Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 17.10.2008 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#42 за 17.10.2008
НЕ ПО-БОЖОМУ...

В╕длуння под╕╖

14 жовтня 2008 року в С╕мферопол╕ у Собор╕ святих р╕вноапостольних княз╕в Володимира ╕ Ольги УПЦ КП в рамках всеукра╖нського святкування 66-╖ р╕чниц╕ створення Укра╖нсько╖ Повстансько╖ Арм╕╖ був в╕дслужений молебень по загиблих вояках УПА.
В╕дзначення свята Покрови Пресвято╖ Богородиц╕, яке увесь православний св╕т святку╓ 14 жовтня, ма╓ дуже давню ╕стор╕ю ╕ в Укра╖н╕. З В╕зант╕╖ шанування Богородиц╕ перейшло до Рус╕-Укра╖ни п╕сля прийняття християнства князем Володимиром. (Детальн╕ше про це свято читайте на 7-й стор.). Також Покрова Пресвято╖ Богородиц╕ була одним з найголовн╕ших свят запорозьких козак╕в. Свято Покрови не випадково вважа╓ться й днем Укра╖нсько╖ Повстансько╖ Арм╕╖. Зг╕дно з постановою Укра╖нсько╖ Головно╖ Визвольно╖ Ради в╕д 30 травня 1947 року 14 жовтня 1942 р. вважа╓ться днем створення УПА. З 2005 року цього дня в багатьох м╕стах Укра╖ни в╕дбуваються м╕тинги прихильник╕в укра╖нського нац╕онал╕зму.
Столиця Криму не стала винятком. Минулими роками представники укра╖нсько╖ громади 14 жовтня збиралися б╕ля пам’ятника укра╖нському Пророку Тарасов╕ Шевченку, щоб вшанувати тих, хто з╕ збро╓ю в руках в╕двойовував волю Укра╖ни. Перш╕ два святкування в╕дбулися непом╕тно, без спротиву м╕ськради та протистояння таких пол╕тичних сил, як КПУ, ПСПУ та ╕нших “профес╕йних рос╕ян”. Та ось настало пам’ятне 14 жовтня 2007 року - день, коли б╕ля пам’ятника Т. Г. Шевченку в╕дбулося ф╕зичне протистояння член╕в КУНу ╕ представник╕в парт╕╖ “Союз”. До реч╕, антиукра╖нц╕ з’явилися на м╕тингу кун╕вц╕в незаконно. Правоохоронц╕ ж не зробили н╕чого, щоб перешкодити такому незаконному втручанню «союзняк╕в» у святкову мирну акц╕ю укра╖нських патр╕от╕в. (Про ц╕ под╕╖ «Кримська св╕тлиця» докладно розпов╕ла у № 42 за 19 жовтня 2007 року).
Цього ж року ситуац╕я набула вже фарсово-ком╕чного в╕дт╕нку: п╕сля подач╕ укра╖нською громадою заяви на проведення урочистого м╕тингу б╕ля пам’ятника Кобзарю з’ясувалося, що комун╕сти раптом «дуже полюбили» Т. Шевченка ╕ подали аналог╕чну заяву, але на дек╕лька годин ран╕ше. За законом ╖м ╕ було дозволено провести свою акц╕ю б╕ля пам’ятника. Тобто почали планом╕рно «виживати» укра╖нц╕в нав╕ть з тих небагатьох м╕сць, де вони пост╕йно збиралися, щоб вшанувати нац╕ональних геро╖в.
Але на цьому ╕стор╕я не зак╕нчилася... Зважаючи на те, що кримськ╕ «л╕в╕» завжди агресивно налаштован╕ до всього укра╖нського, Укра╖нська громадсько-пол╕тична рада Криму прийняла р╕шення жодних масових заход╕в не проводити. Пам’ятаючи давню мудр╕сть: «не буди лихо, поки спить тихо», укра╖нськ╕ актив╕сти вир╕шили просто прийти до Собору святих р╕вноапостольних княз╕в Володимира ╕ Ольги УПЦ КП ╕ помолитися разом з прочанами. Та б╕ло-синьо-червоно-р╕знобарвн╕ антиукра╖нськ╕ сили ╕ тут дали про себе знати: з╕бравшись перед собором, вони перешкоджали в╕руючим потрапити до храму в цей святковий день...
Тримаючи сво╖ прапорц╕ ╕ недолуг╕ гасла, ПСПУшники, комун╕сти та ╕нш╕ пророс╕йськ╕ сили дек╕лька годин посп╕ль репетували п╕д ст╕нами Божого храму, а згодом нав╕ть пересварилися м╕ж собою, вир╕шуючи, напевне, хто з них правильн╕ше ╕ сильн╕ше любить Лен╕на-Стал╕на-Рос╕ю...
Схожа ситуац╕я була ╕ у парку ╕м. Т. Г. Шевченка. Там четверо молодих хлопц╕в, як╕ розмовляли укра╖нською мовою, були атакован╕ затятими русоф╕лами з «Русской общины Крыма». М╕л╕ц╕я, яка була присутня п╕д час сутички, т╕льки мовчки записувала на в╕део цю сварку, не втручаючись ╕ не намагаючись захистити законн╕ права громадян Укра╖ни говорити державною мовою ╕ не т╕льки. Адже на адресу хлопц╕в «лет╕ли» неприхован╕ погрози ф╕зично╖ розправи.
Коли я поц╕кавився, зв╕дки така нетерпим╕сть до укра╖нсько╖ мови, мен╕ в╕дпов╕ли, що я маю повернутися до себе у Галичину (вони ж, мабуть, ╕ подумати не могли, що народився я у С╕мферопол╕) ╕ там розмовляти тою мовою, якою хочу, ╕ взагал╕ нема╓ н╕яко╖ укра╖нсько╖, а ╓ лише польсько-рос╕йський суржик. Дехто нав╕ть намагався розбити мен╕ фотокамеру, бо я встиг зробити к╕лька зн╕мк╕в. На мо╓ щастя, я встиг вчасно сховати ╖╖. Зрозум╕вши, що розмовляти з цими людьми марно, я зак╕нчив нашу розмову цитатою з Б╕бл╕╖: «Прости ╖х, Господи, бо не в╕дають вони, що коять». Коли п╕сля цього п╕шов з парку, щоб все ж таки потрапити на службу Божу, то навздог╕н почув на свою адресу образи ╕ погрози. (Тепер думаю, чи варто звертатися до суду ╕ чи захистять мо╖ законн╕ права...).
Пооб╕д╕ мен╕ врешт╕-решт вдалося потрапити до церкви ╕ посп╕лкуватись з отцем Володимиром. В╕н розпов╕в, що на святкову службу з╕бралося б╕льше п’ятдесяти прочан, п╕сля основно╖ л╕тург╕╖ було в╕дслужено л╕т╕ю за загиблими вояками Укра╖нсько╖ Повстансько╖ Арм╕╖. Священик висловив св╕й жаль з приводу того, що через д╕╖ московських запроданц╕в на службу Божу змогли потрапити не вс╕ в╕руюч╕, але ще раз наголосив, що Бог все бачить ╕ вс╕м воздасться по д╕лах ╖хн╕х.
Але й на цьому протистояння не зак╕нчилося. Увечер╕ представники к╕лькох телеканал╕в зв’язалися з головою Конгресу укра╖нських нац╕онал╕ст╕в Василем Овчаруком ╕ попросили дати ╕нтерв’ю щодо под╕й, як╕ в╕дбулися вранц╕ б╕ля собору УПЦ КП. Пан Овчарук прибув на м╕сце зустр╕ч╕ на бульвар Лен╕на разом з головами кримських орган╕зац╕й парт╕й проукра╖нського спрямування, а от журнал╕сти чомусь привезли з собою комун╕ст╕в, соц╕ал╕ст╕в та ╕нших антиукра╖нських «-╕ст╕в», а також представник╕в правоохоронних орган╕в. У результат╕ ╕нтерв’ю фактично було з╕рване, а от скандальн╕ кадри протистояння в╕дзняти вдалось. Ото, мабуть, «посмакували» цими кадрами любител╕ «перченого» факту. Представник╕в укра╖нських парт╕й м╕л╕ц╕╖ довелося визволяти силою ╕ розвозити по дом╕вках на службовому транспорт╕. Добре, що хоч цього разу правоохоронц╕ виконали св╕й профес╕йний обов’язок.
Але питання як ╕ р╕к, ╕ два тому залиша╓ться в╕дкритим: так хто ж дестаб╕л╕зу╓ обстановку в Криму, якщо укра╖нськ╕ патр╕оти нав╕ть в╕дмовилися в╕д масових заход╕в, ╕ у велике християнське свято просто прийшли звернутися у молитв╕ до Бога ╕ подумати про в╕чне, а ц╕ зазомбован╕ неандертальц╕ влаштували сво╓ непотребне д╕йство прямо п╕д ст╕нами Божого храму?..
Олекса НОСАНЕНКО.
Фото автора.

А у Донецьку все було по-людськи...

14 жовтня в Донецьку м╕л╕ц╕я припинила спроби з╕рвати молод╕жний концерт, приурочений до Дня Укра╖нського козацтва ╕ 66-╖ р╕чниц╕ утворення Укра╖нсько╖ Повстансько╖ Арм╕╖.
Як переда╓ кореспондент УН╤АН, акц╕я, в як╕й взяло участь близько 100 студент╕в, проходила в центр╕ м╕ста, б╕ля пам’ятника Олександру Пушк╕ну. П╕д час концерту студенти сп╕вали козацьк╕, стр╕лецьк╕ ╕ повстанськ╕ п╕сн╕, а також читали в╕рш╕. Акц╕ю орган╕зували молод╕жн╕ громадськ╕ орган╕зац╕╖ та ╕нформац╕йний портал «NGO.donetsk.ua».
На початку акц╕╖ к╕лька молодих людей ╕ пенс╕онер╕в стали викрикувати вимоги припинити концерт. Вони вийшли на сцену, намагаючись перешкодити проведенню заходу. Проте сп╕вроб╕тники м╕л╕ц╕╖ припинили нам╕ри протестуючих ╕ вивели ╖х з╕ сцени.

В╕дтворили образи б╕йц╕в УПА

Маршем «Слави Укра╖нсько╖ Повстансько╖ Арм╕╖» пройшли 12 жовтня вулицями Львова прототипи людей, до яких тотал╕тарний режим прикр╕пив клеймо «бандер╕вц╕в». Незважаючи на живуч╕сть негативу цього стереотипу, в багатьох рег╕онах ╕ в наш╕ дн╕, коли ╕стор╕я розставила справедлив╕ акценти, оживити ╖╖ стор╕нки з╕бралися 60 реконструктор╕в майже з ус╕х областей Укра╖ни. В акц╕╖, присвячен╕й 66-й р╕чниц╕ створення УПА, вони в╕дтворили повстанц╕в: зв’язк╕вц╕в, кулеметник╕в, рядових б╕йц╕в, пов╕домля╓ кореспондент УКР╤НФОРМу. Повстанц╕ пройшли центром Львова, а б╕ля м╕сько╖ Ратуш╕ зупинилися на привал. Тут ╖ли традиц╕йну кулешу з╕ шкварками та бринзою, пот╕м з новими силами вирушили в парк Знес╕ння, де в╕дбулася ╕нсцен╕зац╕я бою з енкаведистами.

УНП перейменувала вулицю Артема

Вулицю Артема на вулицю С╕чових Стр╕льц╕в перейменувала сьогодн╕, 14 жовтня, у День Покрови Пресвято╖ Богородиц╕, Ки╖вська м╕ська орган╕зац╕я Укра╖нсько╖ Народно╖ Парт╕╖. Ц╕╓ю акц╕╓ю УНП реал╕зувала в╕дпов╕дне р╕шення Ки╖вради №260, ухвалене 20 грудня 1997 р., понад 10 рок╕в тому.
Як пов╕домив ╕н╕ц╕атор акц╕╖, перший заступник голови Ки╖всько╖ м╕сько╖ орган╕зац╕╖ УНП Володимир Шовкошитний, «виконання цього р╕шення Ки╖вради забарилося на 11 рок╕в». «У результат╕ в столиц╕ Укра╖ни вуличн╕ таблички дос╕ рекламують д╕яча радянсько╖ доби, котрий ╕н╕ц╕ював створення Кривор╕зько-Донецько╖ Республ╕ки та був найактивн╕шим орган╕затором сумнов╕домого з’╖зду б╕льшовицьких рад у Харков╕, який створив УРСР. У день свята Покрови, який укра╖нц╕ в╕дзначали як свято козацтва ╕ вшановували захисник╕в Укра╖ни, ми хочемо зам╕нити рекламу радянських символ╕в на рекламу символ╕в укра╖нських. Такими ╓ С╕чов╕ Стр╕льц╕, котр╕ 1918 року л╕кв╕дували б╕льшовицький заколот у Ки╓в╕ ╕ ╓ продовжувачами традиц╕й козацтва в оборон╕ сво╓╖ земл╕», - заявив В. Шовкошитний.

Позиц╕ю БЮТ засуджують

Понад 80% тернополян засуджують позиц╕ю тих пол╕тичних сил, як╕ виступають проти визнання УПА борцями за укра╖нську державн╕сть. Щодо позиц╕╖ БЮТу, пол╕тично╖ сили, яка здобула на минулих виборах п╕дтримку тернополян, а сьогодн╕ - ╕гнору╓ таке важливе й принципове питання, то респонденти називають ╖╖ неповагою до геро╖чно╖ пам’ят╕ укра╖нського народу. Серед причин, що спонукають бют╕вц╕в до невизнання УПА борцями за укра╖нську державн╕сть, опитан╕ називають подв╕йн╕ стандарти БЮТу, який веде тепер боротьбу за електорат сходу Укра╖ни.
Так╕ результати експрес-опитування мешканц╕в Тернополя, проведеного напередодн╕ Дня Укра╖нсько╖ Повстансько╖ Арм╕╖ соц╕олог╕чною службою Терноп╕льсько╖ обласно╖ орган╕зац╕╖ Укра╖нсько╖ народно╖ молод╕.
«Досл╕дження громадсько╖ думки з цього питання засв╕дчу╓, наск╕льки важливим для тернополян ╓ в╕дновлення ╕сторично╖ справедливост╕ щодо борц╕в за незалежн╕сть Укра╖ни», - так коменту╓ результати експрес-опитування голова Терноп╕льсько╖ обласно╖ орган╕зац╕╖ Укра╖нсько╖ народно╖ молод╕ ╤гор Велиган.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 17.10.2008 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6433

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков