Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #44 за 31.10.2008 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#44 за 31.10.2008
КОЛИ Ж, НАРЕШТ╤, МИ ВС╤ ПРОЗР╤╢МО?!

ЛИСТ В НОМЕР
Доброго дня, шановна редакц╕╓ «Кримсько╖ св╕тлиц╕»! Звертаюся до вас ╕з тако╖ нагоди. У наш╕й районн╕й газет╕ «Огни маяка» № 35 за 29.08.2008 р. була надрукована пор╕вняно невелика (близько 350 сл╕в) публ╕кац╕я п╕д заголовком «Я видел безчинства УПА», де автор Михайло Верешко в повн╕й м╕р╕ засв╕дчу╓ свою сов╓тську зомбован╕сть стосовно патр╕отично╖ й геро╖чно╖ УПА. Дещо процитую з т╕╓╖ публ╕кац╕╖: «Родился я на Ровенщине… (Когда) грянула Вторая мировая война, отец ушел на фронт, погиб на территории Польши в 1945 г. накануне Победы. Фашизм был разбит. Но на Западной Украине война не закончилась, свирепствовали банды ОУН-УПА… Не забыть той ночи 1946-го, когда они ворвались в наш дом. Они мстили за героя-отца. Стащили с кровати больную прабабушку, до полусмерти избили дедушку и бабушку. Меня и среднего брата, отхлестав ремнями, загнали на печку, приказали молчать. На наших глазах они выстрелами из пистолета убивали всех, оставив в живых еще совсем маленького брата, которого мать держала на руках. Убили и маму… Мне хотелось высказать свои мысли по поводу награждения вояк ОУН-УПА, присвоении им званий Героев Украины. Я читал об этом в газетах. Как же так? Стыдно за Президента. Стыдно за тех, кто переписал учебники истории…».
Чесно кажучи, ота публ╕кац╕я в «Огнях маяка» з ╖хн╕м шеститисячним тиражем мене спочатку дуже засмутила, а пот╕м ╕ обурила, тож у результат╕ я десь через тиждень прин╕с у редакц╕ю газети «Огни маяка» свою альтернативну статтю «Коли ж, нарешт╕, ми вс╕ прозр╕╓мо?!». Щоправда, до головного редактора мене не пустили (двер╕ там дуже м╕цно зачинен╕), але вийшла журнал╕стка Л╓на Борисова, посп╕лкувалася з╕ мною, уважно прочитала м╕й рукопис ╕ сказала: «Напечатаем. Как альтернативу статье предыдущей. Мы подаем разные точки зрения…».
Не дочекавшись ╕ через три тижн╕ публ╕кац╕╖ сво╓╖ статт╕, я знову п╕шов у редакц╕ю, ╕ знову до головного не пустили, а Л╓на Борисова знову сказала досить обнад╕йливо: «Не переживайте. Напечатаем…». ╤ справд╕, ту статтю нарешт╕ надрукували в «ОМ», хоча й скоротили десь на чверть. Але й за це спасиб╕, бо, може, декому з читач╕в «д╕йде» ота величезна р╕зниця м╕ж бандер╕вцями ╕ псевдобандер╕вцями.
Вир╕зку з т╕╓╖ газети «Огни маяка» (№ 42 за 17.10. 2008 р.) я надсилаю вам у редакц╕ю, щоб не лише на словах, а й наочно показати, що «св╕тличани» ╕нод╕ можуть в╕дстоювати ╕сторичну справедлив╕сть у суперечц╕ з укра╖нофобами й малосв╕домими. Якщо вважатимете за потр╕бне, можна оцю мою статтю й передрукувати у «Кримськ╕й св╕тлиц╕», щоб виявити цим ще б╕льшу пошану до во╖н╕в УПА – борц╕в за незалежн╕сть Укра╖ни ╕ наших ╕стинних рят╕вник╕в в╕д стал╕нсько╖ депортац╕╖ восени 1944 р.
З глибокою повагою
╕ побажаннями всього найкращого,
В╕ктор ТИХЕНКО.
с. Видне, Красногвард╕йський район.

ТОЧКА ЗОРУ
КОЛИ Ж, НАРЕШТ╤, МИ ВС╤ ПРОЗР╤╢МО?!

Ця моя стаття нехай стане в╕дпов╕ддю на публ╕кац╕ю Михайла Верешка «Я видел бесчинства УПА» (газета «Огни маяка» № 35 за 29.08. 2008). Тематика про Укра╖нську Повстанську Арм╕ю мен╕ досить знайома через р╕зн╕ ЗМ╤.
Щиро сп╕вчуваючи панов╕ Михайлу Верешку за таку жахливу трагед╕ю його с╕м’╖ у 1946 роц╕ (не Дай, Боже, н╕кому такого лиха пережити!), водночас хочеться нагадати йому крилату довженк╕вську фразу: «Не туди б’╓ш, ╤ване!». Бо, д╕йсно, соромно й дивно, що шановний автор або й справд╕ аж до цього часу не чув ╕ не зна╓, або ж не хоче чути й знати, страшну правду про псевдобандер╕вц╕в-кат╕в («спецотряды НКВД»), як╕ п╕д виглядом н╕би справжн╕х бандер╕вц╕в-повстанц╕в якраз ╕ чинили умисно - за наказом Москви й м╕сцевих мар╕онеток - от╕ кривав╕ злочини супроти мирного населення, щоб таким чином дискредитувати УПА в очах усього св╕ту ╕ передус╕м в очах м╕сцевих мешканц╕в.
Але ж не забуваймо, що УПА була партизанською арм╕╓ю, тобто ╖╖ сила й бо╓здатн╕сть дуже залежала не лише в╕д сприятливого рель╓фу м╕сцевост╕ (л╕си, болота, гори тощо), а передус╕м в╕д п╕дтримки м╕сцевого населення. Тому в УПА була вельми сувора дисципл╕на, нав╕ть за звичайне мародерство застосовувалася розстр╕льна стаття. Невже й ще сьогодн╕ так важко збагнути, що бандер╕вц╕ в принцип╕ не могли чинити зв╕рства над м╕сцевим населенням, бо це в╕дразу ж викликало б у нього почуття ненавист╕ до повстанц╕в, що призвело б до швидко╖ й ганебно╖ поразки само╖ УПА?! Насправд╕ ж б╕льш╕сть м╕сцевих мешканц╕в дуже поважали й вс╕ляко п╕дтримували бандер╕вц╕в (це були ╖хн╕ д╕ти, брати, сестри) за ╖хн╕й високий патр╕отизм ╕ мужн╕сть, за справедлив╕сть ╕ порядн╕сть у стосунках з ними, а це, у свою чергу, п╕дтримувало у вояках УПА дуже високий бойовий дух.
Сьогодн╕, певно, вс╕ в Укра╖н╕ знають про та╓мний стал╕нський «Приказ № 0078/42 от 22 июня 1944 года», п╕дписаний Л. Бер╕╓ю ╕ Г. Жуковим. Там ╕деться про заплановану Москвою депортац╕ю вс╕х укра╖нц╕в з Укра╖ни «в отдельные края Союза ССР», що мала розпочатися «после того, как будет собран урожай и сдан для нужд Красной Армии». Але, незважаючи на вс╕ зусилля Москви якнайшвидше розгромити вщент повстанц╕в ул╕тку 1944 року, все ж УПА ╕ восени того року була ще досить могутньою, що й стало нездоланною перешкодою для виконання того злов╕сного «Приказа». Тому в тих несприятливих для Москви умовах Стал╕н змушений був в╕дмовитись в╕д заплановано╖ ним депортац╕╖, бо ╕накше неминуче спалахнуло б уже всеукра╖нське повстання.
Щоправда, у 1956 р. на XX з’╖зд╕ КПРС хитромудрий М. Хрущов сказав делегац╕╖ ╕ гостям, що укра╖нц╕в в╕д депортац╕╖ врятувала нестача вагон╕в-товарняк╕в. Безсумн╕вно, що цю несерйозну, нав╕ть кумедну причину, в яку ще й дос╕ в╕рить багато людей, М. Хрущов назвав жартома, бо мав розвинене почуття гумору. Власне, як справжн╕й комун╕ст-лен╕нець, М. Хрущов, на жаль, ╕ не м╕г сказати вс╕м повно╖ правди, що С. Бандера ╕ Р. Шухевич з ╖хн╕ми доблесними вояками-повстанцями ╓ ╕стинними рят╕вниками укра╖нц╕в в╕д заплановано╖ на ос╕нь 1944 р. стал╕нсько╖ депортац╕╖, яка за сво╖ми насл╕дками була б г╕ршою нав╕ть за голодомор-геноцид 1932-1933 рок╕в.
Датою народження УПА ╓ 14.10.1942 p., ╕ д╕яла вона до 1954 p., а деяк╕ бо╖вки трималися до середини 1960-х рок╕в. Боротися УПА довелось ╕ з н╕мецькими фашистами, ╕ з польськими шов╕н╕стами, ╕ з комун╕стичною Москвою. ╤з Червоною Арм╕╓ю у в╕дкрит╕ конфл╕кти УПА не вступала, лише з див╕з╕ями НКВС, як╕ йшли сл╕дом. А також УПА боролася з при╖жджими й м╕сцевими актив╕стами, як╕ аг╕тували за колгоспи, радянську владу та ╕нш╕ «блага» для населення, але, караючи винних, повстанц╕ не ч╕пали член╕в ╖хн╕х родин. До реч╕, щоб не викликати п╕дозри у справжн╕х повстанц╕в, псевдоповстанц╕ також знищували багатьох актив╕ст╕в (нав╕ть з членами ╖хн╕х родин), бо мали право вбивати на районному р╕вн╕ будь-кого, окр╕м першого секретаря ╕ начальника м╕л╕ц╕╖.
Вояк╕в УПА зазвичай називають бандер╕вцями, хоча командував ними генерал-хорунжий Роман Шухевич (1907-1950), а сам Степан Бандера (1909-1959) п╕сля проголошення ним у Львов╕ 30.06.1941 р. незалежност╕ Укра╖ни три роки перебував у н╕мецькому концтабор╕ в Заксенхаузен╕, бо в Г╕тлера стосовно Укра╖ни був св╕й та╓мний план «Ост», не л╕пший в╕д план╕в стал╕нських.
Московськ╕ верховоди люто ненавид╕ли УПА ╕ вс╕х зах╕дноукра╖нц╕в з р╕зних причин: по-перше, за те, що насм╕лилися активно боротися з комун╕стичним режимом, тод╕ як б╕льш╕сть громадян Союзу РСР або сприймали комун╕стичну ╕деолог╕ю, або ж пок╕рно йшли в ГУЛАГи; по-друге, за те, що був з╕рваний «Приказ № 0078/42 от 22 июня 1944 года»; по-трет╓, за те, що в лавах УПА було багато представник╕в ╕нших народ╕в СРСР, як╕ могли б принести ╕де╖ й методи боротьби УПА в сво╖ р╕дн╕ кра╖... Тому московськ╕ вожд╕ й постаралися жорстоко помститися Зах╕дн╕й Укра╖н╕ варварськими методами.
У та╓мному «Сообщении» № 8/156451 в╕д 26.07.1945 р. Нарком внутр╕шн╕х справ УРСР
В. Рясний спов╕ща╓ свого московського шефа Л. Бер╕ю, що «по своему внешнему виду и вооружению, знанию местных бытовых особенностей, языка и конспирации личный состав спецгрупп ничем не отличается от бандитов УПА, что вводило в заблуждение аппарат живой связи и главарей УПА, и оуновского подполья...». Нарком В. Рясний наводить ╕ дан╕ про т╕ спецгрупи по областях станом на 20 червня 1945 р.: «Черновицкая - 25 спецгрупп - 106 чел.; Львовская - 26 спецгрупп - 219 чел.; Станиславская - 11 спецгрупп - 70 чел.; Дрогобычская - 10 спецгрупп - 52 чел.; Таернопольская - 2 спецгруппы - 34 чел.; Ровенская - 49 спецгрупп - 905 чел.; Волынская - 33 спецгруппы - 397 чел. Итого: 156 спецгрупп - 1783 человека».
Про злочини цих спецгруп розпов╕дають знайден╕ арх╕вн╕ документи. Нам потр╕бно визнати, що Москва тод╕ досягла-таки свого: ╕ повстанц╕в урешт╕-решт повн╕стю розгромила, ╕ цив╕льному населенню добряче помстилася, ╕ свою власну величезну провину за вбивства й грабеж╕ м╕сцевих мешканц╕в брехливо й п╕дло «списала» на патр╕от╕в-повстанц╕в. Але, якщо сьогодн╕ про все це добре в╕домо, то чому багато з нас так бояться правди, нехай ╕ г╕рко╖? Коли ж нарешт╕ ми вс╕ прозр╕╓мо?!
В╕ктор ТИХЕНКО

Чи можете ви отримати у Служб╕ безпеки Укра╖ни для ознайомлення документи про справу радянських час╕в? В╕дпов╕дь однозначна: це зробити нелегко. У Н╕меччин╕ питанням доступу до секретно╖ ╕нформац╕╖ спецслужб зайнялися в╕дразу п╕сля пад╕ння Берл╕нсько╖ ст╕ни. Там була створена перша незалежна установа, яка давала доступ до арх╕в╕в Штаз╕ – колишньо╖ служби безпеки НДР. П╕зн╕ше й ╕нш╕ колишн╕ кра╖ни соц╕ал╕стичного блоку в╕дкрили сво╖ арх╕ви широк╕й громадськост╕. Чи може Укра╖на запозичити досв╕д ╓вропейських колег?
П╕сля возз’╓днання Н╕меччини в 90-му роц╕ документи спецслужб п╕д грифом «секретно» почали знищувати, та завдяки втручанню громадських актив╕ст╕в, як╕ штурмом захопили прим╕щення арх╕ву колишньо╖ н╕мецько╖ служби безпеки – Штаз╕, ╕нформац╕я була збережена, а п╕зн╕ше ╖╖ передали спец╕альному державному органу. 1 м╕льйон 600 тисяч н╕мц╕в звернулися до цього державного органу, ╕з яких 100 тисяч змогли дов╕датися, яку саме ╕нформац╕ю збирало Штаз╕ про них чи ╖хн╕х родич╕в.
В Укра╖н╕ питання про в╕дкриття арх╕в╕в поста╓ надзвичайно гостро. Плану╓ться, що Укра╖нський ╕нститут нац╕онально╖ пам’ят╕ зможе виконувати частину функц╕й, як╕ викону╓ н╕мецький центр. Арх╕в СБУ нещодавно очолив Володимир В’ятрович, який спод╕ва╓ться перейняти в╕д зах╕дних партнер╕в методи, що дозволять орган╕зувати доступ укра╖нському населенню до секретно╖ ╕нформац╕╖.
Виконувач обов’язк╕в голови Служби безпеки Укра╖ни Валентин Наливайченко заклика╓ оприлюднити не лише арх╕ви СБУ, а й ╕нших укра╖нських установ: М╕н╕стерства внутр╕шн╕х справ, Генерально╖ прокуратури, державного департаменту з питань виконання покарань ╕ державного ком╕тету з арх╕в╕в. За словами Валентина Наливайченка, справи час╕в Голодомору вже розсекречено, на черз╕ – укра╖нський визвольний рух.
«Чому важливо? Тому що жертви, ╖хн╕ родич╕ мають отримати правду про те, що трапилося. По-друге, не зробивши цього, говорити про неповернення в тотал╕тарне минуле зарано. ╤ трет╓ – в╕дтак ми можемо добитися, щоб наш╕ д╕ти, мо╖ д╕ти, вчили правдиву ╕стор╕ю Укра╖ни... з 1917 до 1991 р╕к без винятку», – зазнача╓ Валентин Наливайченко. На думку кер╕вника СБУ, з в╕дкриттям арх╕в╕в з’явиться потреба у переписуванн╕ п╕дручник╕в з ╕стор╕╖ Укра╖ни, але це буде, швидше, ╖╖ в╕дновленням. Н╕меччина почала це робити майже 20 рок╕в тому, та нав╕ть там вважають, що ми ма╓мо сп╕льну ╓вропейську ╕стор╕ю, а Укра╖на сто╖ть лише на початку цього шляху.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #44 за 31.10.2008 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6485

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков