ли звання молодшого сержанта. Разом з ним кинулись ╕нш╕ б╕йц╕. За к╕лька метр╕в до дверей рейхстагу, прямо на його сх╕дцях куля зупинила серце прапороносця. Знамено п╕дхопив Петро Щербина ╕ за якусь мить прикр╕пив його до одн╕╓╖ з колон. Разом з неустро╓вцями до рейхстагу ув╕рвались б╕йц╕ батальйону кап╕тана В. ╤. Давидова. Зав’язався жорстокий б╕й за кожен метр, кожну к╕мнату, кожен поверх. П╕д веч╕р до рейхстагу при╖хав командир див╕з╕╖ З╕нченко ╕ наказав комбату негайно орган╕зувати встановлення прапора. Той да╓ доручення зампол╕ту Бересту. Олекс╕й бере з десяток автоматник╕в, сержанта ╢горова ╕ молодшого сержанта Кантар╕ю ╕ з прапором по сходах – швидко нагору. Пот╕м Берест розпов╕дав:
– Артилер╕йськими снарядами сходи в окремих м╕сцях були розбит╕. Доводилось, як в цирку, ставати одне одному на плеч╕ ╕ вже по цьому ланцюгу п╕дн╕матись прапороносцям вище. На дах вил╕зли вс╕ тро╓, м╕цно закр╕пили прапор, який враз затр╕пот╕в на весняному в╕тр╕.
Вранц╕ н╕мц╕ знову ринулись в контратаку, стр╕ляли фаустпатронами. Та вибити наших б╕йц╕в ╖м не вдалось. П╕д к╕нець дня фашисти викинули б╕лий прапор ╕ попросили переговор╕в. При цьому виставили умову, оск╕льки в них у п╕двал╕ генерал ╕ полковники, делегац╕ю на переговорах повинен очолити оф╕цер не нижче полковника.
Ф. З╕нченко на той час уже в╕д’╖хав на командний пункт, у прим╕щенн╕ за званням вище кап╕тана н╕кого не було. На переговори випало йти Бересту. В╕н змив з обличчя сажу й пил, нашвидкуруч п╕дшив б╕лий п╕дком╕рець до г╕мнастерки, вдягнув чиюсь шк╕ряну куртку, щоб прикрити лейтенантськ╕ погони. За ад’ютанта з Берестом п╕шов командир батальйону кап╕тан С. Неустро╓в. Переговори тривали довго. Н╕мц╕ тягли час.
– Якщо ви не викинете б╕лий прапор, почнемо штурм, – заявив Берест, ╕ парламентар╕ п╕шли сходами нагору.
Т╕льки вранц╕ 2 травня н╕мц╕ викинули б╕лий прапор ╕ кап╕тулювали. Пад╕ння Берл╕на п╕дтверджував Прапор Перемоги. В╕н був прострелений у к╕лькох м╕сцях, кулею розколоте древко. М. ╢горов ╕ М. Кантар╕я знову, вже л╕зучи по металевих ребрах купола, в яких залишились осколки скла, що р╕зали ╖м руки, перенесли прапор на верх╕вку рейхстагу ╕ встановили його там. Рейхстаг цього дня став м╕сцем паломництва. «Сюди, – як згадував пот╕м С. Неустро╓в, – приходили п╕шки, при╖жджали на танках, автомашинах, на конях... Ус╕м хот╕лось подивитися на рейхстаг, розписатись на його ст╕нах. Червоних прапор╕в з’явилось по всьому прим╕щенню ще б╕льше. При╖хали кореспонденти ╕ фоторепортери». Прапор Перемоги встановлювався п╕зно ввечер╕, а вс╕ фотозн╕мки в╕йськових фотокор╕в, що заполонили газети, були зроблен╕ засв╕т цього дня. Пот╕м для тих, хто позував, вони були приводом вимагати для себе нагороди за встановлення Прапора Перемоги.
А Берест тим часом виконував нове завдання командування: супроводжував ешелон з репатр╕йованими – визволеними з н╕мецьких концтабор╕в радянськими во╖нами та тими, хто був вивезений фашистами на примусов╕ роботи.
На Б╕лоруський вокзал в Москв╕ нев╕домий ешелон прибув на запасну кол╕ю п╕зно ввечер╕. Його зустр╕чали тихо ╕ непом╕тно. Передавши людей, Олекс╕й в╕дразу вирушив у свою Горяйст╕вку. Вже майже б╕ля Харкова захвор╕в тифом. Пасажири покликали пров╕дника. На наступн╕й станц╕╖ Береста зняли з по╖зда ╕ в╕дправили у найближчий на той час в╕йськовий госп╕таль у Ростов╕-на-Дону. Тут в╕н зустр╕в симпатичну медсестру Люду ╢вс╓╓ву, одружився ╕ разом з нею повернувся в Н╕меччину...
Дослужував Берест у Чорноморському флот╕. Морськ╕ оф╕цери не дуже шанували «сухопутних», але Береста поважали. На грудях в нього сяяв орден Червоного Прапора за штурм рейхстагу ╕ взяття в ньому фашист╕в у полон, а поруч – ордени Червоно╖ З╕рки й В╕тчизняно╖ В╕йни першого ступеня, медал╕.
На початку травня 1946 року вийшов Указ Презид╕╖ Верховно╖ Ради СРСР про присво╓ння звання Героя Радянського Союзу оф╕церам ╕ сержантам, як╕ встановили Прапор Перемоги над рейхстагом у Берл╕н╕ – кап╕тану В. Давидову, сержанту М. ╢горову, молодшому сержанту М. Кантар╕╖, кап╕тану С. Неустро╓ву, старшому лейтенанту К. Самсонову. Пр╕звища Береста там не було. Можливо, той випадок з оф╕цером СМЕРШу щодо годинника в╕д╕грав свою роль, а може, перепис ц╕нностей у «будинку Г╕ммлера», як╕ перекочували не в музе╖, а на в╕ллу одного ╕з маршал╕в. А можливо, ╕нцидент, коли в азарт╕ наступу б╕йц╕, не роз╕бравшись, яке прим╕щення штурмують, гранатою з╕рвали двер╕, а виявилось, що то було посольство одн╕╓╖ з нейтральних держав, яка в╕дразу подала ноту протесту. Береста звинуватили «у поган╕й виховн╕й робот╕ в батальйон╕»… Лише через багато рок╕в Неустро╓в розпов╕в Бересту про свою зустр╕ч з колишн╕м членом Во╓нради фронту К. Тел╓г╕ним, який запевняв, що у всьому винен Жуков. Мовляв маршал, прочитавши подання на присво╓ння звання Героя, сказав: «Ще один пол╕тпрац╕вник», ╕ власноручно викреслив Береста з╕ списку…
Демоб╕л╕зованого Береста оф╕цери ╕ матроси проводжали аж на вокзал, шкодували, що розлучаються. С╕м’я Берест╕в по╖хала на батьк╕вщину Людмили Федор╕вни, в передм╕стя Ростова-на-Дону – село Покровське Неклин╕вського району.
Олекс╕й Прокопович став працювати зав╕дувачем райв╕дд╕лу к╕ноф╕кац╕╖. Якось в с╕чн╕ 1953 року з перев╕ркою прийшов рев╕зор, сказав, що в зал╕ на к╕носеанс╕ людей б╕льше, н╕ж продано квитк╕в. Виявилось, що й справд╕ так, касирка ╕ бухгалтер допустили понад 5,5 тисяч╕ втрат. Порушили крим╕нальну справу. Сл╕дчий на допит╕ звинувачував зав╕дувача. На слова, чому в╕н не в╕рить бойовому оф╕церу, у╖дливо сказав:
– А то ще треба перев╕рити, де ╕ як ти воював. Ти, мабуть, ╕ у в╕йну тепленьке м╕сце мав? Фашистам служив? Зачекай, ╕ туди доберемось!
Не витримали нерви. Берест схопив переляканого сл╕дчого, п╕дняв, як дитину, ╕ разом з кр╕слом викинув ╕з в╕кна другого поверху. В╕дразу ще одна карна справа. У протокол╕ опису майна п╕д час арешту сл╕дчим записано «нема╓ н╕чого». А звинувачували ж у привласненн╕ грошей!
14 кв╕тня 1953 року вироком суду Береста позбавлено вол╕ на 10 рок╕в ╕ в╕дправлено на л╕соповал у пермськ╕ табори. Амн╕ст╕╓ю в╕д 27 березня цього ж року строк скорочено вдв╕ч╕. Олекс╕й не став просити про помилування. Дружин╕ писав у лист╕: «Проси в╕д себе. Мен╕ не можна: я себе винуватим не визнаю... Значить, мен╕ судилось просид╕ти в цьому аду ╕ побувати в цьому крим╕нальному св╕т╕... Я н╕ перед ким на кол╕нах не стояв ╕ н╕коли не стану». П╕сля повернення додому влаштувався на роботу в ливарний цех г╕ганта комбайнобудування – заводу «Ростс╕льмаш».
Н╕коли не дивився О. Берест трансляц╕╖ парад╕в у День Перемоги. Завжди виходив ╕з к╕мнати або вимикав телев╕зор. Розум╕в, що як судимий позбавлений свого геро╖чного минулого, але, звертаючись до високих кер╕вник╕в, просив ╕ вимагав встановити ╕сторичну справедлив╕сть. Одного разу в╕дправив листа нав╕ть М. Хрущову. Описав все як було: як з бо╓м п╕дн╕мались на дах, як укр╕плювали прапор, як ходив до н╕мц╕в на переговори. У листопад╕ 1961 року ЦК КПРС вир╕шив з╕брати в ╤нститут╕ ╕стор╕╖ марксизму-лен╕н╕зму закриту нараду з цього питання, куди викликали й Береста.
П╕сля закрито╖ наради в ╕нститут╕, де виступив ╕ Берест, у п’ятому том╕ шеститомно╖ «╤стор╕╖ Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни» з’явились рядки, що групу прапороносц╕в очолював лейтенант Берест. ╤ все…
3 листопада 1970 року о сьом╕й вечора Олекс╕й Берест в╕в п’ятир╕чного внука Олекс╕я з дитсадка. Переходили зал╕зничну кол╕ю. Попереду йшла ж╕нка з маленькою д╕вчинкою. В цей момент п╕д’╖хала електричка. Великий натовп людей кинувся до не╖. Хтось штовхнув д╕вча на рейки. У цей момент по паралельн╕й л╕н╕╖ мчав потяг. Од в╕дчайдушного крику матер╕ ус╕ зан╕м╕ли. Лише Олекс╕й Прокопович, в╕дштовхнувши онука, кинувся рятувати д╕вчинку. ╥╖ вихопив з рейок, а сам вискочити не встиг. Потягом його в╕дкинуло на платформу навпроти. О четверт╕й ранку, не опритомн╕вши, Олекс╕й Берест помер. Було йому 49 рок╕в.
– За к╕лька дн╕в до нещастя, – розпов╕дала донька ╤рина Олекс╕╖вна, – тато голосно кричав ув╕ сн╕. Мама розбудила, запитала, що трапилось. В╕н сказав, що приснилось, наче його в бою тяжко поранено ╕ в╕н помира╓. «Господь з тобою, ск╕льки можна про ту в╕йну згадувати. Краще давай кудись сходимо, в театр чи музей, купиш кв╕ти. Ти так давно не дарував ╖х мен╕». – «А й правда. На день народження, об╕цяю, у тебе буде багато кв╕т╕в», – в╕дпов╕в в╕н. У мами день народження 7 листопада, а тата хоронили 6-го. Дня народження н╕хто не святкував, ми з мамою були в чорних хустках, а в квартир╕ д╕йсно було багато кв╕т╕в».
Ольга ВОЛОБУ╢ВА.
м. Охтирка.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 08.05.2009 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7213

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков