Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4500)
З потоку життя (7297)
Душі криниця (4191)
Українці мої... (1689)
Резонанс (2201)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1854)
Крим - наш дім (1190)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (246)
Бути чи не бути? (395)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (234)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«ЧЕСТЬ ДЛЯ МЕНЕ»
Ахтем Се╕табла╓в показався ╕з Залужним та розпов╕в про ╖хню зустр╕ч…


УКРА╥НА В Н╤Ч НА 27 ЖОВТНЯ ВОСТАНН╢ МА╢ ПЕРЕЙТИ НА ЗИМОВИЙ ЧАС
Це передбачено ухваленим Верховною Радою законом, яким скасовано перех╕д з л╕тнього на зимовий...


ВОЛЯ ДО ПЕРЕМОГИ
В╕д початку повномасштабного рос╕йського вторгнення загинуло майже 500 укра╖нських спортсмен╕в ╕...


ТРИ ДЕСЯТИЛ╤ТТЯ ДОПОМОГИ
Управл╕ння Верховного ком╕сара ООН у справах б╕женц╕в (УВКБ ООН) розпочало свою д╕яльн╕сть в...


У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 26.12.2008 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#52 за 26.12.2008
ЧОМУ «СОНЕЧКО» СП╤ВАЛО РОС╤ЙСЬКОЮ?

Знайомство з Петром Кравчуком – канадським журнал╕стом, комун╕стом, було чи не першим мо╖м знайомством з укра╖нським ем╕грантом. Це в╕дбулося 22 липня 1979 року у нашому ╤вано-Франк╕вському ╕нститут╕ нафти ╕ газу. У той час я виконував тимчасово обов’язки ректора. Мене попередили, що Кравчука треба зустр╕ти, показати наш ╕нститут, наголосити на тому, що основн╕ педагог╕чн╕ кадри формуються з числа зах╕дних укра╖нц╕в. Я був, на думку парт╕йних кер╕вник╕в, наочним прикладом у ц╕й справ╕. Петру Кравчуку було тод╕ 68 рок╕в. Був в╕н м╕цного складу, виглядав д╕йсно молодше свого в╕ку. Ще в середин╕ 60-х рок╕в в╕н п╕сля в╕дв╕дин Укра╖ни опубл╕кував сер╕ю статей у газетах канадських укра╖нц╕в про суц╕льну русиф╕кац╕ю Укра╖ни. Йому був заборонений в’╖зд до Радянського Союзу, прил╕плено ╕ типовий «ярлик». Але у 1979 роц╕ щось зм╕нилося у ставленн╕ влади до нього, ╕ в╕н при╖хав в Укра╖ну.
Ми показали нашому гостю геолог╕чний музей ╕нституту, актовий зал, б╕бл╕отеку, студентську ╖дальню. Мен╕ п╕зн╕ше передали, що Кравчук залишився задоволеним в╕д в╕дв╕дування ╕нституту. Ба, б╕льше, п╕зн╕ше в╕н ╕ мен╕ вислав з Торонто газету, де писав про наш ╕нститут, згадав ╕ мене - «швидкомовного укра╖нця родом з села З╕бран╕вка».
Це сп╕лкування було см╕шним. Нас попередили, щоб ми говорили з Кравчуком лише укра╖нською мовою, щоб в╕н, не дай Боже, не почув рос╕йсько╖. У нашому ВНЗ нав╕ть професор Вен╕ам╕н Кляровський в геолог╕чному музе╖ пробував «балакати» укра╖нською. Те ж саме в╕дбувалося у наш╕й ╕нститутськ╕й б╕бл╕отец╕ при розмов╕ з директором б╕бл╕отеки Галиною ╤вановою.
Наступного дня ми вечеряли разом з ним. У наш╕й ви╖зн╕й учт╕ взяв участь доцент Степан Возняк, земляк Петра Кравчука з╕ Льв╕вщини, на той час в╕н зав╕дував кафедрою «марксистсько-лен╕нсько╖» ф╕лософ╕╖ у нашому ╕нститут╕. Був з нами ╕ професор Петро Вакалюк з медичного ╕нституту. В╕н керував ╤вано-Франк╕вським в╕дд╕ленням товариства «Укра╖на», що орган╕зовувало зустр╕ч╕ з укра╖нською д╕аспорою («прогресивною», як тод╕ називали тих заруб╕жних укра╖нц╕в, що мали л╕ву спрямован╕сть). На вечер╕ був присутн╕й «товариш з Ки╓ва», який, очевидно, був прац╕вником КДБ та зав╕дувач в╕дд╕лу газети «Прикарпатська правда» Богдан Галюк. КДБ так оп╕кувалося Кравчуком, що нав╕ть коли в╕н йшов кинути листа у поштову скриньку, то той молодий оп╕кун йшов до скриньки разом з ним.
П╕д час вечер╕, см╕ючись, Петро Кравчук опов╕в нам про те, як його повезли в дитячий садочок «Сонечко». Д╕ти зустр╕ли Кравчука кв╕тами. А коли г╕сть запитав д╕тей, чи вм╕ють вони сп╕вати, то почув у в╕дпов╕дь: «Вм╕╓мо». Тод╕ П. Кравчук попросив д╕тей засп╕вати йому.
╤ д╕ти дружно засп╕вали п╕сню Алли Пугачово╖ «То ли еще будет». Вихователька страшенно розхвилювалася, почала махати д╕тям руками за плечима гостя. Кравчук це пом╕тив ╕ запитав д╕тей, чи знають вони укра╖нськ╕ п╕сн╕. «Зна╓мо», - була в╕дпов╕дь хором. ╤ засп╕вали укра╖нську дитячу п╕сеньку.
Усе було б добре, але нова неспод╕ванка чекала вс╕х усередин╕ садочка – на книжкових полицях не було жодно╖ укра╖нсько╖ дитячо╖ книжки. Ус╕ надписи на полицях та в к╕мнатах були написан╕ рос╕йською. Тут уже н╕чого не можна було вд╕яти, бо це була наша тод╕шня прикра д╕йсн╕сть ╕ русиф╕кац╕я, яку так хот╕лося приховати в╕д заморського гостя, була наочною.
Б╕льше зустр╕чей з Петром Кравчуком у мене не було. Н╕ я, н╕ в╕н не мали сп╕льних ╕нтерес╕в.
Недавно, к╕лька рок╕в тому, над╕йшло пов╕домлення про в╕дх╕д у в╕чн╕сть нашого земляка. То ж хай канадська земля буде йому пухом.
Роман ЯРЕМ╤ЙЧУК,
д╕йсний член НТШ, професор.
м. С╕мферополь.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 26.12.2008 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6697

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков