Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 06.02.2009 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#6 за 06.02.2009
МЕЖА

НОВЕЛА

Вони - давн╕ сус╕ди. Будинки ╕ городи ╖хн╕ дотикалися зовс╕м близько. З груш ╕ яблунь падають плоди ╕ на межу, ╕ на д╕лянки обох господар╕в. Тод╕ вони мирно збирають ц╕ плоди та використовують, або для живност╕, або для родин, коли садовина не червива, струшена завихреними в╕трами чи раптовим ╕ значним градом. Коли навесн╕ чи восени орали городи, то вже не вельми дотримувались тих л╕н╕й на папер╕, що заф╕ксували стриман╕ землевпорядники, як╕ точн╕с╕нько визначали площу, ╖хню довжину, ширину чи клинц╕.
Ось так вони ╕ мешкали добрий десяток весен, народжуючи та виховуючи галасливих д╕тей.
Чи траплялися в них побутов╕ конфл╕кти? - запита╓те. В╕дпов╕мо переконливо: а в кого ╖х нема. Були. У сус╕да А, у воль╓р╕ випростовувався могутн╕й пес Дунай. В╕н якось рад╕сно вискочив на подв╕р’я, догнав неповоротку в╕дгодовану курку сус╕да Б на власному город╕ ╕ всього-на-всього зв╕в щелепи докупи, схопивши зозулясту шию.
Швидко реагуючи на ту непри╓мну под╕ю, сус╕д А п╕дняв курку, зан╕с ╖╖ на подв╕р’я сус╕да Б ╕ вибачився за вчинену собачу шкоду.
- Що робитимемо? - запитав сус╕д Б ╕ непри╓мна хмарка роздратування послалася на його засмаглому виду.
- Займатимемося проф╕лактикою, - впевнено в╕дпов╕в сус╕д А.
- Як це? - не зрозум╕в сус╕д Б, маючи серце, але стримував себе в╕д вибуху. Сус╕д Б - Григор╕й Петрович Зав╕рюха, що ходив останн╕м роком у кап╕танах м╕л╕ц╕╖, здивовано розглядав сус╕да А, л╕каря-проф╕лактика В╕тал╕я Григоровича Деркача. А В╕тал╕й взяв курку обома руками, покликав пса на подв╕р’я ╕ примусив його майже хвилину нюхати неживу голову зозулясто╖. Саме тод╕, ц╕╓ю ж головою в╕дшмагав Дуная досить дошкульно к╕лька хвилин, на що винний образливо скавул╕в ╕ намагався втекти в╕д господаря. Та на цьому проф╕лактика не припинилась. Л╕кар наказав принести уже живого п╕вня, квочку, курчат ╕ дошкульно лупцював безпорадного пса. П╕вень кричав надривно на все подв╕р’я. Квочка перелет╕ла через тин, а величеньк╕ курчата кинулись у шпарки з чужого подв╕р’я на сво╓. П╕вень ще довго ╕ перелякано надривав горло, квочка сокор╕ла ╕ скликала курчат до миски з пшоняною кашею. Це мало величезну подальшу вагу у планах л╕каря. Розумний ╕ б╕долашний пес нахилив голову, безпорадно п╕д╕бгав хвоста ╕ принишк, вдаючи з себе тиху ╕ неч╕пану д╕вицю.
Господар ще к╕лька дн╕в «виховував» давнього ╕ в╕дданого друга, а кап╕тан м╕л╕ц╕╖ вельми пильно споглядав цю под╕ю ╕ закрадалася до його голови думка, що ось отак годилося б перевиховувати др╕бних крад╕╖в ╕ хул╕ган╕в. Та все ж його не полишала проф╕лактика як широка галузь. Собачу в╕н уже споглядав, а як з людською?
Л╕кар приготував уже свою курку, засмажив ╖╖ у вершковому масл╕ ╕ притрусив материнкою ╕ самосилом. Налив калган╕вки, калиново╖ настойки ╕ запросив кап╕тана до меж╕. Сус╕д поставив вузенький ст╕л, два ст╕льц╕, прин╕с пир╕жк╕в з яблуками ╕ тушковано╖ капусти з перцем.
- Оце, - провадив л╕кар, - вип’╓мо за вашу ╕ нашу межу. Щоб ц╕ д╕лянки свято╖ земл╕ не кидали розбрату у наш╕ стосунки. Хай живе згода ╕ розрада!..
Коли кап╕тан п’яненьким прохилив стулку дверей до св╕тлиц╕, то його ц╕кава дружина запитально придивлялася до сп╕тн╕лого ╕ розчервон╕лого обличчя чолов╕ка:
- Одначе, Наталко, л╕кар - людина з живчиком. Хай я таки несолений-немащений. А в╕н, як казала моя бабуся: нема грошей - то й дарма, аби добрий кум та кума. Як захочеться нам ще дитини в╕д лелеки, то обов’язково в╕зьму його кумом.
- Курзу-верзу, горох молочу, - намагалася заперечити дружина.
- Л╕кар цей - особлива та╖на: в╕н знайшов нову форму запоб╕гання стрес╕в. Я за не╖ т╕льки-но проголосував обома руками.
Виглядав м╕л╕ц╕онер п╕днесено ╕ надто святково, а дружина вже не мовчала ╕ п╕двищувала тон розмови. Та господар не дослухався ╖╖ мови:
- Я не розминувся з його думками... Вони слушн╕.
- Ти б краще част╕ше розминався з чаркою.
- Звичайно, я маю окрем╕ хиби в характер╕, повед╕нц╕ ╕... в горл╕. Та ми - сус╕ди. Тепер годиться жити як р╕дним братам.
Так вони й жили добрими ╕ щирими сус╕дами. Коли виникали ситуац╕╖ з д╕тьми: конфл╕ктували вони за м’яч чи ╕нш╕ ╕грашки, то л╕кар з м╕л╕ц╕онером збирали ╖х на меж╕ для утихомирення, частували цукерками. Споглядав вельми пильно ╕ Дунай, якому господар╕ щедро дарували ╕ крильця курей, ╕ реберця телятини, ╕ газовано╖ солодко╖ води, в╕д яко╖ пес довго облизувався ╕ тер передньою лапою вологого носа, зв╕льняючи н╕здр╕ в╕д набридних запашних бульбашок. Це входило у звичку. Так зустр╕чали чолов╕ки ╕ Зелену нед╕лю, ╕ Купайл╕вськ╕ свята, ╕ Спас.
╤ коли хтось розшукував батьк╕в з родич╕в, чи знайомих, ╕ не знаходив на подв╕р’╖, то д╕ти впевнено ╕ переконливо в╕дпов╕дали:
- Батьки радяться. Вони не терплять, щоб ╖м заважали. У них перемовини про наше майбутн╓ на меж╕. Заходьте завтра ранком.
╢вген ТОВСТУХА.
м. Яготин
на Ки╖вщин╕.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 06.02.2009 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6880

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков