Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 20.03.2009 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#12 за 20.03.2009
ПОТЕРП╤ЛИЙ В╤Д ЗЛОЧИНУ ТА ЙОГО ПРАВОВИЙ СТАТУС

ЗАКОН ╤ МИ

Чи не найб╕льш траг╕чною, а деколи й траг╕ком╕чною постаттю у крим╕нальному процес╕ ╓ людина, яка потерп╕ла в╕д злочину. Людина, як╕й злочином безпосередньо завдано болю, втрати ╕ яка зазна╓ не менших, а ╕нколи й б╕льших, страждань п╕д час розсл╕дування крим╕нально╖ справи та ╖╖ судового розгляду. Це для не╖ придумано образливе визначення ”т╓рп╕ла”, яке можна почути нав╕ть в╕д деяких недалекоглядних правоохоронц╕в. Певною причиною такому становищу речей ╓ недосконал╕сть нашого в╕тчизняного законодавства, а також байдуж╕сть тих, кому доручено перев╕рити заяву про злочин, порушити та розсл╕дувати справу. Постраждал╕й особ╕, як н╕кому ╕ншому особисто (у не╖ не може бути захисника, т╕льки представник – Р. С.) доводиться брати участь у процес╕ розсл╕дування крим╕нально╖ справи. А тому, для не╖ краще все-таки знати сво╖ права та обов’язки, н╕ж ╖х не знати.
Отже, потерп╕лим визна╓ться особа, як╕й злочином запод╕яно моральну, ф╕зичну або майнову шкоду (ст. 49 Крим╕нально-процесуального кодексу Укра╖ни, дал╕ – КПК). За крим╕нально-процесуальним законодавством Укра╖ни, на в╕дм╕ну в╕д деяких ╕нших кра╖н, потерп╕лим може бути т╕льки ф╕зична особа. Про визнання громадянина, а точн╕ше людини, потерп╕лою, орган д╕знання, сл╕дчий, суддя виносять постанову, а суд – ухвалу. Щоб отримати статус потерп╕лого в╕д злочину, постраждала людина не повинна писати про це спец╕альну заяву. Це службовий обов’язок посадово╖ особи, як╕й доручено розсл╕дування чи розгляд крим╕нально╖ справи. ╤ ось тут, вже з самого початку, постраждала людина часто стика╓ться з проблемою, яка не да╓ ╖й змоги захищати та в╕дновлювати сво╖ права, порушен╕ злочином. А справа в тому, що у закон╕ не визначено строк, у який потр╕бно винести постанову, тобто визнати людину потерп╕лою ╕, в╕дпов╕дно, деяк╕ посадов╕ особи – д╕знавач або сл╕дчий, роблять це на св╕й розгляд ╕ за сво╖м бажанням. Але ж, до тих п╕р, поки не буде винесено постанову (ухвалу) про визнання особи потерп╕лою, вона буде просто постраждалою. Без прав, тому що не ╓ суб’╓ктом крим╕нально-процесуальних правов╕дносин, але вже з певними обов’язками, тому, що подала заяву. Подекуди постраждалого нав╕ть допитують в якост╕ св╕дка з попередженням про крим╕нальну в╕дпов╕дальн╕сть за в╕дмову в╕д дач╕ показання. Ось чому ╕ потр╕бно нагадувати тому, кому доручено вести вашу справу та вимагати якнайскор╕ше визнати вас потерп╕лим, тобто винести про це постанову, ознайомити з правами та обов’язками. А при ознайомленн╕ з постановою про визнання вас потерп╕лим у справ╕, уважно прочитайте права та обов’язки, перш н╕ж поставити св╕й п╕дпис.
В╕дпов╕дно до закону (ст. ст. 19, 49, 92, 98-2, 129, 240, 348, 384 КПК), потерп╕лий ма╓ право: 1) давати показання у справ╕; 2) бути допитаним за в╕дсутност╕ ╕нших потерп╕лих, св╕дк╕в; 3) просити написати сво╖ показання особисто; 4) прочитати особисто або просити сл╕дчого прочитати йому протокол допиту; 5) просити внести до протоколу доповнення ╕ поправки (зм╕ни); 6) подавати докази; 7) заявляти клопотання; 8) ознайомлюватися з ус╕ма матер╕алами справи з моменту зак╕нчення досудового сл╕дства, а у справах, де воно не проводилося – п╕сля того, як справу буде призначено до судового розгляду; 9) мати представника (адвоката чи ╕ншого юриста, але це не захисник ╕ статус у нього ╕нший – Р. С.); 10) користуватися послугами перекладача; 11) отримати коп╕ю постанови про порушення крим╕нально╖ справи та пов╕домлення про в╕дмову в порушенн╕ справи; 12) заявляти в╕дводи та подавати скарги на д╕╖ (╕ р╕шення – Р. С.) д╕знавача, сл╕дчого, прокурора, суду (судд╕); 13) брати участь у судовому розгляд╕; 14) подавати скарги на вирок чи ухвалу суду ╕ постанову судд╕; 15) за наявност╕ в╕дпов╕дних п╕дстав – на забезпечення його безпеки; 16) на участь у попередньому розгляд╕ його справи суддею; 17) на в╕дшкодування витрат по явц╕ за викликом в органи д╕знання, досудового сл╕дства, прокурора ╕ до суду; 18) на збереження за м╕сцем роботи середнього зароб╕тку за час, витрачений у зв’язку з явкою за викликом; 19) на виплату винагороди потерп╕лим, як╕ не працюють, за час в╕дриву ╖х в╕д занять; 20) на апеляц╕йну ╕ касац╕йну скаргу.
На в╕дм╕ну в╕д п╕дозрюваного, обвинуваченого, у потерп╕лого не передбачено право на ознайомлення з постановою про призначення експертизи та висновком експерта у його справ╕. ╤, що добре розум╕ють досв╕дчен╕ сл╕дч╕ та сам╕ надають потерп╕лому таке право. У раз╕ в╕дмови за заявою постраждало╖ особи в порушенн╕ крим╕нально╖ справи, ╖й надсила╓ться про це пов╕домлення (ст. 99 КПК), але оскаржити можна лише постанову органу д╕знання, сл╕дчого про в╕дмову в порушенн╕ справи (ст. 99-1 КПК). Не передбачено законом, а тому не врахову╓ться думка потерп╕лого й при прийнятт╕ суддею р╕шення про зупинення сл╕дчих д╕й у раз╕ оскарження постанови про порушення крим╕нально╖ справи за заявою потерп╕лого. На жаль, не ма╓ ч╕ткого визначення в закон╕ ще з деяких питань. Наприклад, чи може потерп╕лий в╕дмовитися в╕д участ╕ в очн╕й ставц╕ (ст. ст. 172,173 КПК)? На нашу думку, ма╓ право, адже очна ставка ╓ р╕зновидом допиту ╕ проводиться без постанови сл╕дчого. Чи може потерп╕лий в╕дмовитися в╕д участ╕ у так╕й сл╕дч╕й д╕╖ як пред’явлення для вп╕знання особи чи предмета (ст. ст. 174, 175 КПК)? Теж, вважа╓мо, що так. Особливо у тих випадках, коли у потерп╕лого нема╓ впевненост╕ у тому, що в╕н зможе вп╕знати особу чи предмет. Адже його попередять про крим╕нальну в╕дпов╕дальн╕сть за зав╕домо неправдив╕ показання. ╤ проводиться вказана сл╕дча д╕я теж без винесення постанови.
З метою ур╕вноваження прав стор╕н, було б доречно, на нашу думку, над╕лити потерп╕лого правом на отримання обвинувального висновку у справ╕. Адже саме таке право, отримання обвинувального висновку не п╕зн╕ше як за три доби до початку судового розгляду справи, законом (ст. 254 КПК) надано п╕дсудному.
В╕дпов╕дно до ст. ст. 264, 267 КПК, у судовому зас╕данн╕, потерп╕лий ма╓ право: 1) особисто або через свого представника п╕дтримувати обвинувачення у справ╕; 2) брати участь у судових дебатах; 3) вимагати продовження розгляду його справи та п╕дтримувати особисто або через представника обвинувачення у раз╕ в╕дмови прокурора в╕д обвинувачення.
Вказан╕ права (ст. 49 КПК), за винятком дач╕ показань у справ╕, може мати й представник потерп╕лого у раз╕ надання ╖х йому.
У справах про злочини, результатом яких була смерть потерп╕лого, вказан╕ права, зг╕дно з законом (ст. 32 КПК) мають його близьк╕ родич╕ – батьки, дружина, д╕ти, р╕дн╕ брати ╕ сестри, д╕д, баба, внуки.
Потерп╕лий ма╓ певн╕, визначен╕ законом (ст.ст. 72, 114, 193 КПК) обов’язки, а саме: 1) з’явитися за викликом органу д╕знання, сл╕дчого, прокурора ╕ суду; 2) давати правдив╕ показання; 3) виконувати постанови сл╕дчого у справ╕; 4) взяти участь в осв╕дуванн╕ за постановою сл╕дчого.
Для допиту потерп╕лий виклика╓ться пов╕сткою, телеграмою або телефонограмою. Пов╕стка вруча╓ться особисто потерп╕лому, а за його в╕дсутност╕ – дорослим членам с╕м’╖, ЖЕО, виконкому м╕сцево╖ ради, адм╕н╕страц╕╖ за м╕сцем роботи (навчання). Неповнол╕тн╕й потерп╕лий виклика╓ться через його законних представник╕в.
Якщо потерп╕лий не з’явиться без поважних причин за викликом, то на п╕дстав╕ постанови органу д╕знання, сл╕дчого, прокурора, судд╕ чи ухвали суду до нього можуть застосувати прив╕д (тобто примусове доставляння – Р. С.).
Потерп╕лий несе адм╕н╕стративну в╕дпов╕дальн╕сть зг╕дно з ч. 1 ст. 185-3 (за прояв неповаги до суду) або ж за ст. 185-4 (за зл╕сне ухилення в╕д явки до органу досудового сл╕дства або д╕знання) Кодексу Укра╖ни про адм╕н╕стративн╕ правопорушення.
Таким чином, з’явитися за викликом до органу розсл╕дування чи до суду потерп╕лий повинен обов’язково (звичайно, винятком може бути поважна причина, наприклад, хвороба), а ось чи погоджуватися давати показання чи н╕ – це вже право потерп╕лого, а не обов’язок.
За дачу зав╕домо неправдивих показань, потерп╕лий, який досяг 16 рок╕в, несе в╕дпов╕дальн╕сть за статтею 384 Крим╕нального кодексу Укра╖ни ╕ про що його повинн╕ попередити письмово (засв╕дчу╓ться п╕дписом у протокол╕) перед початком допиту. Покарання передбачено у вигляд╕ виправних роб╕т або арешту до шести м╕сяц╕в, або обмеження вол╕ на строк до двох рок╕в. Доречно звернути увагу й на частину другу ц╕╓╖ статт╕, де вказано, що зав╕домо неправдиве показання потерп╕лого, по╓днане з обвинуваченням у тяжкому або особливо тяжкому злочин╕, або з╕ штучним створенням доказ╕в обвинувачення, а також вчиненн╕ з корисливих мотив╕в – кара╓ться виправними роботами до двох рок╕в або обмеженням вол╕ на строк до п’яти рок╕в, або позбавленням вол╕ в╕д двох до п’яти рок╕в.
Кр╕м того, за розголошення потерп╕лим даних досудового сл╕дства або д╕знання без дозволу прокурора чи особи, яка веде розсл╕дування справи, та якщо потерп╕лого про це було попереджено – його може бути покарано штрафом або виправними роботами (ч. 1 ст. 387 Крим╕нального кодексу).
Суворий закон, нав╕ть стосовно потерп╕лого, але це – закон. А тому, сл╕д добре зрозум╕ти, що показання потерп╕лий може давати, а може й не давати, але якщо в╕н погодиться це зробити, то повинен говорити правду ╕ т╕льки правду ╕, н╕чого ╕ншого, кр╕м правди.
Судов╕й практиц╕ в╕домий випадок, коли у справ╕ про з╜валтування, мати потерп╕ло╖ д╕вчини ╕ сама потерп╕ла, за об╕цяну ╖й грошову винагороду, в судовому зас╕данн╕ зм╕нили сво╖ показання, як╕ вони давали на досудовому сл╕дств╕. П╕сля того, як суд вин╕с в╕дпов╕дне р╕шення, а п╕дсудн╕ не виконали сво╓╖ об╕цянки, потерп╕ла знову звернулася з заявою про притягнення ╖х до крим╕нально╖ в╕дпов╕дальност╕ за з╜валтування, визнавши, що вона та ╖╖ мати давали в суд╕ неправдив╕ показання. З часом суд вин╕с сво╓ р╕шення як у справ╕ про з╜валтування, так ╕… про притягнення до крим╕нально╖ в╕дпов╕дальност╕ потерп╕лу та ╖╖ мат╕р – св╕дка у т╕й справ╕.
Ось такий правовий статус, з певними особливостями ╕, далеко не досконалий, ма╓ особа, як╕й злочином завдано морально╖, ф╕зично╖ чи майново╖ шкоди, та яку в крим╕нальн╕й справ╕ визнано потерп╕лою.

Рубрику веде
Роман Савонюк,
кандидат юридичних наук, доцент, заслужений юрист АР Крим.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 20.03.2009 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7039

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков