"Кримська Свiтлиця" > #5 за 30.01.2009 > Тема "Душі криниця"
#5 за 30.01.2009
«╢ У КРИМУ У МЕНЕ ДОБРИЙ ДРУГ»
Василь МАРСЮК
ПОЕЗ╤Я
МАНДР╤ВКА З М╤ЦКЕВИЧЕМ (П╕сля читання його «Кримських сонет╕в» у переклад╕ Максима Рильського).
Хоч вс╕м нам родич пра-Адам, я шану ближчому в╕ддам: поляков╕ за родом. ╤ хоч з його народом народ м╕й бився – ух! – Адам – м╕й добрий друг. Ми, завдяки Максиму, блукали з ним по Криму, здиралися на дах, що зветься Чатир-Даг, було нам теж незле ╕ на Чуфут-Кале, й до ханського гарему зайшли ми, як нечеми, та зв╕дти вс╕х дружин давно вже вигнав джин – Москви зловредний син. Де терли ми штиблети, Адам в сво╖х сонетах все гарно описав, але не все сказав. Як╕ пили ми вина в п╕двал╕ в╕рменина! Яких ми пишних дам!.. Та змовчу, бо Адам ще скаже, що я – хам. Згадаймо про дорожче: про вмиту кров’ю Польщу, про в’ярмлену Вкра╖ну, куди думками линув в печал╕ кожний з нас. Не наш був день ╕ час. Але печаль – на пот╕м! Прощались ми у грот╕ знайомця в╕рменина в компан╕╖ рабина, а також муедзина, в яких текла аж слина при погляд╕ на вина. Ще кара╖м ╕ грек д╕лили наш чурек. Адам пив повну чарку за ╢ву-джан татарку. ╤ на коня ми з ним ще випили за Крим, за дружбу наших рим! Як╕ були ми фати – не дасть мен╕ збрехати наш сп╕льний друг Максим. 17.11.2003 р.
КОКТЕБЕЛЬ
Я очман╕в у Коктебел╕ в╕д т╕сноти ╕ децибел╕в. Тепер це вже не м╕й курорт, де все зм╕шав докупи чорт: базар, вокзал, аеропорт. Йдеш б╕ля моря – як на ринку, йдеш б╕ля моря – наче в шинку, де крутять сто одну пластинку по вс╕х кутках без в╕дпочинку, ╕ в неб╕ сонячну пластинку хтось крутить, як гарячий душ... ╤ т╕льки моря син╕й плюш ще пов╕ва╓ прохолоду. Заходь, заходь у н╕жну воду - ╕ вмить забудеш про базар, про москаленк╕в, про татар! ╤ погляд тв╕й ╓диним змахом злетить, як птах, над Кара-Дагом, де ╕з вершин спада╓ т╕нь, неначе с╕ть, в морську глиб╕нь, де скеля з проф╕лем Волошина гука╓ в далеч заворожену, у той колишн╕й Коктебель, де прямо з пристан╕ форель, чи то кефаль, колись ловив ти. Згада╓ш тишею сповитий Будинок творчост╕, ╕ кв╕ти, ╕ друз╕в лаг╕дн╕ прив╕ти, ╕ поц╕лунки, як вино... Давно усе було, давно чи то вв╕ сн╕, чи то в к╕но, чи то в раю давно, давно. 11.10.2008 р.
КРИМСЬК╤ ЕТЮДИ 1 Я в молодост╕ так чудово плавав, що Чорне море м╕г перепливти в╕д Криму до Туреччини, наприклад. Але скаж╕ть, що я робив би там?! 2 Колись давно серед курортних юрбищ Крим мен╕ здався безлюдним: серед того Вавилону я не побачив татар. 3 В юнацьк╕ роки б╕ля моря так мен╕ дуже хот╕лось влитись у зграю дельф╕н╕в! Важко жилося тод╕ серед людей на земл╕.
4 У Феодос╕╖ (Каф╕) не п’╓ться в кафе мен╕ кава ╕ вина мен╕ не смакують: тут на базарах колись кров укра╖нську пили. 5 Ночами так смутно падають зор╕ над Кримом, як сльози д╕вчат-полонянок... Невже вони й дос╕ горюють на небесах? 6 В рабств╕ тут була ╕ Настя-бранка, згодом ж╕нка гр╕зного султана, знана ц╕лим св╕том Роксолана, що у райських розкошах купалась, а в душ╕ любила р╕дний край. 7 Що це за час настав?! Ж╕нки ╕з Укра╖ни летять за море на вогн╕ бордел╕в, немов метелики н╕чн╕. 8 Пор╕вняти м╕сяць з ятаганом нин╕, знаю, буде старомодно. Як тод╕ назвати гостре лезо, п╕дняте вноч╕ над Чорним морем?! 9 Через Крим усю н╕ч прол╕тали криклив╕ гуси, наче скрипуч╕ вози ╕з чумацькою с╕ллю на Укра╖ну ╕шли. 10 Кримський канал До самого серця степу дн╕провська вода б╕жить… Н╕, це не просто вода, це кров голуба струменить, земл╕ укра╖нсько╖ кров! 05.11.2008 р.
ЧЕРКАСЬК╤ МОГИЛИ
Двов╕рш «На цвинтар╕ розстр╕ляних ╕люз╕й Уже нема╓ м╕сця для могил». Василь Симоненко.
1 Лен╕н в Черкасах упав, ╕дол д╕ждався мотузки. Сонце вже в╕н заступав – впав – ╕ розбився на друзки. Знявсь над майданом зойк купки старих комун╕ст╕в. Ск╕нчився к о м у н о з о й в давньокозацькому м╕ст╕! Я зар╕кався колись: доти сюди не вертати, доки гаркавий метис буде тут страх наганяти. Кликнув знайомий маршрут знов на черкаськ╕ схили. Друз╕в поменшало тут, виросли т╕льки могили… Ск╕льки ╕мен ╕ над╕й вже спочивають у пол╕! Сплять тут Василь ╕ Андр╕й, спок╕й знайшов Анатол╕й… Серед безладдя ╕ чвар легше з╕тхнуть домовини: ще один ╕дол-тягар спав ╕з грудей Укра╖ни. 2 Знову Черкаси. Це тут знав я любов ╕ наругу, тут я пройшов ╕нститут справд╕ козацького духу. Де ви, низеньк╕ доми? Мир вам, нов╕тн╕ ╕ вищ╕! Т╕льки стар╕╓мо ми, т╕льки росте кладовище… Ск╕льки ж купити троянд? Сумно могилам без кв╕т╕в. Чи не занадто ╕ я, друз╕, зажився на св╕т╕? Цей ось ще юним згор╕в, той лиш дихнув п╕сля тюрем, той кастрував св╕й сп╕в ╕ без ножа цензури… Сам я не знаю, де буду похований з часом. Байдуже наче. Проте – ближче б до друз╕в в Черкасах! Там, де м╕й тезко Василь з ╜рунту пробився гран╕том, де недалеко в╕дс╕ль зв╕вся Тарас над св╕том. 04.12.2008 р.
СТРИЖ╤
Потепл╕ло. ╤ знову стриж╕ демонструють крут╕ в╕раж╕ над соборами, наче орб╕ти. Це вже л╕то, у Ки╓в╕ л╕то… Вже аж плавиться золото бань, ╕ мил╕шають оч╕ у пань, ╕ блакитн╕ш╕ хвил╕ Дн╕пров╕, ╕ манлив╕ш╕ т╕н╕ в д╕бров╕, ╕ сум’яття таке у душ╕ – хоч небесн╕ роби в╕раж╕, як стриж╕, як стриж╕, як стриж╕. 21.07.2008 р.
* * * Ще купа╓ться степ в золотому тепл╕, а прозор╕сть така, наче степ на долон╕, ще спок╕йно снують бур’янами джмел╕, ╕ пану╓ будяк у червон╕й корон╕. Та пожовкла уже кукурудза суха, чорний сонях кудись закотив капелюха. Значить, скоро сюди приведе жениха б╕локоса й метка молода зав╕рюха. Вс╕х приспить ╕ ску╓ невидимка-мороз, потемн╕╓ будяк у колюч╕й корон╕, захова╓ джмеля до весни, аж до гроз, у цупкому листку, в корол╕вськ╕й долон╕. А сьогодн╕ ще степ розкошу╓ в тепл╕, догр╕ва╓ будяк сво╓ листя лапате. Б╕ля мене гудуть золотист╕ джмел╕ ╕ жал╕ють ус╕х, хто не може л╕тати.
ГРАЛЬНИЙ ЕТЮД
Зроблю легенький реверанс перед гравцями в преферанс. У центр╕ Ки╓ва, у парку, перехиливши з ними чарку, я проголошував не раз то гордий в╕ст, то скромний пас. У холодку п╕д яворами, що нависають над столами, щодня збираються д╕ди, р╕дн╕ш╕ часом, як брати, а то й сварлив╕, як коти, бо тут чиновн╕ стерт╕ гран╕ ╕ лиш майстерн╕сть у пошан╕. Хай десь ти ходиш в орденах, а тут будь скромний, як монах. Ну, я монаха вжив для рими ╕ не роблю гравц╕в святими, бо ще п╕дн╕мете на см╕х, адже азарт – це смертний гр╕х, але, зда╓ться, не для вс╕х. Шах╕сти ╕ гравц╕ у кост╕ – у парку теж пост╕йн╕ гост╕, але то значно нижчий клас, найвища каста – преферанс. На ц╕ картярськ╕ асамбле╖ охоче сходяться ╓вре╖, такий збира╓ться кагал, неначе тут у них аврал. ╤ нав╕ть ╖дуть з ем╕грац╕╖ представники ц╕╓╖ нац╕╖ ╕ ц╕ле л╕то труться тут, бо л╕то в Ки╓в╕ з е р г у т*, ще й у Шевченк╕вському парку, де нав╕ть в полудень не жарко. А в Тель-Ав╕в╕ зараз – ой! В Берл╕н╕ кл╕мат теж не той, ╕ не такий прив╕тний гой. Туристи ц╕ – гравц╕ хорош╕, та б╕льше спорту люблять грош╕, всю душу витрясуть за гр╕ш. Тому-то граю я част╕ш в одному кол╕ не з ╢ф╕мом, а ╕з татарином Ал╕мом. Хоч гра╓ в╕н не без химер, але над╕йн╕ший партнер, дарма що родом ╕з Казан╕, а нашу мову добре зна╓ ╕ вчить внучат сво╖х... Ось так! Татарин з Волги - а козак! Ще став би ним його земляк - гравець з м╕льярдами Ахметов, який трима╓ п╕д штиблетом п╕в-Укра╖ни, а Донбас перетворив на метастаз – свою столицю водночас. Та з ним я т╕льки гаю час, скажу йому сердитий «пас!» ╕ до сво╖х вернусь партнер╕в, уже сивеньких кавалер╕в: один – спортивний журнал╕ст, другий – заслужений артист з театру Лес╕ Укра╖нки. (Чому ╕м’ям свято╖ ж╕нки рос╕йський названо театр? На глум, звичайно, ╕ на жарт). Але повернемось до карт – азарт ╕ в Африц╕ – азарт! А карти що? Коли як ляжуть: сьогодн╕ дулю вам покажуть, а завтра виграш п╕днесуть. Ум╕й чекати - в цьому суть не т╕льки гри, а й справ сутт╓вих, ╕ хто жде усп╕х╕в митт╓вих, той зазна╓ найб╕льших втрат. Ось ╕ наука вам в╕д карт! А ще картярським запов╕том ╓ той, що добре знаний св╕том: програвши грошики, не плач, а гарно вигравши, не скач ╕ не хизуйся, як багач, а попрямуй до гастроному, в╕зьми, що треба, ╕ по тому партнер╕в зн╕чених поклич, розпий ╕з ними могорич! Рад╕й, що вт╕к на день ╕з дому, немов л╕так з аеродрому, рад╕й, ут╕кши в╕д сват╕в, в╕д дочок, внук╕в ╕ зят╕в, ╕ в╕д пол╕тик╕в-хорт╕в, як╕ ╕з кожного екрана на нас полюють спозарана. Рад╕й, що зараз л╕тн╕й час, що недалечко сам Тарас кр╕зь крону дивиться на нас ╕, може, теж з╕грав би в карти, але не можна – в╕н на варт╕, хоч ми труд╕в його не варт╕. А що з нас в╕зьмеш - ми д╕ди... Однак мен╕ вже треба йти, хоч ╕ старий – а ждуть труди. До завтра, хлопц╕ чи панове – мо╓╖ старост╕ братове! П╕ду, зробивши реверанс, писати в╕рш про преферанс. 21.09.2008 р.
*Зер гут (з н╕мецько╖) - дуже добре.
УСАМ╤ТНЕННЯ
Сиджу, бува╓, аж до смерку в саду Михайл╕всько╖ церкви, або точн╕ш, в монастир╕, що ся╓ золотом вгор╕. ╤ наплива на мене спок╕й, неначе бачу сон глибокий. А час в╕д часу дзвони б’ють, ╕ чорноризц╕ все снують, немов аквар╕умн╕ риби, ╕ золот╕ють бан╕ й шиби веч╕рн╕м сонячним теплом, ╕ небеса темн╕шим склом вкривають високо обитель. Н╕, тут я - г╕сть, ╕ще не житель, хоч вже подумував не раз в╕дбути св╕й остатн╕й час, вдягнувши теж печальну рясу, ╕з себе скинувши одразу увесь тягар минулих л╕т ╕ схоронивши в серц╕ св╕т. Смерка╓. Т╕льки довгий сл╕д за л╕таком вгор╕ ср╕блиться, ╕ засв╕тилася каплиця н╕чного сторожа. Хрести мен╕ кивнули: треба йти! ╤ще сьогодн╕ треба йти… 08.07.2008 р.
НЕБЕСНЕ ВО╥НСТВО
Коли я дивився на загони озбро╓них мечами ╕ списами ангел╕в, як╕ зображен╕ на ст╕н╕ Михайл╕вського Золотоверхого собору ╕ на чол╕ яких стоять начальники-архангели з ╕менами (на н╕мбах) Салафи╖л, Варахи╖л, Рафа╖л, Миха╖л, Гаври╖л, Ури╖л, ╤╓гуди╖л, подумалось мен╕: В╕дколи ангели з чужинською старшиною витають в небесах над Укра╖ною, в╕дтод╕ християнська Укра╖на - або безлюдний степ, або ру╖на. Якби тим во╖нством командував Богдан, нас не гн╕тив би жодний бусурман. Якби очолив ангел╕в Тарас, то рай земний давно вже був би в нас. 16.12.2008 р.
РОЗДУМ ПРИ М╤СЯЦ╤
Невже це молод╕сть моя щербатим м╕сяцем с╕я? Немов окра╓ць паляниц╕ б╕л╕╓ в мене на полиц╕. Я ╕ ран╕ше не тужив, що не на повну губу жив, ╕ нин╕ тяжко не караюсь, що в╕к м╕й тане, як окра╓ць. Св╕ти, м╕й м╕сяцю, св╕ти перед приходом темноти! Життя мого дв╕ половини – неначе карта Укра╖ни, навп╕л под╕лена Дн╕пром: одна нахмурилась Донбасом, а друга св╕титься Тарасом, ╕ я м╕ж ними, як пором, туди-сюди сную Дн╕пром. А в╕д життя – вже т╕льки скибка ╕ хисту блиск, як сол╕ др╕бка. Та й це покину – прийде час, як кинув я колись Донбас, коли м╕й м╕сяць був уповн╕ ╕ чув п╕сн╕ мо╖ любовн╕ ╕ юн╕ задуми нескромн╕... Св╕ти, окрайчику, св╕ти перед потопом темноти! 03.06.2008 р.
ХАЛАТ
Я спершу був безмежно рад: який небачений халат мен╕ принесла ╕з базару моя хазяйка! Так Тамару- дружину подумки я зву, бо так воно ╕ наяву. Все р╕дше я виходжу з дому ╕ не потр╕бний став н╕кому. ╤з Криму т╕льки добрий друг мене л╕ку╓ в╕д недуг ╕ добрим словом, а част╕ше мо╖ друку╓ скромн╕ в╕рш╕ в сво╖й газет╕ – шле ╕ шле – ╕ на душ╕ ста╓ незле. А тут халат! Турецький, пишний, я аж тону у ньому, гр╕шний, бо довгий – мало не до п’ят, товстий ╕ теплий, як бушлат, такий каштановий на кол╕р, ╕ золотистий гарний ком╕р. ╤ хто йому не був би рад!? В такому доброму халат╕ аж весел╕ше стало в хат╕. Чи не купити ще й чалму? Але нав╕що ╕ кому? Вона б згодилась для гарему. Та об╕йду я дану тему: коли тоб╕ за с╕мдесят – одн╕й дружин╕ дати б лад! Купила, бач, який халат! У ньому йди хоч на парад, чи на прийом до Президента - але не пустять, як агента ╕нтел╕гентсько╖ орди, що просить хл╕ба за труди. Отож, чого туди ╕ти? В╕тають там лиш ол╕гарх╕в - некоронованих монарх╕в. Ну, а мене ╕ м╕й халат пошлють кудись на маскарад. ╤ сумно, сумно стало в хат╕, як у хлорован╕й палат╕, де в л╕карняному халат╕ не раз лежав я ледь живий. ╤ ось тепер вдягнув новий! Ходжу у н╕м, як кошовий м╕ж козаками у жупан╕, ходжу пишаюсь перед пан╕. Н╕, не халат, а дивина – не поскупилася жона! А як подумати: нав╕що? Можливо, сталось не абищо: або я справд╕ значу щось, або вже я – рогатий лось. Тепер не довга всяка рад╕сть, бо вже, як лис, п╕дкралась стар╕сть, ╕ хоч у мушлю одягла, а в серц╕ менша╓ тепла. Ось ╕ в чудовому халат╕ всю зиму висиджу у хат╕, пор╕г узявши за межу. Ну, й хай! Щось, може, напишу. Тепл╕ше вкутуючи плеч╕, згадаю роки молодеч╕ ╕ дорог╕ для мене реч╕, ╕, може, цей ос╕нн╕й веч╕р, ╕ нав╕ть м╕й новий халат, якому я сьогодн╕ рад. 27.10.2008 р.
ЗР╤ЛИЙ ДЕВ╤З
Ми ус╕ – ╕з одно╖ глини, а в житт╕ кому як повезе... Я н╕кому н╕чого не винен, ╕ прощаю ус╕м ╕ все. В╕д життя я мав рад╕сть ╕ кпини, в╕д нещастя ╕ н╕мб не спасе. Я н╕кому н╕чого не винен, ╕ прощаю ус╕м ╕ все. Що ╓ краще за мир у родин╕? Що ╓ г╕рше, як сварка трясе? Я н╕кому н╕чого не винен, ╕ прощаю ус╕м ╕ все. Я трудився в ╕м’я Укра╖ни ╕ сумл╕ння мене не гризе. ╥й одн╕й я, можливо, щось винен, ╕ вона лиш простить мен╕ все. 07.06.2008 р.
╤ НАС КР╤ПИТИСЯ УЧИ!
Владиц╕ Ф╕ларету (Денисенку), земляков╕.
Отак, владико Ф╕ларете, вже вас у р╕дному сел╕ д╕стали мстив╕ москал╕, хоч в╕дправляй до лазарету. Як укра╖нський патр╕от ви воскреша╓те народ, а темн╕ браття-односельц╕ холодний кам╕нь носять в серц╕, чужого слухають попа. Яка б╕да! Яка ганьба! Чого навчилась у Христоса юрба донецька безголоса? Лише любить чуже ярмо? Лише читать чуже письмо? Повчилась би у ляха-пана любити Папу ╤оанна! Та де там! Школа в нас не та! ╤ дос╕ гаспидська орда у наш╕м пол╕ ви╓ дико. «Кр╕пися, праведний Владико, ╕ нас кр╕питися учи! Освячуй нам слова-меч╕!
АНДР╤╥ВСЬКА ЦЕРКВА
Я не з церковних менестрел╕в ╕ не сп╕вець хрест╕в-розп’ять, та церкв╕, створен╕й Растрелл╕, ладен я сходи ц╕лувать! Тод╕ ще рухалися возом, авто не знали ╕ ракет – злет╕ло чудо над узвозом до нев╕дкритих ще планет! ╤ недарма сюди, як в Мекку, йдуть маляр╕ з ус╕х округ. ╤ду ╕ я в мороз ╕ в спеку, щоразу знявши капелюх.
ПАМОРОЗЬ
╤ванов╕ Дзюб╕
Поб╕лила паморозь поля ╕ в полях посадки поб╕лила. Так вони нагадують здаля нам для лету випростан╕ крила! Нав╕ть кожний степовий будяк празнику╓ в б╕л╕й кожушин╕ ╕ лижню прокреслю╓ л╕так у дзв╕нк╕й небесн╕й голуб╕н╕. ╤ велике сонце без тепла зас╕ва╓ блиском всю р╕внину, ╕ димок далекого села теж мазком доповню╓ картину. А яких таких ╕ще прикрас я в степу шукаю, мов сновида? Власне, це я згадую Донбас, що в мен╕ втонув, як Атлантида. Пам’ятаю памороз╕ хруст, у пов╕тр╕ теплий холод м’яти... Я сюди н╕коли не вернусь, ось х╕ба що, може, помирати.
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 30.01.2009 > Тема "Душі криниця"
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6841
|