Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 12.12.2008 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#50 за 12.12.2008
В╤Д╤БРАНЕ ДИТИНСТВО
ПЕТРО ГАРМАШ

ПЕРЕЖИТЕ...

(Продовження. Поч. у № 49).

Серед комнезам╕вц╕в, що хазяйнували на подв╕р’╖, Маруся побачила Тимоху Гопаня.
Той п╕д╕йшов.
– Ну, що, д╕ждалася? Не хот╕ла за мене вийти, тепер кусайте л╕кт╕ – ╕ ти, ╕ батьки тво╖…
Батько справд╕ в╕дмовив йому, коли тор╕к Тимоха приходив сватати Марусю.
 – Нехай вир╕шу╓ сама, - в╕дпов╕в в╕н. – А то видали Галю супроти ╖╖ вол╕, а тепер приходить, сльози лл╓…
А Маруся любила ╕ншого парубка – Андр╕я Гуца, ╕ на вс╕ домагання Тимохи в╕дпов╕дала:
– Не ч╕пляйся. Я люблю Андр╕я, ╕ н╕кого ╕ншого мен╕ не треба.
– Ще пожалку╓ш! - якось почула у в╕дпов╕дь.
Тепер Тимоха був с╕льським актив╕стом, входив до ком╕тету б╕дноти.
«Це я винна перед вами в тому нещаст╕, що сталося з нашою с╕м’╓ю. Мабуть, треба було мен╕ покоритися судьб╕…» - написала сестра в одному з останн╕х лист╕в, незадовго до сво╓╖ кончини. Вона все сво╓ життя дуже переживала, вважаючи себе винною перед родиною, а я так ╕ не спром╕гся переконати ╖╖, що н╕яко╖ провини ╖╖ нема╓, що не тимохи вир╕шували дол╕ людей, нашу теж…
Хоч, певна р╕ч, не об╕йшлося ╕ без участ╕ того самого Тимохи.
Напередодн╕ Маруся зустр╕лася з Андр╕╓м, в╕н застер╕г:
– Марусю, чув, що твого батька будуть розкуркулювати. Я тебе заберу…
Про одруження Андр╕й з Марусею домовилися давно ╕, як водиться, потроху почали готуватися до свого вес╕лля. У наших краях, як ╕ по вс╕й Укра╖н╕, вес╕лля за традиц╕╓ю справляли восени в╕д Покрова та взимку, коли нев╕дкладних роб╕т у селян уже не було.
╤ ось цей день настав. Маруся пам’ятала його з╕ вс╕ма подробицями усе сво╓ довге життя.
…Вона була в погреб╕, набирала картопл╕ у м╕шок, коли один ╕з незваних гостей з червоною пов’язкою на рукав╕ нахилився в погр╕б:
– Вил╕зай, там Андр╕й при╖хав.
Виявля╓ться, Андр╕й був у сус╕дньому сел╕, коли хтось передав йому, що нас розкуркулюють, ╕ в╕н негайно при╖хав.
- Швиденько збирайся!..
- Куди?
- Як – куди? До мене, додому, - сказав Андр╕й.
- Та як же без вес╕лля.
- Яке вес╕лля!
Так, не було н╕якого сват╕вства, н╕ рушник╕в сватам, а “князев╕” хусток, н╕ дружк╕в. Не було й вес╕лля з вес╕льним по╖здом, що, як водилося, жених з дружками ╖хали за молодою з п╕снями, музикою, см╕хом, жартами… Не чула молода ╕ обрядових п╕сень, – н╕чого того, що було тод╕ обов’язковою традиц╕╓ю на вес╕лл╕ ╕ залишалося назавжди у пам’ят╕ молодо╖.
Мама покликала Мар╕ю ╕ Андр╕я до хати.
Батьки стояли поруч.
- Ось, ╕ ╕кони нема – повезли все. Благословляю вас, д╕ти, на щасливе сп╕льне життя, - тихо промовила мама, а в очах сльози. – Нехай Бог допомага╓ вам!
Благословив ╕ тато. Перехрестили, поц╕лували. Та й заплакали.
Матуся притисла доньку до грудей.
– Не думала, доню, що так доведеться видавати тебе зам╕ж, - кр╕зь сльози промовила. Пот╕м зняла з╕ свого пальця золоту обручку, що подарував ╖й батько, коли вони одружувалися, над╕ла на палець Марус╕.
– Хай щастить, донечко…
Не щастило… Уже через дек╕лька дн╕в Андр╕я викликали до ком╕тету комсомолу (в╕н був комсомольцем) на “проробку”: як посм╕в оженитися на п╕дкуркульц╕? А п╕зн╕ше, коли вони пере╖хали до райцентру Б╕ловодськ, де Андр╕й влаштувався на роботу в банк, його забрали до трудово╖ арм╕╖.
У цьому в╕йськовому спецформуванн╕ каторжна праця оц╕нювалася пайком: виконав норму – одержуй пайок. Андр╕й ф╕зично був дуже слабкий ╕ тому, як в╕н писав в листах до Марус╕ та матер╕, не може виконати норму ╕ голоду╓. Просив що-небудь вислати, щоб м╕г пом╕няти на харч╕. Маруся посилала його сорочки. А пот╕м листи раптом перестали надходити. Незабаром свекруха спов╕стила, що одержала листа в╕д товариш╕в Андр╕я, в якому вони написали, що Андр╕й помер.
Маруся залишилася з маленьким сином Ванею без засоб╕в до ╕снування. Н╕чим було платити ╕ за квартиру. Починався голод. Маруся обм╕няла все, що могла, на харч╕, але скоро ╕ м╕няти не було чого. Почали пухнуть ╕ синок, ╕ вона.
Що робити? Вир╕шила в╕двезти Ваню до свекрухи, яка жила в ╕ншого сина, котрий працював агрономом у Ростовськ╕й област╕, де голоду не було, а сам╕й податися на Донбас, на шахти, куди багато вт╕кало у т╕ часи.
Але треба мати якийсь документ. У с╕льрад╕ ж могли дати дов╕дку т╕льки таку, з якою влаштуватися на роботу було взагал╕ неможливо.
Зустр╕ла якось подругу Мар╕ю Корн╕╓нко, яка вийшла зам╕ж ╕ теж пере╖хала до Б╕ловодська. Розпов╕ла ╖й про сво╖ б╕ди.
– То чим же я можу тоб╕ допомогти? Сам╕ б╕ду╓мо.
– В╕зьми для мене дов╕дку у с╕льрад╕.
– Яку дов╕дку?
– Ну, н╕бито для себе, що ти дочка б╕дняка ╕ тоб╕ потр╕бно влаштуватися на роботу.
– Чого це я буду брати для тебе дов╕дку? Зна╓ш, як╕ непри╓мност╕ можуть бути.
– Та я ж не прошу тебе так, задарма…
 Р╕шення прийшло само собою. Зняла з пальця золоту обручку – подарунок мами, що завжди нагадував про не╖, тако╖ далеко╖ нин╕.
– На, оце тоб╕, т╕льки в╕зьми дов╕дку.
Через к╕лька дн╕в дов╕дка була на руках, ╕ Маруся по╖хала на Донбас…
Вислали нас на хут╕р Клиновий Яр, що знаходився к╕лометр╕в за с╕м в╕д села. Хут╕р – три покинут╕ хатинки, в безлюдному степу над глибоким яром, в яких н╕хто не жив. До одн╕╓╖ з хат, що стояла без двору ╕ господарських буд╕вель, привезли нас.
– Тепер будете жити тут, - сказав головний з актив╕ст╕в, як╕ супроводжували нас…
Як, якими словами передати страждання, душевн╕ муки селянина – людини, яка не могла уявити соб╕ життя без земл╕, без господарства?! Селянина, який мр╕яв про той час, коли буде мати свою оселю ╕ свою землю, ще наймитуючи в молодост╕, а пот╕м, зодягнутий у солдатську шинелю, будучи в окопах Маньчжур╕╖ п╕д час рос╕йсько-японсько╖ в╕йни, та на фронт╕ в роки Першо╖ св╕тово╖ (де був тяжко поранений). ╤ ось в╕н водночас лиша╓ться ╕ земл╕, якою, до реч╕, його, безземельного, над╕лила саме ця ж радянська влада в перш╕ роки свого ╕снування, ╕ хати, збудовано╖ сво╖ми руками, ╕ худоби, ╕ всього господарства, ╕, нарешт╕, – вол╕.
Батько, певна р╕ч, не знав, що у грудн╕ 1929 року на конференц╕╖ ╕сторик╕в-марксист╕в Стал╕н виступив з промовою, в як╕й поставив завдання “знищення куркульства як класу“, а через к╕лька дн╕в, 5 с╕чня 1930 року, вийшла ╕ постанова ЦК ВКП(б) з цього приводу, п╕сля яко╖ почалося розкуркулення. Потяги з депортованими селянами потяглися до Сиб╕ру та на п╕вн╕ч Рос╕╖ – м╕сцева влада виконувала завдання парт╕╖.
Наша с╕м’я потрапила до першо╖ хвил╕ розкуркулювання, яке почалося з осен╕ 1929 року ╕ тривало в Укра╖н╕ до початку березня 1930 року. Вже за цей час у республ╕ц╕ було «розкуркулено» 90 тисяч селянських господарств. Найпоширен╕шою формою стала депортац╕я селян.
Зазначимо, що вс╕х глита╖в (куркул╕в), як╕ будували св╕й добробут на експлуатац╕╖ б╕дняк╕в, власне, знищили ще в 1920-1923 роках, коли було проведено “зр╕вняний под╕л земл╕” ╕ засоб╕в виробництва. На початок колектив╕зац╕╖ частина селян заможною стала завдяки тяжк╕й прац╕ ус╕х член╕в с╕м’╖, бережливост╕, вм╕лому господарюванню.
У Гармаш╕вц╕, як ╕ в сус╕дн╕х селах, справжн╕х заможних господарств взагал╕ не було. Може тому, що земл╕ тут з крейдяними пагорбами, ╕ не дуже родюч╕, а отже ╕ села були небагат╕.
У наш╕й с╕м’╖ тривалий час збер╕гався податковий лист за 1929 р╕к, в якому було перел╕чено склад господарства батьк╕в. А було воно таким: коней – дво╓, корова – одна, свиня – одна, овець – в╕с╕м. Додам, що склад с╕м’╖ на той час був таким: п’ятеро д╕тей – чотири д╕вчини та хлопець, тобто я, та ще д╕дусь Левко з донькою-╕нвал╕дом, батьковою сестрою, яких у 1928 роц╕, п╕сля смерт╕ бабус╕, батьки забрали до себе. Тож складалася вона з восьми душ. Працездатними були т╕льки батько з мамою та с╕мнадцятир╕чна сестра Маруся. Тобто, господарство батьк╕в було середняцьке.
То чому ж розкуркулили? Бо треба було виконувати одержану з району рознарядку. А районн╕ кер╕вники в свою чергу виконували постанову ЦК ВКП(б) в╕д 30 с╕чня 1930 року “Про заходи в справ╕ л╕кв╕дац╕╖ куркульських господарств в районах суц╕льно╖ колектив╕зац╕╖”, якою була визначена конкретна к╕льк╕сть с╕льських двор╕в, як╕ п╕длягали розкуркулюванню. ╤ тому спец╕альн╕ тр╕йки з розкуркулювання, (вони призначалися в кожному район╕), та м╕сцев╕ парт╕йц╕ та актив╕сти на роль куркул╕в п╕дбирали тих селян, як╕ були б╕льш заможними в сел╕.
Нер╕дко актив╕сти зводили ╕ особист╕ рахунки. Так сталося ╕ з мо╖ми батьками, як╕ в╕дмовилися йти в колгосп, що створювався у сел╕.
Та, бувало, маючи матер╕альну зац╕кавлен╕сть, актив╕сти “розкуркулювали” нав╕ть б╕дняк╕в. Ц╕кава ╕стор╕я сталася, наприклад, з с╕м’╓ю мо╓╖ старшо╖ сестри Галини, яка в сво╓му господарств╕ не мала нав╕ть коняки. ╥╖ чолов╕к Василь п╕сля повернення з арм╕╖ (а служив в╕н у кавалер╕╖, на той час престижному род╕ в╕йськ), по╖хав влаштовуватися на роботу на Стр╕льц╕вський к╕нний завод. Поки влаштовувався, Галя з д╕тьми залишалася в Лимар╕вц╕, у свекрухи. Одного дня з’явилися актив╕сти ╕ все, що було в хат╕, повантажили на п╕дводи ╕ повезли.
Д╕знавшись про це, Василь мерщ╕й до райпрокурора. Одержавши листа, що забороняв “розкуркулення”, в╕н тут же направився в Лимар╕вку. Приб╕г у крамницю – ╕ вчасно. У крамниц╕ актив╕сти зак╕нчували розпод╕л м╕ж собою привезених подушок, ковдр, покривал, одягу. Довелося повернути все розлютованому хазя╖ну.

ПОТЯГИ ╤ДУТЬ НА П╤ВН╤Ч
Проте в╕д╕брати все, що було нажите роками тяжко╖ прац╕, та вигнати з осел╕ нов╕й влад╕ виявилося замало. Попереду на нас чекали нов╕ страждання: розкуркуленим було в╕дмовлено жити, працювати ╕ померти на р╕дн╕й земл╕, де споконв╕ку жили й працювали ╖хн╕ д╕ди та прад╕ди.
…Сн╕г почав м╕сцями танути, коли б╕ля хати, в як╕й тепер ми мешкали на хутор╕, знову з’явилися п╕дводи, ╕ нас повезли в Гармаш╕вку. Але не до нашо╖ хати, а в школу. Пом╕стили в клас, чи то к╕мнату, бо н╕ парт, н╕ вчительського столу там не було, ╕ класна к╕мната стала слугувати для нас тюремним прим╕щенням. До реч╕, школа, ст╕ни яко╖ зведен╕ з керам╕чно╖ червоно╖ цегли, сто╖ть дотепер.
Нас н╕куди не випускали. Охороняли озбро╓ний м╕л╕ц╕онер ╕ к╕лька актив╕ст╕в. Було страшно, особливо нам, д╕тям, ╕ мам╕. Хоча ми були не одн╕ – поруч сид╕ло ще дв╕ с╕м’╖ розкуркулених. ╥м теж, мабуть, було страшно, бо ус╕ сид╕ли мовчки.
Взагал╕ серед тих, кого було призначено на виселення, наш╕ батьки спочатку не значилися. Але у родини Даниленк╕в, що п╕длягала депортац╕╖, в т╕ дн╕ загинув син, ╕ ╖хня тяжка доля стала нашою.
Д╕знавшись про наше повернення в село, до школи приб╕гли Галя ╕ Маруся. Побачивши Тимоху, що караулив б╕ля входу до школи, Маруся кинулася до нього:
– Тимоше, пусти до батьк╕в, побачитись.
– Бач, чого захот╕ла? Не в╓л╓но!..
Ледве д╕ждалися св╕танку. А вранц╕ до школи п╕д╕гнали три п╕дводи – по одн╕й на с╕м’ю.
Проводжали нас ус╕м селом. Люди принесли харч╕: хто паляницю, хто шматок сала, хто яйця, хто картоплю, нав╕ть м╕шок сухар╕в…
Стояли мовчки, мовби застигли, лише ж╕нки тихо схлипували, витираючи сльози. ╤ в ц╕й тиш╕ було особливо чути, як голосно тужила, примовляючи, Галя. ╥╖ плач болем в╕дгукувався в серц╕. Плакали ╕ ми, не розум╕ючи за що нас виганяють з р╕дно╖ земл╕ ╕ вивозять бозна-куди.
Тяжка картина розставання з р╕дним селом та однос╕льчанами назавжди залишилася в пам’ят╕.
…До станц╕╖ Чортково к╕лометр╕в з тридцять. Мама з╕ мною, п’ятир╕чним на руках, сид╕ла на п╕двод╕, восьмир╕чна Наташа та дванадцятир╕чна Миля з батьком йшли п╕шки.
 На станц╕╖ я побачив незвичайне чудо – паровоз, а за ним довгий ланцюг хатинок-вагон╕в без в╕кон. Паровоз стояв страшний ╕ ц╕кавий. В╕н важко чмихав, випускаючи пару. А б╕ля потягу скупчилося багато п╕двод та саней. Вони, як виявилося, звезли з усього району таких, як ми, селян, вигнаних з р╕дних с╕л. Вс╕ вагони-товарняки, в яких заздалег╕дь було приготовлено нари, забили людьми, серед яких було багато д╕тей. Вантажили по сорок–ш╕стдесят ос╕б у вагон.
П╕зн╕ше, коли я вперше с╕в за шк╕льну парту, ╕ вчитель, п╕д╕йшовши, запитав: “А що ти ум╕╓ш намалювати або написати?”, я тут же намалював цей потяг, що пов╕з мене на п╕вн╕ч.
(Дал╕ буде).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 12.12.2008 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6643

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков