Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 01.05.2009 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#18 за 01.05.2009
ОСВ╤ТА В ТЕНЕТАХ ПОЛ╤ТИКИ

24 кв╕тня у Севастопол╕ пройшли антидержавн╕ заходи, спрямован╕ на п╕дрив осв╕ти в рег╕он╕ й Укра╖н╕ в ц╕лому. З╕н╕ц╕йован╕ депутатами м╕ськради, керован╕ народним депутатом Верховно╖ Ради з фракц╕╖ Парт╕╖ рег╕он╕в Вадимом Колесниченком, так зван╕, “батьк╕вськ╕” збори ухвалили резолюц╕ю, яка св╕дчить про пряме втручання пол╕тик╕в в осв╕тню галузь держави.
Попри кризов╕ негаразди, депутати Севастопольсько╖ м╕ськради сво╖м р╕шенням «висмикнули» з м╕ського бюджету Севастополя м╕льйон гривень на Програму п╕дтримки рос╕йсько╖ мови й тепер, у ╖╖ рамках, втручаються в роботу осв╕тян не лише Севастополя, а й ╕нших рег╕он╕в Укра╖ни. Ухваливши вищезгадану Програму, севастопольський депутатський корпус звернувся до м╕сцевих рад Луганська, Донецька, Харкова, Дн╕пропетровська та Одеси з проханням п╕дтримати його ╕н╕ц╕ативу. Мета таких заход╕в в╕дома давно: п╕дбурити батьк╕в школяр╕в загальноосв╕тн╕х шк╕л подавати скарги до Ради ╢вропи на неправом╕рну мовну пол╕тику держави Укра╖на. Керована Москвою севастопольська м╕ськрада посл╕довно вт╕лю╓ в життя сепаратистський задум держави-сус╕да: розколоти Укра╖ну за мовними ознаками.
Так зван╕ “батьк╕вськ╕” збори депутати готували ц╕лих п’ять м╕сяц╕в, назбирали за цей час аж десяток-п╕втора батьк╕в та й т╕, з╕ сл╕в голови збор╕в – “три — в одному”. Тобто вчитель школи, в╕н же батько, в╕н же депутат м╕сько╖ чи районно╖ ради. Орган╕затори ображено кивали на нап╕впорожню залу, мовляв, батьки не прийшли, бо бояться кер╕вництва Управл╕ння осв╕ти ╕ науки м╕ста. Зате зам╕сть батьк╕в до м╕сця проведення збор╕в прибули представники громадських орган╕зац╕й: “Российская община Севастополя”, “Союз советских офицеров”, “Русский блок” тощо, яким дуже корт╕ло пом╕тингувати. Серед запрошених була й м╕сцева поетеса Л. Гусельникова, яка в╕ршами мала доводити переваги “великого и могучего” над ус╕ма ╕ншими.
Роздратований небагатолюдним з╕бранням, головний ╕н╕ц╕атор збор╕в — нардеп Вадим Колесниченко поводився довол╕ зверхньо, а п╕зн╕ше й зовс╕м з╕рвався на крик, забувши про належний етикет.
Не вс╕ учасники заходу розум╕ли, чому вони мають боротися за рос╕йську мову, якщо свого часу вже в╕ддали сво╖ голоси за “рег╕онал╕в” в обм╕н на об╕цянку про двомовн╕сть на державному р╕вн╕. (Двомовн╕сть у Севастопол╕ розум╕ють як можлив╕сть про╕гнорувати мову держави).
Дотриматися сво╖х передвиборних об╕цянок “рег╕онали” не змогли: 300 голос╕в у парламент╕ – справа не проста. Зараз вони шукають ╕нш╕ механ╕зми, але ╖хн╕й електорат вимага╓ зв╕ту за вже висловлену ран╕ше дов╕ру. Тому нардепов╕ довелося вислухати невеличку порц╕ю критики на свою адресу. Мовляв, за вас голосували, а що ви зробили? Перес╕чний люд н╕як не може зрозум╕ти, що ним ман╕пулювали п╕д час вибор╕в ╕ ман╕пулюють зараз. Що за рахунок п╕дтримки ними надбурхливо╖ д╕яльност╕ свого депутата (мова, статус м. Севастополя, звернення до м╕жнародних ╕нституц╕й) “борець за правду” Колесниченко давно вже пересунувся з 175 м╕сця за списком далеко вперед ╕ тепер йому вже голоси севастопольц╕в не важлив╕ ╕ не потр╕бн╕. Саме це в╕н ╕ п╕дтвердив брутальним викриком: “Да вы можете за меня не голосовать! Я к вам пришел не для того, чтобы рассказывать о том, чего я не сделал... Если нужно убрать министра образования, я готов это сделать, но это ничего не даст. Если вы этого не понимаете, то у нас нет предмета для разговора! ...В этом году тестирование в последний раз на русском языке. Дальше — это ваша проблема, а не политиков, у которых не хватает ни полномочий, ни компетенции... В Совете Европы намекнули, что гражданское общество должно само себя защищать... Вот зачем вы здесь находитесь! Если бы наш горсовет не принял эту Программу, не было бы проблем на юго-востоке, где сегодня этот проект успешно реализуется. ...В условиях кризиса горсовет наскреб миллион на эту Программу. Это политический шаг!...».
Отако╖! А перед цим запевняв, що у заход╕ нема╓ н╕яко╖ пол╕тики. Така жорстка риторика нардепа дещо спантеличила присутн╕х. Сам же п. Колесниченко у подальшому не стримувався й з╕знався, що розхитують вони не лише св╕й рег╕он, але й ╕нш╕.
“...Для нас очень важно получить результаты родительского собрания в Севастополе... Итогов этого собрания ожидают в Луганске, Донецке, Днепропетровске, Одессе и Харькове... Родительское собрание готовилось более пяти месяцев, мы сможем получить результат деятельности гражданского общества, а не только политиков».
 Схоже, резолюц╕ю так званих збор╕в, як ╕ сам╕ збори, готували також 5 м╕сяц╕в й готували, зв╕сно ж, без батьк╕в, хоч ╕ в╕д ╖хнього ╕мен╕.
“...Мы, родители, участники общегородского родительского собрания обращаемся:
— В Севастопольский городской Совет, который является собственником учебных заведений, с требованием на ближайшей сессии рас-смотреть ситуацию, сложившуюся вокруг языковой проблемы, и обратиться от имени жителей города-героя Севастополя к высшим должностным лицам государства с требованием :
— решить вопрос о целесообразности дальнейшего пребывания на должности министра МОН Украины пана Вакарчука И. А., как лица, грубо попирающего Конституцию и международные обязательства Украины.
 — К председателю СГГА Куницыну С. В. с требованием рассмотреть вопрос о целесообразности пребывания на должности руководителей Управления образования и науки г. Севастополя Чербаджи Н. И. и Слюсарь Ж. В., так как данные должностные лица ответственны за внедрение в учебных заведениях г. Севастополя незаконного приказа МОН Украины № 461.
— В Прокуратуру г. Севастополя с требованием дать юридическую оценку действий руководителей Управления образования и науки СГГА...”.
П╕сля перел╕ку (пункт╕в забагато для шпальт часопису) в резолюц╕╖ збор╕в йдеться про “...выработку новых форм и путей для решения установленной проблемы...”.
— Решением городского Совета направить резолюцию Общегородского родительского собрания от 24.04.09 в международные правозащитные организации, ОБСЕ, Верховный Совет Украины, Министерство образования и науки Украины, Управление образования и науки СГГА, органы местного самоуправления различных регионов страны...”.
Серед заход╕в орган╕затори напланували чимало р╕зного: тестування рос╕йською, скасування Наказу № 461 М╕носв╕ти, зм╕ну Статут╕в дошк╕льних заклад╕в та шк╕л. “Осуществить внесение в уставы детских дошкольных учреждений и средних школ города дополнения в следующей формулировке: «Коммунальное учреждение (ДДУ, школа № …) является учреждением с русским языком обучения», проведення громадських слухань та опрацювання Громадського договору в осв╕т╕ тощо.
Реакц╕╖ на ц╕ “батьк╕вськ╕ збори” поки що – жодно╖.
Перший заступник голови держадм╕н╕страц╕╖ Володимир Казар╕н сказав на бриф╕нгу представникам ЗМ╤: “А не было никакого родительского собрания. Существует избранный родительский комитет школ города. Туда никто не обращался”.
Звичайно ж, можна в╕дмахнутися в╕д будь-чого. Проте, навряд чи вдасться не пом╕чати пост╕йного депутатського втручання в осв╕ту м╕ста. Напередодн╕ Дня Перемоги в рамках проекту “Я — севастополец” Севастопольсько╖ м╕ськради, школярам 9-11 клас╕в та студентам демонструватимуть ф╕льми про Другу св╕тову в╕йну: «Обыкновенный фашизм», «Иди и смотри» тощо, а у пром╕жках м╕ж показами запланован╕ дискус╕╖ про сучасн╕ прояви фашизму. Дума╓ться, що на цих дискус╕ях ототожнюватимуться часи зародження фашизму в ╢вроп╕ з процесами нац╕онального в╕дродження в Укра╖н╕. До реч╕, показ ф╕льм╕в та дискус╕╖ пройдуть у клуб╕ Чорноморського флоту РФ.
У Севастопол╕ нещодавно пройшла презентац╕я книги нардепа “рег╕онала” Дмитра Табачника “Фашизм в Украине: угроза или реальность?”. Якщо до цих збор╕в готувалися, з╕ сл╕в п. Колесниченка, ц╕лих п’ять м╕сяц╕в, то презентац╕я книги Дмитра Табачника – в межах заход╕в ц╕╓╖ п╕дготовки. Дума╓ться, саме ╖╖ готують для дискус╕й.
Втручання в осв╕ту м╕ста м╕сцевими депутатами начальник Управл╕ння осв╕ти ╕ науки Микола Чербаджи не заперечу╓, але виходу з ситуац╕╖, що склалася, поки що не бачить.
Отже, в держадм╕н╕страц╕╖ виходу з ситуац╕╖ не бачать, бо вважають, що батьк╕вських збор╕в, як таких, не було. В Управл╕нн╕ осв╕ти ╕ науки виходу просто не бачать. Задля справедливост╕ варто зазначити, що обидв╕ ╕нстанц╕╖ не бачать виходу, бо не бачили самого заходу (даруйте за каламбур): жодного представника н╕ з держадм╕н╕страц╕╖, н╕ з управл╕ння осв╕ти на зборах не було. Присутн╕м же на заход╕ бачиться й вих╕д. Дума╓ться, в╕н у дотриманн╕ Статт╕ 8 Закону Укра╖ни «Про осв╕ту», де ч╕тко зазначено: «Навчально-виховний процес у навчальних закладах ╓ в╕льним в╕д втручання пол╕тичних парт╕й, громадських, рел╕г╕йних орган╕зац╕й».
Стаття ж 14 вищезгаданого Закону ч╕тко формулю╓ повноваження м╕сцевих орган╕в державно╖ виконавчо╖ влади та орган╕в м╕сцевого самоврядування в галуз╕ осв╕ти.
Якби ще Статтею Закону нашим чиновникам можна було прищепити почуття патр╕отизму...

Л╕д╕я Степко.
м. Севастополь.

ТИМ ЧАСОМ...

Президент вимага╓!

Президент Укра╖ни В╕ктор Ющенко вимага╓ вжити заход╕в щодо неухильного додержання вимог законодавства про мови посадовими ╕ службовими особами орган╕в виконавчо╖ влади п╕д час виконання ними службових обов’язк╕в. Про це йдеться в листах Глави держави на адресу Прем’╓р-м╕н╕стра Укра╖ни Юл╕╖ Тимошенко, а також м╕н╕стр╕в, гол╕в державних ком╕тет╕в, кер╕вник╕в ╕нших центральних орган╕в державно╖ влади, головам обласних, Ки╖всько╖ ╕ Севастопольсько╖ м╕ських державних адм╕н╕страц╕й.
Також в╕д уряду Президент вимага╓ прискорити створення спец╕ально уповноваженого центрального органу виконавчо╖ влади з питань мовно╖ пол╕тики.
Глава держави наголошу╓, що повноц╕нне функц╕онування державно╖ мови в ус╕х сферах сусп╕льного життя ╓ гарант╕╓ю збереження пол╕тично╖ ╕ державно╖ ╓дност╕ Укра╖ни.
«Велика в╕дпов╕дальн╕сть у справ╕ забезпечення неухильного додержання конституц╕йних гарант╕й щодо всеб╕чного розвитку ╕ функц╕онування укра╖нсько╖ мови як державно╖ в ус╕х сферах сусп╕льного життя на вс╕й територ╕╖ Укра╖ни покладена на посадових ╕ службових ос╕б орган╕в державно╖ влади та орган╕в м╕сцевого самоврядування. Положення Конституц╕╖ Укра╖ни зобов’язують ╖х вживати укра╖нську мову як мову оф╕ц╕йного сп╕лкування п╕д час виконання ними службових обов’язк╕в», — п╕дкреслив Президент Укра╖ни В╕ктор Ющенко.
«Водночас деяк╕ м╕н╕стри, кер╕вники ╕нших орган╕в виконавчо╖ влади, державн╕ службовц╕ середньо╖ ╕ нижчо╖ ланок нехтують вимогами законодавства, невиправдано використовуючи недержавну мову. Волод╕ння укра╖нською мовою посадовими ╕ службовими особами орган╕в державно╖ влади та орган╕в м╕сцевого самоврядування ма╓ стати на практиц╕, а не на папер╕ одн╕╓ю з обов’язкових умов для об╕ймання в╕дпов╕дних посад».

Прес-служба Президента Укра╖ни В╕ктора Ющенка.
27.04.2009 р.

У Севастопол╕ на сьогодн╕ потреба в навчанн╕ д╕тей укра╖нською мовою становить близько 6%, тимчасом, як шк╕л ╕ клас╕в, що надають таку можлив╕сть, ╓ лише 3%. Про це в ╕нтерв’ю кореспонденту УН╤АН пов╕домила заступник начальника Управл╕ння осв╕ти та науки Севастопольсько╖ м╕сько╖ державно╖ адм╕н╕страц╕╖ Жанна Слюсар. «Тобто ми нав╕ть не задовольня╓мо права т╕╓╖ частини населення, яка хот╕ла б навчати сво╖х д╕тей укра╖нською мовою», — зазначила вона.
За ╕нформац╕╓ю Ж. Слюсар, у Севастопол╕ 69 загальноосв╕тн╕х навчальних заклад╕в, водночас практично т╕льки один — школа-╕нтернат № 7 — зд╕йсню╓ навчання повн╕стю укра╖нською мовою, з 1-го до 11-го класу.
Кажучи про перспективи розширення мереж╕ «укра╖номовних» шк╕л, Ж. Слюсар зазначила, що найб╕льш реально говорити про буд╕вництво школи-колег╕уму, яку в Севастопол╕ вже давно називають укра╖нською, ╕ п╕дготовч╕ роботи з ╖╖ створення вже тривають. «Це буде державна установа, там усе викладання зд╕йснюватиметься укра╖нською мовою», — сказала вона.
Коментуючи п╕дсумки «загальном╕ських батьк╕вських збор╕в», що в╕дбулися наприк╕нц╕ минулого тижня, лейтмотивом яких було «неправом╕рне зменшення к╕лькост╕ годин навчання школяр╕в рос╕йською мовою», ╕ що тим самим н╕бито порушуються права людини та основн╕ свободи, заступник начальника управл╕ння, зокрема, зазначила: «Система осв╕ти в м╕ст╕ якраз повн╕стю реал╕зу╓ вс╕ права та свободи громадян м╕ста Севастополя на навчання р╕дною, рос╕йською мовою». За ╖╖ словами, «нам дор╕кають тим, що ми, н╕бито, не сприя╓мо у створенн╕ р╕вних умов для вивчення рос╕йсько╖ мови в Укра╖н╕. Але, зда╓ться, у нас надано р╕вн╕ можливост╕ для вивчення рос╕йсько╖ мови, а ось що стосу╓ться укра╖нсько╖ мови, то тут з реал╕зац╕╓ю прав ╓ проблеми, але чомусь про це на «батьк╕вських зборах» не йшлося».
За словами Ж. Слюсар, справд╕, останн╕м часом трохи зменшено к╕льк╕сть годин з рос╕йсько╖ мови та л╕тератури, «оск╕льки наш╕ д╕ти вивчають три мови: рос╕йську, укра╖нську ╕ одну з ╕ноземних. Але достатньо пор╕вняти к╕льк╕сть годин на вивчення рос╕йсько╖ мови з к╕льк╕стю годин на вивчення укра╖нсько╖ мови, а також загальну к╕льк╕сть годин на вивчення мови та л╕тератури в Рос╕йськ╕й Федерац╕╖, ╕ ми д╕йдемо ц╕кавих висновк╕в: у нас тижневе навантаження з рос╕йсько╖ мови та л╕тератури з 1-го до 11-го класу — 56 годин, з укра╖нсько╖ мови — 59 годин. У Рос╕йськ╕й Федерац╕╖ на рос╕йську мову та л╕тературу в╕дводиться 59 годин. Як бачимо, не набагато б╕льше, ан╕ж на рос╕йську мову та л╕тературу в Укра╖н╕».
Отже, заступник начальника управл╕ння робить висновок, «що в севастопольських школах на дв╕ слов’янськ╕ мови — дуже близьк╕ за структурою та деякими лог╕чними вза╓мозв’язками — в╕дводиться удв╕ч╕ б╕льше часу, ан╕ж, наприклад, у школах РФ. Але чомусь цей факт замовчують, ╕ я хочу, щоб батьки це знали». (http://www.unian.net/ukr)

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 01.05.2009 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7192

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков