Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4567)
З потоку життя (7298)
Душі криниця (4254)
Українці мої... (1709)
Резонанс (2313)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1866)
Крим - наш дім (1381)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (255)
Бути чи не бути? (455)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (267)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОДИНН╤ ╤СТОР╤╥ ПРО ДРУГУ СВ╤ТОВУ В╤ЙНУ
Зараз рос╕йськ╕ загарбники чинять в Укра╖н╕ злочини, як ╕ ╖хн╕ попередники – н╕мецьк╕...


НАША ПЕРЕМОГА
Як ╕ 80 рок╕в тому, Укра╖на виборю╓ майбутн╓ ╕ власне, ╕ вс╕╓╖ ╢вропи…


ПОВЕРНЕННЯ З НЕБУТТЯ ПРОФЕСОРА ГОРД╤╢ВСЬКОГО
Професор Горд╕╓вський належить до когорти тих д╕яч╕в, чи╖ ╕мена невиправдано замовчувались…


У ДРУГ╤Й СВ╤ТОВ╤Й В╤ЙН╤ МИ, УКРА╥НЦ╤, БУЛИ ПЕРЕМОЖЦЯМИ Й БУЛИ ПЕРЕМОЖЕНИМИ
Ми все ж не стали повноц╕нними переможцями, тому що залишилися п╕д ╕гом комун╕зму, п╕д ╕гом...


ОЛЕКС╤Й БЕРЕСТ: ВИКРЕСЛЕНИЙ «З╤ СПИСКУ», ГЕРОЙ ПЕРЕМОГИ
Лейтенант Берест командував групою б╕йц╕в, як╕ 30 кв╕тня 1945 року встановили Прапор перемоги над...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 01.05.2009 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#18 за 01.05.2009
ТРИ ЗАСЛУГИ ОУН-УПА

ГЕРОЯМ СЛАВА!
(Продовження. Поч. у № 17).

ЗАСЛУГА ДРУГА:
ОУН-УПА ЯК РЯТ╤ВНИК В╤Д СТАЛ╤НСЬКО╥ ДЕПОРТАЦ╤╥

Неймов╕рно, але факт, що переважна б╕льш╕сть укра╖нських ЗМ╤ не лише не дискутують, а взагал╕ майже й не згадують про ОУН-УПА як ╕стинного рят╕вника вс╕х укра╖нц╕в в╕д смертельно небезпечно╖ стал╕нсько╖ депортац╕╖ восени 1944 року, яка за сво╖ми масштабами й насл╕дками була б значно г╕ршою нав╕ть за Голодомор-геноцид 1932–1933 рок╕в.
╤ чи не ╓диними винятками тут ╓ «Кримська св╕тлиця» (№ 3-4 за 19 ╕ 26 с╕чня 2007 р., № 29 за 17.07.2008 р., № 8 за 20.02.2009 р.), вже згадувана газета «Огни маяка» (№ 42 за 17.10.2008 р.), а також журнал «Наша Громада» (№ 295 за травень 1999 р., Австрал╕я).
Щоб краще уявити соб╕ лихо, яке оч╕кувало Укра╖ну, перечита╓мо уважно ще раз злов╕сний радянський документ, який знайдено в Центральному державному арх╕в╕ Укра╖ни.

«Совершенно секретно»
ПРИКАЗ № 0078/42
22 июня 1944 г. г. Москва

ПО НАРОДНОМУ КОМИССАРИАТУ ВНУТРЕННИХ ДЕЛ СОЮЗА ССР И НАРОДНОМУ КОМИССАРИАТУ ОБОРОНЫ СОЮЗА ССР
Содержание: О ликвидации саботажа на Украине и о контроле над командирами и красноармейцами, мобилизованными из освобожденных областей Украины...

...ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Выслать в отдельные края Союза ССР всех украинцев, проживавших под властью немецких оккупантов.
2. Выселение производить:
а) в первую очередь украинцев, которые работали и служили у немцев;
б) во вторую очередь выслать всех остальных украинцев, которые знакомы с жизнью во время немецкой оккупации;
в) выселение начать после того, как будет собран урожай и сдан для нужд Красной Армии;
г) выселение производить только ночью и внезапно, чтобы не дать скрыться другим и не дать знать членам его семьи, которые находятся в Красной Армии.
3. Над командирами и красноармейцами из оккупированных областей установить следующий контроль:
а) завести в особых отделах специальные дела на каждого;
б) все письма проверять не через цензуру, а через особый отдел;
в) прикрепить одного секретного сотрудника на 5 человек командиров и красноармейцев.
4. Для борьбы с антисоветскими бандами перебросить 12 и 25 карательные дивизии НКВД.
Приказ объявить до командира полка включительно.

Народный Комиссар Внутренних Дел Союза ССР БЕРИЯ
Зам. Народного Комиссара Обороны Союза ССР ЖУКОВ
Верно: начальник 4-го отделения,
полковник ФЕДОРОВ.

Як бачимо, тут пункт № 4 ма╓ безпосередн╓ в╕дношення до ОУН-УПА, яку в Москв╕ презирливо ╕менують «антисоветскими бандами». Але нав╕ть така авторитетна книга як «ОУН ╕ УПА. Фаховий висновок робочо╖ групи ╕сторик╕в при Урядов╕й ком╕с╕╖ з вивчення д╕яльност╕ ОУН ╕ УПА», яка була написана в результат╕ семир╕чно╖ (!) прац╕ над арх╕вними документами аж двадцяти (!!) ╕сторик╕в, чомусь абсолютно н╕чого не згаду╓ про той злов╕сний «Приказ» (щоправда, в╕н так ╕ не набрав чинност╕, тож сама ОУН-УПА про нього н╕чого й не знала). Але все ж так ╕сторично склалося, що сво╓ю в╕дважною, мужньою й потужною боротьбою супроти каральних див╕з╕й НКВД та ╕нших радянських в╕йськовик╕в саме в той пер╕од, ОУН-УПА фактично з╕рвала виконання варварсько╖ задумки московських верховод╕в ╕ тим самим врятувала вс╕х укра╖нц╕в як тогочасних, так ╕ нин╕шн╕х, переважно╖ б╕льшост╕ яких взагал╕ не було б на св╕т╕…
Якби з якихось фатальних для Укра╖ни причин ОУН-УПА або не ╕снувала взагал╕, або ж вона в той критичний момент нашо╖ ╕стор╕╖ вже була б ущент розгромлена, то безперечно, що давно запланована Москвою депортац╕я укра╖нц╕в обов’язково в╕дбулася б (п╕д гучний гр╕м канонади Друго╖ св╕тово╖ в╕йни).
╤ в╕дбулася б вона, незважаючи на нашу велику чисельн╕сть ╕ придуману М. Хрущовим «нехватку вагонов» та ймов╕рн╕ багаторазов╕ спалахи активного опору з боку окремих в╕дчайдух. Згадаймо для пор╕вняння ситуац╕ю 1932–1933 рок╕в, коли укра╖нц╕в теж було дуже багато, але не було в нас тод╕ орган╕зовано╖ збройно╖ сили для самозахисту.
Що таке велика, але неорган╕зована й беззбройна маса людей перед згуртованими й озбро╓ними до зуб╕в енкаведистами та арм╕йськими частинами? Це майже те саме, що й велика отара худоби без сво╖х над╕йних пастух╕в ╕з сторожовими собаками супроти згра╖ вовк╕в, де вовки мають повну перевагу над сво╖ми жертвами. А от коли ╓ над╕йна охорона й захист, то там вовкам уже робити н╕чого, бо н╕чого доброго ╖м «не св╕тить».
От саме таким над╕йним захистом для вс╕х укра╖нц╕в якраз ╕ була у той момент ╕стор╕╖ наша незнищенна й легендарна ОУН-УПА, яка з початком неминучо╖ довготривало╖ депортац╕╖ отримала б реальну змогу орган╕зувати й очолити тепер уже всеукра╖нське повстання супроти червоно╖ Москви. Безсумн╕вно, що в Москв╕ це прекрасно розум╕ли, а тому доклали максимум зусиль для швидкого й повного розгрому ОУН-УПА, щоб пот╕м за допомогою злод╕йського транспортування, холоду й голоду пок╕нчити врешт╕-решт ╕з волелюбним укра╖нським народом ╕ заселити його р╕дну землю ╕ншими людьми.
Але так ╕ не зум╕вши л╕кв╕дувати ОУН-УПА, Москва змушена була в╕дмовитись в╕д заплановано╖ нею депортац╕╖, бо ╖й було абсолютно не бажане й дуже небезпечне всеукра╖нське повстання, яким обов’язково й оперативно скористалася б Н╕меччина, чимдуж допомагаючи повстал╕й Укра╖н╕ вс╕ма можливими способами й засобами, тим самим рятуючи передовс╕м саму себе в╕д повно╖ поразки у Друг╕й св╕тов╕й в╕йн╕.
Ясна р╕ч, що й зах╕дн╕ союзники Стал╕на не були б у захват╕ в╕д його авантюрно╖ депортац╕╖ укра╖нц╕в, коли ОУН-УПА була ще досить могутньою…
З огляду на все це виклика╓ великий подив позиц╕я укра╖нських ╕сторик╕в, коли вони не бачать прямого зв’язку м╕ж потугою ОУН-УПА ╕ вимушеним в╕дступом Москви в╕д свого плану депортац╕╖. Зокрема, у шк╕льному п╕дручнику за 11-й клас «История Украины» (видання 2002 року) чита╓мо: «22 июня 1944 года кремлевское руководство приняло решение о депортации украинского населения… Но, по невыясненным причинам, этот приказ не был исполнен».
Якщо п╕д «невыясненными причинами» вважати в╕дсутн╕сть у нас в╕дпов╕дних неспростовних документ╕в типу «Приказ № 0078/42 от 22 июня 1944 года, г. Москва», то ╖х в Укра╖н╕, либонь, ╕ нема╓, а в Рос╕╖ так╕ компромати або над╕йно схован╕, або взагал╕ знищен╕. Тож будьмо задоволен╕ й тим, що хоч той «Приказ» ма╓мо, а знайшли його, зда╓ться, в арх╕вах про д╕яльн╕сть ОУН-УПА. Комун╕стичн╕ арх╕в╕сти, певно, добре знали ╕ як сортувати так╕ документи, ╕ що, куди й де покласти.
Кр╕м того, з ╕стор╕╖ добре в╕домо, що московськ╕ агресори вм╕ють не лише усп╕шно наступати на слабк╕ш╕ в╕д себе народи, але вм╕ють часом ╕ вимушено в╕дступати перед д╕йсно могутньою силою. А саме такою могутньою силою в той час м╕г стати в реальност╕ повсталий ╕ озбро╓ний весь укра╖нський народ, орган╕зований ╕ очолений ОУН-УПА. Тож пам’ятаймо про це, панове! Шануймо ╕ себе, ╕ сво╖х славних рят╕вник╕в!

ЗАСЛУГА ТРЕТЯ:
ОУН-УПА ЯК НАСНАГА ДУХУ ДЛЯ СВ╤ДОМИХ ГРОМАДЯН УКРА╥НИ

Брехлива радянська пропаганда чимдуж намагалася створювати ╕з бандер╕вц╕в-патр╕от╕в зл╕сний образ «бандит╕в», «н╕мецьких прихвосн╕в», «ворог╕в укра╖нського народу» тощо. Проте нац╕онально св╕дом╕ укра╖нц╕ мали щодо цього свою власну думку й пишалися сво╖ми героями, що давало ╖м наснагу в наступн╕ десятил╕ття б╕льш-менш усп╕шно боротися з русиф╕кац╕╓ю, коли в СРСР прискореними темпами створювався «единый советский народ», або прост╕ше – «совок».
Пригадую розпов╕дь мо╓╖ кримсько╖ приятельки, колишньо╖ галичанки: «Коли моя дочка перейшла у трет╕й клас, то викликали мене до себе ╖╖ вчителька й директор школи, дали в руки аркуш паперу, ручку та й кажуть: «Напишите заявление о вашем добровольном согласии, что ваша дочь не будет изучать украинский язык». Ця неспод╕вана й дика пропозиц╕я була для мене, мов удар обухом по голов╕, бо в мене аж в очах потемн╕ло. Здалося, н╕би дають мен╕ в руки лопату, щоб я нею сама себе в яму живцем закопала.
╤ я закричала: «Та як ви посм╕ли отаке мен╕ казати?! Ви зна╓те, зв╕дки я? Я – з Льв╕всько╖ област╕, а значить – бандерка! Нема╓ на вас Степана Бандери!..». Вже й не пам’ятаю всього, що я ╖м тод╕ наговорила. Мабуть, у мене стався нервовий зрив, бо вже готова була ╖х розтерзати…». «Ну, а вчител╕ як реагували на це?» — питаю. «Спочатку вони нав╕ть розгубилися, побл╕дли обо╓, а пот╕м подають мен╕ склянку води й просять: «Выпейте воды, пожалуйста… Успокойтесь… Мы вовсе не ожидали от вас такой бурной реакции. Извините нас…». Певно, той в╕дчайдушний м╕й спротив под╕яв на вчител╕в дуже сильно, бо жодних негативних насл╕дк╕в для мене не було. Навпаки, на батьк╕вських зборах мене ╕нод╕ ще й хвалили, що вс╕ мо╖ д╕ти вчаться дуже добре…».
Якщо спочатку «бандер╕вцями» або просто «бандерами» називали (неоф╕ц╕йно) т╕льки мешканц╕в Зах╕дно╖ Укра╖ни, то у 1960-х роках я вже чув у Криму, як цим пр╕звиськом називали вже й при╖жджих д╕вчат ╕з трьох сум╕жних областей: Житомирсько╖, Хмельницько╖ та В╕нницько╖. Щоправда, хлопц╕-механ╕затори називали тих молодих ╕ гарних д╕вчат н╕би ласкаво – «бандерочки». На це деяк╕ з д╕вчат н╕би жартома в╕дзивалися: «Спасиб╕, що хоч власовками або кацапками не назива╓те!», або «Жаль, що бандер╕вц╕ мало вас дубасили, бо ви й дос╕ не порозумн╕шали…». Такий соб╕ обм╕н «компл╕ментами».
З часом слово «бандера» стало набирати вже ╕ншого забарвлення. Це я в╕дчув ╕ на соб╕, працюючи в автоколон╕, коли в день видач╕ зарплати запитав касирку укра╖нською мовою: «А грош╕ вже ╓?». Тут раптом п╕дходить до мене впритул один наш, уже нап╕дпитку, слюсар ╕ досить агресивно: «Ты – бандера!». Та не встиг я в╕дреагувати чимось на кшталт: «В╕д влас╕вця чую!», як тут м╕й приятель-вод╕й (кримський татарин) налет╕в на того задираку: «Что ты мелешь, балбес?! Какой же Виктор «бандера», если он родом из Сумской области? Ты хотя бы соображаешь, где находятся Сумы, а где Львов?.. Моя жена тоже из Сумщины, то что, и она – «бандерка»?!». «Та какая разница, где кто родился? – уже б╕льш миролюбно сказав той слюсар. – А почему же он тогда столько лет в Крыму и никак не переходит полностью на русский язык?..».
Така проста ╕ ч╕тка аргументац╕я того «старшого брата» мене ц╕лком задовольнила, ╕ я н╕би аж п╕др╕с у власних очах, бо й ран╕ше симпатизував справжн╕м бандер╕вцям. А якщо вс╕х укра╖номовних громадян уже теж стали називати «бандерами», незалежно в╕д рег╕ону ╖хнього походження, то це ма╓ означати, що бандерського полку прибуло, що не все так ╕ погано в нашому укра╖нському дом╕, що можна нав╕ть дещо перефразувати слова поета В. Маяковського: «Бандера ╕ тепер жив╕ший вс╕х живих!».
Добра пам’ять про патр╕отичну й геро╖чну ОУН-УПА давала певну наснагу ╕ наприк╕нц╕ минулого стол╕ття, коли тр╕щала по вс╕х швах «╕мпер╕я зла» ╕ створювалася незалежна Укра╖на. Шкода, що в той доленосний час у нас так ╕ не знайшлося нац╕онального л╕дера, р╕внозначного Степанов╕ Бандер╕ або Роману Шухевичу. Стосовно Леон╕да Кравчука, то в╕н був, по-мо╓му, укра╖нським достойником лише до к╕нця 1991 року, а пот╕м його н╕би п╕дм╕нили…

(Зак╕нчення в наступному номер╕).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 01.05.2009 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7196

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков