Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 17.10.2008 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#42 за 17.10.2008
«СОЛОВЕЙКОВА П╤СНЯ»

НОВЕЛА

 Галя вдалася тихою ╕ задумливою. Росла д╕вчинка сир╕ткою. Батько загинув у перш╕ дн╕ в╕йни, а мати ви╖хала на Донбас, щоб не вмерти з голоду у сорок сьомому. Доньку, на прохання, залишила в бабус╕. Так вони ╕ жили у стареньк╕й хат╕ п╕д солом’яною стр╕хою. Беручка внучка пасла гусей та козу, збирала кв╕тки, плела в╕нки ╕ готувала гербар╕╖ для шк╕льного ботан╕чного гуртка. Годинами на пол╕ слухала жайворонка у погожому весняному неб╕, а п╕зн╕ше - ранн╕м ранком - солов’я, якого дуже майстерно насл╕дувала тоненьким голосочком. Окр╕м соловейкових перл╕в, ум╕ла в╕дтворювати голоси ласт╕вок, кропив’янки, дятла, зозул╕. ╥╖ ╕ називали зворушен╕ односельц╕ - «бабусина зозулька».
 Ще уподобала шестикласниця малювати пташок та ╖хн╕ гн╕зда. Кольоровими ол╕вцями та аквареллю. А п╕дстер╕гав недалеку сус╕дку-однокласницю ╤ван Неха╓нко. Заздр╕сний ╕ завжди чимось невдоволений. «Шк╕дник», як прикле╖ли йому назвисько у школ╕. Мат╕р хлопця прилаштували пом╕чником тракториста ╕ вона завжди гордовито прогулювалась селом у замаслюченому одяз╕, схожа на кор╕нну африканку.
 ╤ван, коли пас гусей у гурт╕ д╕тей, не забував прихопити материних ганч╕рок та старався вимазати ними руки ╕ щоки д╕тей. Голосисто ╕ в╕дверто насм╕хаючись, називав ╖х «негренятами». Був в╕н переросток (таких п╕д час в╕йни збиралося багато) ╕ молодш╕ д╕ти - однокласники, хоч ╕ протестували, однак не мали достатньо╖ сили завадити нахаб╕. Хлопець р╕с недоглянутим, в╕длюдькуватим, прагнув сварок. Мати у вих╕дн╕ часто заглядала в чарку, примушувала сина прибирати в хат╕ ╕ на подв╕р’╖, що хлопцю вельми не подобалось.
 В╕н часто скуб д╕вчаток за к╕ски, або, п╕ймавши бджолу чи осу, в╕дривав комахам крила ╕ кидав на оголен╕ дитяч╕ передпл╕ччя. Коли скривджен╕ кричали в╕д болю, т╕кав з╕ школи додому ╕ надовго ховався у високих коноплях. Його надм╕рна повед╕нка терпляче ╕ не раз розглядалася на велелюдн╕й педрад╕. Мати не витримала. Зняла з право╖ ноги зашкарублий чоб╕т ╕ так щедро почастувала неслухняного сина по в╕дпов╕дн╕й частин╕, що в╕н, кульгаючи ╕ тримаючись за кульшов╕ суглоби, ледве доплентався на власне подв╕р’я та сховався в╕д пильних сус╕д╕в у висок╕й кукурудз╕. П╕сля вельми пам’ятно╖ под╕╖ для школи Неха╓нко, здавалося, притих. Та лише на певний час. Приховано заздрив Гал╕. Д╕вчина вчилася «на в╕дм╕нно», сп╕вала у шк╕льному ╕ с╕льському хор╕. ╥╖ любили вс╕, особливо Сашко Бровченко, старший за ╤вана на п╕втора року, - восьмикласник. В╕н не боявся верховода-«шк╕дника» ╕ не забував нагадувати:
 - Якщо хоч м╕зинцем доторкнешся д╕вчини, - матимеш справу з мо╖ми кулаками. Пам’ятай: я допомагаю батьку ╕ легко п╕дн╕маю важкого молота в кузн╕.
 Неха╓нко неабияк перелякався та не замовк. Намагався в╕дверто насм╕хатись:
 Молодий з молодою –
 Кислий борщ з лободою.
 Кривився ╕ т╕кав. Та не полишав сво╖х нам╕р╕в. Як пасли вони гусей б╕ля р╕чки лише удвох, хлопець наблизився до д╕вчини, критикував ╖╖ малюнки, як╕ бачив на уроках. А якось довго переконував ╕ примусив пов╕рити у вигадку дов╕рливу школярку.
 - Ось ти надм╕ру головата та... аяяйкового гн╕зда не зна╓ш ╕ не малювала.
 - Такого птаха в зоолог╕чному каталоз╕ не зустр╕чала, - заперечила твердо.
 - ╤ди за мною - наказав п╕двищеним тоном. П╕дв╕в ╖╖ до куща ╕ показав навмання, - он там.
 - Де?
 - За лозою.
 - То ж кропива, - не пов╕рила д╕вчина, ступила п╕вкроку ╕ посковзнулась. ╤ван грубо пхнув ╖╖ ╕ Галя впала навзнак. Дуже пожалила руки, ноги ╕ обличчя. Кинулася до джерельця, вмилася, кропила руки ╕ ноги холодною водою. А «шк╕дник» не затихав:
 - Го-го-го! - Яка тонкосльоза, - придивлявся до зволожених очей, - я знаю таке з╕лля. Як прикласти його до пухирц╕в, то в╕дразу зникнуть, н╕би мильн╕ бульбашки.
 - Покажи мен╕.
 - При одн╕й умов╕: в╕дгадай загадку.
 - Яку?
 - Слухай, - повчально не стихав однокласник ╕ його величезн╕ вуха, мов соняшников╕ листки, потяглися вгору, а оч╕ в╕д задоволеного обману пол╕зли на лоба. - Жив п╕п ╕ попиця, ╕ була у них с╕на копиця. П╕п умер, кому с╕но лишилося?
 - Попад╕, попад╕! - доносився голос Сашка Бровченка з волого╖ долини. Та в╕тер був спрямований в╕д д╕вчини ╕ в╕длуння сл╕в захисника вона не почула.
 - Попиц╕ - в╕дпов╕ла дов╕рливо Галя ╕ через хвилю в╕дчула дошкульний ляпас. Щока почервон╕ла, зайнялося вогнем обличчя ╕ скривджена зайшлася голосним плачем.
 - Ах ти ж бездушний виплодку, - скам’ян╕в Сашко ╕ кинувся до лиход╕я та не здогнав. Тод╕ покликав Вовчка ╕ наказав «взяти сл╕д». Пес виконав свою функц╕ю блискуче, роз╕рвав холошу ╕ залишив позначку в╕д зуб╕в на л╕в╕й гом╕лц╕.
 Сашко приб╕г до д╕вчини схвильований. Поб╕л╕лий в╕д злост╕, затинався на словах:
 - Я йому покажу! Як не розум╕╓ сл╕в, то дам у вухо. Пам’ятатиме. ╤ це ж узявся десь такий, як каже д╕д Пимон Остренський, виливок.
 Хлопець миттю видряпався на г╕ллясту чорну тополю, нарвав у пазуху клейких листк╕в, що в╕ддавали пропол╕сом, поклав Галю на м’яку траву ╕ обсипав обличчя, руки ╕ ноги бальзам╕чними шарами. Скинув сорочку, через п╕вгодини, перен╕с д╕вчину на полотняний крам. Нарвав водяно╖ м’яти, витискував з вершечк╕в с╕к ╕ легенько кропив вражен╕ д╕лянки. Через годину пухирц╕ меншали ╕ почав ущухати б╕ль. В╕н, не вагаючись, узяв ╖╖ на руки ╕ прин╕с додому.
 Д╕вчина трохи боязко, але н╕жно, хилилася до хлопця, висловлюючи схвильованим шепот╕нням юну та безмежну прихильн╕сть.
 Сашко, трохи доросл╕ший, в╕дчув як народжувався у серц╕ вогонь першого ╕ неспод╕ваного почуття.
 Галя, що виростала без материнсько╖ уваги та п╕клування, розчулена, по-справжньому зворушена, збуджено засп╕вала для нього соловейковою п╕снею, засв╕дчуючи безмежну вдячн╕сть другов╕, рят╕вников╕, коханому.
 
╢вген ТОВСТУХА.
м. Яготин на Ки╖вщин╕.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 17.10.2008 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6445

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков