Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ЗАЦВ╤В П╤ДБ╤Л
Народна медицина


ЖАДА╢ ПЕЧ╤НКА…
Народна медицина


НАКУВАЛА ЗОЗУЛЕНЬКА…
Народна медицина


НЕДОСТАТН╤Й КРОВООБ╤Г
Народна медицина


В╤ДНОВИВСЯ З╤Р
Народна медицина




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 28.03.2003 > Тема "Порадниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#13 за 28.03.2003
Наші давні звичаї
КС

Наші давні звичаї
Березневі СВЯТКИ
Теплого Олекси (30). Цей день вважавсь уже весняним - скресала крига, починалися весняні повені, хоч земля, як вважали, має розмерзнутися після першого грому. Відтак люди готували польовий інвентар. Проте в цей день ніхто не робив, а спостерігали за погодою. Щоправда, всі без винятку пасічники мали виставити бджоли для обльоту. Тому й казали:
На Теплого Олексу діставай вулики. На Олекси риба-щука хвостом лід розбиває.
На Олекси кидай сани, готуй воза. На Олексія з гір вода, зі ставу риба. На дев'яту неділю граки прилітають, а на дванадцяту вдова вийде з плугом у поле.
Кирила (31). У цей час часто псується дорога і бувають заморозки. "Кирила, - казали, - Євдоха обдурила - запросила в гості, а сама гріє кості".
Минув Олексій, Кирило каже: "Ще не сій".
Буває на Кирила святого ще морозу много.
Великий піст. Він не тримається числа і залежить од кількості м'ясниць, котрі починаються од Різдва. Якщо Великий (це найдовший од всіх постів, а тому і зветься Великим) піст має сталу кількість тижнів - сім, то м'ясниці "рухомі", тобто кожного року регулюються церковниками: ними, власне, визначають, коли має співпасти Великдень з повним місяцем. По закінченню Великого посту наступає Пасха.
Віруючі люди вельми дотримувалися Великого посту, намагаючись не вживати скоромних страв. Його відлік іноді починається наприкінці лютого, але здебільшого у березні.
Перший понеділок Великого посту звуть "поминальним" - справляють поминки по покійниках. На Закарпатті в цей день жінки намагалися добре помити посуд, а чоловіки сходилися в корчмах, щоб скріпити спілку, хто з ким буде співпрацювати. У давнину на поминальний понеділок ґазди лагодили взаємини з ковалями. Оскільки цим ремеслом займалися переважно цигани, то їм давали, коли кололи свиню, задарма голову. Той, хто знехтував цим звичаєм, позбавлявся права звертатись до коваля.
За першим тижнем Великого посту передбачали погоду. Скажімо, який день у понеділок, такий врожай буде на яровину, вівторком завбачували процес посіву, середою - копання, четвергом - сінокоси, п'ятницею - жнива, а суботою - брання конопель.
Про піст у народі створено й чимало прислів'їв.
Великий піст усім прижме хвіст. Піст - не міст, об'їхати можна. Прийшов Великий піст - тягни дзвони за хвіст. Прийшов Великий піст - підігнув собака хвіст. У Великий піст не ходи у гості.
Середопістя, середохрестя, христопоклонна. Четвертий тиждень Великою посту називається "середопістя", середу звуть "середохресною", а неділю - "христопоклонною", оскільки віруючі намагаються якомога більше "бити поклонів".
На середохрестя випікали з пшеничного борошна пісне обрядове печиво у формі хрестиків, і називалося воно "хрести". Його тримали до того часу, коли їхали в поле сіяти яровину. Перед тим, як зробити засів, посівальники з'їдали по коржикові, а одного клали на ріллю й обсівали "на добрі сходи і щедрий врожай".

У  ПЕРУКАРНЮ  -  КОЛИ  МІСЯЦЬ  ПОВНІЄ
o Не дивіться вночі на ясний місяць - це сприяє послабленню зору, не можна, щоб місяць світив на того, хто спить, - хворітиме.
o Понеділок і середа - найнесприятливіші дні для миття волосся, не можна топтати ногами своє волосся - голова болітиме, а щоб добре росло волосся, його потрібно стригти, коли місяць повніє.
o Не тримайте харчі, які їстимете самі, перед мордою кішки або собаки - занедужаєте.
o Під час їди не дивіться у дзеркало, щоб не втратити краси; двом однією ложкою їсти не можна, аби не посваритися.
o Не даруйте носовичків своїм рідним та близьким, нехай купують самі собі їх, а новий придбаний костюм не кладіть на ліжко.


ПИВО, ЯК ГОРІЛКА
Пиво нарівні з горілкою є алкогольним напоєм, а завдяки своєму швидкому всмоктуванню в організм, спричиняє навіть більше сп'яніння, ніж горілка. Такий висновок, зробили лікарі-наркологи Наукового центру наркології Міністерства охорони здоров'я РФ. Серед тих, хто звертається за допомогою до наркологів, 20 відсотків страждають на пивний алкоголізм, який особливо поширений серед молодих людей. За даними МОЗ, багато сучасних 16 - 17-річних підлітків випивають більше трьох літрів пива на день. Якщо півлітрова пляшка пива рівноцінна 60 мл горілки, то виходить, що такий підліток споживає близько 400 мл горілки на день. Щоденне вживання пива у дитячому віці особливо небезпечне, оскільки організм звикає до алкоголю. Лікарі вважають, що необхідно ввести обмеження на продаж пива дітям, а також на поширення ігрової реклами пива, яка нав'язує суспільству "пивний спосіб життя".

АРОМАТНИЙ  ПРИЄМНИЙ  НАПІЙ
Чи шкідлива вранішня кава? Це питання цікавить кожного кавомана, адже він, незважаючи на застереження, не уявляє себе без омріяної чашечки. З'ясовується, кава не тільки знімає втому, сонливість, а й активізує кору головного мозку. Вона навіть корисна тим, що сприяє виведенню каменів із жовчного міхура. Але все-таки не рекомендується людям, які страждають на нервові та серцеві захворювання, а також системи кровообігу, і людям, схильним до постійних стресів. Звичайно, якщо у людини підвищений артеріальний тиск, то каву вживати не варто. Взагалі, виробляється спеціальна кава без кофеїну: вона набагато безпечніша від звичайної.

ЛІКИ  ВІД  КУРІННЯ
Шведські вчені винайшли вакцину від куріння і 2003 року починають її клінічні випробування на пацієнтах-добровольцях. Вакцина запобігає проникненню нікотину через кров до мозку, чим, на думку її творців, позбавляє курця звичних відчуттів від затягування димом. Молекули нікотину дуже малі, щоб їх могла затримати імунна система організму, тому вони легко досягають мозку і просмоктуються крізь стінки судин, викликаючи певні хімічні реакції і звикання.
Шведський препарат сприяє виробленню антитіл і загальному підвищенню імунного захисту, бо робить стінки судин мозку непрохідними для молекул нікотину. Ліки розраховані на тих, хто сам вирішив кинути курити, але має дуже сильну нікотинову залежність.
Шведи не єдині, хто створив вакцину від куріння. Клінічні випробування вже почалися у Великій Британії, а в США вони розпочнуться до кінця року.


ГОСПОДИНЯМ НА КУХНІ

Якщо ви пересолили суп, загорніть у вузлик приблизно склянку рису і прокип'ятіть у ньому. Рис вбере сіль.

Тверде м'ясо при варенні і тушкуванні стане м'якішим, якщо до нього додати трохи оцту.
Риба буде смачнішою і запах зникне, якщо в каструлю, де вона вариться, додати трохи свіжого молока (склянка на дві склянки води).

Сушені гриби матимуть вигляд свіжих, якщо їх кілька годин потримати в підсоленому молоці.

Щоб рис не розварювався, додайте у воду 2 - 3 ложки молока.

Не варіть кашу в емальованому посуді, вона в ньому пригорятиме.

Страви з манки будуть пишнішими, якщо за півгодини до варіння крупу замочити у воді або молоці і дати їй набухнути.

Старі дріжджі можна освіжити. Для цього їх кришать, заливають теплим молоком (на 25 - 30 г дріжджів - 1/3 склянки молока), розмішують, проціджують крізь ситечко, додають 1 - 2 ложечки цукру і залишають суміш на 10 - 15 хвилин. Про її "готовність"
свідчить поява бульбашок.

Каламутне желе, можна освітлити яєчним білком. Його змішують з холодною водою, виливають у підігріте желе, доводять до кипіння і проціджують.

Готуючи капустяний фарш, сіль додавайте після обсмажування і охолодження капусти. Інакше з капусти виділятиметься волога і якість фаршу погіршиться.

Омлет буде смачнішим, якщо спочатку збити яйця, а потім додати молоко і сіль.


НАРОДНИЙ КАЛЕНДАР
СЕРЕДА
У народному календарі українців ставлення до середи нерівнозначне. Як і в п'ятницю, тоді дотримувалися посту ("Хто поститься, тому середа поможе йти у царство небесне"), а постові дні часто називали найлегшими. До того ж вірили, що середа - особливий день, в який Бог створив сонце, місяць та зорі, і тому сонце бодай на п'ять хвилин та з'явиться.
Але саме в середу фіксувався і значний комплекс заборон. Не можна було мити голови та розчісувати кіс, бо "в середи 40 дочок і кожна висмикне пасмо", "в середи 77 сестер, то треба дати кожній по волосині" (з цим повір'ям часом пов'язувалася заборона снувати - "у середи багато дочок і багато йде пряжі на основу"), "буде голова боліти", щось жахливе присниться. Не дозволялося також різати полотно на сорочки та шити, накачувати полотно, убиратися в нову сорочку. Інколи середу уявляли як "біляву хорошу" дівчину. Казали, якщо цього дня кинути мичку на гребені, вона прийде вночі і буде її допрядати.


ЯК ПРИДБАТИ СЛУХОВИЙ АПАРАТ?
Після служби в армії я працював на шахті, там застудив вуха і ось вже багато років живу глухим.
Я - ветеран праці і усе своє життя дбав не лише про свій власний добробут, але і про долю нашої держави. Образливо, що визнання моїх заслуг як людини-працівника не дає мені ніяких пільг, а я, ставши пенсіонером, ледь-ледь зводжу кінці з кінцями. До того ж відсутність слухового апарата дедалі ускладнює моє спілкування з людьми.
Дуже сподіваюся, що ви підкажете, як мені його придбати, бо я ж ваш передплатник вже багато років та ще й передплачую примірник в Канівський район для сестри.
Петро ПОТУЖНИЙ.
с. Ботанічне Роздольненського району.

Ми звернулися за консультацією до лікаря-сурдолога Республіканської клінічної лікарні ім. Семашка Азізи Вервішевої.
Вона повідомила, що для того, аби придбати слуховий апарат, хворий має звернутися за направленням на консультацію в Сімферополь у свою поліклініку чи медичний пункт до лікаря-отоларинголога. З цим направленням підійти в реєстратуру РКЛ ім. Семашка, а потім відвідати лікаря-сурдолога. Хворому буде призначене лікування. Якщо ж лікар визнає, що він дійсно потребує протезування, то його буде поставлено в чергу для придбання слухового апарата. Бо хоч і нарікає наш читач на відсутність пільг, але таку пільгу він має - слуховий апарат він одержить безкоштовно. Але доведеться почекати, коли будуть під це виділені гроші. Цього року їх ще не надходило, а торік потреби хворих людей задовольнялися.

ЧИ МУШУ СТРАХУВАТИ ЗБРОЮ?
Я, Полтавець Володимир Федорович, пенсіонер, ветеран праці, займаюся мисливським полюванням. Маю дві рушниці. Отож через чотири роки потрібно проходити медкомісію, техогляд рушниць та перереєстрацію. Все це коштує 50 гривень. Та ще беруть з нас 51 гривню страховки. А не хочеш платити - не дають дозволу на право полювання. Уся ця процедура коштує 110 гривень, а пенсія - 141 грн. 90 коп. А так хочеться бути молодим і спілкуватися з природою. Хотілося б знати у зв'язку з цим про свої права, а ще те, куди ідуть оці 51 грн.
с. Партизани Кіровського району.

З питань, що хвилюють Володимира Федоровича, нас проконсультував старший інспектор дозвільної системи Київського райвідділу міліції В. В. Гулеша.
Він повідомив, що така страховка є обов'язковою згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29.03 2002 р. № 402 "Про затвердження порядку і права проведення обов'язкового страхування, громадської відповідальності громадян України, які мають в особистому користуванні або в іншому законному володінні зброю, за шкоду, якої вони можуть завдати третій особі або її майну внаслідок володіння, зберігання або користування цією зброєю, а також з метою приведення нормативно-правових актів МВС України у відповідність з чинним законодавством".
Ця страховка мала вноситися власниками зброї ще торік і становить 17 гривень на рік, але фактично її почали стягувати в поточному році.
Володимир Вікторович повідомив також, що перереєстрація зброї повинна проводитися не раз на чотири, а раз на три роки і коштує вона для власника двох рушниць не 50 грн., а 20 грн. 40 коп. (11 грн. 90 коп. обійдеться все це для власника однієї рушниці). Сума страховки, яку можна вносити щорічно, не залежить від кількості зброї, і 51 грн., про які згадує наш читач, це страховка за три роки.
В. Гулеша просив також повідомити читачів-мисливців про те, що особам, які мають в особистому користуванні гладкоствольну зброю та газові пістолети і револьвери, у зв'язку із закінченням перереєстрації слід негайно з'явитися  в районні відділи міліції за місцем проживання.
Підготувала Тамара СОЛОВЕЙ.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 28.03.2003 > Тема "Порадниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=709

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков