Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 13.02.2009 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#7 за 13.02.2009
П╤ЛЬГОВИЙ КРЕДИТ НА ОСВ╤ТУ

Не секрет, що сьогодн╕ осв╕та кошту╓ грошей. А як╕сне навчання – великих грошей. Що робити, якщо можливост╕ платити нема╓?
Наш╕ ВНЗ вже стали повноправними учасниками ринкових в╕дносин. Нав╕ть за золотих медал╕ст╕в сьогодн╕ доводиться платити. Платити репетитору, платити за п╕дготовч╕ курси, за дорог╕ п╕дручники. А якщо аб╕тур╕╓нт за результатами ╕спит╕в не добрав 1-2 бали?.. Звучить як вирок. Що ж робити дал╕? Йти в арм╕ю, влаштовуватися на роботу, а може, р╕к почекати? У ВНЗ вам запропонують вступити на комерц╕йне в╕дд╕лення. Це значить, що навчання буде платним. Але не кожний с╕мейний бюджет витрима╓ таке навантаження. Тож все-таки, що робити?
Вих╕д завжди ╓. Як вар╕ант, можна скористатися ще одним досягненням ринково╖ економ╕ки ╕ зав╕тати до банку. Зазначимо в╕дразу, що в наш╕й кра╖н╕ кредити на осв╕ту поки що сприймаються як щось екзотичне. Банки, що пропонують такий сво╓р╕дний продукт, як осв╕тн╕ кредити, можна перерахувати по пальцях. Для них це один з вид╕в споживацького кредиту. Але ╓ одна головна в╕дм╕нн╕сть – виплати по основному боргу позичальник почина╓ проводити т╕льки через п’ять-ш╕сть рок╕в. Все-таки це комерц╕йний банк, ╕ ╓дине, що йому потр╕бно одержати з ц╕╓╖ ╕нвестиц╕╖, це – вигода, прибуток.
Але ╓ ще держава, яка нада╓ бюджетн╕ м╕сця для отримання першо╖ вищо╖ осв╕ти. Тим самим вона робить ╕нвестиц╕ю в майбутн╕ профес╕йн╕ кадри, необх╕дн╕ для розвитку економ╕ки. ╤ншим таким ╕нвестором може бути окреме п╕дпри╓мство, зац╕кавлене в майбутньому фах╕вц╕. Ще один вар╕ант – це отримання стипенд╕╖ або гранту в╕д осв╕тньо╖ орган╕зац╕╖ (ВНЗ, фундац╕╖, неурядово╖ орган╕зац╕╖). Такий ╕нвестор, по сут╕, робить внесок у розвиток науки ╕ осв╕ти кра╖ни в ц╕лому.
Окр╕м бюджетних м╕сць, у наш╕й кра╖н╕ вже не перший р╕к ╕сну╓ п╕льговий ц╕льовий кредит в╕д держави на отримання осв╕ти
(ст. 3 Закону Укра╖ни «Про вищу осв╕ту» в╕д 17.01.2002 р. № 2984, ст. 11 ЗУ «Про сприяння соц╕альному становленню ╕ розвитку молод╕ в Укра╖н╕» в╕д 05.02.1993 № 2998). 16 червня 2003 року Каб╕нетом М╕н╕стр╕в Укра╖ни ухвалена Постанова № 916 «Про затвердження Порядку надання п╕льгових державних кредит╕в для отримання вищо╖ осв╕ти». Зг╕дно з пунктом 1 цього Порядку, ц╕льовий п╕льговий державний кредит на здобуття вищо╖ осв╕ти на денн╕й, веч╕рн╕й ╕ заочн╕й формах навчання у вищих навчальних закладах незалежно в╕д форми власност╕ (дал╕ – кредит) можуть одержати молод╕ громадяни Укра╖ни в╕ком до 28 рок╕в, як╕ усп╕шно склали вступн╕ ╕спити або навчаються на будь-якому курс╕ вищого навчального закладу. Кредит нада╓ться т╕льки один раз на навчання за одн╕╓ю спец╕альн╕стю для отримання осв╕тньо-квал╕ф╕кац╕йного р╕вня молодшого спец╕ал╕ста, бакалавра, спец╕ал╕ста, маг╕стра у вищому навчальному заклад╕, який функц╕ону╓ на територ╕╖ Укра╖ни.
Насправд╕ довгостроков╕ п╕льгов╕ державн╕ кредити ╕снують з 2000 року. Давайте розберемося, як це працю╓. Зг╕дно з п. 3 Порядку надання п╕льгових державних кредит╕в для отримання вищо╖ осв╕ти (дал╕ – Порядок) грош╕ на надання кредит╕в передбачаються в Державному бюджет╕ Укра╖ни для оплати навчання у ВНЗ ус╕х форм власност╕, окр╕м комунально╖, а також, окр╕м тих, як╕ перебувають у власност╕ Автономно╖ Республ╕ки Крим. Грош╕, передбачен╕ в бюджет╕ автоном╕╖ й ╕нших м╕сцевих бюджетах, призначаються в╕дпов╕дно до р╕шення М╕н╕стерства осв╕ти ╕ науки АРК, управл╕нь осв╕ти обласних, Ки╖всько╖ ╕ Севастопольсько╖ м╕ських держадм╕н╕страц╕й для оплати навчання у вищих навчальних закладах, як╕ знаходяться у власност╕ АРК, а також у комунальн╕й, державн╕й ╕ приватн╕й власност╕. Розм╕р кредиту визнача╓ться щор╕чно до 1 кв╕тня вищим навчальним закладом державно╖ форми власност╕, виходячи з вартост╕ навчання (за винятком стипенд╕╖) в╕дпов╕дно до форми навчання ╕ затверджу╓ться центральним органом виконавчо╖ влади, у п╕дпорядкуванн╕ якого знаходиться вищий навчальний заклад. Розм╕р кредиту у вищих навчальних закладах, як╕ знаходяться у власност╕ Автономно╖ Республ╕ки Крим, визнача╓ться ╕ затверджу╓ться М╕н╕стерством осв╕ти ╕ науки Автономно╖ Республ╕ки Крим. В╕дпов╕дно до п. 5 Порядку розм╕р кредиту у вищих навчальних закладах приватно╖ форми власност╕ визнача╓ться вищим навчальним закладом ╕ затверджу╓ться М╕н╕стерством осв╕ти ╕ науки.
Зг╕дно з п. 10 Порядку приймальна ком╕с╕я вищого навчального закладу за результатами складання вступних ╕спит╕в ухвалю╓ щодо кожного одержувача кредиту р╕шення про зарахування аб╕тур╕╓нта у вищий навчальний заклад з оплатою його навчання за рахунок кредиту. Вказане р╕шення затверджу╓ться кер╕вником вищого навчального закладу. Вищ╕ навчальн╕ заклади в 10-денний терм╕н п╕сля п╕дписання наказу про зарахування подають ╕нформац╕ю про зарахування аб╕тур╕╓нт╕в з оплатою навчання за рахунок кредиту центральним органам виконавчо╖ влади, у п╕дпорядкуванн╕ яких ╓ вищ╕ навчальн╕ заклади. Орган, який видав направлення на осв╕ту за рахунок кредиту, ма╓ право надавати невикористан╕ кредити студентам вищих навчальних заклад╕в незалежно в╕д курсу навчання.
Аб╕тур╕╓нти з числа д╕тей-сир╕т ╕ д╕тей, позбавлених батьк╕всько╖ оп╕ки, ╕нвал╕д╕в ╤ ╕ ╤╤ груп, малозабезпечених ╕ багатод╕тних с╕мей мають переваги при однакових результатах вступних ╕спит╕в серед аб╕тур╕╓нт╕в, як╕ претендують на здобуття вищо╖ осв╕ти за рахунок кредиту.
Кредит нада╓ться на п╕дстав╕ угоди м╕ж його одержувачем ╕ кер╕вником ВНЗ. У випадку, якщо одержувач кредиту неповнол╕тн╕й, вищезгадана угода уклада╓ться батьками або особами, як╕ ╖х зам╕нюють. П╕сля досягнення повнол╕ття одержувач кредиту переуклада╓ угоду з ВНЗ (пункт 13 Порядку).
Зг╕дно з п. 14 Порядку для укладання угоди одержувач кредиту, а якщо в╕н неповнол╕тн╕й, його батьки або особи, як╕ ╖х зам╕нюють, подають у вищий навчальний заклад паспорт ╕ дов╕дку про присво╓ння Державною податковою адм╕н╕страц╕╓ю ╕дентиф╕кац╕йного номера платника податк╕в. Угода уклада╓ться у трьох екземплярах – по одному для кожно╖ з╕ стор╕н.
Сума кредиту поверта╓ться з╕ сплатою 3% р╕чних впродовж 15 рок╕в, починаючи з дванадцятого м╕сяця п╕сля зак╕нчення навчання у вищому навчальному заклад╕ до Державного бюджету Укра╖ни, бюджету Автономно╖ Республ╕ки Крим та ╕нших м╕сцевих бюджет╕в з виплатою щор╕чно одн╕╓╖ п’ятнадцято╖ частини загально╖ суми одержаного кредиту ╕ в╕дсотк╕в за користування ним.
В╕драхован╕ з вищого навчального закладу студенти, як╕ вчилися за рахунок кредиту, втрачають на нього право. В╕драхован╕ з вищого навчального закладу одержувач╕ кредиту повертають грош╕, починаючи з третього м╕сяця п╕сля в╕драхування.
Ще один важливий момент. Одержувач кредиту, який п╕сля зак╕нчення ВНЗ пропрацював за фахом не менше 5 рок╕в у державн╕й або комунальн╕й установ╕, або в с╕льськ╕й м╕сцевост╕, кредит ╕ в╕дсотки за користування ним не поверта╓, це п╕дтверджу╓ться щор╕чно на момент оплати дов╕дкою з м╕сця роботи. Також зг╕дно з п. 25 Порядку кредит ╕ в╕дсотки за користування ним не повертаються у раз╕ настання на момент виплати смерт╕ одержувача кредиту або встановлення йому ╕нвал╕дност╕ ╤ групи.
Нагадаю, що одержати такий кредит можна у ВНЗ, як╕ зараховуються в квоту наказом М╕н╕стерства осв╕ти ╕ науки (наказ М╕н╕стерства осв╕ти ╕ науки Укра╖ни в╕д 11.04.2008 року № 312 «Про розпод╕л квот для одержувач╕в п╕льгових державних кредит╕в на отримання вищо╖ осв╕ти на 2008/2009 навчальний р╕к), у 2008 роц╕ до не╖ було зараховано 103 ВНЗ Укра╖ни.

Матер╕ал п╕дготувала С. М. ДЯЧОК,
головний спец╕ал╕ст С╕мферопольського м╕ського управл╕ння юстиц╕╖ АРК.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 13.02.2009 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6898

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков