Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»


10 УКРА╥НСЬКИХ С╤ЯЧ╤В
Сво╓ю невтомною працею вони творили маси нових св╕домих укра╖нц╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 06.03.2009 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#10 за 06.03.2009
«ВЕЛИКА УКРА╥НА, А ЗАМ╤НИТИ ╥Х Н╤КИМ...»

ПОСТАТ╤

4 березня минуло 60 рок╕в в╕д дня народження Володимира Михайловича ╤васюка (1949–1979), укра╖нського поета ╕ композитора

«...В╕н вийшов ╕з того благословенного краю сп╕вучо╖ Буковинсько╖ земл╕ у Гам╕рний Св╕т, щоби стати Весняним В╕трилом Чар╕вно╖ П╕сн╕». Так в╕дгукнулась про укра╖нського сп╕вака ╕ композитора Володимира ╤васюка в╕дома сп╕вачка Соф╕я Ротару. ╤ н╕хто не скаже, що слово «чар╕вно╖» тут вжито заради «красного сл╕вця». ╤васюков╕ п╕сн╕ чарують не т╕льки мелод╕йн╕стю слова, вони говорять голосом скрипки, шелестом трав, тихим плином прозорих вод, палахкотять вогнем любов╕, пронизують щемливою н╕жн╕стю, цв╕туть червоною рутою.
Згадаймо, хоча б «Червону руту», «Кленовий вогонь», «Л╕та п╕зн╕х жоржин», «Водограй».
Володимир ╤васюк народився 4 березня 1949 року в м╕стечку К╕цман╕ у родин╕ вчител╕в-ф╕лолог╕в Михайла й Соф╕╖ ╤васюк╕в. Батьки, бабуся обдаровували маленького Володю дивовижними казками, легендами, п╕снями. Перен╕сши багато незгод, зокрема, 7 рок╕в табор╕в на Печор╕, його тато Михайло Григорович виховував сина в любов╕ до людей, вчив бути справедливим, чесним, не в╕дступати перед труднощами. А н╕жн╕сть у нього була в╕д матус╕ Соф╕╖ ╤ван╕вни, яка вечорами виходила з Володею на вулицю, щоб послухати, як переш╕пту╓ться листя дерев, чи вгадати, як╕ новини несуть падаюч╕ зор╕. Бабуся Олександра, хоч ╕ не мала осв╕ти, але була поетесою в╕д природи – складала п╕сн╕, байки, в╕рш╕. У такому оточенн╕ талант у ранньому в╕ц╕ саме й проявля╓ться.
Чотирир╕чним Володя вже грав у дитячому оркестр╕ народних ╕нструмент╕в, у п’ять рок╕в вступив до музично╖ школи. Коли йому було 16, створив «Буковину» – один ╕з найперших укра╖нських В╤А. Тод╕ ж з’явилися його перш╕ п╕сн╕ ╕ прийшли перш╕ перемоги на конкурсах самод╕яльност╕.
У 1967 роц╕, коли родина пере╖хала до Черн╕вц╕в, деякий час працював на завод╕ ╕ створив там роб╕тничий хор. Через р╕к, вступивши до Черн╕вецького медичного ╕нституту, грав у В╤А «Карпати», в оркестр╕ народних ╕нструмент╕в «Тремб╕та», створив камерний оркестр ╕ почав писати музику. ╤ незабаром студент-медик вразив м╕льйони слухач╕в сво╖ми п╕снями «Червона рута» й «Водограй».
За п╕дсумками 1971 року «Червона рута» була визнана найкращою п╕снею в СРСР – на заключному концерт╕ першого телефестивалю «П╕сня-71» разом з Василем З╕нкевичем та Назар╕╓м Яремчуком сп╕вав ╕ Володимир ╤васюк.
1972 року ╤васюк перев╕вся до Льв╕вського медичного ╕нституту, а згодом вступив на композиторський факультет консерватор╕╖ ╕м. М. В. Лисенка.
За роки навчання у консерватор╕╖ продовжував писати п╕сн╕, музику. В 1977 роц╕ у видавництв╕ «Музична Укра╖на» вийшла зб╕рка «П╕сн╕», до яко╖ вв╕йшло 9 твор╕в, серед них – «П╕сня про тебе», «Кленовий вогонь», «Балада про дв╕ скрипки».
Володимир ╤васюк встиг написати трохи б╕льше 100 п╕сень та 50 ╕нструментальних твор╕в, музику до двох вистав. За словами Олеся Гончара, саме музика Володимира ╤васюка врятувала виставу «Прапороносц╕», поставлену в Льв╕вському театр╕ ╕мен╕ Мар╕╖ Заньковецько╖.
У нього було багато задум╕в ╕ як композитора, ╕ як актора, ╕ як художника, ╕ як сп╕вака. Але його життя неспод╕вано об╕рвалося.
Смерть композитора оповита та╓мницею. 24 кв╕тня 1979 року Володимир ╤васюк повернувся додому з конкурсу в Хмельницькому, де був членом жур╕. Зранку вийшов ╕з дому до консерватор╕╖. В об╕д повернувся, взяв деяк╕ сво╖ ноти ╕ знову п╕шов, сказавши, що через годину повернеться. Але не повернувся н╕ через годину, н╕ через день...
У в╕дпов╕дь на заяву матер╕ 27 кв╕тня м╕л╕ц╕онери опитали вс╕х знайомих Володимира, проте – безрезультатно.
╤ лише 18 травня 1979 року знайшли т╕ло ╤васюка в л╕с╕ у Брюховичах.
Приписали самогубство. Саме приписали, вважають т╕, хто добре знав Володимира. Згодом, через чотири з половиною роки, п╕сля смерт╕ композитора Стан╕слава Людкевича, Олесь Гончар записав у сво╓му «Щоденнику»: «Не стало двох композитор╕в – найстаршого Людкевича й наймолодшого ╤васюка. Велика Укра╖на, а зам╕нити ╖х нема╓ ким». До реч╕, нещодавно Генеральна прокуратура Укра╖ни поновила розсл╕дування причин та обставин смерт╕ в╕домого укра╖нського композитора Володимира ╤васюка. Подання в Генпрокуратуру зробила група народних депутат╕в.
2009 р╕к на Буковин╕ проголошено Роком поета ╕ композитора.
4 березня до 60-р╕чного юв╕лею Володимира ╤васюка у його мемор╕альному музе╖ в Черн╕вцях було в╕дкрито тематичну виставку «Планета п╕сень», а творчий веч╕р пам’ят╕ в╕дбувся в Академ╕чному музично-драматичному театр╕ ╕м. Ольги Кобилянсько╖ за участ╕ митц╕в краю та гостей з Ки╓ва, Львова, ╤вано-Франк╕вська. Заходи з нагоди 60-р╕ччя В. ╤васюка в╕дбулися також у Ки╓в╕, Львов╕, ╤вано-Франк╕вську.
У рамках вшанування пам’ят╕ запланована ╕нтернет-конференц╕я «Вознесись, мелод╕╓, б╕ль наш погаси», буде видано наб╕р пошт╕вок про життя ╕ творч╕сть Володимира ╤васюка, зб╕рку популярних його естрадних та л╕ричних п╕сень...
А у вересн╕ цього року у Черн╕вцях впродовж тижня триватиме заключний етап Всеукра╖нського фестивалю сучасно╖ п╕сн╕ та популярно╖ музики «Червона рута».

П╕дготувала Людмила ╤ВАНОВА (УКР╤НФОРМ).

ВОЛОДИМИРУ ╤ВАСЮКУ ПРИСВО╢НО ЗВАННЯ ГЕРОЙ УКРА╥НИ (ПОСМЕРТНО)
В╕ктор Ющенко та пан╕ Катерина Ющенко в╕дв╕дали мистецьку акц╕ю «Назавжди» з нагоди 60-╖ р╕чниц╕ в╕д дня народження композитора Володимира ╤васюка.
«Коли ми говоримо про Володимира ╤васюка, ми говоримо не т╕льки про укра╖нську п╕сню – через п╕сню в╕н проявив для багатьох м╕льйон╕в забуту, втрачену нац╕ональну св╕дом╕сть», – сказав Президент у сво╓му виступ╕. В. Ющенко назвав п╕сенний спадок композитора «╕стинним подвигом, бо в╕н говорив у т╕ складн╕ часи про укра╖нське в╕дродження». За самов╕ддане служ╕ння Укра╖н╕ Глава держави присво╖в Володимиру ╤васюков╕ звання Герой Укра╖ни (посмертно). Президент також п╕дписав указ про вшанування пам’ят╕ композитора.

УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРА╥НИ № 111/2009
Про вшанування пам’ят╕ Володимира ╤васюка

З метою вшанування пам’ят╕ видатного укра╖нського композитора ╕ поета Володимира Михайловича ╤васюка, дальшо╖ популяризац╕╖ його музично╖ спадщини, враховуючи його вагомий внесок у розвиток нац╕онально╖ культури ╕ мистецтва та з нагоди 60-р╕ччя в╕д дня народження постановляю:
1. Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни забезпечити зд╕йснення за участ╕ громадськост╕ заход╕в ╕з вшанування пам’ят╕ Володимира ╤васюка, зокрема:
– орган╕зац╕ю та проведення у м╕ст╕ Ки╓в╕, в м╕стах: ╤вано-Франк╕вську, Львов╕, Черн╕вцях, ╕нших населених пунктах Укра╖ни, пов’язаних з життям та творч╕стю Володимира ╤васюка, юв╕лейних мистецьких заход╕в з нагоди 60-р╕ччя в╕д дня його народження;
– проведення у м╕ст╕ Ки╓в╕ Всеукра╖нсько╖ науково-практично╖ конференц╕╖ щодо рол╕ творчо╖ спадщини Володимира ╤васюка в розвитку укра╖нсько╖ культури, естетичному та патр╕отичному вихованн╕ молод╕;
– випуск нотних видань ╕ поетичних твор╕в Володимира ╤васюка, а також його музично╖ спадщини на компакт-дисках;
– сприяння проведенню Всеукра╖нського фестивалю сучасно╖ п╕сн╕ та популярно╖ музики «Червона рута»;
– проведення М╕жнародного конкурсу укра╖нсько╖ естрадно╖ п╕сн╕ ╕мен╕ Володимира ╤васюка;
– карбування юв╕лейно╖ монети, випуск в об╕г поштово╖ марки та конверта на в╕дзнаку 60-р╕ччя в╕д дня народження Володимира ╤васюка, зд╕йснення спецпогашення поштово╖ марки.
2. Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни, Черн╕вецьк╕й обласн╕й державн╕й адм╕н╕страц╕╖ опрацювати питання щодо спорудження протягом 2009-2010 рок╕в пам’ятника Володимиру ╤васюку у м╕ст╕ Черн╕вцях та забезпечення ремонту ╕ реставрац╕╖ Черн╕вецького обласного мемор╕ального музею Володимира ╤васюка, оновлення його матер╕ально-техн╕чно╖ бази.
3. Рад╕ м╕н╕стр╕в Автономно╖ Республ╕ки Крим, обласним, Ки╖вськ╕й та Севастопольськ╕й м╕ським державним адм╕н╕страц╕ям:
– забезпечити проведення тематичних заход╕в, присвячених життю та творчост╕ Володимира ╤васюка, в школах естетичного виховання, вищих навчальних закладах, установах культури ╕ мистецтв;
– опрацювати питання та внести в установленому порядку пропозиц╕╖ щодо присво╓ння окремим навчальним закладам та установам культури ╕ мистецтв ╕мен╕ Володимира ╤васюка, а також найменування в установленому порядку вулиць ╕ площ у населених пунктах Укра╖ни та встановлення пам’ятних знак╕в у м╕сцях, пов’язаних ╕з творч╕стю видатного композитора.
4. Державному ком╕тету телебачення та рад╕омовлення Укра╖ни забезпечити широке висв╕тлення заход╕в, пов’язаних ╕з п╕дготовкою та в╕дзначенням 60-р╕ччя в╕д дня народження Володимира ╤васюка.

Президент Укра╖ни В╕ктор ЮЩЕНКО.
1 березня 2009 року.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 06.03.2009 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6981

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков