Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 03.10.2008 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#40 за 03.10.2008
ЧИТАЙМО ╤ СП╤ЛКУЙМОСЯ!

ФОРУМ КНИГИ
Вранц╕ отримав коротеньке sms-пов╕домлення в╕д нашого дн╕пропетровського читача: «Пере╖зд укра╖нсько╖ ╕нтел╕генц╕╖ на села – велика помилка! «Табачникам» т╕льки того й треба, щоб у Ки╓в╕ був Бузина, на город╕ – дядько…».
Спочатку й не зрозум╕в, про що йдеться. Ага, тут же переставлен╕ м╕сцями слова! Тому ╕ сенс приказки зовс╕м ╕нший. Пригадав нашу давню розмову: В╕ктор активно переконував мене, що укра╖нство повинно зосередитись на вихованн╕ укра╖номовного прошарку осв╕чено╖ молод╕ в мегапол╕сах Сходу. Село н╕куди не д╕неться, воно неодм╕нно братиме приклад з м╕ста!
Може, це ╕ занадто максимал╕стська установка, але дн╕пропетровець вс╕ляко ╖╖ пропагу╓. Ось ╕ сьогодн╕ мимовол╕ нагадав мен╕ про ки╖вського писаку… А ще про м╕й борг перед читачами нашо╖ газети – адже я завжди писав про Форум видавц╕в, який щороку проводиться у Львов╕. А саме цей форум, «ощасливив» сво╓ю присутн╕стю скандально в╕домий Олесь Бузина.
* * *
Але все по-порядку. Не встиг я зустр╕ти ╕ тепло, по-галицьки, об╕йняти свого кримського «св╕тличанського» побратима Олексу Носаненка, як у хол╕ Палацу мистецтв почув як╕сь голосн╕ вигуки. Надто голосн╕ як для культурно╖ льв╕всько╖ (╕ не т╕льки льв╕всько╖!) публ╕ки, яка в╕дв╕ду╓ Форум. Все це явно виходило за рамки пристойност╕… ╤ раптом група юнак╕в почала голосно ╕ дружно скандувати: «Собац╕ собача смерть!». ╤ дал╕ хтось ╕з них прокричав: «Панове, увага! На Форум╕ присутн╕й в╕домий укра╖нофоб Олесь Бузина! Зустр╕немо, як належить!».
Хтось узявся обговорювати повед╕нку молодик╕в, а я ще встиг побачити лису голову зляканого горе-письменника, яка почала швидко в╕ддалятися ╕ згодом зникла у натовп╕… Проте, не пропустив ╕ аргумент╕в на захист хлопц╕в: «А чого на них ображатися? Ми й так забагато дозволя╓мо укра╖нофобам… ╤ як це Бузина насм╕лився при╖хати на Форум? От, нахаба!».
Реакц╕я гостей Форуму на появу «╕сторика» п╕дтвердила, що укра╖нськ╕ патр╕оти не дадуть лег╕тим╕зуватися Олесев╕ Бузин╕ у столиц╕, не кажучи вже про Льв╕в.
* * *
Не можу сказати, що книжкове свято було з╕псоване. Бузина, очевидно, скоро «накивав п’ятами» з Палацу мистецтв, а решта викликала скор╕ше симпат╕ю, повагу, ан╕ж роздратування. Хоча було й т╕сно, неймов╕рно т╕сно! Проте, книголюби демонстрували неабияку витримку ╕ терп╕ння.
╤ кожен з них, пов╕рте, був винагороджений! Як не хорошою книгою, то при╓мною зустр╕ччю. Укотре (чи не в п’ятий раз?) посп╕лкувався з молодим дн╕пропетровським письменником Дмитром Бондаренком. В╕н з кожною новою книгою п╕дн╕ма╓ться на як╕сно вищий р╕вень. Зробив йому «компл╕мент»: мовляв, деяк╕ опов╕дання варто екран╕зувати. Не дуже здивувався, коли почув в╕д Дмитра, що под╕бн╕ пропозиц╕╖ до нього вже надходять… Ну, й молодчина цей с╕чеславець!
…Б╕ля палацу Потоцьких ки╖вський письменник Андр╕й Курков в╕дпов╕дав на запитання читач╕в. Було й таке запитання: чи знаходить в╕н час розпов╕сти веч╕рню казку д╕тям? Письменник в╕дпов╕в ствердно. Причому, под╕лився й «кухнею»: доводиться неабияк маневрувати, аби догодити ус╕м. Адже син наполяга╓, щоб було якомога страшн╕ше ╕ динам╕чн╕ше, а донечка хоче, щоб усе зак╕нчилося «хепп╕ ендом»…
Курков говорив чудовою укра╖нською, хоча пише виключно рос╕йською. Подумки подякував йому, рос╕янину, за толерантн╕сть. Для кримчан в╕н м╕г би бути вз╕рцем мовно╖ повед╕нки. Адже н╕хто там не вимага╓ зр╕катися рос╕йсько╖ чи забувати ╖╖… Вивчив укра╖нську – ось ти й громадянин. Причому, повноц╕нний, з повним обсягом прав ╕ вдв╕ч╕ багатший духовно!
* * *
Була ще одна ц╕кава зустр╕ч. Колишн╕й депутат Верховно╖ Ради Микола Поровський представляв свою книгу «…╤ бурею битва грим╕ла». Виявилося, що вона написана на основ╕ спогад╕в колишнього вояка УПА кримчанина Володимира Чермошенцева – рос╕янина за нац╕ональн╕стю. Звичайно ж, придбав ╖╖.
На звичному м╕сц╕ побачив колоритних брат╕в Капранових у вишиванках б╕ля свого зеленого «Запорожця». Презентували свою нову книгу. Черга вишикувалася чималенька…
* * *
Прикро, що цього разу не зустр╕в Юр╕я Покальчука. Натом╕сть… п╕шов на веч╕р пам’ят╕ письменника. З╕знаюся: для мене це в╕дчутний удар. Колись тепло написав про нього у статт╕ «Милосердя – кап╕тал Укра╖ни». Справа у тому, що Покальчук (чи «Пако», як називали його найближч╕) системно оп╕кувався колон╕ями для неповнол╕тн╕х, видавав поетичний часопис «Горизонт». Подякувавши за публ╕кац╕ю у «Кримськ╕й св╕тлиц╕», Юр╕й Покальчук подарував мен╕ книгу «Окружна дорога» з дарчим написом: «Серг╕╓в╕ Лащенку з побажаннями ╕ надал╕ нести св╕тло в темряву». Це в╕н так «прив’язався» до назви нашого ╓диного в Криму укра╖номовного часопису.
«Пако» був культовою ф╕гурою в укра╖нському середовищ╕. Надто пом╕тною, аби тепер чимось заповнити велику пустку, що утворилася… Виступаюч╕ сумували, що «Пако» цього разу не пере╖хав у Гуляйполе, адже свято «Незалежн╕сть з Нестором Махно» без нього н╕коли не обходилося…
Добре виступив Олесь Дон╕й, знайшовши потр╕бну оптим╕стичну тональн╕сть. Я встиг переговорити ╕з геро╓м «революц╕╖ на гран╕т╕»; адже мене зац╕кавив його проект «Барикада на Тузл╕». Домовилися про зустр╕ч у Ки╓в╕. Старш╕ в╕дходять, молодш╕ залишаються… Постара╓мося бути г╕дними Великого Пако!
* * *
Це може здатися неймов╕рним, але на Форум╕ я зустр╕в одного з учасник╕в «Соловецько╖» експедиц╕╖ – Андр╕я Криштальського з Волин╕. В╕н представляв луцьке видавництво «Терен». Але це ще не все. Не минуло й десяти хвилин п╕сля розмови з Андр╕╓м, як ми пом╕тили… ще одне знайоме обличчя! Це був Микола Соколов з п╕терського «Мемор╕алу». Саме в╕н проводив для нас екскурс╕ю укра╖нською мовою, про що я не м╕г не згадати у «Кримськ╕й св╕тлиц╕».
Уяв╕ть соб╕ подив хлопця, коли я окликнув його як доброго знайомого, а через хвилину показав те м╕сце у «Кримськ╕й св╕тлиц╕» в╕д 5.09.2008 року, де згадував про нього! Звичайно, Микола такого не чекав, як ╕ зустр╕ч╕ з Криштальським.
Для кожного з нас зустр╕ч була неспод╕ваною, але дуже при╓мною. Мене, зокрема, порадувало те, що Микола Соколов зна╓ про «Кримську св╕тлицю», час в╕д часу чита╓ ╖╖ в ╕нтернет╕. Виявля╓ться, читав ╕ мо╖ статт╕ про повстанський рух на Берестейщин╕ – його ця тема дуже ц╕кавить!
* * *
Найважче було пробитися до Президента Форуму видавц╕в Олександри Коваль. ╥╖ пост╕йно оточували визначн╕ особистост╕. Скаж╕мо, так╕ як… Роман В╕ктюк. Ось вони йдуть разом. Галантний режисер чемно взяв пан╕ Коваль п╕д ручку… Зараз вони пор╕вняються з╕ мною, ╕ я зроблю гарне фото! Н╕, не вийшло. Хтось знову заступив мене. Група людей з телекамерами атаку╓ Романа В╕ктюка – мовляв, ми ж домовлялися про ╕нтерв’ю! Пан В╕ктюк знехотя в╕дпуска╓ руку Олександри Коваль. У цей час об╕звався ╖╖ моб╕льний телефон… фото я встиг зробити, але спок╕йно поговорити з нею мен╕ не вдалося. Вир!
Зате неспод╕вано з╕ткнувся з «правою рукою» Олександри Коваль – Катериною Шевченко. Пам’ятаю ╖╖ з тих час╕в, як вона була активною просв╕тянкою, тод╕ ми майже приятелювали. Це ╕ вир╕шило долю ╕нтерв’ю – воно в╕дбулося.
- Катю, можна дек╕лька сл╕в про тенденц╕╖ Форуму? Ви стомилися, чи на п╕дйом╕?
- К╕льк╕сть учасник╕в пост╕йно зб╕льшу╓ться, хоч надати б╕льшу площу ми вже не можемо – вс╕ резерви вичерпано… У цьому роц╕ зб╕льшилася к╕льк╕сть ╕ноземних представництв. Це - «╤нститут книги» з Кракова, М╕жнародний Варшавський книжковий ярмарок, Франкфуртський м╕жнародний книжковий ярмарок, мер╕я м╕ста В╕дня (Австр╕я, до реч╕, - це головний г╕сть нашого л╕тературного фестивалю), представлений Французький культурний центр, ╤зра╖льський культурний центр при посольств╕ ╤зра╖лю ╕, звичайно ж, Рос╕я.
Л╕тературний фестиваль ми проводимо втрет╓. Гост╕ при╖хали з 15 кра╖н ╢вропи! Це, по-перше, найближч╕ наш╕ сус╕ди, а також Норвег╕я, Франц╕я, Н╕меччина, Австр╕я.
- Чи зроста╓ зац╕кавлен╕сть Форумом видавц╕в? Чи доходить ╕нформац╕я до найдальших закутк╕в Укра╖ни?
- Так, про льв╕вський книжковий форум знають ус╕! ╤ до нас активно ╖дуть. Найкраще представлен╕ так╕ м╕ста, як Ки╖в, Харк╕в, Донецьк; Одеса тр╕шки г╕рше, а ось п╕вн╕чн╕ област╕ представлен╕ зовс╕м слабо… Черн╕г╕в, наприклад, зовс╕м не представлений. Зах╕д ╕ Центр активн╕ш╕.
- А Крим?
- ╢ ф╕рма «Гала» з Севастополя, а ось кримськ╕ видавництва до нас чомусь не ╖здять.
- Може, причина в мов╕?
- Очевидно, саме так.
- Укра╖нц╕ стали б╕льше читати?
- У нас нема╓ ╕нформац╕╖ з цього приводу. Але ми все робимо, щоб в╕дсоток читач╕в зростав. Зокрема, проводимо «програму п╕дтримки читання» - вже сьомий р╕к. Четвертий р╕к проводиться «Всеукра╖нський конкурс дитячого читання». Спочатку це був суто льв╕вський конкурс. Пот╕м при╓дналися найближч╕ област╕, а тепер конкурс ма╓ статус всеукра╖нського.
Спочатку в╕н проводиться по школах, а пот╕м по тро╓ переможц╕в в╕д кожно╖ област╕ при╖здять до нас на дитячий фестиваль «Книгоман╕я». Спочатку цей фестиваль в╕дбувався в рамках Форуму, а в минулому роц╕ ми «в╕дд╕лили» його, адже тут т╕снувато…
На початку травня ми проводимо акц╕ю «Форум видавц╕в д╕тям». При╖здять д╕ти з ус╕х рег╕он╕в, зокрема ╕ з Криму. Автоном╕я представлена Севастополем, С╕мферополем та районами. Д╕ти ╖дуть дуже охоче, адже для них ми готу╓мо спец╕альну чотириденну програму. ╤ повертаються дуже задоволен╕. Зах╕д проводиться укра╖нською мовою, але мовного бар’╓ру вже не ╕сну╓!   ╤ кримськ╕ д╕ти тут не виняток, вони ╓ частинкою Укра╖ни.
Серг╕й ЛАЩЕНКО.

ШЕКСП╤Р ПО—А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГАНСЬКИ

На 15-╕й Нац╕ональн╕й книжков╕й виставц╕-ярмарку «Форум видавц╕в у Львов╕» визначено переможц╕в конкурсу «Найкраща книга Форуму видавц╕в 2008». Як пов╕домили кореспонденту УКР╤НФОРМу у прес-центр╕ форуму, Гран-пр╕ отримала книга В╕льяма Шексп╕ра «Гамлет, принц Датський» (видавництво «А-ба-ба-га-ла-ма-га», м. Ки╖в).
До 15 найкращих книг Форуму жур╕ в╕днесло:
1. «Нац╕ональний атлас Укра╖ни» (ДНВП «Картограф╕я», м. Ки╖в);
2. «Великий голод в Укра╖н╕ 1932-1933 рр.», 4 томи (Видавничий д╕м «Ки╓во-Могилянська академ╕я», м. Ки╖в);
3. «Укра╖нська Повстанська Арм╕я: ╤стор╕я нескорених» (Центр досл╕джень визвольного руху, м. Льв╕в);
4. «Енциклопед╕я Львова» (видавництво «Л╕топис», м. Льв╕в);
5. «Anno Domini = Року Божого: Латинськ╕ написи Львова» (Л╕тературна агенц╕я «П╕рам╕да», м. Льв╕в);
6. «Арх╕тектура Львова. Стиль ╕ час» (видавництво «Центр ╢вропи»,  м. Льв╕в);
7. ╤ван Дзюба. «Тарас Шевченко. Життя ╕ творч╕сть» (Видавничий д╕м «Ки╓во-Могилянська академ╕я», м. Ки╖в);
8. Валер╕й Шевчук. «П╕знаний ╕ неп╕знаний сф╕нкс. Григор╕й Сковорода сучасними очима» (Ун╕верситетське видавництво «Пульсари», м. Ки╖в);
9. Василь Стус. «Таборовий зошит» (видавництво «Факт», м. Ки╖в);
10. ╤ван Франко. «Галицько-руськ╕ народн╕ припов╕дки»: у 3 томах (Видавничий центр Льв╕вського нац╕онального ун╕верситету ╕мен╕ ╤вана Франка, м. Льв╕в);
11. Стан╕слав Бушак. «Козак Мамай» (видавництво «Родов╕д», м. Ки╖в);
12. Оксана Роман╕в-Тр╕ска. «Народна ╕кона на скл╕» (╤нститут колекц╕онерства укра╖нських мистецьких пам’яток при НТШ);
13. Олег Сидор. «Святий Васил╕й Великий в укра╖нському мистецтв╕» (видавництво «М╕с╕онер», м. Льв╕в);
14. «Укра╖нська мала проза ХХ стол╕ття: Антолог╕я» (видавництво «Факт», м. Ки╖в);
15. «По одному в╕ршу ста поет╕в» (видавництво «Гран╕-Т», м. Ки╖в).

КНИГА ╤ Б╤ЗНЕС

У неспод╕ван╕й для себе рол╕ виступив голова Льв╕всько╖ облдержадм╕н╕страц╕╖ Микола Км╕ть. У рамках XV нац╕онального Форуму видавц╕в, що проходить у Львов╕, в╕н пров╕в майстер-клас з проблеми розвитку книжково╖ ╕ндустр╕╖ в Укра╖н╕.
Протягом академ╕чно╖ пари представники видавничо╖ галуз╕ знайомилися з б╕знесовим досв╕дом, накопиченим кер╕вником област╕. Адже до свого призначення на посаду в╕н пройшов 15-р╕чний п╕дпри╓мницький шлях ╕ здобув у д╕лових колах заслужений авторитет пров╕дного топ-менеджера. У 2006-му став переможцем нац╕онального етапу М╕жнародного конкурсу «П╕дпри╓мець року» у ном╕нац╕╖ «Харчова промислов╕сть ╕ переробка». Про сво╖ п╕дходи до анал╕зу ринку, використання статистики ╕ побудови ефективно╖ стратег╕╖ розвитку й розпов╕в голова.
Як прокоментувала под╕ю УКР╤НФОРМу президент форуму Олександра Коваль, цьогор╕ч у програмн╕й аф╕ш╕ вперше було передбачено ц╕лу низку заход╕в для фахового сп╕лкування представник╕в книжкового ринку. Вони взяли участь у трен╕нгах ╕ дискус╕ях, отримали можлив╕сть зустр╕тися з пров╕дними експертами Н╕дерланд╕в, Польщ╕, Укра╖ни та Рос╕╖, почули ╖хн╕ прогнози щодо розвитку книговидавничо╖ справи, формування системи спец╕ал╕зовано╖ торг╕вл╕.
У майбутньому, за словами Олександри Коваль, б╕знес-програма форуму сутт╓во розростеться ╕ перетвориться у справжню школу знайомства з досв╕дом книжкових ринк╕в р╕зних кра╖н, нових п╕дход╕в у формуванн╕ цив╕л╕зовано╖ пол╕тики в держав╕ та п╕днесенн╕ престижу укра╖нсько╖ книги у св╕т╕.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 03.10.2008 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6385

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков