Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 13.03.2009 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#11 за 13.03.2009
ТАРАС ШЕВЧЕНКО: «ЩОБ НАША ПРАВДА НЕ ПРОПАЛА ЩОБ НАШЕ СЛОВО НЕ ВМИРАЛО...»

9 березня у Севастопол╕ пройшла низка заход╕в, присвячених 195-р╕ччю з дня народження Тараса Шевченка. Вранц╕ б╕ля пам’ятника поетов╕ на урочистий м╕тинг з╕бралися представники обох г╕лок влади, вояки ВМС ЗС Укра╖ни, представники громадських орган╕зац╕й та м╕сцевих осередк╕в пол╕тичних парт╕й, студенти, школяр╕ та перес╕чн╕ громадяни. До з╕брання звернувся заступник голови м╕сько╖ держадм╕н╕страц╕╖ Дмитро Баз╕в, зазначивши, що пам’ятник Кобзарев╕ вже вкотре збира╓ прихильник╕в р╕зних пол╕тичних парт╕й, р╕зних покол╕нь та р╕зних соц╕альних прошарк╕в сусп╕льства, являючись об’╓днуючим фактором сьогодення: “...Нам, передус╕м, не вистача╓ ╓дност╕. Так було й за час╕в життя та творчост╕ Тараса, про що в╕н неодноразово нагадував укра╖нцям. Шевченка варто не лише читати, але й вчитися у нього самов╕дданост╕ та любов╕ до Укра╖ни...”, – вважа╓ Дмитро Баз╕в.
З кожним роком святкування Шевченк╕вських роковин зм╕ню╓ться. Люди вдумлив╕ше ставляться до постат╕ великого укра╖нського поета. Були часи, коли його образ одн╕ сусп╕льн╕ групи намагалися ╕деал╕зувати, ╕нш╕ навпаки – демон╕зувати. Поета або любили й хот╕ли знати про нього якомога б╕льше, або ненавид╕ли, дошукуючись чогось такого, що могло би принизити його велич. Сьогодн╕ громадянам Укра╖ни ста╓ зрозум╕лим ╕ близьким р╕зний Шевченко: за р╕зних час╕в та обставин в╕н не м╕г залишатися однаковим. В╕н був, передус╕м, людиною, хоч часи та умови, за яких жив ╕ творив поет, були жорсток╕шими в╕д сьогодення.
Часто Шевченка називають пророком: деяк╕ його вислови актуальн╕ й зараз. В╕н н╕би сам приходить в нашу добу. Проте, щоб краще збагнути його творч╕сть, наблизитися до повного ╖╖ розум╕ння, варто вивчати ту ╕сторичну реальн╕сть, за яко╖ жив, творив ╕ був собою поет.
╤ван Дзюба у сво╖й книз╕ “Тарас Шевченко. Життя ╕ творч╕сть” висловив думку, що в духовному житт╕ укра╖нського сусп╕льства постать Шевченка викону╓ функц╕ю житт╓забезпечення так само, як под╕бну функц╕ю в економ╕ц╕ чи народному господарств╕ викону╓ хл╕бо-, водо– чи енергопостачання. Це те, без чого неможливе життя громади.
“Якщо ми хочемо, щоби Шевченко залишався такою системою духовного житт╓забезпечення ╕ для наступних покол╕нь, ми ма╓мо подбати про те, щоб у Шевченковому слов╕ сприймався Шевченк╕в зм╕ст... Треба вм╕ти читати Шевченка. М╕ф про його простоту й самозрозум╕л╕сть живий ╕ дос╕, попри те, що поет глибокий ╕ складний...” – вважа╓ ╤ван Дзюба.
Сьогодн╕, на мою думку, проходить пошук Шевченкового зм╕сту його поез╕й, а також переосмислення творчост╕ й особистост╕ самого поета.
Круглий ст╕л на тему: «Ж╕нки в житт╕ та творчост╕ Тараса Шевченка», орган╕зований та проведений 9 березня м╕сцевим осередком парт╕╖ “Собор” разом з Севастопольським гуман╕тарним ун╕верситетом, з╕брав чимало городян. Присутн╕ на заход╕ в╕дкривали для себе ╕ншого Шевченка, котрий закохувався, страждав, вбол╕вав душею за сестер, сумував за рано померлою мат╕р’ю, обурювався чи вибухав гн╕вом... Так╕ заходи пом╕тно наближають поета до нас сьогодн╕шн╕х, дають розум╕ння незнищенност╕ людських вад, в╕чност╕ пристрастей, малюють природу ж╕нки т╕╓╖ доби, за яко╖ жив ╕ творив поет.
Традиц╕йними для Шевченк╕вських дн╕в стали заохочення талановитих учн╕в та студент╕в Союзом укра╖нок Севастополя разом ╕з Союзом укра╖нок Америки. Стипенд╕альн╕й акц╕╖ Союзу укра╖нок Америки виповнилося 40 рок╕в. У Севастопол╕ акц╕я трива╓ 10 рок╕в. За цей час чимало талановито╖ молод╕ було п╕дтримано громадською орган╕зац╕╓ю. Цьогор╕чн╕ Шевченк╕вськ╕ свята не стали винятком: п’ять учн╕в м╕сцевих шк╕л: Лук╕я Квич, Марина Атропова, Роман В╕л╕вчук, Валер╕я Богатирьова, ╤лля Сверичевський отримали з рук беззм╕нного кер╕вника вищезгадано╖ орган╕зац╕╖ Богдани Процак заохочувальн╕ стипенд╕╖ у розм╕р╕ 100 долар╕в. Студенти Анатол╕й Савченко та В╕тал╕й Харламов – по 200 долар╕в.
Для отримання стипенд╕╖ ╕сну╓ ц╕ла низка умов, серед яких: характеристика кер╕вника класу або групи, в╕дм╕нне навчання, знання р╕дно╖ мови, ╕стор╕╖ Укра╖ни тощо. Але ╓ ще один пункт, надважливий: об╕цянка, ставши дорослим, допомагати талановит╕й молод╕, брати участь у ц╕й почесн╕й благод╕йн╕й акц╕╖. ╢ в╕домост╕, що дехто з колишн╕х стипенд╕ат╕в дотриму╓ться ц╕╓╖ об╕цянки. Отже, акц╕я не лише п╕дтриму╓, а ще й вихову╓ громадян держави.
До святкування роковин Шевченка у Севастопол╕ щороку долуча╓ться все б╕льше й б╕льше прихильник╕в. Сюди приходять не лише читати твори Кобзаря, а й сво╖ власн╕, просто вклонитися поетов╕, посп╕лкуватися з однодумцями, покласти кв╕ти до п╕дн╕жжя пам’ятника, поговорити укра╖нською, ще й ще раз згадати запов╕ти поета, а головне – навчитися любов╕ до В╕тчизни. Його патр╕отизм несхожий на патетику – то любов сина до матер╕:
Я так ╖╖, я так люблю,
Мою Укра╖ну убогу...
Так пристрасно любити Укра╖ну м╕г т╕льки Тарас...

Л╕д╕я Степко.
м. Севастополь.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 13.03.2009 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6999

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков