Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 07.03.2003 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#10 за 07.03.2003
Зробити гітару... треба дуже хотіти!
Сергій ЛАЩЕНКО

Наш співбесідник - директор львівської гітарної фабрики "Реноме" Геннадій Володимирович КРУПНИК. Кримські українці знають його як головного спонсора конкурсу української авторської пісні "Львівська струна - на кримський лад!". Тільки цього разу ми говорили не про молоді кримські таланти. Темою розмови була якість акустичних гітар, що їх випускає фірма. Як стверджують експерти, вона є найкращою на теренах СНД. Чим же пояснити цей відрадний для всіх нас факт?
- Якість гітар нашої фірми я схильний оцінювати скромніше. Знаю, що вони суттєво поступаються західноєвропейським аналогам. І їм ще далеко до іспанських чи італійських гітар... Предметом нашої гордості є те, що "Реноме" починала випуск гітар фактично з "нуля", тоді як Чернігівська фабрика музичних інструментів або наша львівська "Трембіта" мали добре налагоджене виробництво ще з часів СРСР.
- Отже, важливий не стільки досвід виробництва, як інші речі? Які, наприклад?
- Виробництво гітар на теренах СНД має одну спільну для всіх і дуже серйозну проблему: ніхто не хоче вкладати в нього кошти через його мінімальну рентабельність. Можна значно ефективніше "прокручувати" гроші де завгодно, тільки не в цій галузі. Щоб займатися виробництвом гітар, треба любити цю справу...
- Виробництво гітар - це, перш за все, якісна деревина. Чи є з цим якісь проблеми? Адже запаси лісу в Карпатах не безмежні?
- Ми, дійсно, неефективно використовуємо свої лісові багатства. У більшості країн обробка деревини відбувається "вдома", причому не менше як на 90%. А ми відправляємо за кордон "кругляк". Обробляли б його у себе - скільки б з'явилося нових робочих місць, скільки б коштів залишилося в Україні! Це державна проблема.
Якщо ж говорити про конкретні деревні породи, то для виробництва акустичних гітар незамінним є клен-явір. Боюся, що через три - чотири роки його у нас зовсім не залишиться: цю породу залюбки купують у Чехії, Югославії, Данії, Швеції.
- Наскільки я знаю, для виробництва акустичних гітар потрібна ще ялина. Сподіваюся, в Карпатах її достатньо?
- Ялина є досить поширеною породою. Щоправда, карпатська ялина має один суттєвий  недолік - широкі річні кільця. Це зв'язано з тим, що карпатські зими є відносно м'якими, річний приріст - великим.
Канадська ялина росте повільніше, але для виробництва гітар вона краща. Дуже доброю є німецька (альпійська) ялина. Але якби ми використовували ці породи, то зростала б і ціна інструменту. Тоді одна лише дека може коштувати стільки, як нині коштує вся гітара. Тому поки що користуємося "своєю" ялиною.
- А які ще породи використовуєте?
- Підструнник виготовляємо з червоного дерева. До нас воно надходить з Туреччини або зі Швеції. Є фірми, що постачають цінні, екзотичні породи дерев. Ми підтримуємо з ними контакт, тому нам зовсім не обов'язково організовувати експедицію у тропічні ліси Амазонки...
- Отже, не так вже й важко організувати виробництво гітар? Достатньо лише запустити "конвеєр"...
- Навряд чи тепер якесь виробництво можна назвати "легким". Скажімо, епідемія грипу торкнулася і "Реноме". Одних лише інженерно-технічних працівників хворіє четверо, а ще ж і робітники... Ніби й готувалися до цього лиха, займалися профілактикою, але... Зрозуміло, коли стільки людей хворіє, то збільшується навантаження на тих, хто залишився "в строю". "Конвеєр" - це не так вже й просто...
- Геннадію Володимировичу, про якість своїх гітар Ви говорите якось неохоче, наголошуючи на тому, що західноєвропейські аналоги, все-таки, краще. Але ж я читав відгуки покупців на вашу продукцію. І мені, скажу відверто, було приємно, що Львів не "пасе задніх". Ось деякі з цих відгуків:
"Купив вашу гітару в Запоріжжі. Дуже задоволений!!!"
"Два місяці тому купив гітару вашої фірми. До цього грав на польській "Arfeus". Дуже подобається гітара, хороше звучання, чудові форми. Дуже задоволений покупкою!"
"Купив гітару "RJ-50", дуже хороше звучання зі струнами La Bella, рідні струни, м'яко кажучи, здивували. За гітару - велике спасибі, особливо за добре підібраний колір (вишневий). Сергій".
"Струни не дуже, жорсткуваті, але сама гітара класна! Денис. Росія".
"Купив нещодавно "RJL-11С". Достойний інструмент і ціна Божа. Якість приємно здивувала. Спасибі вам! Але, все-таки, на хорошій гітарі повинні бути хороші струни... Вадим. Росія".
Отже, якість є непоганою. Хіба що не всіх покупців влаштовують струни...
- Хороші струни знайти можна, але вони коштуватимуть дорожче. Середні за якістю струни коштують майже 40 гривень. А це дуже впливає на загальну ціну інструменту. Поки що доводиться користуватися чеськими струнами, а їхня якість далеко не найвища. І, взагалі, прикро, що практично неможливо продати гітару по нормальній ціні, адекватній затраченим зусиллям. Якби зарплата у людей була вищою, можна було б відразу підняти і якість гітар. Ми буваємо на виставках, порівнюємо якість, отримуємо стимул для зростання, але... низька купівельна спроможність населення залишається, напевно, найбільшим гальмом для виробництва, для зростання якості.
- Фірма "Реноме" унікальна вже тим, що була створена практично на голому місці, з "нуля". Враховуючи цю обставину, про її якість можна говорити з цілковитою повагою. Адже "ветеранам" завжди легше на ринку, аніж новачкам... А де ще конкретно випускають акустичні гітари в СНД?
- Випускає Самара, дві фабрики є в Пітері. Також в Пермській області, в Орджонікідзе (Північна Осетія). Це в Росії... Випускає гітари також і Білорусія. Незважаючи на відносну молодість фірми "Реноме", наші львівські гітари цілком конкурентоспроможні.
- А які найстаріші фірми в світі?
- Родина Мартінів в США створила гітарну фірму 200 років тому. І весь цей час іде зростання виробництва, накопичується досвід...
- Зараз багато говорять про "людський фактор". Що важливіше для Вас, як керівника виробництва, мати найновішу техніку чи досвідчену команду?
- Техніка технікою, але повинна бути команда, люди, які тебе розуміють з півслова. І, напевно, краще взяти молодого хлопця і зробити з нього справжнього спеціаліста, аніж брати спеціаліста з радянською "закваскою".
В "Реноме" працюють люди з характером; вони не стогнуть, не нарікають на важке життя, а працюють, вкладаючи в гітару душу. Взагалі, гітару робити просто. Але... її треба дуже хотіти зробити!

м. Львів.
Шеф-редактор "Світлиці", голова Всеукраїнського товариства "Просвіта" Павло Мовчан з гітарою від фірми "Реноме".

УВАГА, КОНКУРС!
У  програмі конкурсу української авторської пісні "Львівська струна - на кримський лад!", який відбудеться у День Конституції України 28 червня, редакція "Кримської світлиці" і львівська гітарна фабрика "Реноме" оголошують конкурс на краще виконання народних пісень (українських, російських, кримськотатарських та ін.), у яких співається або є хоча б згадка про Крим. Головний приз - гітара від  "Реноме"! Фінал і нагородження переможців - 28 червня. Музичний супровід - на ваш розсуд. Допускаються як індивідуальні виконавці, так і дуети, тріо, квартети. Вік - не обмежений. Заявка на конкурс - аудіокасета з вашим виконанням народної пісні про Крим або із згадкою про нього та віддрукований текст цієї пісні (російські та українські тексти приймаються в оригіналі, до кримськотатарських та інших потрібні українськомовні відповідники). Довідки по тел. у Сімферополі 51-13-24.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 07.03.2003 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=630

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков