Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4464)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4142)
Українці мої... (1669)
Резонанс (2145)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1083)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (341)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (214)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 03.04.2009 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#14 за 03.04.2009
ЧИ ГАРАНТУ╢ ЧОРНОМОРСЬКИЙ ФЛОТ РОС╤╥ БЕЗПЕКУ УКРА╥НИ?

Тема 2017 року ╕ перебування Чорноморського флоту Рос╕╖ у Криму залиша╓ться пров╕дною (звичайно, п╕сля газового ╕ натовського питань) в укра╖нсько-рос╕йських стосунках. Одним ╕з аргумент╕в на користь того, що рос╕йська в╕йськова база мусила б залишатися на укра╖нськ╕й територ╕╖ необмежений терм╕н, ╓ теза, що рос╕йський флот «гаранту╓ безпеку Укра╖ни в Чорному мор╕». Вона звучала ╕ в 90-т╕ роки, коли тривали дуже важк╕ переговори щодо розпод╕лу Чорноморського флоту, ╕ цей самий аргумент наводять рос╕йськ╕ та деяк╕ укра╖нськ╕ пол╕тики останн╕м часом.
Зокрема, к╕лька м╕сяц╕в тому рос╕йський в╕це-прем’╓р Серг╕й ╤ванов висловив переконання, що «рос╕йський флот захища╓ кордони як Рос╕╖, так ╕ Укра╖ни». Через деякий час йому почали вторити кримськ╕ комун╕сти, як╕ на одному з╕ сво╖х м╕тинг╕в у С╕мферопол╕ назвали Чорноморський флот Рос╕╖ «╓диним гарантом миру ╕ спокою» на п╕востров╕.
Сл╕д сказати, що ╕ частина укра╖нц╕в теж вважа╓ перебування Чорноморського флоту Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ на укра╖нськ╕й територ╕╖, перш за все, «гарант╕╓ю миру ╕ стаб╕льност╕ в Укра╖н╕». У будь-якому випадку, так стверджу╓ ки╖вська газета «Дзеркало тижня» з посиланням на результати телефонного опитування, проведеного експертами центру «Тейлор Нельсон Софрез Укра╖на» 19-22 серпня минулого року. Зокрема, понад 44% з 1200 опитаних мешканц╕в укра╖нських м╕ст покладали на рос╕йський флот функц╕ю «захисника ╕ гаранта безпеки» Укра╖ни в Чорному мор╕.
Вт╕м, ╕ результати цього досл╕дження, ╕ заяви кримських комун╕ст╕в, ╕ твердження рос╕йського в╕це-прем’╓ра були зроблен╕ тор╕к. А що ж сьогодн╕? Як же насправд╕ – чи здатен Чорноморський флот Рос╕╖ гарантувати безпеку Укра╖н╕ в Чорному мор╕? Нав╕ть якщо забути про участь рос╕йських в╕йськових моряк╕в у в╕йн╕ проти дружньо╖ Укра╖н╕ Груз╕╖ ╕ припустити, що вс╕ причорноморськ╕ кра╖ни, окр╕м, звичайно, Рос╕╖, – «вороги Укра╖ни»?
╤з в╕дкритих джерел в╕домо, що зараз у бойовому склад╕ Чорноморського флоту Рос╕╖ – лише 13 великих корабл╕в. Це флагман, ракетний крейсер «Москва», 2 великих протичовнових корабл╕, 3 сторожовики ╕ 7 великих десантних корабл╕в. Кр╕м того, ще 13 малих корабл╕в (ракетн╕, протичовнов╕ ╕ тральн╕), 2 п╕дводних човни ╕ 6 ракетних катер╕в.
Якщо подивитися на «конкурент╕в» ╕з НАТО, то таке пор╕вняння не на користь рос╕ян. Туреччина, Румун╕я ╕ Болгар╕я на трьох мають у Чорному мор╕ понад 90 великих бойових корабл╕в р╕зного класу, а також близько 4 десятк╕в малих корабл╕в, 44 ракетних ╕ торпедних катери, п╕втора десятка п╕дводних човн╕в.
Експерт проекту «Флот-2017» Леон╕д Шевченко вважа╓, що сл╕д взяти до уваги ще 6-7 бойових корабл╕в Пост╕йного оперативного з’╓днання НАТО в Середземному мор╕, а також шостий флот США у склад╕ як м╕н╕мум одного ав╕аносця в супровод╕ 1-2 ракетних крейсер╕в, 3-4 есм╕нц╕в, 5-7 фрегат╕в, 3-4 великих десантних корабл╕в ╕ не менше 2 п╕дводних човн╕в ╕з крилатими ракетами на борту.
╤ це лише к╕льк╕сн╕ показники, що ж до як╕сних, то в╕домо, що лише частина корабл╕в Чорноморського флоту Рос╕╖ бо╓здатн╕. Решта перманентно перебувають у ремонт╕. А днями стало в╕домо, що рос╕йський уряд припинив ф╕нансування ремонту п╕дводного човна Б-380 (колишн╕й «Горьковский комсомолец») – одного з двох, що залишилися на Чорноморському флот╕ Рос╕╖. Другий рос╕йський п╕дводний човен («Алроса», тип – «Варшав’янка») теж ремонту╓ться у Севастопол╕ ╕ небо╓здатний. Наприк╕нц╕ 2008 року також припинене ф╕нансування ремонту великого протичовнового корабля «Очаков», на який тепер чека╓ утил╕зац╕я. На п╕дход╕ – й ╕нш╕ плавзасоби Чорноморського флоту, на ремонт ╕ модерн╕зац╕ю яких нема╓ кошт╕в.
Те, що Чорноморський флот Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ у рази поступа╓ться за сво╖ми можливостями флотам кра╖н НАТО в Чорному мор╕, визна╓ ╕ заступник голови Ком╕тету Державно╖ думи Рос╕╖ з конституц╕йного законодавства ╕ державного буд╕вництва В╕ктор ╤люх╕н. «Сьогодн╕ Чорноморський флот в чотири рази поступа╓ться турецькому флоту. Можна сказати, що в╕н у випадку присутност╕ в Чорному мор╕ американського флоту поступатиметься ще б╕льше, а загалом натовцям ми поступа╓мося в Чорному мор╕ у 20 раз╕в», – заявив нещодавно рос╕йський депутат.
Схоже, Чорноморський флот Рос╕╖ проти флот╕в ╕нших причорноморських держав, яких вважа╓ «ймов╕рним противником», вигляда╓ як перестар╕лий боксер легко╖ ваги проти сучасного чемп╕она-важковаговика. Заступник головного редактора флотсько╖ газети «Флаг Родины» кап╕тан 1-го рангу Серг╕й Горбачов пише в одному з╕ сво╖х матер╕ал╕в, що темпи оновлення флоту «близьк╕ до нульових». За його словами, великий сучасний бойовий корабель «за к╕лька рок╕в не збуду╓ш». За деякими оц╕нками, такий корабель може з’явитися на рос╕йському флот╕ не ран╕ше, ан╕ж до 2020 року. На той час «наймолодшому» кораблю ЧФ Рос╕╖ – ракетному крейсеру «Москва» виповниться 37 рок╕в... Бойовий корабель без кор╕нно╖ модерн╕зац╕╖ служить не б╕льше 25 рок╕в, – зазнача╓ Серг╕й Горбачов.
А за даними Леон╕да Шевченка, зг╕дно з планом-граф╕ком проведення роб╕т ╕з продовження терм╕н╕в експлуатац╕╖ корабл╕в ╕ ресурсних показник╕в, ╕з ус╕х плавзасоб╕в, що перебувають на озбро╓нн╕ ЧФ Рос╕╖, у 80% – нормативний час служби зак╕нчу╓ться до 2010 року. ╤з них 2017 року х╕ба що лише великий десантний корабель «Азов» зможе самост╕йно покинути Севастопольську бухту.
Не набагато оптим╕стичн╕ший рос╕йський експерт, пров╕дний анал╕тик Московського ╕нституту пол╕тичного ╕ в╕йськового анал╕зу Олександр Храмчих╕н, в ╕нтерв’ю УН╤АН заявив, що для виведення Чорноморського флоту Рос╕╖ з територ╕╖ Укра╖ни буде потр╕бно не б╕льше двох рок╕в. «Багато корабл╕в просто списуються, ╕ дедал╕ менше потр╕бно буде часу для виведення – флот скорочу╓ться, ╕ н╕яко╖ зам╕ни не надходить. У Рос╕╖ катастроф╕чно маленьк╕ кораблебуд╕вн╕ програми, причому вони розрахован╕ на вс╕ чотири флоти ╕ Касп╕йську флотил╕ю. Тому Чорноморському флоту, зда╓ться, не д╕ста╓ться взагал╕ н╕чого», – каже Олександр Храмчих╕н.
Леон╕д Шевченко п╕дтверджу╓: Рос╕я не здатна зам╕нити жодного з пущених «на голки» корабл╕в Чорноморського флоту, а тим б╕льше – поповнити його склад новими силами ╕ засобами. Х╕ба що шляхом переведення з ╕нших флот╕в, як це сталося тор╕к ╕з морським тральником «В╕це-адм╕рал Захар’╖н», який зам╕сть П╕вн╕чного флоту прибув до Новорос╕йсько╖ в╕йськово-морсько╖ бази.
Депутат Держдуми В╕ктор ╤люх╕н дода╓, що за останн╕ роки для всього ВМФ Рос╕╖ було збудовано лише 7 нових в╕йськових корабл╕в. Жоден з них на Чорноморський флот не потрапив. Зараз рос╕яни мають у Севастопол╕ лише 2 в╕дносно нов╕ бойов╕ корабл╕, збудован╕ у 90-т╕ роки. Нав╕ть на укра╖нському флот╕, за яким нема╓ нафти ╕ газу, таких корабл╕в – 4.
Б╕льш╕сть експерт╕в, як╕ описують сучасний стан Чорноморського флоту Рос╕╖, сходяться на думц╕, що в╕н здатний усп╕шно воювати лише з ВМС Груз╕╖. Минулор╕чний конфл╕кт показав, що за повно╖ переваги на мор╕ рос╕яни примудрилися зазнати серйозних людських ╕ матер╕альних втрат. За неоф╕ц╕йними даними, тод╕ до 20 моряк╕в зазнали поранень, в╕д 2 до 8 – загинули. Оф╕ц╕йно Москва це заперечила, як ╕ пошкодження щонайменше 5 корабл╕в. Вт╕м, Севастополь, попри все, м╕сто маленьке, ╕ тут можливостей у рос╕йсько╖ влади обмежити поширення ╕нформац╕╖ набагато менше, ан╕ж на територ╕╖ Рос╕╖.
Але зараз севастопольц╕в ╕ м╕сцеву владу турбують ╕нш╕ дв╕ проблеми, пов’язан╕ з Чорноморським флотом. Про першу нещодавно на ви╖зному зас╕данн╕ Колег╕╖ М╕н╕стерства оборони Рос╕╖ у Севастопол╕ говорив командувач ЧФ Рос╕╖, який у сво╖й допов╕д╕ висловив побоювання з приводу використання бойових корабл╕в ╕ катер╕в, збудованих в 70-х – на початку 80-х рок╕в. Вже зараз б╕льш╕сть ╕з них пересуваються лише Севастопольською бухтою. Леон╕д Шевченко нагаду╓: ╕ще з середини 90-х рок╕в через зношен╕сть корабельних систем ╕ загрозу розриву ствол╕в була заборонена стр╕льба артилер╕╓ю великих кал╕бр╕в, а також пуски крилатих ракет. Тож, лише вдруге за останн╕ п╕втора десятил╕ття крейсер «Москва» пустив крилату ракету у с╕чн╕ минулого року п╕д час сп╕льних навчань загону корабл╕в П╕вн╕чного флоту в Атлантиц╕.
А за тиждень п╕д час супроводу «Москви» у Середземномор’╖ зазнала авар╕╖ плавмайстерня ЧФ «ПМ-138», ледь не потонувши п╕д час невеликого шторму. А вже цього року там же, у Середземному мор╕, гор╕в середн╕й танкер «╤ман», який повернувся до Севастополя на буксир╕. За даними Леон╕да Шевченка, ╕з середини 90-х рок╕в корабл╕ Чорноморського флоту Рос╕╖ випадково вразили «як м╕н╕мум два цив╕льних судна Укра╖ни в результат╕ помилкового застосування протикорабельно╖ збро╖ п╕д час навчань ╕ маневр╕в».
Тор╕к дипломатичний скандал викликав факт втрати ав╕ац╕йно╖ торпеди ЧФ Рос╕╖, яку пот╕м люди знайшли на пляж╕. А к╕лька рок╕в тому п╕д час параду ╕ стр╕льб у Севастопол╕ з нагоди дня ВМФ Рос╕╖ болванка рос╕йсько╖ ракети потрапила у натовп людей. Батько з донькою отримали поранення, при цьому чолов╕к залишився ╕нвал╕дом.
Зрештою, таких ╕стор╕й можна пригадати багато, але до реальних ╕ потенц╕йних небезпек з боку рос╕йського флоту додалися ще й соц╕альн╕ проблеми. На виконання державно╖ програми про перех╕д Збройних Сил Рос╕╖ на «новий образ», на Чорноморському флот╕ Рос╕╖ розпочалися масов╕ скорочення. Спершу зв╕льнення торкнулися Буд╕вельного управл╕ння та судноремонтних завод╕в ╕ майстерень ЧФ, а також цив╕льного персоналу в╕йськових частин, пот╕м ╕ м╕чман╕в з оф╕церами. За р╕зними даними, з початку року з рос╕йського флоту лише у Севастопол╕ вже зв╕льнено близько п╕втори тисяч╕ ос╕б. За словами глави Севастопольсько╖ м╕ськдержадм╕н╕страц╕╖ Серг╕я Куницина, оч╕ку╓ться скорочення ще 9 тисяч ос╕б, ╕з яких 3 тисяч╕ – в╕йськовослужбовц╕.
Загрозлива ситуац╕я виникла ╕ з флотськими боргами ╕з зарплат, соц╕альних в╕драхувань ╕ податк╕в. Експерти називають суми у 6 м╕льйон╕в гривень. За словами мера м╕ста, це несе серйозн╕ загрози соц╕ально-економ╕чн╕й та громадсько-пол╕тичн╕й стаб╕льност╕ рег╕ону. Серг╕й Куницин нещодавно заявив: якщо скорочення Чорноморського флоту Рос╕╖ триватиме такими ж темпами, як зараз, то Севастополь «перетвориться в м╕сто хул╕ган╕в ╕ п’яничок».
Експерти кажуть, що насправд╕ зараз за сво╖м к╕льк╕сним складом ╕ техн╕чним станом Чорноморський флот Рос╕╖ не т╕льки не може бути «гарантом безпеки Укра╖ни», але й сам загрожу╓ ╖й та ╖╖ населенню, завда╓ щодал╕, то б╕льше клопот╕в.
╤ це, якщо не брати пол╕тичну складову ц╕╓╖ проблеми та агресивн╕сть нин╕шнього кремл╕вського режиму.
Володимир Притула.
http://www.radiosvoboda.org/content/article/1565421.html

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 03.04.2009 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7088

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков