Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 17.10.2008 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#42 за 17.10.2008
«КРИМСЬКА СВ╤ТЛИЦЯ» В ШАХТАРСЬКОМУ ЧЕРВОНОГРАД╤

Протягом року у нас було чотири чи п’ять публ╕кац╕й про родину Па╓вських з Червонограда. Н╕би й забагато чест╕ для одного лише подружжя, хай нав╕ть ╕ максимально патр╕отичного, але й максимально в╕ддаленого в╕д Криму.
Проте, при ближчому знайомств╕ з духовним життям великого шахтарського м╕ста, така постановка питання – «забагато чест╕» - не виника╓.
Юр╕й ╕ Дар╕я Па╓вськ╕ незримо впливали на все, що в╕дбувалося в Червоноград╕. Продовжують впливати ╕ тепер. А як сказав наш перший Президент Леон╕д Кравчук: «Найкращою пол╕тикою ╓ та, яко╖ не пом╕ча╓ш…». Видно, ц╕╓╖ ж точки зору дотримувалися ╕ Па╓вськ╕. Вони впливали на ситуац╕ю сво╖м прикладом, сво╖м авторитетом, активною житт╓вою позиц╕╓ю. А що були неймов╕рно скромними людьми, то н╕хто ╖хньо╖ активност╕ й не пом╕чав. ╥хню в╕дсутн╕сть м╕сто пом╕тило лише зараз, коли обо╓ – з ╕нтервалом р╕вно у п╕вроку – в╕д╕йшли у засв╕ти…
Згадують наймолодшого повстанця УПА (Юрко воював з 14 рок╕в!) ╕ його в╕рну Дарусю до цих п╕р добре, ╕ у мене нема╓ жодного бажання руйнувати цей червоноградський м╕ф. Нехай ╕ надал╕ будуть оберегами «галицького Донбасу»! Тим паче, що у «св╕тличан» ╓ особлива причина тепло згадувати Па╓вських – вони понад десять рок╕в передплачували ╕ популяризували «Кримську св╕тлицю» у Червоноград╕. Ця стаття якраз ╕ ма╓ на мет╕ висв╕тлити ╖хн╕ здобутки. А там нехай сам читач оц╕ню╓ – ефективно вони працювали чи н╕?
Спробую коротко розпов╕сти про кожного червоноградського «св╕тличанина», з яким вдалося посп╕лкуватися. Або ж нехай кожен з них скаже те, що вважа╓ за доц╕льне сказати.
* * *
Почну, мабуть, з Анастас╕╖ Васил╕вни Козюк. Коли познайомився з нею, то, перш за все, був вражений в╕дкриттям: вона в╕дбувала заслання у Казахстан╕, неподал╕к в╕д станц╕╖ Пахта-Арал. Уяв╕ть соб╕ – там же каралася ╕ наша давня дописувачка Анна Гошко-К╕т! Неабияке в╕дкриття ╕ воно стосу╓ться дол╕ двох «св╕тличанок»… Не так вже й багато людей вижило, пройшовши те пекло, але якщо вже не загубилися у св╕тах, знайшлися ╕ мають можлив╕сть висловитися на стор╕нках «Кримсько╖ св╕тлиц╕», то це справжн╓ вез╕ння!
Отже, слово Анастас╕╖ Козюк:
- Нас депортували у Казахстан перед сам╕с╕ньким початком в╕йни. До╖хали туди т╕льки ми з сестрою, бо братов╕ вдалося втекти ще в Здолбунов╕. Зв╕дти в╕н п╕шки л╕сами йшов на Льв╕вщину, харчуючись лише ягодами. Неабияке випробування для 15-р╕чного хлопця! Повернувся до р╕дних м╕сць, а тут ╕ в╕йна розпочалася… Перебував у п╕дп╕лл╕, а пот╕м п╕шов до УПА. Загинув у 1944 роц╕ з╕ збро╓ю в руках – як ╕ належить справжньому укра╖нцев╕…
Я теж т╕кала – вже з Казахстану, але моя «втеча» була невдалою, я ж була ще дитям… Повернули. До реч╕, вчитися мен╕ довелося у казахськ╕й школ╕.
Спочатку було важко, але пот╕м «втягнулася», ╕ мушу сказати, що знання казахсько╖ лише допомагало мен╕ на кожному кроц╕. Казахи взагал╕ ставилися до нас дуже толерантно, а до мене нав╕ть добре, вважали майже «сво╓ю».
Я б ╕ укра╖нцям Криму радила вивчати кримськотатарську, якщо ╓ така можлив╕сть… Це не вплине на укра╖нський патр╕отизм (я ж завжди в╕дчувала себе укра╖нкою!), зате допоможе вибудовувати нормальн╕ стосунки з кримськими татарами.
З Казахстану я повернулася у 1951 роц╕, а сестра моя - у 1957-му. Вона ╕ чолов╕ка соб╕ там знайшла, укра╖нця з Черн╕г╕вщини, фронтовика. Мала в╕д нього д╕тей, дочекалася й правнук╕в… А м╕й чолов╕к - м╕сцевий, з Червонограда. Звичайно, дуже хот╕лося б посп╕лкуватися з Анною Гошко-К╕т! Адже вона пережила те, що й ми з сестрою…
* * *
Треба сказати, що в Червоноград╕ ╕сну╓ нав╕ть певне «св╕тличанське» середовище. Це люди, як╕ передплачують «КС», або читають ╖╖ в б╕бл╕отеках, або д╕знаються про окрем╕ публ╕кац╕╖ в╕д друз╕в ╕, таким чином, перебувають в курс╕ кримських справ. Найчаст╕ше вони знають одне одного. У цьому я переконався ще вл╕тку, коли йдучи з друзями м╕стом, почув в╕д ╤рини Вовк╕в:
- О-о, та це ж Роман ╤лькович, учитель, колись викладав ф╕зику, в╕н також передплачу╓ «Кримську св╕тлицю»!
Уявля╓те? Н╕би мова йшла про С╕мферополь чи Ялту, а не про Червоноград… Роман ╤лькович виявися людиною неперес╕чною, адже був знайомий з Левком Лук’яненком ще з 1960 року, а його двоюр╕дний брат, ╤ван Лозинський (псевдо «Гонта»), воював в УПА. Саме «Гонта»просив малого Романа неодм╕нно вивчитися: «У нас браку╓ осв╕чених людей…». Запов╕т повстанця було виконано – брат здобув вищу осв╕ту, а пот╕м сам навчав д╕тей.
* * *
Того ж дня я познайомився ╕з викладачкою музики Людмилою Нетихорук. Оск╕льки в ╖╖ роду були ╕ рос╕яни, вона на мовну проблему дивиться дещо п╕д ╕ншим кутом зору:
- Будь-яка влада працю╓ т╕льки на себе. Н╕коли вона по-справжньому не перейма╓ться м╕жнародними стосунками… Але прост╕ люди, якщо вони мудр╕, завжди домовляться з сус╕дами ╕ будуть жити дружно.
Моя бабуся була москвичкою, а вл╕тку вона жила на Арабатськ╕й стр╕лц╕.
╤ вс╕ ми, онуки, ╖хали на кан╕кули до не╖. Вона добре розум╕ла укра╖нську мову ╕ говорила при потреб╕; ми н╕коли н╕чого поганого про Укра╖ну в╕д не╖ не чули.
╤ я не згодна, що вс╕ кримчани паплюжать укра╖нську мову! Та що там кримчани – я ╕ в Москв╕ розмовляю укра╖нською, ╕ пост╕йно чую в╕д друз╕в: «А ну, скажи ще щось…», або «Засп╕вай нам укра╖нську п╕сню!». Якщо говорити з людьми щиро ╕ доброзичливо, якщо дбати про ╕м╕дж укра╖нства, то ставлення може бути зовс╕м ╕ншим, н╕ж тепер. А укра╖нц╕ частенько демонструють або недоречне хамство, або безхребетн╕сть… Р╕дко коли вибирають мудру л╕н╕ю повед╕нки, оту саму «золоту серединку».
* * *
«Головний просв╕тянин» Червонограда Микола Юл╕анович Березовський багато в чому згоден з пан╕ Людмилою. Адже Крим зна╓, частенько ╖здить туди з╕ сво╖м хором «Просв╕та». ╤ в цьому роц╕ побував у Севастопол╕ на День Незалежност╕. Про цей в╕зит згадала ╕ наша «Кримська св╕тлиця». Але ц╕каво знати точку зору саме червоноградця Березовського – чи варто галичанам ╖здити до Криму?
- Звичайно, варто. Треба сказати, що ми не в╕дчули ненавист╕ з боку севастопольц╕в. Мен╕ зда╓ться, що оц╕ настро╖, цю нетерпим╕сть створюють «верхи». Прост╕ люди хот╕ли б жити у мир╕ ╕ дружб╕. Ми ходили по Севастополю у вишиванках, у вишиванках ╖здили у м╕ському транспорт╕, скр╕зь розмовляли укра╖нською, сп╕вали п╕сень. ╤ треба сказати, що багато севастопольц╕в переходили в розмов╕ з нами на укра╖нську. Ви можете не в╕рити, але це так!
Отже, враження непоган╕. Сподобався ╕ пам’ятник Сагайдачному. В╕н так розставив руки, н╕би бере кримське укра╖нство п╕д свою охорону…
Звичайно, роботи в Криму ще дуже багато. ╥╖ вистачить ╕ вчителям-мовникам, ╕ «просв╕тянам», ╕ прац╕вникам ЗМ╤. Звичайно ж, я маю на уваз╕ в першу чергу «Кримську св╕тлицю». Дуже хороша у вас газета, тому ми популяризу╓мо ╖╖ ╕ тут в Червоноград╕, ╕ в Криму, ╕ на решт╕ територ╕╖ Укра╖ни. Зокрема, я за власний кошт передплачую газету знайомим севастопольцям, аби вони пот╕м популяризували ╖╖ у школах м╕ста.
Також передплатив «КС» у Червоноарм╕йськ Донецько╖ област╕ журнал╕сту Гайворонському. В╕н також поширю╓, вс╕ляко пропагу╓ «Св╕тличку» на Донбас╕.
* * *
Хочу розпов╕сти ще про одну «св╕тличанську» родину з м╕ста Червонограда. У липн╕ цього року в «КС» була надрукована стаття Бориса Троцюка «Та╓мниця МОНу». Звичайно ж, не м╕г не пров╕дати мужнього пол╕тв’язня ╕ його родину. Було дуже при╓мно д╕знатися, що ╕ його син Анатол╕й, ╕ внучка Та╖с╕я ╓ стов╕дсотковими однодумцями Бориса Олекс╕йовича! Хоча в╕д запального, вихованого в дус╕ справедливост╕, Анатол╕я правду деякий час приховували. Боялися, що ╕ в╕н не мовчатиме, ╕ рано чи п╕зно опиниться в таборах. Хай не в стал╕нських, а в брежн╓вських – кому в╕д того легше?
Все розкрилося у 1980 роц╕, коли Анатол╕я Троцюка, студента рад╕о-╕нженерного факультету Льв╕всько╖ пол╕техн╕ки, турнули з в╕йськово╖ кафедри… Ще б пак, адже син «неблагонад╕йного»! Довелося Анатол╕ю ╕ в арм╕╖ служити рядовим, а не оф╕цером. Хоча його дипломна робота була оц╕нена дуже високо; за належного оформлення вона «потягнула» б на кандидатську! Бо були вс╕ ознаки наукового в╕дкриття… Але в╕н не м╕г йти в асп╕рантуру, бо не було «допуску» - у радянському ВПК вс╕ рад╕отехн╕чн╕ досл╕дження були засекречен╕.
Отже, батькова судим╕сть ╕ тавро «нац╕онал╕ста» сутт╓во вплинули на долю сина. Проте, я не почув в╕д Анатол╕я жодних нар╕кань – видно було, що батьком в╕н пиша╓ться! Ця обставина мене дуже вт╕шила, бо в родинах пол╕тв’язн╕в бува╓ всяке… Неодноразово ф╕ксував послаблення «пол╕тичного градусу», певну «втому» у молодшого покол╕ння…
Борис Олекс╕йович розпов╕дав мен╕ дуже багато: ╕ про п╕дп╕льну д╕яльн╕сть, ╕ про табори. Там доля зводила його з багатьма ц╕кавими людьми. Серед в’язн╕в був естонський письменник Томас Том╕нг, автор ц╕каво╖ книги про л╕с - «Зелене золото». А ще був литовець на пр╕звище Ск╕рмас – секретар ЦК комсомолу Литви. В╕н був справжн╕м патр╕отом сво╓╖ Батьк╕вщини!
Сид╕в ╕ ╓врей Агатов, автор п╕сень «Шаланды, полные кефали…», «Темная ночь» тощо. Одним словом, табори для юного Бориса Троцюка виявилися справжньою школою життя! Хоча в деяк╕ моменти не хот╕лося жити; нер╕дко чув в╕д чек╕ст╕в: «Нам не нужна твоя работа, нам нужны твои страдания!» Було й таке, що зайшов у заборонену зону, спец╕ально, аби отримати автоматну чергу в груди… Та видно, Бог тод╕ допомагав, бо вартовий на вишц╕ в╕двернувся ╕ не пом╕тив Бориса.
Попри все, Борис Олекс╕йович до цих п╕р пиша╓ться тим, що п╕д час допит╕в н╕ в╕н, н╕ член МОНу Лариса Масюк не видали н╕кого з ОУН╕всько╖ мереж╕, н╕чого не сказали про кри╖вку УПА. На суд╕ н╕хто не заплакав, почувши про вирок – 25 рок╕в табор╕в, н╕хто не захот╕в просити пробачення. Б╕льшовицьк╕ судд╕ скрегот╕ли зубами в╕д безсило╖ лют╕ – укра╖нська молодь виявилася морально вищою.
Ось такий у нас читач в Червоноград╕! В╕н пиша╓ться «Кримською св╕тлицею», а ми - ним. До реч╕, коли я сказав Борису Олекс╕йовичу, що наш редактор також родом з Волин╕, ╕ що газета дос╕ трима╓ться «на плаву» завдяки його ст╕йкост╕ ╕ мужност╕ очолюваного ним колективу, червоноградець розчулився ╕ попросив мене в╕д╕слати до редакц╕╖ його фото з дарчим п╕дписом: «В╕рному сину Волинсько╖ земл╕ В╕ктору Качул╕! Щиросердечно дякую за опубл╕ковану мою статтю «Та╓мниця МОНу». З повагою Борис Троцюк».
З розум╕нням ╕ подякою я прийняв цей дарунок, пригадавши одну фразу з╕ статт╕ «Та╓мниця МОНу»: «Де б мене не носила доля, найдорожчою ╕ наймил╕шою в мо╓му серц╕ ╓ волелюбна сонячна Волинь!». До реч╕, Борис Олекс╕йович ╕ зараз бореться за Укра╖ну, але бореться у св╕й спос╕б: популяризу╓ повстанськ╕ п╕сн╕, належить до «сп╕вочо╖ чоти» УПА.
Забув ще сказати про його внучку Та╖с╕ю. Вона навча╓ться на журнал╕стиц╕ ╕ дуже мр╕╓ потрапити колись на практику до «Кримсько╖ св╕тлиц╕».
* * *
Проте, найб╕льшою окрасою шахтарського м╕ста, його «в╕зитною карткою» ╓ незалежна ж╕ноча орган╕зац╕я «Прозерок». Сподобалася мен╕ ╕ назва статт╕ у «Новинах Прибужжя» про це нове явище в духовному житт╕ Червонограда: «Прозерок»: дух нац╕╖ ╕ творчост╕ жага». Коротше, дох╕длив╕ше про орган╕зац╕ю год╕ й сказати!
«Прозерок» - це м╕сцева поетична назва п╕дсн╕жника. Вона ╓ досить символ╕чною, бо йдеться саме про нов╕ паростки укра╖нсько╖ культури, про в╕дродження замулених народних джерел ╕ прилучення до них молодого покол╕ння червоноградц╕в. Символ╕чно й те, що «Прозерок» шану╓ «Кримську св╕тлицю», а це опосередковано п╕дтверджу╓ ╕ нашу потр╕бн╕сть держав╕.
Кожна нова зустр╕ч ╕з «Прозерком» - це ковток св╕жого пов╕тря, ╕ щоразу - це згадка про Па╓вських, адже саме Дар╕я Па╓вська наполегливо радила мен╕ познайомитися з цими мудрими, талановитими ж╕нками.
╤ ось я, рад╕ючи, що виконав ╖╖ пораду, насолоджуюся розмовою з однодумцями. Мо╓ перше запитання до колективу стосу╓ться саме «Кримсько╖ св╕тлиц╕»: що ж у н╕й такого особливого, що вона зац╕кавила червоноградц╕в?
- У Галичин╕ пом╕тне деяке збайдуж╕ння до нац╕онально╖ теми, – поясню╓ Над╕я Пащук. – Якщо взяти до рук будь-яку зах╕дноукра╖нську газету, то побачиш у н╕й не так вже й багато патр╕отичних статей. А «Кримська св╕тлиця» н╕би акумулю╓ в соб╕ все укра╖нське, духовне, добре… Коли ╖╖ чита╓ш, то ста╓ш н╕би духовно вищим, кращим, намага╓шся не втратити отой дух самовдосконалення, який пропагу╓ газета.
Нам дуже сподобалися статт╕ про Юр╕я ╕ Дар╕ю Па╓вських, адже це були не просто розпов╕д╕ про ╖хн╓ нелегке життя, але й сво╓р╕дний заклик р╕внятися на патр╕от╕в. А це «р╕вняння на кращих» ╓ просто необх╕дним у наш час, коли спостер╕га╓ться духовна деградац╕я певно╖ частини сусп╕льства…
Не менш ц╕кавими ╓ й ╕нш╕ публ╕кац╕╖ у «Св╕тлиц╕». У не╖ великий виховний потенц╕ал! Тому ми хочемо, щоб кожна б╕бл╕отека Червонограда мала цю газету, кожна загальноосв╕тня школа! Будемо переконувати директор╕в. Спод╕ва╓мося, що це - реальна задумка, адже газета потр╕бна ╕ вчителям ╕стор╕╖, ╕ мовникам, ╕ з педагог╕чно╖, виховно╖ точки зору вона ц╕нна.
Продовжу╓ Юл╕я Бурко:
- «Прозерок» об’╓днав нац╕ональну ел╕ту м╕ста, ╕ це в╕дразу пом╕тила, в╕дчула Дар╕я Па╓вська. Вона першою зробила грошовий внесок у нашу орган╕зац╕ю, хоч ми ╕ не просили. Просто хот╕ла п╕дтримати нас, зробити поштовх, щоб усе запрацювало.
Вона так рад╕ла, що ми змогли орган╕зуватися! Часто заб╕гала на п’ять–десять хвилин ╕ «заводила» нас, створювала певний настр╕й. ╤ чолов╕к був ╖╖ однодумцем. В╕н розум╕в, що тепер час не повстансько╖ боротьби, не збройного спротиву, а саме час… культури. 
Дар╕я Па╓вська була нашим двигуном, мотором, а ╖╖ чолов╕к п╕дтримував нас сво╖м ф╕лософським споко╓м, мудр╕стю, сво╖м великим авторитетом…
Прикро, що цих людей уже нема╓ з нами, але ми намага╓мося працювати так, щоб компенсувати цю неабияку для Червонограда втрату.
Зокрема, серйозно займа╓мося молоддю. Наш╕ д╕ти ц╕лком п╕дтримують нас, вони менш досв╕дчен╕, зате моб╕льн╕, «легк╕ на п╕дйом» ╕ готов╕ хоч завтра вирушити до Криму для «наведення мост╕в», для посл╕довно╖ ╕ наполегливо╖ прац╕ в ╕м’я Укра╖ни.
Серг╕й ЛАЩЕНКО.
Червоноград – Льв╕в.

На фото: Людмила Нетихорук та Микола Юл╕анович Березовський


ПОВНА ХАТА... ПЕРЕДПЛАТИ!

Шановн╕ «св╕тличани», з 13 жовтня розпочалася передплата пер╕одики на 2009 р╕к. Нагаду╓мо, що «Кримська св╕тлиця» - всеукра╖нська газета, ╖╖ можна передплатити у будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ Укра╖ни. Причому, ви зможете отримувати газету (╕ кольоров╕ додатки до не╖!) вже з першо╖ п’ятниц╕ наступного м╕сяця, якщо оформите передплату до 20 числа поточного м╕сяця.
Передплатна ц╕на на «КС» на один м╕сяць в Криму (╕ндекс 30553) склада╓ 3 грн. 30 коп., на решт╕ територ╕╖ Укра╖ни (╕ндекс 90269) - 3 грн. 71 коп. Кр╕м того, за оформлення передплати на 1 м╕с. пошта додатково бере 0,70 грн., на 2-3 м╕с. - 1,65 грн., на 4-6 м╕с. - 2 грн., на 7-12 м╕с. - 3,05 грн. Отже, загальна варт╕сть передплати «КС» на р╕к, з урахуванням ус╕х поштових витрат, склада╓ в Криму - 42,65 грн., на решт╕ територ╕╖ Укра╖ни - 47,57 грн.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 17.10.2008 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6439

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков