Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 06.02.2009 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#6 за 06.02.2009
╤СТОР╤Я КНИГИ - ДОЛЯ НАРОД╤В
РОМАН САВОНЮК

╤СТОР╤Я

(Зак╕нчення. Поч. у №3-5).

Знайшлося тут м╕сце ╕ для под╕й у Криму. А розпов╕да╓ться там ось про що… Н╕, мабуть, буде краще без коментар╕в, мовою ориг╕налу. ”...Cентябрь – месяц плодов, крестьянских свадеб и планеров. Ежегодно в сентябре в городе (!) Коктебеле состязаются советские планеристы. Уроженцы Феодосии и Коктебеля, крымчаки (!), прибыв на родину, 6 сентября наблюдали удивительный подвиг планериста Степанченко, побившего мировой рекорд фигурного полета. За 3 часа 21 минуту он сделал 184 мертвых петли. Оказалось, что за последние 5 лет СССР завоевал одно из первых мест по планеризму”. Для бажаючих прочитати особисто, вказую стор╕нку – 574.
Прим╕тний ╕ такий фрагмент: “Свои жилые бараки беломорстроевцы Криворожья зовут гостиницей. В самом деле, у них чисто. Особая комната выстроена для красного уголка. К вечеру, после работы, дежурящая здесь молодая женщина зазывает в читальню, как в гости: – Заходите к нам – читайте книжечку украинску. Чи вы не украинец. Газетку русску читайте. Пожалуйте, товарищ Праздничный (!), заходите. Комендант общежития Щека купил сегодня гармошку. Он принес и заиграл. И тотчас же находятся желающие поплясать. В читальне получается нечто вроде вечеринки. Веселье длится до полуночи (с. 579)”.
Формат статт╕ не да╓ змоги б╕льш детально викласти зм╕ст та особливост╕ вказаних глав. Можна порекомендувати майбутньому читачу звернути увагу й на б╕бл╕ограф╕ю (стор. 492). Вона, на м╕й погляд, теж багато про що говорить. Наприклад, там кр╕м оф╕ц╕йних джерел (постанови, плани, накази ГУЛАГу ╕ ОДПУ, газети, лозунги ╕ плакати), вказан╕ й так╕ як: “справи ув’язнених, сотн╕ автоб╕ограф╕й ╕ тисяч╕ ╖х лист╕в”.
 Зам╕сть передмови до заключно╖, п’ятнадцято╖ глави книги “Перший досв╕д” (╕ як зна╓мо, далеко не останн╕й у наш╕й ╕стор╕╖), включено постанову Раднаркому СРСР в╕д 2 серпня 1933 р. про прийняття Б╕ломорсько-Балт╕йського водного шляху до експлуатац╕╖ з наведенням к╕лькост╕ збудованих г╕дротехн╕чних споруд ╕ обсягу виконаних земляних роб╕т, а також вказано про порушення клопотання перед ЦВК СРСР про нагородження найб╕льш “заслуженных и отличившихся“ роб╕тник╕в, ╕нженер╕в та кер╕вник╕в. Читачу напевно буде ц╕каво знати хто вони, а тому доречно “огласить весь список” ╕ назвати ╖х по╕менно. Так, постановою ЦВК СРСР в╕д 4 серпня 1933 р. (висока оперативн╕сть!) за п╕дписом М. Кал╕н╕на та секретаря А. ╢нук╕дзе орденом Лен╕на (найвища державна нагорода – Р. С.) було нагороджено в╕с╕м “кращих з кращих”, а саме: 1. Ягоду Генр╕ха Григоровича – заступника голови ОДПУ Союзу РСР; 2. Когана Лазаря Йосиповича – начальника Б╕ломорбуду; 3. Бермана Матв╕я Давидовича – начальника Головного управл╕ння виправно-трудовими таборами ОДПУ; 4. Ф╕р╕на Семена Григоровича – начальника Б╕ломорсько-Балт╕йського виправно-трудового табору ╕ заступника начальника Головного управл╕ння виправно-трудовими таборами ОДПУ; 5. Рапопорта Якова Давидовича – заступника начальника Б╕ломорбуду ╕ заступника начальника Головного управл╕ння виправно-трудовими таборами ОДПУ; 6. Жука Серг╕я Яковича – заступника головного ╕нженера Б╕ломорбуду; 7. Френкеля Нафтал╕я Ароновича – пом╕чника начальника Б╕ломорбуду ╕ начальника роб╕т (який вчинив свого часу злочин проти держави ╕ був амн╕стований ЦВК Союзу РСР у 1932 р.); 8. Вержбицького Костянтина Андр╕йовича – заступника головного ╕нженера буд╕вництва (засуджений за шк╕дництво за ст. 58-7 ╕ зв╕льнений достроково у 1932 р.).
При цьому у трьох останн╕х – Жука, Френкеля ╕ Вержбицького, у постанов╕ ЦВК були вказан╕ заслуги, тобто п╕дстави ╖хнього нагородження, а у п’яти вказаних першими п╕дстави (заслуги) нав╕ть не наведен╕. Для ╖хнього нагородження достатньо було об╕ймати посаду в ОДПУ, пов’язану з ББК, наглядом ╕ охороною спецконтингенту – “заключенных каналоармейцев“, а коротше – з/к. Яка була ╖хня подальша доля? П╕сля завершення буд╕вництва Б╕ломорканалу б╕льша ╖хня к╕льк╕сть етапом у столип╕нських вагонах перевезена на чергов╕ “стройки социализма” – в т. ч. й буд╕вництво водного каналу Волга-Москва. В Укра╖н╕ у т╕ роки пожинали насл╕дки колектив╕зац╕╖. На час╕ був страшний голод, зубож╕ння ╕ мор народу.
А той, хто написав в╕домий роман про революц╕ю п╕д зворушливою назвою “Мати”, у заключн╕й глав╕ робить висновок ╕, з яким, на м╕й погляд, не можна не погодитися, про те, що “ця книжка ма╓ право вимагати в╕д читача та критики уваги до не╖ б╕льш серйозно╖ та глибоко╖, н╕ж до будь-яко╖ ╕ншо╖ книги”. На думку М. Горького, цього вимага╓ “матер╕ал” книги, в як╕й розпов╕да╓ться про “перемогу колективно орган╕зованого розуму над р╕зноман╕тним ╕ м╕цним спротивом ф╕зично╖ ╕ соц╕ально╖ природи та як╕ ╓ звичними в кра╖н╕ диктатури пролетар╕ату”, а можливо точн╕ше було б – диктатури ЧК-ОДПУ-НКВС-МДБ-КДБ ╕, що в наступному сам автор красномовно п╕дтверджу╓. Письменник ка╓ться, що у “книз╕ дуже мало сказано про роботу 37 чек╕ст╕в ╕ про Генр╕ха Ягоду” та особисто похвалив прийоми ╕ методи роботи ДПУ “по л╕н╕╖ перетворення р╕зних правопорушник╕в ╕ шк╕дник╕в у корисних, в╕дм╕нно фахових прац╕вник╕в роб╕тничого класу”. Як соц╕ально-значущим ╕ вдалим Горький визна╓ (ще б пак!) “досв╕д колективно╖ роботи автор╕в, хоч ╕ р╕зних за сво╖м ╕ндив╕дуальним обдаруванням, над книгою”. ╤ тут же повчально згаду╓ про св╕й особистий житт╓вий шлях ╕ л╕тературну роботу та чесно визна╓ “кр╕м яко╖, на будь-яку ╕ншу, в╕н не здатний”, а також про “муки слова”, “потворний власницький ╕нстинкт у середовищ╕ л╕тератор╕в” та повед╕нку громадських д╕яч╕в у л╕тератур╕ – “як циган на базар╕”. Що ж, так╕ визнання самого Горького, як кажуть, “дорогого коштують”. Вони характеризують час, кра╖ну ╕ людей. Автора – теж.
На завершення, М. Горький пропону╓ розширити склад авторського колективу (тобто зб╕льшити його к╕льк╕сть за 36 – Р. С.) та скор╕ше взятися за роботу з написання ╕стор╕╖ буд╕вництва каналу Волга-Москва (чи Москва-Волга), столичного метропол╕тену (зручно, н╕куди з Москви й ви╖жджати не потр╕бно). ╤, як в╕домо, так╕ хвалебно-заангажован╕ книжки були написан╕. Так було написано й багато ╕нших книг та стор╕нок нашо╖ в╕тчизняно╖ ╕стор╕╖. Але це вже ╕нша тема.
Зак╕нчу╓ главу та книгу Горький словами: “П╕знаючи свою кра╖ну, св╕й народ, ми п╕зна╓мо свою силу”. Нев╕домо, йому особисто вона належить чи хтось вписав цю фразу, але впевнений, кожен, хто прочита╓ книгу, д╕йде лог╕чного висновку про в╕дверте лицем╕рство ╕ цин╕зм людини, владою обласкано╖ та призначено╖ свого часу в л╕тератур╕ на посаду “великого пролетарського письменника”.
* * *
P. S. 25 серпня 1933 року. Широкий котлован, у якому працюють каналоарм╕йц╕. Ось вони з прапором повертаються до табору. Збори у знайомому (медгор╕вському – Р. С.) клуб╕. Тут же стар╕ знайом╕: В’яземський, Янковський, Зубрик, Успенський, нацмени, сотн╕ ╕нженер╕в ╕ каналоарм╕йц╕в. У зал╕: Афанась╓в, Ф╕р╕н ╕ Коган. До клубу п╕д’╖хала машина, з не╖ вийшов… Максим Горький. Н╕, це не Б╕ломорбуд, це – Москанал, Дмитров п╕д Москвою.
А клуб з Б╕ломорканалу привезли. ╤ дух теж ...
м. С╕мферополь.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 06.02.2009 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6872

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков