Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…


ОДЕСЬК╤ ДРУЗ╤ Т.Г. ШЕВЧЕНКА
В Одес╕ на той час мешкали друз╕ Тараса Григоровича, з якими в╕н п╕дтримував пост╕йний...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 27.02.2009 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#9 за 27.02.2009
М╤Ф ПРО ТЕ, ЯК ХРУЩОВ УКРА╥Н╤ КРИМ «ПОДАРУВАВ»
МИХАЙЛО ЛУК╤НЮК

З розвалом СРСР великого розголосу набула тема, ╕нтерес до яко╖ наст╕йливо п╕дживлю╓ться в╕домими колами, а саме: як Хрущов «подарував» Укра╖н╕ Крим. Цей фрагмент територ╕альних заз╕хань експлуату╓ться най╕нтенсивн╕ше, особливо у сво╖й севастопольськ╕й частин╕, хоча, як вважають нав╕ть рос╕йськ╕ правники (Трезвый взгляд.., 1993), «до юриспруденц╕╖ в╕н в╕дношення не ма╓», оск╕льки «з точки зору м╕жнародного права, Крим – це частина Укра╖ни». ╤ з цим важко не погодитись. Але, на жаль, окрем╕ пол╕тичн╕ спекулянти досконало волод╕ють здатн╕стю досить специф╕чного бачення будь-яких под╕й.
Свого часу СНД╕вський телеглядач, певно, був зворушений до сл╕з, коли рос╕йське телебачення продемонструвало, як головний «законник» РФ
Р. Хасбулатов просто-таки з дитячою на╖вн╕стю та невимовним жалкуванням у голос╕ заявив на широкий загал СНД приблизно таке: «Я був просто приголомшений, коли розглянув надан╕ мен╕ документи по Севастополю ╕ не знайшов жодного, який п╕дтверджував би передачу Севастополя Укра╖н╕!».
Хоча Руслан ╤мранович ╕ наголошував пост╕йно, що головним чинником для нього незм╕нно ╓ Конституц╕я РФ, однак на цей раз в╕н в Основний закон чомусь ╕ не заглянув. А там, як мовиться, чорним по б╕лому – ╕ в поправках до старо╖, стал╕нсько╖, Конституц╕╖, ╕ в нов╕й, зразка 1978-го, Кримську область вилучено з╕ списку областей територ╕ально-адм╕н╕стративного под╕лу РФ, а Севастополь вилучено з╕ списку рос╕йських м╕ст центрального п╕дпорядкування. ╤ вс╕ ц╕ зм╕ни були затверджен╕ так, як того вимагали чинн╕ на той час закони. А натом╕сть до Конституц╕╖ Укра╖ни, теж у повн╕й в╕дпов╕дност╕ до чинного законодавства, були внесен╕ в╕дпов╕дн╕ зм╕ни. ╤ н╕ у Верховно╖ Ради СРСР, н╕ у Верховних Рад республ╕к жодних сумн╕в╕в щодо законност╕ згадано╖ передач╕ не виникало. 
До реч╕, ╕н╕ц╕атором ц╕╓╖ передач╕ Криму виступила саме Рос╕я. Ось як розвивалися под╕╖ у справ╕ вир╕шення питання про передачу Кримсько╖ област╕ з╕ складу РРФСР до УРСР. Спочатку Рада М╕н╕стр╕в РРФСР, «вивчивши пропозиц╕╖, аргументи ╕ звернення м╕сцевих орган╕в, п╕дтримала ╖х ╕ висловилася за «доц╕льн╕сть передач╕ Кримсько╖ област╕ до складу Укра╖нсько╖ РСР»… П╕сля цього питання переда╓ться до Презид╕╖ Верховно╖ Ради Рос╕йсько╖ Федерац╕╖» (Чумак, 1993. – С. 56). Про подальший переб╕г под╕й розпов╕в у сво╓му виступ╕ на зас╕данн╕ Презид╕╖ Верховно╖ Ради СРСР, яке в╕дбулося 19 лютого 1954 р., Голова Презид╕╖ Верховно╖ Ради Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ М. Тарасов (В Президиуме.., 1954): «Презид╕я Верховно╖ Ради РРФСР за участ╕ представник╕в виконком╕в Кримсько╖ обласно╖ та Севастопольсько╖ м╕сько╖ (був присутн╕м ╖╖ голова «тов. Сосницький». – М. Л.) Рад депутат╕в трудящих розглянула пропозиц╕ю Ради М╕н╕стр╕в РРФСР про передачу Кримсько╖ област╕ до складу Укра╖нсько╖ РСР» ╕, «враховуючи сп╕льн╕сть економ╕ки, територ╕альну близьк╕сть («Кримська область, – зазначив промовець, – як в╕домо, займа╓ весь Кримський п╕востр╕в ╕ територ╕ально примика╓ до Укра╖нсько╖ Республ╕ки, будучи н╕би природним продовженням п╕вденних степ╕в Укра╖ни». – М. Л.) ╕ т╕сн╕ господарськ╕ та культурн╕ зв’язки м╕ж Кримською областю ╕ Укра╖нською РСР, а також маючи на уваз╕ згоду Презид╕╖ Верховно╖ Ради Укра╖нсько╖ Республ╕ки, Презид╕я Верховно╖ Ради РРФСР вважа╓ за доц╕льне передати Кримську область до складу Укра╖нсько╖ Радянсько╖ Соц╕ал╕стично╖ Республ╕ки».
Ця постанова, а також в╕дпов╕дна постанова Презид╕╖ Верховно╖ Ради Укра╖ни в╕д 13 лютого 1954 р. (ДА: Постанова.., 1954. – Арк. 156-157), якою остання, «обговоривши подання Презид╕╖ Верховно╖ Ради РРФСР з питання передач╕ Кримсько╖ област╕ з╕ складу Рос╕йсько╖ РФСР до складу Укра╖нсько╖ РСР, внесене на розгляд Презид╕╖ Верховно╖ Ради СРСР», а також «враховуючи сп╕льн╕сть ╖хньо╖ економ╕ки, територ╕альну близьк╕сть ╕ т╕сн╕ господарськ╕ та культурн╕ зв’язки», приставала на те, що «передача Криму Укра╖нськ╕й РСР… ц╕лком доц╕льна», ╕, пооб╕цявши, що «Уряд Укра╖ни прид╕лить належну увагу справ╕ дальшого розвитку народного господарства Криму», й соб╕ просила «передати», були направлен╕ до Презид╕╖ Верховно╖ Ради СРСР.
Це створило необх╕дну правову базу для прийняття останньою в╕дпов╕дного р╕шення. А остаточним р╕шенням з цього питання став закон, прийнятий Верховною Радою Союзу РСР 26 кв╕тня 1954 р. Ось його зм╕ст:
«Верховна Рада Союзу Радянських Соц╕ал╕стичних Республ╕к ухвалю╓:
1. Затвердити Указ Презид╕╖ Верховно╖ Ради СРСР в╕д 19 лютого 1954 року про передачу Кримсько╖ област╕ з╕ складу РРФСР до складу Укра╖нсько╖ Радянсько╖ Соц╕ал╕стично╖ Республ╕ки.
2. Внести в╕дпов╕дн╕ зм╕ни до статей 22 ╕ 23 Конституц╕╖ СРСР».
То про яку ж «незаконну» передачу може йтися – все у повн╕й в╕дпов╕дност╕ до чинного тод╕ законодавства! Тим паче, що Укра╖на про це й не просила, навпаки – ╖╖ просили. А от якщо той ц╕лком законний акт когось не влаштову╓ тепер, то це вже його особиста проблема, яка до правово╖ сторони жодного стосунку не ма╓.
А тепер про стан самого «подарунка». Як зазнача╓ В. Галушко (1996), до 1917 р. Крим «входив до складу губерн╕╖, де були укра╖нськ╕ земл╕, й розвивався як складова частина Укра╖ни». Т╕льки в к╕нц╕ 1921 р. його ввели до складу РФ, ╕ то лише «тому, що Рос╕я передбачалася федеративною, а Укра╖на – ун╕тарною республ╕кою. П╕сля виселення татар ╕ ця причина зникла, оск╕льки основним населенням Криму стали укра╖нц╕ (дуже скоро цей «перекос» виправлять: «з Рос╕╖ потоком» по╖дуть переселенц╕, зокрема високопоставлен╕ пенс╕онери та в╕дставники, як╕, одначе, маючи значн╕ п╕льги, аж н╕як «не бажали засвоювати мистецтво оброб╕тку виноградник╕в» у малопридатн╕й для «заслуженого в╕дпочинку» степов╕й частин╕ Криму. – М. Л.)». Та й в економ╕чному в╕дношенн╕ Крим, як ╕ ран╕ше, залишався «прив’язаним до Укра╖ни». Усього лише «32 роки Крим був рос╕йським. Але ╕ цього часу вистачило, щоб в╕н занепав»...
Та звернемося до документ╕в. Зг╕дно з дов╕дкою «Про стан с╕льського господарства Кримсько╖ област╕», п╕дготовленою для першого секретаря ЦК Компарт╕╖ Укра╖ни О. Кириченка 4 с╕чня 1954 р. (ДА:
О состоянии.., 1954. – Арк. 105-119), «пос╕вн╕ площ╕ тютюну, еф╕роол╕йних ╕ картопл╕ не досягли р╕вня 1940 року (як видно з таблиц╕ «Пос╕вн╕ площ╕ та урожайн╕сть», так само «не досягли» й загальн╕ пос╕вн╕ земл╕ п╕д зерновими культурами, в тому числ╕ й техн╕чними. – М. Л.)». Те саме щодо сад╕в ╕ виноградник╕в: ╖хн╕ площ╕ на ту пору в╕дпов╕дно «становили 86,8 % ╕ 79,2 % в╕д дово╓нного р╕вня». Ще г╕ршими були справи ╕з с╕возм╕нами: «лише 3 колгоспи» з 304 повн╕стю осво╖ли польов╕ та кормов╕ с╕возм╕ни. Спостер╕галося «значне в╕дставання врожайност╕» в╕д дово╓нного р╕вня: овоч╕в (за згаданою таблицею, 55,0 ц з гектара в 1953 р. проти 118,2 в 1940 р.), картопл╕ (в╕дпов╕дно 30,0 ╕ 69,4 ц з гектара), кормових коренеплод╕в (47,0 ╕ 134,5), с╕на (14,0 ╕ 17,3), тютюну (7,2 ╕ 5,1). Не кращим було становище у сад╕вництв╕ та виноградарств╕: ╖хн╕й «стан в багатьох колгоспах незадов╕льний», а врожайн╕сть у 1953 роц╕ значно поступалася ╖╖ р╕внев╕ в 1940 р.: по садах в╕дпов╕дно 20,0 ╕ 55,0 ц з гектара, а по виноградниках – 12,0 ╕ 19,6. В╕дпов╕дною була й «загот╕вля с╕льськогосподарських продукт╕в»: у 1953 роц╕ картопл╕ було заготовлено 34,3 % в╕д заготовок 1940 р., овоч╕в – 69,8 %, фрукт╕в 64,4 %. ╤ хоча в Криму в╕дчутно «не вистача╓ спец╕ал╕ст╕в для роботи у колгоспах», однак, як видно ╕з досл╕дження ╕нспектора ЦК КП(б)У Н╕к╕т╕на в╕д 20 с╕чня 1954 р., це зовс╕м не заваджувало утримувати в област╕ «50 ос╕б зв╕льнених секретар╕в колгоспних парторган╕зац╕й» (АД: Справка по некоторым вопросам партийной работы.., 1954. – Арк. 85).
Не кращими були справи й у радгоспах. Як наголошено у дов╕дц╕, п╕дготовлен╕й 24 березня 1954 р. (АД: Краткая.., 1954. – Арк. 189-205), кримськ╕ «радгоспи ╓ екстенсивними господарствами, в деяких з них припада╓ по 4 гектари земл╕ на одну в╕вцю. Нав╕ть пом╕щик Фельц-Файн у 1870 роц╕ на цих землях утримував по дв╕ в╕вц╕ на десятину (приблизно 1,1 га. – М. Л.) земл╕».
Жахливим було становище у тваринництв╕: «продуктивн╕сть скота в колгоспах низька», «в област╕ мало худоби, особливо в колгоспах ╕ радгоспах – щ╕льн╕сть його на 100 гектар╕в с╕льгоспуг╕дь у колгоспах становить: велико╖ рогато╖ худоби – 12,3 гол╕в, серед них кор╕в – 3,7 (по УРСР в╕дпов╕дно 19 ╕ 5,1 голови), свиней (на 100 га р╕лл╕) – 8,4 голови (по Укра╖н╕ – 25 гол╕в)… Продуктивн╕сть худоби в колгоспах низька», надо╖ молока нав╕ть пор╕вняно з 1948 р. «впали з 1565 л╕тр╕в до 1348 у 1953 р.». На думку автора дов╕дки, такий стан у першу голову «поясню╓ться занехаян╕стю кормово╖ бази… Громадське погол╕в’я худоби на зиму 1953-1954 рр. забезпечено кормами: грубими на 81 %, в т. ч. с╕ном на 31 %, соковитими на 41 %. Заготовлено в 1953 р. грубих корм╕в 519 тис. тонн, силосу – 158,5 тис. тонн. Небез╕нтересно пор╕вняти ц╕ дан╕ з показниками сус╕дньо╖ Херсонсько╖ област╕, де при так╕й же приблизно площ╕ земл╕ колгоспи заготовили в 1953 р. 1136 тис. тонн грубих корм╕в ╕ 308 тис. тонн силосу» (там само. – Арк. 197-201).
Та, можливо, ки╖вськ╕ перев╕ряльники дещо переб╕льшують? Надамо слово м╕сцевим парт╕йним кер╕вникам. «Минуло десять рок╕в п╕сля зак╕нчення в╕йни, – говорив з трибуни Кримсько╖ обласно╖ партконференц╕╖ (березень, 1954 р.) секретар Феодос╕йського м╕ськкому парт╕╖ Мо╖с╓╓в (АД: Стенограмма XXV областной.., 1954. – Арк. 125), – трудящ╕ висувають до нас законн╕ вимоги, коли буде в╕дбудоване м╕сто ╕ створен╕ м╕н╕мальн╕ побутов╕ умови? У м╕ст╕ нема╓ води, достатньо╖ к╕лькост╕ електроенерг╕╖, банно-прального комб╕нату… П╕д час в╕йни було зруйновано до 40 % житлофонду, а в╕дбудовано силами м╕ськвиконкому т╕льки один будинок на 8 квартир…». У Керч╕, – б╕дкався з т╕╓╖ ж трибуни секретар м╕ськкому Смород╕н (там само. – Арк. 115-116), – «вс╕ попередн╕ буд╕вл╕ [медичних установ] зруйнован╕ ╕ не в╕дновлюються. Дитяч╕ заклади розташован╕ у непристосованих прим╕щеннях… у м╕ст╕ нема театру, нема к╕нотеатру. Лазня наполовину в╕дновлена, але через перевантаження не завжди ╓ можлив╕сть помитися… м╕ська б╕бл╕отека в авар╕йному стан╕… Хто в╕дбудову╓ К╕ровський район Керч╕ – центральну частину м╕ста? – запитував в╕н ╕ сам же в╕дпов╕дав. – Н╕хто! Нема такого буд╕вельного тресту… Такими темпами ми ╕ за 100 рок╕в не в╕дбуду╓мо м╕ста… За весь 1953 р╕к по л╕н╕╖ м╕ськвиконкому побудовано 2 житлов╕ будинки, один з них ми в╕ддали п╕д м╕ську дитячу л╕карню, оск╕льки практично ╖╖ у нас не було»1.
«Багато з цих питань, – наголошував Мо╖с╓╓в, – неодноразово ставилися перед вищими орган╕зац╕ями – Радою М╕н╕стр╕в РРСФР ╕ м╕н╕стерствами. У 1953 р. було ухвалено р╕шення республ╕канського уряду (РРФСР. – М. Л.) щодо допомоги
м. Феодос╕╖. Але…». Ще б╕льше конкретних приклад╕в нав╕в у сво╓му виступ╕ «керченець» Смород╕н: «Ще 23 лютого 1952 р. постановою Ради М╕н╕стр╕в Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ було записано пункт: «Зобов’язати М╕н╕стерство житлово-цив╕льного буд╕вництва РРФСР розглянути питання щодо орган╕зац╕╖ для буд╕вництва в м. Керч╕ нового буд╕вельно-монтажного треста… Трест ╕ дос╕ не орган╕зовано… Ба б╕льше – за постановою Ради М╕н╕стр╕в СРСР в╕д 19 кв╕тня 1952 року… М╕н╕стерство морського флоту було зобов’язане впродовж 1952 року скласти проектно-кошторисну документац╕ю на буд╕вництво морського вокзалу. Уже 1954 р╕к, а буд╕вництво вокзалу не почалося. Т╕╓ю ж постановою передбачалося в 1953 роц╕ почати буд╕вництво в Керч╕ молокозаводу – не буду╓ться; в 1954 роц╕ розпочати буд╕вництво м’ясокомб╕нату – не буду╓ться» ╕ т. д. Тобто численн╕ р╕шення урядами РРСФР та СРСР були ухвален╕ ще в 1952-1953 рр., та ось «уже 1954 р╕к», а згадан╕ висок╕ ╕нстанц╕╖ до виконання власних р╕шень ще й не приступали…
Про ц╕ та ╕нш╕ проблеми Криму йшлося й на шост╕й сес╕╖ Верховно╖ Ради УРСР третього скликання, що в╕дбулася 16-17 червня 1954 р. Оск╕льки на ту пору Кримська область ще не мала сво╖х представник╕в у вищому законодавчому орган╕ Укра╖ни, ╖╖ ╕нтереси представляв депутат в╕д Одещини М. Кузьменко – обраний, до реч╕, на першому ранковому зас╕данн╕ сес╕╖ заступником голови Верховно╖ Ради, – який увесь св╕й виступ, по сут╕, присвятив саме висв╕тленню найболюч╕ших проблем Криму (АД: Виступ.., 1954. – Арк. 231-242). Зокрема, наголосивши на «виключно важливому значенн╕ для подальшого розвитку с╕льського господарства Криму» вир╕шення «проблеми зрошування»,
М. Кузьменко схвально в╕дгукнувся щодо прийнято╖ постанови про побудову П╕вн╕чно-Кримського каналу2. Останн╕й повинен забезпечити й «обводнення 700 тис. гектар╕в земель в степових районах Криму.., а також забезпечити дн╕провською водою м╕ста Керч та Феодос╕ю з промисловими п╕дпри╓мствами». В╕дзначивши велик╕ обсяги необх╕дних буд╕вельних роб╕т ╕ водночас в╕дсутн╕сть в Криму достатньо╖ виробничо╖ бази, депутат просив надати буд╕вельним орган╕зац╕ям област╕ терм╕нову допомогу в справ╕ укр╕плення ╖хньо╖ бази, а також виголосив ц╕лу низку прохань до республ╕канських орган╕в виконавчо╖ влади. Зокрема, кримська влада просила укра╖нський уряд:
– доручити М╕н╕стерству промисловост╕ будматер╕ал╕в «зак╕нчити в 1954-1955 рр. буд╕вництво Керченського ╕ Балаклавського цегельно-кирпичних (так у цитован╕й стенограм╕. – М. Л.) завод╕в, а також розпочати реконструкц╕ю Феодос╕йського цегельно-черепичного заводу ╕ буд╕вництво нового г╕дровапнового заводу»3;
– зобов’язати те ж м╕н╕стерство «в╕дновити Кримський республ╕канський трест ст╕нових матер╕ал╕в»;
– «надати нев╕дкладну допомогу буд╕вельним трестам Кримсько╖ област╕ (зокрема й шляхом «створення потужно╖ проектно╖ орган╕зац╕╖». – М. Л.)», позаяк цими трестами «пов╕льно ведеться буд╕вництво житлових будинк╕в м╕сцевих Рад, готел╕в, водог╕нних ╕ канал╕зац╕йних споруд у таких м╕стах, як Ялта, ╢впатор╕я, Феодос╕я, Керч ╕ Севастополь»4; одн╕╓ю з причин цього було названо «недостатн╓ постачання [Криму] будматер╕алами, особливо л╕сом, металом та цементом». Про прихильне ставлення укра╖нського уряду до цих прохань св╕дчить хоча б те, що «вже до 1958 р. житловий фонд Криму досяг 4 333 тис. кв. м, перевищивши дово╓нний р╕вень» (Крым.., 1988. – С. 95)…
Розпов╕вши наостанок, як п╕д час перебування в Криму перший секретар ЦК Компарт╕╖ Укра╖ни
О. Кириченко, вказавши «на недол╕ки в ус╕х галузях господарства» Криму», звернув «особливу увагу на благоустр╕й курорт╕в», зокрема «на благоустр╕й м. Керч, яке п╕сля в╕йни майже лежить у ру╖нах (╕ не т╕льки воно – «до цього часу сто╖ть в ру╖нах Ялтинський морський вокзал, пов╕льно ведуться роботи з в╕дновлення й розвитку Феодос╕йського, Керченського ╕ ╢впатор╕йського порт╕в, не будуються пристан╕ в приморських курортах, м╕стах, селищах…» тощо. – М. Л.)»,
М. Кузьменко зазначив, що «дал╕ з цим становищем не можна миритися». А тому – «просимо уряд [Укра╖ни] вжити заход╕в…».
Тож знаний досл╕дник цього питання А. Св╕дзинський (1993) мав ц╕лковиту рац╕ю, стверджуючи, що саме завдяки «мудр╕й та посл╕довн╕й нац╕ональн╕й пол╕тиц╕ парт╕╖ й Радянського уряду», зам╕сть спод╕вано╖ всесоюзно╖ здравниц╕ Укра╖на отримала «спустошений, голодний край, населення якого скоротилося в 3,7 раза» пор╕вняно з дово╓нним часом, а зазначена передача Криму до складу Укра╖ни – то, по сут╕, був «╓диний спос╕б вир╕шення кримсько╖ проблеми за умов, що склалися».
Певно, таки добряче припекло ╕з т╕╓ю Тавридою, якщо вже ненаситна у сво╓му експанс╕он╕зм╕ Рос╕я змушена була добров╕льно в╕дмовитися в╕д такого ласого «кусня», ба б╕льше – для об╜рунтування цього р╕шення рос╕йським кер╕вництвом були наведен╕ «мотиви, – наголошував старший науковий сп╕вроб╕тник ╤нституту для вивчення СРСР у Мюнхен╕ професор О. Юрченко (1971. – С. 372), – н╕коли перед тим не згадуван╕…».
Не дивно, що добре об╕знан╕ з д╕йсним станом справ парт╕йн╕ кер╕вники Криму радо п╕дтримали передачу п╕вострова до складу Укра╖ни. «Ухвалений Указ Презид╕╖ Верховно╖ Ради СРСР про при╓днання Кримсько╖ област╕ до Укра╖ни, – зазначав згаданий парт╕йний секретар Мо╖с╓╓в (назв. док. – Арк. 128), – ╓ значною под╕╓ю в житт╕ нашо╖ област╕. Указ в╕дпов╕да╓ житт╓вим ╕нтересам трудящих Криму, т╕сно пов’язаного економ╕чно з Укра╖нською РСР», ╕ дал╕: «Ми спод╕ва╓мось, що ЦК Компарт╕╖ Укра╖ни ╕ Рада М╕н╕стр╕в республ╕ки розберуться з╕ станом справ ╕ нададуть нам реальну допомогу». А перший секретар Кримського обкому КП Укра╖ни
Д. Полянський, зазначивши у сво╓му виступ╕ на ╤╤ (травневому 1954 р.) Пленум╕ обкому (АД: Стенограмма ╤╤ Пленума.., 1954. – Арк. 28), що «трудящ╕ Кримсько╖ област╕ р╕шення про передачу Кримсько╖ област╕ Укра╖н╕ зустр╕ли з особливим вдоволенням», висловив переконання: «Крим у склад╕ Укра╖ни розвиватиметься ще швидше».
╤ ц╕ над╕╖ вповн╕ справдилися. Тож насправд╕ «при╓днання Криму, – наголошу╓ О. Субтельний (1991. – С. 434), – звалило на Укра╖ну ряд економ╕чних ╕ пол╕тичних проблем. Депортац╕я татар 1944 р. спричинилася до економ╕чного хаосу в рег╕он╕, й компенсувати втрати довелося з ки╖вського бюджету»…
Уже через п╕вроку згаданий Д. Полянський у сво╖й допов╕д╕ перед обласним парт╕йним активом (АД: Стенограмма областного.., 1954. – Арк. 4) наголошу╓: «Крим тепер отриму╓ велетенську допомогу в╕д ус╕х м╕н╕стерств ╕ в╕домств Укра╖ни… Яскравим св╕дченням величезно╖ допомоги, турботи та уваги ╓ й останн╕ р╕шення: вид╕лен╕ Радою М╕н╕стр╕в [Укра╖ни] кап╕таловкладення майже в чотири рази б╕льш╕, н╕ж за попередн╕ три роки… Заходи, нам╕чен╕ у постанов╕ ЦК КП Укра╖ни ╕ Ради М╕н╕стр╕в [в╕д 26 липня 1954 р.], охоплюють вс╕ м╕ста Кримсько╖ област╕ (окр╕м Севастополя, який ╕ в Укра╖н╕ проходив окремим рядком. М╕ж тим, секретар Севастопольського м╕ськкому КП Укра╖ни Павлов, п╕дкресливши, що ця «постанова ма╓ величезну пол╕тичну ╕ господарську вагу для подальшого розвитку [Кримсько╖] област╕», пов╕домив, що пропозиц╕╖ обкому й м╕ськкому парт╕╖ щодо перспектив розбудови Севастополя «перебувають на розгляд╕ в ЦК КП Укра╖ни» – там само. – Арк. 45-46. – М. Л.)». У сво╓му виступ╕ на сес╕╖ Верховно╖ Ради згаданий М. Кузьменко п╕дкреслив (Виступ.., 1954. – Арк. 233), що видатки на осв╕ту, охорону здоров’я ╕ соц╕альне забезпечення в 1954 р. зростуть на 24 млн. крб., а кап╕таловкладень в охорону здоров’я й народну осв╕ту «в 1954 р. передбача╓ться втрич╕ б╕льше, пор╕вняно з 1953 роком».
Про с╕льське господарство теж не забули. Зокрема, у липн╕ 1954 р. с╕льгоспв╕дд╕л ЦК КПУ допов╕дав секретарев╕ ЦК Кириченку про п╕дготовку пропозиц╕й щодо л╕кв╕дац╕╖ «велико╖ заборгованост╕ (190 млн. крб.) колгосп╕в Кримсько╖ област╕ перед державою» (не укра╖нською, зв╕сно, – вона т╕льки перебрала на себе чуж╕ борги), про вир╕шення питання «недостач╕ добрив, отрутох╕м╕кат╕в ╕ садових обприскувач╕в у Кримськ╕й област╕» тощо (АД: Про виконання доручень.., 1954. – Арк. 95-98).
Населення Криму теж радо в╕тало передачу Криму Укра╖н╕, спод╕ваючись на краще. «Трудящ╕ м╕ста-героя разом з ус╕м народом нашо╖ Батьк╕вщини, – наголошувалось, зокрема, у газет╕ «Слава Севастополя» за 29 кв╕тня 1954 р., – п╕дтримують цей ╕сторичний акт ╕ не пожал╕ють сил…» – ╕ т. д., як тод╕ велося.
Ось у такому, прямо сказати – безв╕драдному, стан╕ перебував «подарунок», яким порадували Укра╖ну – доведеться ╖й ще туг╕ше затягти паски, аби витягнути Крим ╕з пр╕рви, в яку його завели кремл╕вськ╕ хазя╖… ╤ таки вивела, над╕ляючи його ус╕м, чого й сам╕й на той час не вистачало. Одне т╕льки вир╕шення проблеми водопостачання чого варте!
«Перекривши Дн╕про б╕ля Каховки, – зазнача╓ В. Галушко, – в╕дселивши тисяч╕ людей з р╕дних м╕сць, затопивши найплодородн╕ш╕ заплавн╕ земл╕, Укра╖на дала Криму воду, електроенерг╕ю, численн╕ матер╕альн╕ ресурси… обд╕ляючи засобами ╕нш╕ рег╕они. На п╕востр╕в з Укра╖ни по╖хали переселенц╕ – хто добров╕льно, хто примусово. ╥х селили у найменш придатн╕ м╕сця…». До того ж, «укра╖нськ╕ переселенц╕ негайно ставилися на обл╕к у КДБ. Особ╕сти часто нав╕дувалися в м╕сця ╖хнього поселення для виявлення «бандер╕вщини». Завдяки таким заходам з боку Укра╖ни уже «невдовз╕ зд╕йснилася мр╕я Хрущова перетворити Крим у край сад╕в та виноградник╕в. Розвивалася також промислов╕сть… Крим ожив».
А от на думку визначного роз╕грувача кримсько╖ «карти», депутата Державно╖ думи РФ К. Затул╕на (1995), Рос╕я саме тому ╕ ма╓ б╕льше «права» волод╕ти Кримом, що вона «при╓днала Крим зал╕зом ╕ кров’ю», а Укра╖на – всього лише «внасл╕док змови пол╕тбюро ╕ в╕йни чорнил». Тож саме ця обставина, переконаний цей «думець», ╕ «╓ темною плямою в ╕стор╕╖ Криму ╕ Укра╖ни. Хоч як би хто не намагався це пояснити (те, що Крим при╓днано не «зал╕зом ╕ кров’ю». – М. Л.), внасл╕док нелег╕тимного р╕шення, не спитавшись рос╕йського парламенту».
Ото вже диво! Виходить так, начебто р╕шення про передачу Криму до складу Укра╖ни ╕ внесення у зв’язку ╕з цим в╕дпов╕дних зм╕н до Конституц╕╖ РРФСР ухвалювала не ц╕лком лег╕тимна на той час Верховна Рада РРСФР, а, скаж╕мо, ви╖зна сес╕я парламенту З╕мбабве, проведена за тако╖ нагоди у Москв╕. Може, комусь забагнеться, щоб Укра╖на мала щоразу наново питатися згоди у кожного новообраного складу рос╕йського парламенту, аби потверджувати «лег╕тимн╕сть» р╕шень ус╕х попередн╕х парламент╕в? Та, може, ╕ спиталася б ув╕члива Укра╖на, та, на б╕ду, згаданого парламенту на час т╕╓╖ передач╕, як то кажуть, нав╕ть у проект╕ не ╕снувало, а от його попередниця – не виключено, що у запал╕ «правдолюбства» цей доброд╕й ╕ ╖╖ оголосить нелег╕тимною – Верховна Рада РРФСР не те що погодилася – сама, як ми переконалися, просила про це. Однак це не завадило московському письменников╕ Ю. Кублановському (1998) сьогодн╕ назвати «╕сторичний акт» передач╕ – як його сприйняли тод╕ «трудящ╕ м╕ста-героя» – «одним ╕з найб╕льш розмашистих комун╕стичних злочин╕в».
Та що вже дивуватися цим аматорам в╕д ╕стор╕╖, коли нав╕ть фахов╕ ╕сторики – ╕ то не чужодальн╕, а сво╖ – й соб╕ затято блукають у цих двох «березах». Ось, наприклад, яко╖ загнув професор Севастопольського державного (!) техн╕чного ун╕верситету В. Поляков (1998. – С. 18-19): «Крим ╕ Севастополь, як споконв╕чно рос╕йськ╕ земл╕, незаконно передан╕ в 1954 р. з╕ складу Рос╕╖ Укра╖н╕ (без Севастополя)…». Тут ан╕ правди (цей автор, як ╕ переважна б╕льш╕сть под╕бних «досл╕дник╕в», взагал╕ не надто обтяжу╓ себе бодай якоюсь аргументац╕╓ю), ан╕ лог╕ки. Ну д╕йсно, якщо вже «передали без Севастополя», то яким боком сюди л╕питься оте «незаконно передан╕… Крим ╕ Севастополь»? Про таких «свояк╕в» народ каже: ще к╕лька таких-от сво╖х, то й ворог╕в не треба…
Можна було б ╕ще зрозум╕ти, якби питання щодо Криму чи Севастополя вносилося у площину, так би мовити, вза╓морозрахунк╕в, тобто запропонували б ц╕ поборники «справедливост╕» такий соб╕ нульовий вар╕ант: а давайте-но, брати-укра╖нц╕, розглянемо питання про можливе вза╓мне повернення ус╕х земель, тобто нам, рос╕янам – ус╕х наших, котр╕ були передан╕ Укра╖н╕, а ми натом╕сть поверта╓мо вам ус╕ ваш╕, що були передан╕ (тут про дарування, д╕йсно, не йшлося – просто забирали) Рос╕╖. Як то кажуть – н╕ нашим, н╕ вашим, зате без образ. Та – боронь, Боже! У т╕м-то ╕ заковика, що н╕ про як╕ земл╕, щедро в╕дшматован╕ свого часу в╕д Укра╖ни, н╕хто мови не веде й вести не збира╓ться…
Лишень одна, глибоко шанована мною за це, «центральна» московська газета наважилася спробувати в╕дновити ╕стину, зауваживши (Кулибаба, 1992), що за тако╖, «ненульово╖», постановки «виникло питання про територ╕╖, в╕др╕зан╕ в╕д республ╕ки як компенсац╕ю за подарований у 1954 роц╕ п╕востр╕в. А це райони Кубан╕, Б╓лгородсько╖, Ростовсько╖, Курсько╖ областей. Всього 74 тисяч╕ квадратних к╕лометр╕в, або три територ╕╖ Криму» – таким чином, передача Криму може вважатися лише незначною компенсац╕╓ю за от╕ «райони» (насправд╕ «в╕др╕зання» тих земель сталося значно ран╕ше – детальн╕ше про це йшлося вище). Ось така постановка питання, як на мене, була б б╕льш конструктивною, н╕ж тепер╕шня, котра б╕льше схожа на великодержавницький вар╕ант реал╕зац╕╖ знаменитого принципу «справедливого» розпод╕лу, убезсмертненого Попандопуло: ╕ мо╓ – мен╕, ╕ тво╓ – мен╕ ж. Дуже вже до душ╕ припав цей принцип час╕в експропр╕ац╕╖, тобто граб╕жництва, деяким нин╕шн╕м д╕ячам.
Ц╕кавою вида╓ться й позиц╕я англ╕йського тижневика «ЕКОНОМ╤СТ» щодо кримських домагань Рос╕╖: «Претенз╕╖ Рос╕╖ на Крим не можна вважати благородними, бо ц╕ земл╕ були анексован╕ Рос╕йською ╕мпер╕╓ю у кримських татар. Хоча Крим не ╓ незалежним, вже зараз (тобто у склад╕ Укра╖нсько╖ держави. – М. Л.) в╕н ма╓ б╕льше автоном╕╖, н╕ж Шотланд╕я, Бавар╕я чи Кал╕форн╕я. Можна зрозум╕ти прагнення Ки╓ва зберегти ╕снуюч╕ кордони, аби запоб╕гти виникненню небезпечного прецеденту, який становить загрозу ╕ для Рос╕╖. Якщо рос╕яни мудр╕ люди, вони мають порадити сво╖м друзям в Криму насолоджуватись автоном╕╓ю ╕ забути про незалежн╕сть» (дайджест «Укра╖на, ╢вропа, св╕т». – 1994. – 16-23 лютого).
А таки справд╕, мудр╕ люди мали б пояснити ╖м, що в╕дривати Крим в╕д Укра╖ни (адже «сп╕льн╕сть ╖х економ╕ки» вже визнавалася нав╕ть до при╓днання Криму до Укра╖ни, а що вже казати п╕сля п╕встол╕ття зростання в ╓дине ц╕ле!) – все одно, що в╕д╕рвати в╕д плоду, який перебува╓ в материнськ╕й утроб╕, житт╓дайне пуповиння. Та при цьому ще доводити, що в╕д тако╖ «благодат╕» позбавлений житт╓вих сок╕в пл╕д н╕бито буде набагато краще розвиватися…

1За даними Кримського обкому КП Укра╖ни (АД: Справка о бюджете.., 1954. – Арк. 97), «область потребу╓ додаткового в╕дкриття в м╕стах С╕мферополь, Феодос╕я, Керч л╕кувальних заклад╕в – таких, як ╕нфекц╕йн╕ й туберкульозн╕ л╕карн╕, диспансери, родильн╕ будинки, дитяч╕ ясла. У л╕кувальних закладах на штатн╕ посади… за нормативами не вистача╓ в м╕стах 271 л╕карсько╖ посади ╕ с╕льськ╕й м╕сцевост╕ – 90».
2Згаданою постановою передбачалося також «створення буд╕вельно-монтажних управл╕нь, забезпечення ╖х п╕дсобно-виробничою базою, житлом для роб╕тник╕в ╕ матер╕ально-техн╕чними ресурсами» (АД: Дов╕дка про вид╕лення кошт╕в.., 1954. – Арк. 98-99). П╕сля зак╕нчення буд╕вництва все це, зв╕сно, передадуть Криму.
3Як видно з матер╕ал╕в бюджетно╖ ком╕с╕╖ Верховно╖ Ради УРСР (АД: Дов╕дка М╕н╕стерства м╕сцево╖.., 1954. – Арк. 145-157), процент виконання плану виробництва цих будматер╕ал╕в у Криму п╕дпри╓мствами М╕н╕стерства м╕сцево╖ та паливно╖ промисловост╕ за 5 м╕сяц╕в 1954 р. був одним ╕з найнижчих в Укра╖н╕: 22,3 % по виробництву черепиц╕ та 18,8 % по виробництву цегли.
4Якщо вже до ц╕╓╖ компан╕╖ потрапив Севастополь, головний виконавець под╕бних роб╕т якого трест «Севастопольгорстрой» план п’яти м╕сяц╕в, як видно з╕ згаданих матер╕ал╕в бюджетно╖ ком╕с╕╖ (АД: Выполнение плана.., 1954. – Арк. 29), виконав на 98,2 %, то можна соб╕ уявити, як ╕шли справи ╕з в╕дбудовою Ялти, головний буд╕вельний п╕дрядник яко╖ трест «Ялтаспецстрой» виконав лише 46,9 % плану. У ц╕лому ж по Криму виконання плану буд╕вництва було ще нижчим: як зазначав у сво╓му виступ╕ на ╤╤ (травневому) Пленум╕ Кримського обкому КПУ заступник зав. в╕дд╕лу Ростовцев (АД: Стенограмма ╤╤ Пленума.., 1954. – Арк. 41), «ми за перший квартал виконали 35 % плану, а Укра╖на в ц╕лому виконала на 105%».

(З книги автора «Обережно: м╕фи!»)

ТИМ ЧАСОМ…

КАК КРЫМ ЧУТЬ НЕ СТАЛ ИЗРАИЛЕМ
ПОЧЕМУ УКРАИНА ДОЛГО НЕ ХОТЕЛА ЗАБИРАТЬ ПОЛУОСТРОВ?..
ОТДАВАЯ КРЫМ КИЕВУ, ХРУЩЁВ НАДЕЯЛСЯ ОБМАНУТЬ США.

Сейчас при упоминании Крыма в России принято вызывать из памяти артековское детство и ругать Никиту Хрущёва за то, что «отдал полуостров хохлам». А зря: всё могло сложиться куда хуже, и на месте Крыма располагался бы 51-й штат США или то, что ныне именуется Государством Израиль. Об этом «Аргументам и фактам» рассказал Михаил Полторанин, в 1990-1992 гг. министр печати и информации России. Данные были получены им из различных советских и зарубежных архивов...
(Продовження в наступному номер╕!)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 27.02.2009 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6945

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков