Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4567)
З потоку життя (7298)
Душі криниця (4254)
Українці мої... (1709)
Резонанс (2313)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1866)
Крим - наш дім (1381)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (255)
Бути чи не бути? (455)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (267)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
╤ВАНОВЕ Р╤ЗДВО
Наш╕ традиц╕╖


ПОМИНА╢МО ВС╤Х!
Наш╕ традиц╕╖


«ЦЯ Ж╤НКА ВСЕ ЖИТТЯ ПРИСВЯТИЛА РОЗВИТКУ УКРА╥НСЬКО╥ КУЛЬТУРИ»
Що зна╓ перес╕чний укра╖нець про Олену Пч╕лку?..


ХОЛОДНИЙ ОНУФР╤Й
Наш╕ традиц╕╖


ВИЗНАЧЕНО ЛАУРЕАТ╤В ПРЕМ╤╥ ╤МЕН╤ ФРАНКА
Цього року на здобуття прем╕╖ було подано 31 тв╕р…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 01.05.2009 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#18 за 01.05.2009
Я П╤СН╤ «БУЛАТ╤ВСЬК╤» СП╤ВАТИМУ, Я ЗА ВАМИ, СУМИ, СУМУВАТИМУ...

╤ що ж я могла знати ран╕ше про Суми? «Адм╕н╕стративний центр Сумсько╖ област╕ ╕ м╕сто обласного значення з населенням близько 280 тис. жител╕в...». «Засноване у 1655 роц╕. Надзвичайно красиве — особливо вл╕тку, затишне, зелене м╕стечко на берегах мальовничого Псла...». Край, де остаточно склалася акторська кар’╓ра основоположника сцен╕чного реал╕зму Михайла Щепк╕на (не випадково ж м╕сцевий театр драми ╕ музично╖ комед╕╖ носить його ╕м’я). Останн╕й гетьман Запорозько╖ С╕ч╕ Петро Калнишевський — ╕з Сумщини. Олександр Олесь (см╕ються, плачуть солов’╖!) — тутешн╕й! ╤ червоний партизан, дв╕ч╕ Герой Сид╕р Ковпак, ╕ льотчик-ас, трич╕ Герой минуло╖ в╕йни ╤ван Кожедуб — зв╕дси.
А ще ж — президентська Хоруж╕вка на Сумщин╕! ╤ якщо вже рухатися в напрямку Помаранчевого Майдану — то як не згадати його пров╕сник╕в, сумських студент╕в ╕ ╖хню знамениту «революц╕ю на трав╕» — протестне наметове м╕стечко ╕ л╕тн╕й 2004 року п╕ший пох╕д на Ки╖в проти грубого, адм╕н╕стративного, безп╕дставного об’╓днання трьох ун╕верситет╕в м╕ста в один. М╕л╕ц╕я жорстоко побила й затримала учасник╕в походу, але зерно ╖хньо╖ непокори перед правлячим режимом («Студенти — не бидло!» — одне з тих революц╕йних гасел), без сумн╕ву, дало сво╖ сходи на Майдан╕. До реч╕, через р╕к, у 2005-му, студентам-бунтарям урочисто в╕дкрили пам’ятник у центр╕ Сум, де стояло наметове м╕стечко.
Так що нав╕ть цих мо╖х «моза╖чних» студентських в╕домостей про Суми, напевне, досить, щоб в╕дчувати пошану до цього «п╕вн╕чноукра╖нського» м╕ста. Але ж я вам ще й слова не сказала про знаменитий п╕сенний сумський «Булат»!
10-13 кв╕тня у м╕ст╕ Суми проходив ХХI М╕жнародний фестиваль авторсько╖ п╕сн╕ ╕ п╕сенно╖ поез╕╖ «Булат». Це один ╕з найстар╕ших, найв╕дом╕ших фестивал╕в авторсько╖ п╕сн╕ в Укра╖н╕, який проводиться з 1989 року з метою п╕дтримки ╕ розвитку жанру, хрещеними «батьками» якого ╓ легендарн╕ автори-виконавц╕ — Булат Окуджава, Юр╕й В╕збор, Володимир Висоцький, Олександр Галич, Юр╕й Кук╕н та ╕нш╕ «кобзар╕» сп╕вано╖ поез╕╖.
Орган╕затори фестивалю — Сумська обласна молод╕жна громадська орган╕зац╕я «Клуб авторсько╖ п╕сн╕ «Булат», Сумська м╕ська рада, в╕дд╕л культури ╕ туризму м╕сько╖ ради. Цього року фестиваль проходив п╕д патронатом Сумського м╕ського голови Геннад╕я М╕на╓ва.
Мета та завдання конкурсу — популяризац╕я жанру авторсько╖ п╕сн╕ ╕ поез╕╖ в Укра╖н╕, п╕дтримка талановитих автор╕в-виконавц╕в, культурне збагачення й естетичне виховання молод╕, залучення творчо╖ молод╕ до жанру авторсько╖ п╕сн╕, обм╕н досв╕дом м╕ж актив╕стами клуб╕в авторсько╖ п╕сн╕ ╕ творчих об’╓днань.
Думка взяти участь у «Булат╕» прийшла до мене абсолютно спонтанно, але тепер важко нав╕ть уявити, що я могла б пропустити ╕ не в╕дчути разом з гостями, конкурсантами, бардами, авторами-виконавцями з р╕зних куточк╕в Укра╖ни, Рос╕╖, Б╕лорус╕╖, Молдови це справжн╓ свято л╕рично╖ чи жарт╕вливо╖, ф╕лософсько╖ чи ╕нтимно╖, але завжди тако╖ зм╕стовно╖, образно╖, духовно багато╖ авторсько╖ п╕сн╕.
Фестивальний п╕сенний настр╕й учасники «Булату» в╕дчули ще з перших крок╕в на перон╕ сумського зал╕зничного вокзалу, де нас прив╕тно зустр╕ли директор фестивалю ╤гор Добровольський та його пом╕чник Серг╕й Примак. Автобус, наповнений творчими, невгамовними, сп╕вочими людьми – це середовище, де оживе нав╕ть найзакорен╕л╕ший песим╕ст. З веселими вигуками, жартами, анекдотами, ╕, звичайно ж, п╕снями, перезнайомившись, в╕д душ╕ насм╕явшись, ми прибули до спортивно-оздоровчого комплексу «Орлятко». Там ми ╕ мали ц╕ к╕лька кв╕тневих дн╕в жити, горланити до ранку п╕сн╕, заважати сво╖ми завзятими репетиц╕ями сус╕дам по к╕мнат╕, конкурувати, виступати, рад╕ти перемогам ╕ розчаровуватися через невдач╕, словом – фестивалити.
Вже першого дня ми встигли взяти участь у к╕лькох фестивальних заходах. Найб╕льше мен╕ запам’яталися концерт у Сумськ╕й школ╕ МВС та прес-конференц╕я з орган╕заторами фестивалю та членами жур╕. Концерт просто окрилив шаленими оплесками, неприхованими емоц╕ями та щирими проханнями майбутн╕х сумських правоохоронц╕в при╖хати до них ╕ виступити ще хоч раз. А прес-конференц╕я вразила знайомством з людьми, про яких уже ходять легенди. «Н╕жний та ╕рон╕чний л╕рик, ген╕й авторсько╖ п╕сн╕» (його сп╕вають ╕ Н╕к╕т╕ни, ╕ Берковський, ╕ взагал╕ вс╕ барди кра╖ни), поет ╕з загадковою несхож╕стю — все це особливий св╕т в рос╕йськ╕й поез╕╖ ХХ стол╕ття, де в╕н м╕цно пос╕в г╕дне ╕ абсолютно окрем╕шн╓ м╕сце. Дмитро Сухар╓в — автор багатьох зб╕рок в╕рш╕в ╕ володар дек╕лькох поетичних прем╕й, у тому числ╕ Державно╖ прем╕╖ Рос╕╖ з л╕тератури ╕мен╕ Булата Окуджави, автор п╕сень всенародно╖ популярност╕ – «Альма-матер» ╕ «Бр╕ч-мулла», «Прекрасна хвиля» ╕ в╕домого «саундтрека» до к╕ноф╕льму «Москва сльозам не в╕рить» — «Олександра». Орган╕затор та ╕дейний натхненник Творчо╖ сп╕лки д╕яч╕в авторсько╖ п╕сн╕ Укра╖ни Вадим Гефтер; визнаний авторитет в сучасн╕й авторськ╕й п╕сн╕, автор понад 300 п╕сень, художник, к╕нодраматург ╤гор Жук; укра╖нський бард, драматург, член нац╕ональних сп╕лок Укра╖ни: театральних д╕яч╕в, кобзар╕в, журнал╕ст╕в та Всеукра╖нсько╖ музично╖ сп╕лки, автор багатьох п╕сень Олександр Смик; директор фестивалю, президент клубу авторсько╖ п╕сн╕ «Булат» ╤гор Добровольський; журнал╕стка, письменниця, авторка багатьох в╕домих детектив╕в та психолог╕чних роман╕в ╤рен Роздобудько.
За словами ╤горя Добровольського, фестиваль авторсько╖ п╕сн╕ «Булат» — це добра, славна традиц╕я, яка активно п╕дтриму╓ться м╕стом Суми, тому й проводиться вже 21 р╕к посп╕ль.
Цього року до Сум при╖хало понад дв╕ст╕ учасник╕в та гостей. «Булат╕вц╕» традиц╕йно дають низку благод╕йних концерт╕в на п╕дпри╓мствах, у вищих навчальних закладах, б╕бл╕отеках, Банк╕вськ╕й академ╕╖, сусп╕льному культурному центр╕ та ╕н.
Як пояснив директор, конкурсна частина фестивалю проходить у два етапи: робота в творчих майстернях ╕ виступ на конкурсному концерт╕. Всього передбачено нагородження 8 лауреат╕в ╕ 8 дипломант╕в фестивалю у ном╕нац╕ях: автор сл╕в, автор п╕сень укра╖нською мовою, автор музики, поет, виконавець, вокальний дует, ансамбль.
На мо╓ запитання, що отримують переможц╕ фестивалю, чи «розкручують» ╖х, чи допомагають у подальшому розвитку, чи просто дарують диплом «для колекц╕╖», ╤гор Добровольський в╕дпов╕в, що диплом на такому конкурс╕ ще треба заслужити. Адже конкурсний концерт «Булату» ма╓ дуже високий р╕вень, з дуже сильними учасниками, ╕ бути серед них в╕дзначеним – це вже велика нагорода. Кр╕м того, у програм╕ фестивалю працюють творч╕ майстерн╕, де можна показати сво╖ здобутки в╕домим маститим бардам, поетам, як╕ д╕йсно можуть допомогти в подальшому творчому розвитку ╕ у т╕й, так зван╕й, «розкрутц╕».
На запитання, за якими критер╕ями жур╕ буде оц╕нювати конкурсант╕в, ╤рен Роздобудько в╕дпов╕ла, що вона в першу чергу звертатиме увагу на тексти, риму, поетичн╕сть. Причому, теми не мають значення, головне, щоб тв╕р створював не порожн╕й, наповнений зм╕стом образ.
Дмитро Сухар╓в сказав, що для нього в авторськ╕й п╕сн╕ головне — талант, у якому все повинно бути по╓днано. Взагал╕, авторська п╕сня призначена для вузького кола людей, для дружньо╖ компан╕╖ однодумц╕в. Ран╕ше, в часи мо╓╖ молодост╕, розпов╕в Д. Сухар╓в, сучасна попса, що звучить з рад╕о— та телееф╕р╕в, була чимось диким, незрозум╕лим, нелюдським, ╖╖ просто б не слухали. Людей виховували на образних, розумних п╕снях, як╕ несли у соб╕ велику ╕дею – спонукати задуматися над значимим, ц╕нним, прекрасним. Мистецтво ма╓ надзвичайно об’╓днавчу силу. Добра, як╕сна п╕сня, яку сп╕ва╓ весь зал, зна╓ напам’ять кожен, може орган╕зувати нац╕ю, а оце п╕сенне см╕ття, що заполонило тепер еф╕р, може людей з╕псувати ╕ пересварити. Так, як це й в╕дбува╓ться зараз. Я не можу сказати, що в нац╕╖ перестають народжуватися ген╕╖, просто в╕дчува╓ться якийсь пер╕од «творчого застою». Так╕ фестивал╕, як «Булат» допомагають в╕дкрити, в╕днайти тих прихованих «п╕сенних пророк╕в», як╕ знайдуть сво╓ м╕сце у мистецтв╕, адже справжн╕й талант обов’язково проб’╓ться, просто н╕коли не можна опускати руки ╕ щиро, в╕дкрито, душевно творити, якщо в╕дчува╓ш, що ма╓ш сили, якщо твоя творч╕сть здатна доторкнутися до чи╓╖сь душ╕ ╕ залишити у н╕й сл╕д.
Виступ Олександра Смика був лакон╕чним ╕ дуже влучним: «Авторська п╕сня – це як три╓дн╕сть: Бог-Отець, Бог-Син, Бог-Дух, якщо щось випада╓, значить, в╕ри нема╓; так ╕ в п╕сн╕ – текст, мелод╕я, голос мають бути у повн╕й ╓дност╕ ╕ гармон╕╖, якщо щось недовершене, не талановите — не буде п╕сн╕».
Трошки в╕дступивши в╕д конкурсно╖ теми, я запитала у ╤рен Роздобудько, чи справд╕ мистецтво здатне зробити св╕т кращим? ╤ що ж таке треба створити митцям, щоб укра╖нц╕ стрепенулися, пробудилися, прозр╕ли, взяли м╕цно в руки та п╕дняли р╕дну кра╖ну з «кризових кол╕н»?
— Я переконана, що культура йде попереду економ╕ки, пол╕тики, — в╕дпов╕ла пан╕ ╤рен. — ╤ якщо ми не будемо культурними, не усв╕домимо себе як ╕нтел╕гентна, розумна, в╕льна, роботяща, ╓вропейська нац╕я, то на достойне майбутн╓ навряд чи доведеться спод╕ватися.
Треба писати чесн╕, прониклив╕ твори. Т╕льки якщо тоб╕ пов╕рять, можна вплинути на людську св╕дом╕сть, зм╕нити, покращити ╖╖. Творча людина повинна бути речником, мес╕╓ю, що веде за собою.
— Де Ви берете теми для сво╖х твор╕в? Ваш╕ геро╖ – це жив╕ люди, чи витв╕р Вашо╖ уяви? Нещодавно я, студентка факультету укра╖нсько╖ ф╕лолог╕╖, готуючись до сем╕нару, перечитала ц╕лу купу книжок сучасних письменник╕в. Але найб╕льше мене вразив Ваш роман «╫удзик». З ним я й виступила на одному ╕з сем╕нар╕в: переказувала Вашу б╕ограф╕ю, перепов╕дала зм╕ст, зачитувала як╕сь фрагменти з твору, що мене найб╕льше вразили, ╕ ставила соб╕ та сво╖м однокурсникам запитання: як можна заглянути в таку глибину життя, людських переживань ╕ уявити та в╕дтворити под╕бне? Чи могла я тод╕ уявити соб╕, що колись зможу у Вас особисто про це запитати?
— Я намагаюсь узагальнити те, що бачу в житт╕. Я можу взяти щось у вас, ваш╕ оч╕, вашу наполеглив╕сть, добру енергетику. З ╕ншо╖ людини — щось сво╓, неповторне, це буде синтез рис, як╕ мене вразили. А «╫удзик» — це пошук в╕дпов╕дей на в╕чн╕ запитання, хто ми так╕ в цьому житт╕? Чи ми маленьк╕, загублен╕ ╜удзики, чи можна нас знайти, чи можна знайти те, що, здавалося б, безповоротно втрачено? Я ставлю соб╕ вс╕ ц╕ в╕чн╕ питання, а образи вже набираються з життя. Звичайно, написати тв╕р, який здатний вразити, неможливо, чогось не переживши. Не знаючи, що таке б╕ль, зрада, образа, втрата чи, навпаки, сильн╕ найкращ╕ в╕дчуття, не можна ╖х правдиво описати. Тому, мен╕ зда╓ться, творч╕й людин╕ необх╕дно пройти багато в сво╓му житт╕, багато п╕знати, побачити, в╕дчути, для того, щоб вс╕ сво╖ враження викласти ╕ ув╕чнити в твор╕. Не варто боятися життя, ус╕х його прояв╕в, досконалих чи недолугих, красивих чи потворних, як╕ завдають болю чи приносять ╕стинну рад╕сть. Це все треба пережити, заглянути в глибину ╕ ув╕чнити, якщо ╓ хист, звичайно, синтезувати у мистецтв╕.
* * *
Наступного фестивального дня проходили творч╕ майстерн╕ для кожно╖ ном╕нац╕╖. Прослуховували учасник╕в, давали поради та благословляли вже на сам конкурсний концерт в╕дом╕ й авторитетн╕ автори ╤гор Жук та Юр╕й Чайка, виконавц╕ Руслана Туриянська, ╤нна Дроздова, барди Едуард Драч та Олександр Смик, поети Серг╕й Каплан, ╤рина Козлова, Серг╕й П’ятаченко, автор музики Володимир Завгородн╕й, Олександр Супрун ╕ Театр поетично╖ п╕сн╕ «Шансон».
П╕сля прослуховування у зал╕ комплексу «Орлятко» вперше в╕дбувся концерт укра╖нсько╖ п╕сн╕ та традиц╕йний концерт жарт╕вливо╖ п╕сн╕ «Чайхана». ╤з задоволенням зазначу, що концерт укра╖нсько╖ п╕сн╕, хоч це й була лише прем’╓ра, видався набагато потужн╕шим. Сп╕вали Олександр Смик, Юр╕й Чайка, ╤гор Жук – кожен по-сво╓му незвичайний, ц╕кавий ╕, безумовно, талановитий. Для себе особисто на цьому концерт╕ я вид╕лила Едуарда Драча та гурт з Дн╕пропетровська «Пл╕ч-о-пл╕ч». Едуард Драч – людина-оркестр, волод╕╓ г╕тарою, скрипкою, фортеп╕ано, мандол╕ною, банджо, кобзою, старосв╕тською бандурою, гуслями-слов╕ш╕, кол╕сною л╕рою. Автор багатьох п╕сень укра╖нською мовою, бажаний г╕сть на р╕зноман╕тних фестивалях. Його знають в укра╖нських громадах ╢вропи, Канади, Америки, де в╕н виступав з концертами.
А з учасниками гурту «Пл╕ч-о-пл╕ч» Ярославом Апрасюх╕ним та Денисом Пахомовим я познайомилась минуло╖ осен╕ на фестивал╕ «П╕сенна мр╕я» в Одес╕. Ще тод╕ хлопц╕ вразили мене профес╕йною грою на г╕тар╕, образними, сильними текстами, потужною енергетикою. У них ╓ сво╓ обличчя, ╕ я впевнена, ╖х чека╓ велике творче майбутн╓. Треба лише звучати, «св╕титися», не зупинятися, шукати однодумц╕в, як сказав на т╕й же «П╕сенн╕й мр╕╖» Олег Скрипка.
Якби ╕ще не отакий штришок... Я при╖хала на фестиваль без г╕тари, бо, чесно кажучи, р╕дн╕ший для мене ╕нструмент – фортеп╕ано, присутн╕сть якого на сцен╕ орган╕затори мен╕ «клятвенно» об╕цяли. Але робочого ╕нструмента на конкурс╕ (кр╕м розбитого п╕ан╕но без половини клав╕ш) я так ╕ не побачила. Що ж робити? Я попросила хлопц╕в п╕д╕грати мен╕ на г╕тар╕. Чули б ви, як гарно звучала моя пост╕йна конкурсна «супутниця» — батькова п╕сня «Мамо, в╕чно будь!» п╕д профес╕йний г╕тарний акомпанемент! Але нашому творчому дуету так ╕ не судилося в╕дбутися: з якихось причин г╕тарист на конкурс╕ в╕дмовився мен╕ п╕д╕грати.
Довелося сп╕вати без супроводу — акапельно. На м╕й подив, я все одно отримала в╕дзнаку ╕ стала дипломантом фестивалю. Але справа ж не у формальних в╕дзнаках! Просто, разом, об’╓днавши таланти й зусилля, ми створили б такий номер, показали б такий р╕вень, що — поверн╕мося до ╤рен Роздобудько — це вразило б до глибини душ╕ ╕ окрилило душу кожного. Невже ╕ в мистецтв╕ у нас, як у пол╕тиц╕: де два музики, там три лауреати-гетьмани? Тож ╕ не дивно, що вся кра╖на — як те ненастро╓не фортеп╕ано...
На гала-концерт╕ в «Палац╕ культури ╕м. Фрунзе» жур╕ та директор фестивалю вручили дипломи та пам’ятн╕ подарунки переможцям. Лауреатами стали: Анна Троян (Суми), Тетяна Богданова (Запор╕жжя), ╤рина Рижих (Аскан╕я-Нова), ╤гор Петренко (Стаханов), Ольга Артеменко ╕ Катерина Тетеря (Ки╖в), ансамбль «Форум» (Дн╕продзержинськ). Дипломами в╕дзначили Вадима Ланду (Одеса), ╢вгена Сп╕вака (Суми), Михайла Квятковського (Аскан╕я-Нова), Серг╕я Постолова (Б╓лгородська обл.), Наталю Собол╓ву (Дн╕продзержинськ), Володимира Худенка (Конотоп), Юл╕ю Качулу (С╕мферополь), Юр╕я ╕ В╕ру Найд (Хмельницький), спец╕альний приз «За п╕сню» отримав ансамбль «Альма-матер» (Дн╕пропетровськ).
На завершення хочу сказати, що я була вражена продуманою, добре налаштованою орган╕зац╕╓ю, натхненним настро╓м, домашн╕стю фестивалю «Булат». Головна заслуга у цьому, звичайно ж, орган╕затор╕в, на плечах яких лежить така непроста справа – п╕дняти на щит й утвердити цей потужний, зм╕стовний жанр — «авторську п╕сню», яку «випопсовують» з нашо╖ св╕домост╕ (особливо молод╕) еф╕рною низькопробщиною. Художн╕й кер╕вник фестивалю, найзавзят╕ший орган╕затор, ведучий, поет, г╕тарист, можна сказати, душа «Булату» — сумчанин Артем Соколов. Завдяки ц╕й чудов╕й людин╕ та клубу авторсько╖ п╕сн╕ з Дн╕пропетровська «Альма-матер» особисто для мене в╕дкрився ц╕лий Всесв╕т авторсько╖ п╕сн╕, яка хвилю╓, окрилю╓, спонука╓ задуматися й творити сам╕й...
* * *
В останн╕й день п╕сля гала-концерту (це була якраз Вербна нед╕ля) дехто з учасник╕в встиг сходити в Сумах до церкви ╕ посвятити г╕лочки верби. Я привезла т╕ посвячен╕ г╕лочки до С╕мферополя ╕ поставила в редакц╕╖ у воду. Сьогодн╕ вони вже розпустили листочки ╕ викинули кор╕нц╕! Ми висадимо ╖х у нашу кримську землю — творч╕, духовн╕ паростки прекрасного п╕сенного фестивалю «Булат», що так гостинно зустр╕чав нас у в╕дтепер р╕дних, милих серцю Сумах...
Юл╕я КАЧУЛА.
Суми — С╕мферополь.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 01.05.2009 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7210

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков