Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4464)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4142)
Українці мої... (1669)
Резонанс (2145)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1083)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (341)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (214)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
В╤ЙНА В ОБ’╢КТИВ╤
Св╕тлини знят╕ в р╕зний час в╕д початку повномасштабного вторгнення ╕ по сьогодн╕…


НАРОДНИЙ ЩОДЕННИК ╤З ПЕКЕЛЬНОГО 22-го
Книга «Укра╖на: пекельний 22-й» - це ун╕кальний щоденник ╕ водночас моза╖чна картина...


АПОКАЛ╤ПСИС В╤ЙНИ
На його св╕тлинах – апокал╕псис в╕йни крупним планом через призму камери звичайного...


РОС╤ЯНИ – НАЦ╤Я ГВАЛТ╤ВНИК╤В
Це 5-й ф╕льм про╓кту розсл╕дувань во╓нних злочин╕в, який започаткувало укра╖нське англомовне...


ГЕНСЕК НАТО ПРОПОНУ╢ ЗАБЕЗПЕЧИТИ ЩОР╤ЧНУ П╤ДТРИМКУ УКРА╥НИ У €40 М╤ЛЬЯРД╤В
Укра╖н╕ потр╕бна прогнозована п╕дтримка на довгострокову перспективу…
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 24.04.2009 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#17 за 24.04.2009
УКРА╥НСЬКА МОВА ╤ Ф╤НАНСИ (ГРИВНЕЮ – ПО МОВНИХ ПОКРУЧАХ!)

У газет╕ «Л╕тературна Укра╖на» я прочитав статтю Василя Гея «Совок» базарно╖ епохи, або чим пахне «жасм╕н?». Все те, що написано про мовну ситуац╕ю у Луцьку майже повн╕стю стосу╓ться ╕ Тернополя. Побутова укра╖нська мова на 1/3 засм╕чена, нав╕ть в укра╖номовних м╕стах, ╕ншомовними словами (рос╕йськими, польськими, англ╕йськими тощо).
Виправити ситуац╕ю допоможе самодисципл╕на, самонавчання укра╖нц╕в ╕ пост╕йна реклама на державних, м╕сцевих та приватних телев╕з╕йних каналах, рад╕о на зразок: «Хочеш добра Укра╖н╕ – розмовляй л╕тературною мовою!», «Укра╖нцю! Допоможи укра╖нцев╕ розмовляти л╕тературною мовою!». На м╕й погляд, проблема поляга╓ в тому, що Укра╖нська держава самоусунулась в╕д зд╕йснення посл╕довно╖ та ц╕леспрямовано╖ мовно╖ пол╕тики. Це, напевно, через те, що серед вищих державних службовц╕в у Ки╓в╕, Севастопол╕, С╕мферопол╕, обласних центрах довол╕ м╕зерний в╕дсоток ос╕б, як╕ ╓ водночас ╕ справжн╕ми нос╕ями укра╖нсько╖ л╕тературно╖ мови, ╕ патр╕отами Укра╖ни.
У св╕т╕ нагромаджено чималий досв╕д боротьби за мову та ╖╖ державний захист. Прим╕ром, у сус╕дн╕й Рос╕╖, на в╕дм╕ну в╕д Укра╖ни, комплексно ╕ ц╕леспрямовано зд╕йсню╓ться державна пол╕тика в галуз╕ мови. У нас же нема╓ нав╕ть орган╕зовано╖ оборони укра╖нсько╖ мови. У Рос╕╖ рос╕йською мовою, як ╓диною державною мовою в багатонац╕ональн╕й кра╖н╕, оп╕ку╓ться не будь-хто, а особисто дружина екс-Президента РФ Людмила Пут╕на (випускниця ф╕лолог╕чного факультету Петербурзького ун╕верситету). Державна пол╕тика Рос╕╖ спрямована не т╕льки на збереження рос╕йсько╖ мови, а й на ╖╖ просування (ц╕каво, чи не в б╕к Укра╖ни?). Якщо провести анал╕з ╕ оц╕нку стану й перспектив розвитку в╕тчизняного книжкового та газетного ринк╕в, яким заволод╕ли рос╕йськомовн╕ (здешевлен╕ спец╕ально для Укра╖ни) видання, то причин для тако╖ г╕потези предостатньо. Мовна, ╕нформац╕йна та ╕деолог╕чна окупац╕я Укра╖ни посилю╓ться, ╕ грошей на це сус╕дня держава не шкоду╓.
У США людина не може влаштуватись на державну службу, якщо вона не волод╕╓ в╕льно державною мовою. Те саме ╕ в Рос╕╖. У Польщ╕, зг╕дно ╕з законом про мову, на в╕тринах, рекламних щитах, у документах небажане вживання ╕ноземних сл╕в та вислов╕в. «Хот-доги» перейменован╕ на «гарячих пс╕в», в╕ск╕ «Джон╕ Уокер» – на «Волоцюгу Яна». За порушення закону – штраф 25000 у. о. Запропоновано також штрафувати депутат╕в польського сейму за публ╕чну лайку.
У Казахстан╕ конституц╕╓ю та виборчим законодавством передбачено проведення перев╕рок на знання казахсько╖ мови для вс╕х кандидат╕в, котр╕ балотуються на посаду президента Казахстану. ╤спит склада╓ться з письмово╖ роботи, в╕дпов╕дей на запитання та виступу протягом п’ятнадцяти хвилин. Нашим народним депутатам ╕ державним службовцям влаштувати б такий ╕спит на предмет знання укра╖нсько╖ мови з наступними оргвисновками.
В Азербайджан╕ внесено поправку до Кодексу адм╕н╕стративних порушень «Про перешкоди застосування державно╖ мови в Азербайджанськ╕й республ╕ц╕». Нин╕ там за пропаганду проти державно╖ мови, за обмеження сфери ╖╖ застосування посадових ос╕б штрафують в розм╕р╕ в╕д 50 у. о. до 300 у. о.
Отже, досв╕д заруб╕жних кра╖н з мовно╖ пол╕тики ма╓мо, а тепер потр╕бно визначити конкретн╕ кроки укра╖нсько╖ патр╕отично╖ ел╕ти ╕ держави щодо державно╖ ц╕леспрямовано╖ ╕ системно╖ пол╕тики ╕з захисту та розвитку укра╖нсько╖ мови.
Я вважаю, що в цьому напрям╕ необх╕дно зд╕йснити так╕ заходи:
1. Провести м╕жнародну науково-практичну конференц╕ю або нараду з питань орган╕зац╕╖ державно╖ мовно╖ пол╕тики ╕з захисту та розвитку державно╖ мови в ус╕х сферах сусп╕льного життя. На конференц╕ю (нараду) доц╕льно запросити пров╕дних письменник╕в, просв╕тян, ф╕лолог╕в, митник╕в, ф╕нансист╕в, податк╕вц╕в, правоохоронц╕в, член╕в РНБО Укра╖ни та ╕нших. Особливу увагу п╕д час обговорення проблеми сл╕д звернути на необх╕дн╕сть створення державного регулятивного або контролюючого органу з мовно╖ пол╕тики та застосування штрафних санкц╕й за порушення мовних прав громадян Укра╖ни.
2. Вир╕шити питання про створення державного регулятивного або контролюючого органу (Державного ком╕тету Укра╖ни або Управл╕ння в склад╕ Секретар╕ату Президента Укра╖ни) з мовно╖ пол╕тики.
3. Розробити ╕ затвердити «Державну програму захисту та розвитку укра╖нсько╖ мови на пер╕од до 2015 року» з повним ╖╖ щор╕чним ф╕нансовим забезпеченням.
4. П╕дготувати Указ Президента Укра╖ни «Про застосування штрафних санкц╕й за порушення мовних прав громадян Укра╖ни» ╕з врахуванням св╕тового досв╕ду.
5. Законом або Указом Президента категорично заборонити двомовн╕ рос╕йсько-укра╖нськ╕ телепередач╕, як╕ шк╕длив╕ для розвитку укра╖нсько╖ мови в Укра╖н╕, адже в цих телепередачах рос╕йська мова дом╕ну╓ над укра╖нською.
6. Контроль за дотриманням мовно╖ пол╕тики мають зд╕йснювати державн╕ ╕нспектори з мовно╖ пол╕тики – представники однойменного Державного ком╕тету Укра╖ни або Управл╕ння у склад╕ Секретар╕ату Президента Укра╖ни. Ц╕ ╕нспектори повинн╕ отримати право накладати штрафн╕ санкц╕╖ на вс╕х порушник╕в мовного законодавства (ЗМ╤, заклади торг╕вл╕, кафе, бари, ресторани, транспортн╕ орган╕зац╕╖, державних службовц╕в, окремих громадян).
7. В ус╕х рег╕онах створити безплатн╕ курси вивчення укра╖нсько╖ мови для громадян Укра╖ни, як╕ бажають добров╕льно ╖╖ вивчити. Мовних провокатор╕в, як╕, безсумн╕вно, з’являться на таких курсах, варто негайно в╕драховувати з цих курс╕в та штрафувати.
8. Сфера послуг в ус╕х рег╕онах Укра╖ни (без винятку) ма╓ бути переведена на державну мову (особливо торг╕вля).
9. Створити ╕ запровадити в Укра╖н╕ ч╕ткий та зрозум╕лий для ус╕х порядок позбавлення л╕ценз╕й ЗМ╤, заклад╕в торг╕вл╕, кафе, бар╕в, ресторан╕в, транспортних орган╕зац╕й (де переважа╓ ╕ноземна п╕сня) за систематичне порушення мовного законодавства тощо.
10. Сформувати ╕ розвинути Нац╕ональну мережу сусп╕льно╖ пропаганди укра╖нсько╖ мови, культури, мистецтва.
Перел╕к конкретних крок╕в з мовно╖ пол╕тики в Укра╖н╕ можна буде продовжити, проте я на цьому св╕домо зупинюсь, щоб запросити ус╕х небайдужих до в╕дверто╖ розмови про ф╕нансово-економ╕чн╕ важел╕ в орган╕зован╕й систем╕ захисту й розвитку укра╖нсько╖ мови та ╖хн╓ якнайшвидше практичне застосування в наш╕й держав╕.
Настала пора по-справжньому захистити мовн╕ права укра╖нського народу в╕д насм╕шок ╕ в╕двертого цькування за р╕дну мову та ф╕нансово покарати шов╕н╕ст╕в, провокатор╕в та прим╕тивних недалекоглядних ос╕б.
Василь ДЕР╤Й,
кандидат економ╕чних наук, доцент Терноп╕льського нац╕онального
економ╕чного ун╕верситету.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 24.04.2009 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7163

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков