Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4567)
З потоку життя (7298)
Душі криниця (4254)
Українці мої... (1709)
Резонанс (2313)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1866)
Крим - наш дім (1381)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (255)
Бути чи не бути? (455)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (267)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОДИНН╤ ╤СТОР╤╥ ПРО ДРУГУ СВ╤ТОВУ В╤ЙНУ
Зараз рос╕йськ╕ загарбники чинять в Укра╖н╕ злочини, як ╕ ╖хн╕ попередники – н╕мецьк╕...


НАША ПЕРЕМОГА
Як ╕ 80 рок╕в тому, Укра╖на виборю╓ майбутн╓ ╕ власне, ╕ вс╕╓╖ ╢вропи…


ПОВЕРНЕННЯ З НЕБУТТЯ ПРОФЕСОРА ГОРД╤╢ВСЬКОГО
Професор Горд╕╓вський належить до когорти тих д╕яч╕в, чи╖ ╕мена невиправдано замовчувались…


У ДРУГ╤Й СВ╤ТОВ╤Й В╤ЙН╤ МИ, УКРА╥НЦ╤, БУЛИ ПЕРЕМОЖЦЯМИ Й БУЛИ ПЕРЕМОЖЕНИМИ
Ми все ж не стали повноц╕нними переможцями, тому що залишилися п╕д ╕гом комун╕зму, п╕д ╕гом...


ОЛЕКС╤Й БЕРЕСТ: ВИКРЕСЛЕНИЙ «З╤ СПИСКУ», ГЕРОЙ ПЕРЕМОГИ
Лейтенант Берест командував групою б╕йц╕в, як╕ 30 кв╕тня 1945 року встановили Прапор перемоги над...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 01.05.2009 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#18 за 01.05.2009
Я ВИГЛЯДАЛА З Л╤СУ ТАТКА…

 Ми вс╕╓ю с╕м’╓ю чита╓мо, любимо ╕ поважа╓мо «Кримську св╕тлицю». Бо ви опису╓те правдиву ╕стор╕ю про во╖н╕в ОУН-УПА. Це була ╓дина Укра╖нська Арм╕я, в яку в╕рив народ як чесну ╕ справедливу, яка боролася проти вс╕х окупант╕в. Пишете про молодих патр╕от╕в, хлопц╕в ╕ д╕вчат, як╕ стали захисниками-добровольцями. Ви в╕дроджу╓те в нас все святе, що було знищено в ус╕ часи окупантами, а це духовн╕сть, нац╕ональна св╕дом╕сть.
 Як нам зараз потр╕бн╕ такий патр╕отизм, така правда, любов ╕ доброта!
 Я – не дитина в╕йни, я сирота в╕йни.
 Так розпорядилася доля: коли мен╕ ще й року не було, я залишилася без батька. То був час боротьби народу за свою незалежн╕сть. Боротьби жорстоко╖ — не на життя, а на смерть.
 Молодь нашого села Буданова, що на Теребовлянщин╕, самов╕льно вступала в лави добровольц╕в, з великим душевним п╕днесенням, щоб влитися в загони Укра╖нсько╖ Повстансько╖ Арм╕╖. ╥╖ кликав дух одв╕чного бажання творити нове життя, здобути укра╖нську державу або загинути в боротьб╕ за не╖.
 А це були хлопц╕ ╕ д╕вчата: молод╕, весел╕, мр╕йлив╕, закохан╕. Прагнули щастя ╕ радост╕. Серед них — ╕ мо╖ батьки. У цей час ╕ народилося нещасне кохання. Тато, Дмитро Степанович Шумигора, 1919 року народження, мама, Мар╕я Михайл╕вна, 1920 року народження, обо╓ жител╕ с. Буданова. У 1944 роц╕ вони одружилися.
 Тато у 18 рок╕в залишився круглим сиротою. На його очах процв╕тала страшна б╕льшовицька окупац╕я, яка нещадно нищила все укра╖нське. А ще жахлив╕ше – це арешти укра╖нсько╖ ╕нтел╕генц╕╖, вив╕з людей у Сиб╕р, розстр╕ли. Ц╕ жахи ╕ розбудили в укра╖нському народ╕ великий гн╕в та прагнення помсти — спонукали боронити свою г╕дн╕сть, спричинили спалах патр╕отизму.
 Тато був членом ОУН, вояком УПА. А мама долучалася до сп╕льно╖ прац╕: заготовляла ╖жу, л╕ки, одяг, все, що потр╕бно було, не шкодували н╕ сил, н╕ здоров’я.
 Хата, де жили батьки, була крайньою п╕д л╕сом в к╕нц╕ села. Неодноразово тато приходив з хлопцями-повстанцями, щоб повечеряти, переодягнутися. Маму почали висл╕джувати кадеб╕сти. Одного разу застали, коли вона варила ╖сти, почали випитувати, для кого варить ╕ де чолов╕к. У хат╕ все знищили, в п╕ч кинули гранату, повибивали в╕кна. Забрали корову, курей та ╕ншу живн╕сть. Маму заарештували. По к╕лька тижн╕в тривали допити, ╖╖ били, кричали: «Бандер╕вка, скажи, де ╖хня кри╖вка ╕ хто там ╓!». Але мама н╕чого не сказала, непритомн╕ла, бо була ваг╕тна. В╕дпустили, та попередили: якщо щось зап╕дозрять, то вивезуть. ╤ так мама стала переховуватись, т╕льки деколи вноч╕ приходила до сво╖х батьк╕в. Невдовз╕ народила мене в чуж╕й хат╕. Сексоти допов╕ли, що народилася дитина. Енкаведисти робили облави в маминих батьк╕в, шукали мене по сус╕дах, казали, що знайдуть дитину, а мама сама прийде до них, бо году╓ груддю.
 Але мене люди передавали з рук в руки по всьому селу, бо довше, як один день чи н╕ч, не тримали – боялися. Неодноразово, коли мене приносили до бабц╕, а люди п╕дказували, що на вулиц╕ ╓ кадеб╕сти, бабця замотувала мене у велику хустку ╕ перекидала до сус╕дки через високий мур. Сус╕дка боялась йти мене забирати, слухала, аж серце затерпало, щоб я не заплакала. А я немов би в╕дчувала, н╕коли не плакала. Не раз, коли довго шукали мене, бабця думала, що, напевне, задушилася, бо не плаче.
 Тато дек╕лька раз╕в приходив на мене подивитися. Плакав, притискав до грудей, ц╕лував ╕ завжди говорив: «Що я тоб╕, дитино, можу дати? Лишаю тоб╕ свою хату, щоб ти вернулася до не╖ ╕ щоб жила як в раю, тож будь здорова ╕ рости безжурно, без болю у сво╖м краю, у в╕льн╕й незалежн╕й Укра╖н╕, за яку я буду боротися до смерт╕». (Це мен╕ розпов╕дала пот╕м мати).
 На той час тато був поранений у праву руку, а рана була велика ╕ не го╖лася.
 Маму таки висл╕дили кадеб╕сти, к╕лька м╕сяц╕в сид╕ла вона в тюрм╕. Але мам╕ вдалося зм╕нити пр╕звище, ╕ тод╕ вона стала менш п╕дозр╕лою.
 НКВД вишукувало бандер╕вц╕в кожен день, влаштовувалися неск╕нченн╕ облави. Та, незважаючи на тяжк╕ умови, продовжували д╕яти бо╖вки ОУН. Виконуючи оперативне завдання, тато перебував в с. Пап╕рня. За доносом сексота енкаведисти оточили м╕сце, де знаходилась кри╖вка. «Бандера, здавайся!» — кричали. Татка хот╕ли зловити живим, але в╕н стр╕ляв по ворогах, аж доки не скосила його ворожа куля. Кажуть, в╕н загинув з╕ словами: «За самост╕йну Укра╖ну!».
 Його т╕ло ╕ ще трьох повстанц╕в привезли в с. Будан╕в ╕ поклали б╕ля тюрми. Думали, може, хто прийде вп╕знати ╕ подумки попрощатися. Через в╕кна енкаведисти сл╕дкували за трупами. Вноч╕ кудись вивезли, ╕ де викинули, н╕хто не бачив. Я могили татково╖ не знала, т╕льки весь час ходила до батьково╖ хати, як в╕н мен╕ запов╕в, н╕би до чогось святого, як на спов╕дь, як на молитву, бо все там мен╕ нагаду╓ про тата.
 Коли мен╕ було три рочки, ми з мамою повернулися до р╕дно╖ батьк╕всько╖ хати, де все було понищено ╕ розвалено. Мама трохи п╕дремонтувала хату, ╕ так ми жили. Я завжди запитувала, де м╕й татко, коли прийде до нас. Мама розпов╕дала, що в╕н тут був, може, п╕шов до л╕су, ╕ колись прийде. Я увесь час поглядала на той л╕с, ╕з кожно╖ стежини його виглядала. А хто йшов ╕з л╕су, я вс╕х запитувала, чи не бачили мого татка. А коли йшов якийсь чолов╕к, я кожного запитувала, чи в╕н не м╕й тато.
Тату, я повернулася
 в свою хату,
Посадила калину крислату.
Росте калина, розкв╕та╓,
Т╕льки тебе, тату, нема╓.
 Тата р╕дного я не докликалася. Прийшов до нас в╕тчим, коли мен╕ було п’ять рок╕в. Я зак╕нчила середню школу. Вступила в медучилище. Залишилася працювати в р╕дному сел╕. По сус╕дству вийшла зам╕ж. Поставили ми з чолов╕ком нову хату. П╕сля смерт╕ мо╓╖ мами в╕тчим батьк╕вську хату продав. Але вона в душ╕ мо╖й залиша╓ться як в╕чний св╕док, як святиня, де щось високе ╕ та╓мне, де все дороге ╕ р╕дне, болюче, бо зрощене повстанською кров’ю. Там в╕дгуку╓ться батьк╕вський дух, в╕н немов би шепоче мен╕: «Прийди, прийди до мене, бо могили мо╓╖ н╕коли не знайдеш».
 Пекучий б╕ль ╕ туга за батьком, його змарнованим життям не полиша╓ мене ╕ донин╕.
 Ми не ма╓мо права забувати т╕ шляхи, якими ви йшли до омр╕яно╖ вол╕, незалежно╖ Укра╖ни. Але не волю, а смерть прийняли.

 Оксана ЛАСЬКО.
с. Будан╕в Теребовлянського
району Терноп╕льсько╖ обл.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 01.05.2009 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7197

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков