Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #2 за 09.01.2009 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#2 за 09.01.2009
«КРИНИЦЯ В╤РИ, МУДРОСТ╤, ЧЕСНОТ…»

Алуштинська укра╖нська школа-колег╕ум святку╓ св╕й 10-л╕тн╕й юв╕лей. Здавалось би, ну що тут особливого: в автономному Криму загальноосв╕тн╕х шк╕л б╕льше п╕втисяч╕. Але тут особливий випадок.
В ╕нтернац╕ональному рос╕йськомовному краю в 1998 роц╕ з’явилась друга, п╕сля с╕мферопольсько╖, школа з укра╖нською мовою викладання вс╕х предмет╕в. «Кому вона потр╕бна?» - зверхньо питав тод╕шн╕й начальник м╕ського в╕дд╕лу осв╕ти. Та незалежна Укра╖на потроху ставала на ноги, всюди стали потр╕бн╕ фах╕вц╕, котр╕ волод╕ють державною мовою. Та ╕ люди б╕льш ч╕тко визначили свою ╕дентичн╕сть.
«Я – укра╖нець!» - з горд╕стю п╕дкреслювали багато алуштинц╕в на початку 1990-х рок╕в, у 1993 р. згрупувались навколо Всеукра╖нського об’╓днання «Просв╕та», створивши в м╕ст╕ свою орган╕зац╕ю. На зборах просв╕тяни замахнулись на, здавалось би, неможливе: створити в м╕ст╕ школу-л╕цей ╕ хор укра╖нсько╖ п╕сн╕. Для початку вибрали орган╕зац╕йний ком╕тет ╕ трьох його сп╕вгол╕в, одним ╕з котрих назвали мене. Вир╕шили, що це повинна бути юридична орган╕зац╕я, оформлена, як благод╕йне товариство ╕з сво╖м розрахунковим рахунком в банку ╕ статутом. Вс╕м, хто причетний до не╖ – н╕яко╖ зарплати, працювали на патр╕отизм╕. Один сп╕вголова, В. М. Леонтович, був генератором ╕дей ╕ руш╕йною силою, С. ╤. Козицький контролював ф╕нанси оргком╕тету, а мен╕ доводилось листуватися з ус╕м св╕том ╕ в╕дпов╕дати за «л╕ричну» сторону стосунк╕в ╕з школою, котра л╕це╓м не стала, як ми планували, та стала школою-колег╕умом. У 1997 роц╕ батьки м╕сько╖ осв╕ти вимагали: «Хочете, щоб почалася розмова про укра╖нську школу, збер╕ть 500 п╕дпис╕в мешканц╕в м╕ста, котр╕ стверджують, що вона потр╕бна». З╕брали б╕льше. Отримали дозв╕л виконкому на вид╕лення п╕д школу незад╕яних прим╕щень дитячого садочка № 6. Ми пам’ята╓мо, що цю добру справу благословив св╕тло╖ пам’ят╕ Б. К. Каляд╕н ╕ нин╕ сущий С. В. Колот.
Набралось 49 першокласник╕в, та потр╕бн╕ були не т╕льки учн╕, а й вчител╕, парти, п╕дручники, врешт╕-решт, в╕ники ╕ багато-багато ╕ншого. На все потр╕бн╕ були грош╕, багато грошей. М╕ський в╕дд╕л осв╕ти не був готовий прийняти ╕ забезпечити ще одну школу, яка звалилась як сн╕г на голову. ╤ ми шукали благод╕йник╕в, турбували банки ╕ парт╕╖, приватних п╕дпри╓мц╕в, уряди Криму ╕ Укра╖ни, вийшли на д╕аспору за кордоном. За допомогою прем’╓р-м╕н╕стра АРК С. Куницина через бартерн╕ операц╕╖ наш колега В. М. Леонтович добився виготовлення в м. Б╕лог╕рську перших парт. Через Фонд Сороса, отримавши на св╕й розрахунковий рахунок сол╕дний транш, закупили перш╕ комп’ютери для школи. В╕д д╕аспори з Канади над╕йшли перш╕ пожертви у розм╕р╕ п╕втори тисяч╕ долар╕в. Батьки школяр╕в зробили ремонт клас╕в. Перш╕ роки ╕снування школи пройшли в напружен╕й робот╕ з добору кадр╕в, оснащення найнеобх╕дн╕шим, налагодження зв’язк╕в з управл╕нням осв╕ти, батьками, шефами, благод╕йниками. Налагоджено було зв’язки нав╕ть з╕ святими отцями ╕з Львова, котр╕ за св╕й рахунок меблювали школу, допомагали п╕дручниками, вл╕тку ремонтували класи.
На цьому найскладн╕шому етап╕ становлення навчального закладу нового типу прекрасно себе зарекомендувала Ольга Григор╕вна Противенська, котру оргком╕тет рекомендував на посаду директора школи-колег╕уму. Минуло дек╕лька рок╕в ╕ з’явилися результати напружено╖ роботи педколективу ╕ директора школи: батьки, котр╕ переводили сво╖х д╕тей з ╕нших шк╕л м╕ста у колег╕ум, стали говорити, що тут ╕нша аура – м’як╕ша, душевн╕ша. Тут ╕ «важк╕» д╕ти стають «нормальними». Школа знайшла можлив╕сть дати прихисток хору укра╖нсько╖ п╕сн╕ «Червона калина», котрий за в╕дсутност╕ м╕ського будинку культури уже десять рок╕в живе п╕д ╖╖ дахом, популяризуючи укра╖нську п╕сню ╕ культуру. Укладення угоди з Ки╓во-Могилянською академ╕╓ю про патронат над Алуштинською школою-колег╕умом р╕зко п╕дняло планку ╖╖ престижност╕. Сьогодн╕ укра╖нська школа з 321 учнем, м╕цним, висококвал╕ф╕кованим педагог╕чним колективом – компонент Нац╕онального ун╕верситету «Ки╓во-Могилянська академ╕я».
Про усп╕хи школи засв╕дчують 13 золотих ╕ ср╕бних медалей випускник╕в, 67 учн╕в нагороджен╕ похвальними грамотами за особлив╕ усп╕хи. ╥х було заохочено ╕ матер╕ально за рахунок благод╕йних внеск╕в з розрахункового рахунку оргком╕тету. В 2007 роц╕ учениця колег╕уму ╢лизавета Пас╕чник стала призером третього туру Всеукра╖нсько╖ шк╕льно╖ предметно╖ ол╕мп╕ади з укра╖нсько╖ мови. Педагоги школи були переможцями м╕ського ╕ республ╕канського етап╕в конкурсу «Вчитель року». Школа-колег╕ум ╓ учасником м╕жнародного проекту «Inter-Collegian» (п╕д патронатом Ки╓во-Могилянсько╖ академ╕╖). В╕с╕м випускник╕в школи – студенти цього ел╕тного навчального закладу.
Ц╕ та багато ╕нших усп╕х╕в досягнуто при допомоз╕, котру надають так╕ чудов╕ люди, як начальник ПУВКГ В. М. Атаманчук, директор панс╕онату «Море» С. В. Х╕рвон╕н, директор санатор╕ю «Золотий колос» В. ╤. Кулинич та багато ╕нших.
Для школи-колег╕уму усп╕хи ╕ радост╕ зм╕шан╕ з тривогою, адже ╕сну╓ вона у пристосованих прим╕щеннях дитячого садочка, ╕ сьогодн╕ гостро в╕дчува╓ться в╕дсутн╕сть майстерень, спортзалу, обладнаних каб╕нет╕в ф╕зики ╕ х╕м╕╖, музики. У той же час нам╕тились деяк╕ позитивн╕ зрушення ц╕╓╖ проблеми. На добудову школи об╕цяно 2,5 млн. грн. ╕з державного бюджету, ще 500 тис. грн. ╕з республ╕канського ╕ 250 тис. грн. ╕з м╕сцевого бюджет╕в. Об╕цяно, та 2008 р╕к вже минув, а грошей нема╓.
Школа-колег╕ум святку╓ св╕й юв╕лей. На урочистому концерт╕ з нагоди цього свята вперше прозвучав г╕мн школи, музику до якого написала чудовий фах╕вець, вчитель музики Л. ╤. Цел╕кова. Мен╕ випала велика честь написати слова до цього г╕мну. Заключним акордом концерту стало сп╕льне виконання шк╕льним хором ╕ хором «Червона калина» «Молитви за Укра╖ну». Боже, Вкра╖ну храни, храни школу-колег╕ум, дай д╕тям здоров’я ╕ щастя на мног╕╖ л╕та.

Г╤МН УКРА╥НСЬКО╥ ШКОЛИ-КОЛЕГ╤УМУ

П╕д небом кримським в р╕дн╕й Укра╖н╕,
Де г╕р намисто, моря кра╓вид,
╤з дев’яностих рок╕в ╕ понин╕
Колег╕ум веде св╕й родов╕д.
Р╕дна школо укра╖нська,
Криниця в╕ри, мудрост╕, чеснот.
Твоя турбота – материнська,
Тв╕й кожен учень – справжн╕й патр╕от.
Алушта вся пиша╓ться тобою,
╤ в Могилянц╕ вже випускники.
З тобою – до навчання, чи до бою,
З тобою – нерозлучн╕ на в╕ки.
Пошлють в дорогу школа ╕ родина,
╤ ми п╕дем в незв╕дан╕ св╕ти.
Та будуть в серц╕ ти ╕ Укра╖на,
Вз╕рцем для нас залишишся лиш ти.

Микола МАТВ╤ЙЧУК,
почесний сп╕вголова Оргком╕тету
Алуштинсько╖ укра╖нсько╖ школи-колег╕уму.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #2 за 09.01.2009 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6758

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков