Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...


В ╤РПЕН╤ ПРЕЗЕНТОВАНО ВИСТАВКУ ХУДОЖНИКА ╤З ХАРКОВА
Його роботи знаходяться в приватних колекц╕ях ╕ музеях Укра╖ни, Н╕меччини, США…


ТЕОДУЛ-В╤ТРОДУВ
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 05.12.2008 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#49 за 05.12.2008
«В╤Н ВИБУХНУВ П╤СНЕЮ»

ДЖЕРЕЛА

1 грудня - 90 рок╕в в╕д дня народження Платона ╤лар╕оновича Майбороди (1918-1989), укра╖нського композитора

Рушник для Укра╖ни - все одно що ╕кона. В╕н споконв╕ку супроводжував три найважлив╕ших моменти в житт╕ людини: народження, вес╕лля, поховання... ╤ у доросле життя мати неодм╕нно давала синов╕ чи доньц╕ згорточок полотна. Мабуть, ╕ з ц╕╓╖ причини “П╕сня про рушник” Платона Майбороди й Андр╕я Малишка по-справжньому стала народною. Бо там - ╕ “росяниста дор╕жка, ╕ зелен╕ луги, й солов’╖н╕ га╖”. Та головне - “материнська ласкава усм╕шка ╕ засмучен╕ оч╕”, як╕ супроводжуватимуть дитину до скону. Таке не може н╕кого залишити байдужим. Проста ╕ зворушлива п╕сня, без переб╕льшення, - справжн╕й д╕амант нашого сучасного п╕сенного мистецтва, облет╕ла весь св╕т ╕ так св╕тов╕ сподобалася, що до не╖ продовжують звертатися виконавц╕ все нових ╕ нових покол╕нь...
Платона Майбороду ╕ не менш талановитого його брата Георг╕я дала нам щедра на таланти земля Полтавщини. Дивовижний зб╕г обставин: брати народилися в один день - 1 грудня. Т╕льки старший, Георг╕й, - 1913 року, а молодший, Платон, - 1918-го на хутор╕ Пелех╕вщина Глобинського району в селянськ╕й с╕м’╖, в як╕й вс╕ були закохан╕ в народну музику, знали багато п╕сень. Платон змалку навчився грати на слух на балалайц╕. А Георг╕й, який першим у с╕м’╖ торував шлях у музичне мистецтво (згодом в╕н став в╕домим композитором, народним артистом СРСР, лауреатом Державно╖ прем╕╖ УРСР ╕м. Т. Г. Шевченка), навчав його музично╖ грамоти.
1932 pоку с╕м’я пере╖хала до Запор╕жжя, де на той час було легше прохарчуватися. Там Платон продовжив навчання в середн╕й школ╕. Брав активну участь у самод╕яльному музичному гуртку. Закохан╕сть у музику, палке бажання самому опанувати це високе мистецтво породили р╕шення у 1934 роц╕ вступити до Ки╖всько╖ консерватор╕╖, де вже навчався у клас╕ видатного композитора ╕ педагога Левка Ревуцького Георг╕й Майборода. Зд╕бному юнаков╕ пощастило: Левко Миколайович узяв його до себе до класу композиц╕╖ Ки╖вського музичного училища.
Велика обдарован╕сть, чудова пам’ять, наполеглив╕сть та вимоглив╕сть до себе допомогли П. Майбород╕ пройти чотирир╕чний курс музичного училища за два роки. 1938-го в╕н став студентом консерватор╕╖.
Невдовз╕ почалася Друга св╕това в╕йна, ╕ брати Майбороди п╕шли на фронт, захищати Батьк╕вщину. Дружина Платона ╤лар╕оновича, Тетяна Васил╕вна, вже п╕сля його смерт╕ згадувала, що п╕сля в╕йни чолов╕к намагався розшукати свого командира, який перед тяжким бо╓м викликав Платона до штабу ╕ наказав переписувати як╕сь папери. Як розпов╕в п╕зн╕ше начальник штабу, на його запитання: нав╕що в╕н у такий час змусив хлопця поратися з паперами, командир в╕дпов╕в: «Якщо б Платона вбили, мало корист╕ було б. Хай живе ╕ п╕сля в╕йни може зробить щось корисне для мистецтва». Як довго пот╕м шукав Платон ╤лар╕онович командира, щоб подякувати йому, але знайти так ╕ не вдалося.
Наприк╕нц╕ 1945 року Майборода повернувся п╕сля демоб╕л╕зац╕╖ ╕ 1947 року зак╕нчив композиторський факультет Ки╖всько╖ консерватор╕╖. Майже ш╕сть рок╕в Платон ╤лар╕онович працював викладачем у Ки╖вському музичному училищ╕ ╕м. Р. Гл╕╓ра та у веч╕рн╕й музичн╕й школ╕ для молод╕. Саме тод╕ його увагу як композитора привернула п╕сня. Сп╕льно з укра╖нським поетом Олексою Ющенком вони створили 1948 року динам╕чну, сповнену геро╖ки «Щорс╕вську» та дв╕ л╕ричн╕ п╕сн╕: «Вже зоря вечорова засяяла» ╕ «Д╕воча».
А 1949-го в╕дбулося знакове знайомство П. Майбороди з в╕домим укра╖нським поетом-л╕риком Андр╕╓м Малишком, який надзвичайно тонко в╕дчував музику ╕ не т╕льки писав в╕рш╕, а й сам створював до них мелод╕╖, зустр╕ч ця переросла в глибоку творчу дружбу. Багатол╕тня сп╕вдружн╕сть Майбороди ╕ Малишка розпочалася з «Колгоспного вальсу», який набув найширшо╖ популярност╕. Плодами сп╕льно╖ прац╕ композитора ╕ поета стали понад двадцять п╕сень, серед яких так╕ шедеври, як «Р╕дна мати моя» («П╕сня про рушник»), «Ми п╕дем, де трави похил╕», «Б╕л╕ каштани», «Ки╖вський вальс», «П╕сня про вчительку».
Ц╕кава ╕стор╕я виникнення «Ки╖вського вальсу». У лист╕ до П. Майбороди ╕
А. Малишка студенти Ки╖вського медичного ╕нституту висловили свою мр╕ю про п╕сню, присвячену кв╕тучому Ки╓ву, який ╖м хот╕лося б закарбувати в душ╕, коли вони, молод╕ л╕кар╕, роз’╖дуться по р╕зних куточках кра╖ни. Саме студенти-медики й були першими слухачами ╕ виконавцями п╕сн╕, яка згодом стала одн╕╓ю з найулюблен╕ших.
Вальсова стих╕я виявилася близькою творчому обдаруванню композитора. «Колгоспний вальс», «Ки╖вський вальс», «Б╕л╕ каштани», написан╕ згодом «Студентський вальс», «Друз╕ хорош╕ мо╖», «Дн╕провськ╕ хвил╕» та ╕нш╕ мелод╕╖ в╕дом╕ не т╕льки в Укра╖н╕, а й у багатьох державах св╕ту, особливо там, де ╓ велик╕ укра╖нськ╕ громади: США, Канад╕, Австрал╕╖, кра╖нах Латинсько╖ Америки. Ц╕ п╕сн╕ нагадують укра╖нцям далекий р╕дний край, його природу ╕ людей.
Серед твор╕в останнього десятир╕ччя життя композитора пам’ятним став його монументальний «Г╕мн Ки╓ву» на в╕рш╕ В. Коротича, який було визнано переможцем конкурсу на кращу п╕сню про Ки╖в, що проводився до 1500-р╕ччя м╕ста.
1983 року, до 40-р╕ччя визволення Ки╓ва в╕д г╕тлер╕вц╕в, Майборода завершив тв╕р «Хвилина мовчання» на в╕рш╕ Е. Рубальського, який вража╓ драматичним пафосом, виразним ╕ яскравим мелодизмом. До реч╕, доробок композитора становить понад 200 п╕сень, кантат, оратор╕й, увертюр ╕ дум, багато з яких ув╕йшли до п╕сенно╖ скарбниц╕ укра╖нського мистецтва.
Символ╕чно, що проводжала Платона Майбороду в останню путь його «П╕сня про рушник», у виконанн╕ Олександра Таранця, який був колись ╖╖ першим виконавцем.
Олександру Б╕лашу, композитору, лауреату Державно╖ прем╕╖ Укра╖ни ╕мен╕ Тараса Шевченка належать так╕ слова: «Платон Майборода вибухнув п╕снею». А незадовго до свого власного скону в╕н написав: «Тож згадаймо в грудневу сн╕гову днину теплим словом наших сп╕вучих полтавц╕в-укра╖нц╕в-брат╕в-сокол╕в, як╕ сво╖м братн╕м приходом у наш земний многотрудний св╕т зробили наше життя затишн╕шим ╕ в годину смутку чи скрути, ╕ в годину заст╕лля чи звичайно╖ радост╕. ╤ нехай стелеться перед ними кв╕тучий рушник у т╕й несходим╕й дороз╕, на яку вони вийшли уже безсмертн╕». ╤ до цього важко щось додати.
П╕дготувала
Тетяна НОВ╤КОВА.
(УКР╤НФОРМ).
* * *
П╕сня про рушник
Слова Андр╕я Малишка
Музика Платона Майбороди

Р╕дна мати моя,
ти ночей не доспала.
Ти водила мене
у поля край села.
╤ в дорогу далеку
ти мене на зор╕ проводжала,
╤ рушник вишиваний
на щастя дала.
╤ в дорогу далеку
ти мене на зор╕ проводжала,
╤ рушник вишиваний
на щастя, на долю дала.
Хай на ньому цв╕те
росяниста дор╕жка
╤ зелен╕ луги й солов’╖н╕ га╖.
╤ твоя незрадлива
материнська ласкава усм╕шка
╤ засмучен╕ оч╕ хорош╕ тво╖.
╤ твоя незрадлива
материнська ласкава усм╕шка
╤ засмучен╕ оч╕
хорош╕, блакитн╕ тво╖.
Я в╕зьму той рушник,
простелю наче долю,
В тих╕м шелест╕ трав,
в щебетанн╕ д╕бров.
╤ на т╕м рушничков╕ оживе все знайоме до болю -
╤ дитинство й розлука
╕ в╕рна любов.
╤ на т╕м рушничков╕
оживе все знайоме до болю -
╤ дитинство й розлука
й твоя материнська любов.

П╕сня про Вчительку
Слова Андр╕я Малишка
Музика Платона Майбороди

Сонечко вста╓
 ╕ шумить трава.
Бачу стежку,
де проходиш ти, р╕дна ти.
Вчителько моя, зоре св╕това, 
Зв╕дки виглядати,
де тебе знайти?
На стол╕ лежать зошити мал╕,
Д╕твора щебече
 золота, золота.
╤ летять – летять
в неб╕ журавл╕,
Дзвоник н╕би кличе
в молод╕ л╕та.
Ск╕льки п╕дросло
й полет╕ло нас
На шляхи земл╕
в ясну блакить, у блакить.
А для тебе знов
 та дор╕жка в клас,
П╕д в╕кном у школ╕
яв╕р той знов шумить.
Двох син╕в тво╖х
узяли фронти,
Воювали, не л╕чили ран,
тяжких ран.
В партизанську н╕ч
 посив╕ла ти,
Як в морози сив╕
непожатий лан.  |
Знов щебече юнь
╕ шумить трава,
П╕знаю тебе я при вогн╕
 в наш╕ дн╕.
Вчителько моя,
зоре св╕това,
На Вкра╖н╕ мил╕й,
в р╕дн╕й сторон╕.

Ки╖вський вальс
Слова Андр╕я Малишка
Музика Платона Майбороди

Ноч╕ солов’╖н╕, ноч╕ веснян╕,
Доли подн╕провськ╕
наснились мен╕.
Присп╕в:
Знову цв╕туть каштани,
Хвиля дн╕провська б’╓.
Молод╕сть мила, -
ти щастя мо╓.
Дал╕ неозор╕╖, ки╖вськ╕ сади,
Друже незабутн╕й,
ти прийдеш сюди.
Присп╕в.
Стежки ╕ дор╕женьки
ген лягли у даль.
В пар╕ ми любилися,
серденьку жаль.
Присп╕в.
Нам би ще зустр╕тися
в солов’╖ну н╕ч,
Тепл╕ зор╕ ки╖вськ╕
сяли б дов╕ч.
Присп╕в.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 05.12.2008 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6630

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков