Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 19.09.2008 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#38 за 19.09.2008
СОТЕННИЙ «КРИВОН╤С»: «У 1945-му ГРУЗИНСЬКИЙ КУР╤НЬ УПА ВИРУШИВ НА КАВКАЗ…»

Пам’ять

Коли я д╕знався, що в Коломи╖ ╓ гарний пам’ятник борцям за незалежну Укра╖ну, ╕ що прототипом ф╕гури повстанця ╓ ц╕лком реальний сотенний «Кривон╕с» (нин╕ почесний громадянин м╕ста Коломи╖ Мирослав Симчич), то в╕дразу пригадав шестир╕чно╖ давност╕ публ╕кац╕ю в газет╕ «Голос Крыма». Автором ╖╖ був В. Влад, ╕ називалася вона «Возмездие в Карпатах».
У статт╕ детально розпов╕далося про знищення сотнею УПА величезного загону карател╕в. Загинуло 405 чолов╕к, у тому числ╕ й командир див╕з╕╖ НКВС генерал-майор Серг╕й Дергачов. Той самий Дергачов, який депортував кримських татар, чеченц╕в та ╕нгуш╕в…
* * *
Час летить швидко, ш╕сть рок╕в зб╕гло, як один день… Нарешт╕ з╕брався в╕дв╕дати легендарного месника. До реч╕, пам’ятник, про який я згадав, знаходиться за якихось сто метр╕в в╕д квартири Симчича.
«От щасливий, - подумалося, - можна щовечора медитувати б╕ля власного погруддя, з при╓мн╕стю усв╕домлюючи, що життя вдалося…». Проте ╕нший голос був розважлив╕шим: «У сво╖ 86 рок╕в сотенний «Кривон╕с» заслужив на таку високу нагороду. Адже позаду ш╕сть рок╕в геро╖чно╖ партизансько╖ боротьби, а пот╕м ще 32 роки, 6 м╕сяц╕в ╕ 3 дн╕ табор╕в суворого режиму… Част╕ше б народжувала земля таких геро╖в, а гран╕ту для пам’ятник╕в у нас вистачить!».
╥хати до Мирослава Симчича вир╕шив з нашою активною «св╕тличанкою», вчителькою укра╖нсько╖ мови Соф╕╓ю Глад╕й. Ц╕лком законом╕рним було ╖╖ бажання на власн╕ оч╕ побачити героя та ще й домовитись про його виступ перед учнями школи.
…Пан Мирослав виявився людиною прив╕тною, надзвичайно простою ╕ дуже скромною. Поки Соф╕я Дмитр╕вна готувала на кухн╕ канапки, я ув╕мкнув св╕й диктофон:
- Пане Мирославе, якими були ваш╕ мотиви вступу до лав УПА?
- Була в╕йна… Ус╕ поневолен╕ народи боролися за визволення. А для Укра╖ни це ще був шанс в╕дновити втрачену державн╕сть. Мен╕ з молодим розумом ╕ юнацьким запалом була лише одна дорога – в УПА! Тим б╕льше, що я знав про зв╕рства б╕льшовик╕в, адже саме вони розстр╕ляли мого дядька, у минулому, «с╕чового стр╕льця». Тод╕ багато людей зникало безв╕сти… П╕д час Першо╖ св╕тово╖ в╕йни в╕н отримав поранення в голову, ╕ в австр╕йському шпитал╕ йому зробили платинову «латку». П╕зн╕ше за ц╕╓ю ознакою ми ╕дентиф╕кували т╕ло дядька. Малоймов╕рно, щоб у когось ще було саме таке поранення ╕ саме така «латка»…
- Це було вже п╕сля в╕дступу червоних у 1941-му?
- Так. Тод╕ про розстр╕ляних ╕ замучених знали вс╕: ╕ стар╕, ╕ мал╕.
- Проте не вс╕ п╕шли до УПА. Очевидно, воювати у л╕сах могли лише найсильн╕ш╕, найвитривал╕ш╕?
- Звичайно. Траплялося, що й молод╕ не витримували суворих умов. Хоча, з ╕ншого боку, бажаючих було ст╕льки, що конче треба було встановити як╕сь обмеження… Тод╕ ╕снував м╕ф про УПА! За двадцять рок╕в, що минули п╕сля Першо╖ св╕тово╖ в╕йни, дуже багато зробили ╕ «Просв╕та», ╕ ОУН. Зда╓ться, жодного селянина не було, який не хот╕в би воювати!
Пригадую, як у 1945 роц╕ штаб нашо╖ сотн╕ знаходився у священика в сел╕ Трач. Син священика просто благав: «В╕зьм╕ть мене з собою!». Його в╕дмовляли дуже довго, але в╕н був непохитним: «Хочу воювати разом ╕з вами!»
Дали йому караб╕н, ╕ п╕шов хлопчина до л╕су. Пройшло лише два дн╕, ╕ тут нас оточують карател╕… Якимось дивом тод╕ вдалося вирватися з оточення, але йти довелося по груди у крижан╕й вод╕, переходячи г╕рську р╕чку… Змокли вс╕ до нитки, ╕ той хлопець також. П╕днялися на гору, зайняли бойов╕ позиц╕╖ ╕… замерза╓мо. Адже не можна було нав╕ть багаття розпалити – цим ми в╕дразу демаскували б себе.
Перетерп╕в юнак н╕ч, але… отримав запалення леген╕в. Довелося переправити хлопця назад, до батьк╕в. Але, у б╕льшост╕ випадк╕в, людей, як╕ хот╕ли воювати, орган╕зац╕я виховувала, «п╕дковувала» необх╕дними знаннями ╕ залучала до роботи в той чи ╕нший спос╕б.
- Про б╕й, в якому загинув генерал-майор Дергачов, я дещо знаю. Тод╕ загинуло 405 енкаведист╕в ╕ лише один повстанець. Таким результатам бою (втрати 1:405) могли б позаздрити ел╕тн╕ частини будь-яко╖ арм╕╖. Де ви вчилися воювати? УПА вивчала досв╕д повстанських груп, що д╕яли в Сх╕дн╕й Укра╖н╕ у 1918 – 1921 роках?
- Ми вивчали все, що було можливо в наших умовах. ╤ досв╕д повстанц╕в 20-х рок╕в також. Скаж╕мо, сотник «Сок╕л» був колишн╕м петлюр╕вським оф╕цером. В╕н воював саме на Прикарпатт╕, ╕ тому я знав його особисто. Багато «сх╕дняк╕в» були викладачами у п╕дстаршинських школах, думаю, вони враховували досв╕д повстанських загон╕в двадцятих рок╕в. А ще було багато колишн╕х оф╕цер╕в Червоно╖ Арм╕╖, ковпак╕вц╕в…
Вивчали ми ╕ польський досв╕д, ╕ н╕мецький. Застосовували все, що було можливо в наших умовах. Нав╕ть досв╕д царсько╖ рос╕йсько╖ арм╕╖. Нам було важче, н╕ж литовським чи естонським «л╕совим братам», важче, н╕ж польськ╕й Арм╕╖ Крайов╕й. Адже вони мали до в╕йни сво╖ збройн╕ сили, а ми – н╕. Проте УПА швидко вчилася.
- ╤ непогано вчилася, раз проводила так╕ бо╖. Ви в╕рили у перемогу?
- Ми були реал╕стами. Коли почули промову Черч╕лля у Фултон╕, що в╕йни ╕з «сов╕тами» не буде ще принаймн╕ п╕встол╕ття, то зрозум╕ли: до перемоги нам не дожити. Проте у нас було завдання: воювати в горах якнайдовше, аби св╕т знав, що Укра╖на бореться ╕ н╕коли не стане на кол╕на!
- А коли зак╕нчилася ваша в╕йна?
- Наприк╕нц╕ 1948 року. Дотепер достеменно не знаю, хто нас видав, але сталося так, що с╕льську хату, де ми перебували ще з одним повстанцем, оточили карател╕. Ми прийняли б╕й ╕ в╕дстр╕лювалися десять годин. Тод╕ вони п╕дпалили хату, аби нас викурити, але ми вир╕шили не здаватися. Були готов╕ згор╕ти живцем… В╕д диму втратили св╕дом╕сть, ╕ тод╕ вони послали сус╕да, щоб нас витягнув з вогню. Той дядько фактично врятував наше життя, бо енкаведисти заради нас не ризикували б.
- Так, це дуже бол╕сна тема – зрада… Зв╕дк╕ля ж вони, зрадники, бралися в укра╖нському Прикарпатт╕?
- У 1946 роц╕ в╕йська НКВС блокували ус╕ г╕рськ╕ райони. Дуже довго, до шести м╕сяц╕в, квартирували по селах. Нав╕ть у невеликому сел╕ могла стояти рота, а у б╕льшому – батальйон. Увесь цей час вони «розробляли» м╕сцеве населення. Когось шантажували, з╕бравши певн╕ компрометуюч╕ матер╕али; хтось устиг повоювати у Червон╕й Арм╕╖, до таких теж намагалися п╕д╕брати ключ╕, розмовляючи н╕би з╕ «сво╖ми». Когось змушували працювати на себе п╕сля жорстоких побо╖в; траплялося, що слабш╕ не витримували ╕ погоджувалися. До реч╕, грошей на п╕дкуп також не шкодували.
- Знаю, що дехто погоджувався на сп╕впрацю, аби виграти час, насправд╕ ж допомагав УПА…
- Таким було найважче. Якщо погодився, але не давав матер╕ал╕в, то кидали в тюрму або вивозили усю родину до Сиб╕ру. «Дворушник╕в» б╕льшовики швидко виводили на чисту воду…
- А як ставилася УПА до «стукач╕в»?
- Якщо було точно в╕домо, що зрадив, що на його руках ╓ кров повстанц╕в, то запроданця, звичайно, знищували. Але н╕хто не допускав самоуправства. Як правило, допитували п’ятьох св╕дк╕в окремо. Якщо вс╕ говорили одне й те саме, то цього було достатньо для арешту п╕дозрюваного.
Але й це ще не все. Допитувати людину з початковою осв╕тою мав право районний пров╕дник Служби Безпеки. Якщо у п╕дозрюваного була середня осв╕та, то ним займався надрайонний пров╕дник СБ. А якщо вища, то сл╕дство мав право вести лише окружний пров╕дник СБ. Тобто був певний порядок, д╕яла система.
- Дивно, що за такого порядку були ╕ ╓ люди, як╕ бандер╕вц╕в вважали бандитами, а не борцями за волю.
- Дуже багато шкоди завдали провокац╕йн╕ загони НКВС. Було три школи, як╕ готували под╕бн╕ «лжебо╖вки»: одна д╕яла п╕д Москвою, друга на Закерзонн╕ – десь п╕д Краковом; не можу точно пригадати м╕сце розташування третьо╖… Та це не так ╕ важливо… Б╕льшовики п╕дбирали людей, як╕ добре знали мову, звича╖, м╕сцев╕сть, довго вишколювали ╖х.
- А чому ц╕ три школи були так далеко в╕д терену д╕й УПА? Чи не тому, що боялися викриття цих шк╕л Службою Безпеки? Або й просто м╕сцевим населенням – так, випадково…
- Може, й ця причина. Звичайно, б╕льшовики хот╕ли, щоб усе було в глибок╕й та╓мниц╕.
- Вас допитували п╕сля арешту?
- Звичайно, як же без цього? Били так, що я втратив св╕дом╕сть ╕ прийшов до тями лише через с╕м дн╕в… Надзирателька приносила щодня ╕ клала на тумбочку мою пайку хл╕ба ╕ цукор. Коли розплющив оч╕, то побачив, що назбиралося с╕м порц╕й. Так ╕ п╕драхував, що «байдикую» сьомий день…
- А що в╕д вас хот╕ли сл╕дч╕?
- Хот╕ли, щоб видав усю п╕дп╕льну мережу. Адже чимало наших людей працювало у радянських установах… Розпитували про м╕сцезнаходження бункер╕в – ╕ нин╕ д╕ючих, ╕ «перспективних».
- Нав╕ть «перспективними» ц╕кавилися?
- Звичайно. Адже м╕сця для майбутн╕х кри╖вок п╕дбиралися з певним розрахунком ╕, звичайно, заздалег╕дь. Дехто з повстанц╕в м╕г про це знати.
- У тюрм╕ ви в╕дсид╕ли понад три десятил╕ття. Певно, там було багато колишн╕х повстанц╕в?
- Звичайно. ╤ укра╖нських, ╕ литовських, ╕ естонських… Були й б╕лоруси. Та що там казати – ГУЛАГ заповнили ус╕ нац╕╖, що проживали в СРСР!
- Про прибалт╕в, про ╖хн╕й збройний спротив знають ус╕. Тр╕шки менше в╕домо про б╕лоруську нац╕ональну партизанку…
- З╕ мною сид╕в б╕лоруський повстанець ╤ван Курбаль. Ор╕╓нтовно в╕н був 1920 року народження, за осв╕тою - вчитель. Знаю, що воював з╕ збро╓ю в руках, мр╕яв про в╕льну Б╕лорусь… В╕н ╕ в таборах не втратив ц╕╓╖ в╕ри.
- Курбаль був ╕з зах╕дно╖ Б╕лорус╕? Знаю, що найб╕льш «партизанською» у них вважа╓ться Гродненська область…
- ╤ван був родом з Орш╕, це я добре запам’ятав. А може, десь з-п╕д Орш╕. А де в╕н воював – я не знаю. Може, й на Гродненщин╕ партизанив… У нас не прийнято було багато розпитувати. До реч╕, коли мене випускали на волю п╕сля 15 рок╕в «в╕дсидки», то суворо попередили: «В Западную Украину, республики Прибалтики и в Гродненскую область Белоруссии въезд вам запрещён! Вы нас хорошо поняли?».
- Бачите, нав╕ть до Б╕лорус╕ не пускали. Це щоб ви часом не «законтактували» ╕з однодумцями ╤вана Курбаля. ╤ куди ж ви по╖хали?
- На Запор╕жжя. Там ╕ одружився з Ра╓ю Мороз. До реч╕, ╖╖ батько загинув при оборон╕ Севастополя. А ось мама Ра╖си Андр╕╖вни жила довго ╕ померла п╕втора року тому…
 - У вас ╓ д╕ти?
- Так, два сини. Другий народився, коли я був повторно ув’язнений. Дружина при╖здила на побачення ╕… одним словом, Бог нам допомагав…
- Геро╖чна у вас дружина! Справжня козачка… А як же ви пот╕м виховували д╕тей у зрос╕йщеному Запор╕жж╕? Певно, важко було?
- Хлопц╕ ходили до ╓дино╖ в Запор╕жж╕ укра╖нсько╖ школи. Та й ми з Ра╓ю виховували ╖х укра╖нцями… Синами я задоволений, внучками також!
- Радий за вас. Радий, що ╓ продовження, ╓ гарний пам’ятник, ╓ все, про що м╕г мр╕яти укра╖нський повстанець. А чи сняться минул╕ под╕╖?
- Сняться… ╤ перебування в таборах сниться, ╕ бо╖ в Карпатах… Якщо чесно, то лише це ╕ сниться.
- Прикро, що ви не могли вести щоденник, нав╕ть на свобод╕ не могли. Напевно, тепер багато забулося… А якою ж ц╕нною ╓ оця ╕нформац╕я про пол╕тичних зек╕в р╕зних нац╕ональностей! Або про нац╕ональн╕ курен╕ в УПА. Усе це ц╕каво для ╕сторик╕в багатьох кра╖н!
- Дещо я пам’ятаю. Скаж╕мо, про грузинський кур╕нь УПА, який д╕яв на Коломийщин╕. Пам’ятаю цих грузин╕в – веселих, товариських хлопц╕в… До реч╕, наприк╕нц╕ 1945 року, коли ми вже встигли налагодити добр╕ зв’язки з Кавказом, ус╕ ц╕ хлопц╕ вирушили на Батьк╕вщину.
- Озбро╓н╕?
- Так, звичайно.
- Коли я слухав розпов╕дь Левка Лук’яненка про рейд куреня УПА через Черн╕г╕вщину на Сумщину, то не йняв в╕ри! Але в журнал╕ «Ун╕версум» читав статтю про УПА на Сумщин╕, там все на основ╕ арх╕вних матер╕ал╕в… Думаю, хлопцям допомогло те, що вони були в радянськ╕й в╕йськов╕й форм╕, до того ж надвор╕ був 1944 р╕к – метушня ╕ звична в╕йськова плутанина…
Але УПА йшла на Сумщину знайомими мен╕ з дитинства ╢л╕нськими л╕сами! Як погано ми знали свою ╕стор╕ю…
- Тод╕ скр╕зь було добре налагоджене п╕дп╕лля. Грузини спок╕йно д╕йшли до Дн╕пра, ╕ лише там в╕дбулися перш╕ бо╖. Одного пораненого у бою повстанця я зустр╕в уже на Колим╕… Проте, думаю, що основна маса цього куреня прорвалася, хлопц╕, най╕мов╕рн╕ше, д╕йшли до Груз╕╖. Бо ╕накше я неодм╕нно зустр╕в би в таборах багатьох ╕з них. Про розгром куреня, якби це сталося, у таборах знали б, таку под╕ю не прихова╓ш…
- Тод╕ укра╖нц╕ в╕д╕гравали ключову роль в Антиб╕льшовицькому Блоц╕ Народ╕в (АБН), ╕ це - заслуга ОУН, добре орган╕зованого п╕дп╕лля. Мен╕ в╕домий випадок, коли УПА домовилася з дислокованим на Волин╕ литовським охоронним батальйоном. Литовц╕ передали повстанцям зброю ╕ амун╕ц╕ю, а укра╖нц╕ б╕лоруською територ╕╓ю провели ╖х… аж до Литви!
- Тут нема н╕чого дивного. Наш╕ хлопц╕ ╕ грузин╕в супроводжували, спираючись на допомогу п╕дп╕лля. А воно у 1945-му було дуже сильним. До реч╕, в УПА були ╕ н╕мц╕. Розбит╕ в якомусь бою, вони Карпатами пробиралися на Зах╕д, аж поки не потрапили в розташування наших партизан╕в. Деякий час були у нас, а пот╕м ми по зв’язках переправили ╖х до Н╕меччини. Хот╕ли, щоб на Заход╕ було якомога б╕льше людей, як╕ б знали про нашу боротьбу…
Була у нас ╕ група югослав╕в, як╕ дезертирували з мадярсько╖ арм╕╖. А ще був серб ╫ач╕ч, який вт╕к ╕з н╕мецького концтабору разом з укра╖нцями. Втеча вдалася, але самотужки добиратися до Югослав╕╖ в╕н не ризикнув. Кра╖на окупована н╕мцями, а в горах – червон╕ партизани Т╕то… ╫ач╕ч не був «т╕товцем», в╕н був сином м╕н╕стра, кап╕таном югославсько╖ арм╕╖. Тому вир╕шив, що краще перебути в╕йну в Карпатах, разом з укра╖нцями, яким повн╕стю дов╕ряв.
У нас в╕н викладав артилер╕йську справу в п╕дстаршинськ╕й школ╕. Це було за Космачем, в урочищ╕ «Грег╕т» у 1944 роц╕. А п╕зн╕ше ╕ його по зв’язках в╕дправили до Югослав╕╖. Точно знаю, що д╕йшов, бо коли мене посадили вдруге (у КДБ, нарешт╕, д╕зналися про мою причетн╕сть до знищення генерала Дергачова), то ╫ач╕ча допитували, хот╕ли поб╕льше д╕знатися про мою роль в УПА. А в╕н говорив лише те, що знав: «Був вз╕рцевим курсантом». Це було вже в 1968 роц╕. До реч╕, я знав нашого викладача артилер╕йсько╖ справи саме як «╫ач╕ча», але думаю, що це псевдо. Справжн╕х пр╕звищ ми не знали ╕ не ц╕кавились ними.
- Зворушу╓ мене це сп╕вроб╕тництво людей р╕зних нац╕ональностей… А як рос╕яни? У вас були друз╕ серед рос╕ян?
 - За 32 роки свого ув’язнення чесних рос╕ян я не зустр╕чав… Може, й були серед них непоган╕ люди, але я не зустр╕в жодного, хто розум╕в би сенс нашо╖ боротьби… Прибалти, грузини, в╕рмени, татари нас розум╕ли, а ось рос╕яни – н╕. Серед них було найб╕льше «стукач╕в». У 1953 роц╕ мене судили за побиття донощик╕в. Я тод╕ дов╕рився Н╕колаю Рак╕т╕ну… Однак його обробив сл╕дчий: «Ты что, дурак? Бандеровцы хотят расчленить Россию! Помоги нам, ты же русский человек! Пройдёшь как свидетель. А нет – получишь новый срок!»
Рак╕т╕н ╖м допом╕г, «здав» нас ус╕х. В╕с╕м чолов╕к отримали нов╕ терм╕ни ув’язнення, а в╕н виступав на суд╕ як св╕док.
До реч╕, наглядач-калмик випадково став св╕дком розмови сл╕дчого з Рак╕т╕ним. Я на той час перебував у камер╕-одиночц╕, ╕ цей солдат, будучи дуже схвильованим, прошепот╕в мен╕: «Беда! Ракитин всех продал!». З точки зору калмика рос╕янин вчинив п╕дло.
- Отже, «нацмени» краще розум╕ли одне одного. Особливо представники репресованих народ╕в…
- А ск╕льки на нас, нац╕онал╕ст╕в, «нав╕шали собак», мовляв, ми ненавидимо Рос╕ю ╕ рос╕ян! Ми не любимо ╕мпер╕ю ╕ поневолювач╕в! А нейтральних рос╕ян ми н╕коли й пальцем не зачепили… ╤ п╕д час в╕йни, у 1944 роц╕, ╕ п╕зн╕ше – у 1947-му, ми ходили рейдами далеко, аж п╕д Бессараб╕ю. Проходили й села, заснован╕ рос╕йськими старов╕рами. ╥х називали «липованами», вони вперто збер╕гали свою окрем╕шн╕сть, укра╖нсько╖ мови не знали зовс╕м!
Хоч одного ми зачепили пальцем? Хоча нам, нац╕онал╕стам, було прикро – за к╕лька стол╕ть могли б вивчити бодай дек╕лька сл╕в чи фраз…
- Та ще й перебуваючи в укра╖нському оточенн╕… Рос╕йськ╕ нац╕онал╕сти на вашому м╕сц╕, певно, почали б з перевиховання «╕нородц╕в», а вже пот╕м думали б про боротьбу з н╕мцями. Але м╕ф про русофоб╕ю зах╕дних укра╖нц╕в дос╕ ╕сну╓ у св╕домост╕ рос╕ян… Зокрема, кримських. Подолати цей м╕ф надто складно, адже у кримському ╕нформац╕йному простор╕ дом╕нують пророс╕йськ╕ ЗМ╤.
У зв’язку з цим питання: зараз треба б╕льше допомагати кримським татарам чи спробувати порозум╕тися з рос╕янами?
- Думаю, що треба допомагати кримським татарам. Бо ще не було випадку в ╕стор╕╖ дипломат╕╖, щоб Рос╕я дотрималась якогось договору. Наш╕ безк╕нечн╕ поступки рос╕яни сприймають як слабк╕сть. Що ми ма╓мо зам╕сть того? Укра╖нц╕ в Криму дос╕ безправн╕…
- А що б ви хот╕ли побажати кримським татарам?
- Ст╕йкост╕, згуртованост╕, готовност╕ вести довгу боротьбу в нових умовах. Хай пам’ятають: укра╖нц╕ ╖х н╕коли не гнобили, а Рос╕я геть витурила з Криму! ╤ тепер шов╕н╕сти не дають дихати спок╕йно. ╤ не дадуть н╕коли!
А в укра╖нц╕в з татарами можуть бути прекрасн╕ вза╓мов╕дносини, просто треба т╕сн╕ше контактувати, вчитися вибудовувати нормальн╕ стосунки. Без нашо╖ п╕дтримки кримських татар битимуть так, як оце зараз б’ють грузин╕в. Але й нам без них буде важкувато… Треба д╕яти сп╕льно ╕ т╕льки сп╕льно!
- Як кажуть: дай, Боже…
- Бог дасть, як будемо щось робити, бо в╕н ледачих не любить ╕ таким не допомага╓.
Серг╕й ЛАЩЕНКО.
Коломия – Льв╕в.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 19.09.2008 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6334

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков