Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…


ОДЕСЬК╤ ДРУЗ╤ Т.Г. ШЕВЧЕНКА
В Одес╕ на той час мешкали друз╕ Тараса Григоровича, з якими в╕н п╕дтримував пост╕йний...


ПЕРША ЛАСТ╤ВКА УКРА╥НСЬКО╥ ПЕР╤ОДИКИ
Наш календар


ЯН НАГУРСЬКИЙ – ТОЙ, ХТО ПОСТАВ З МЕРТВИХ
П╕лот час╕в Першо╖ св╕тово╖ в╕йни був оголошений загиблим, про що в╕н д╕знався в середин╕ 1950-х...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 29.08.2008 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#35 за 29.08.2008
ВЕСНА ЗАРАДИ УКРА╥НИ

В╕дгук на ф╕льм „Нас весна не там зустр╕ла…”

В чорн╕ ноч╕ нам не спати
╤з тривогами сво╖ми.
Вс╕х кривавих окупант╕в
Проженемо з Укра╖ни.
Ми не вийдем з того бою,
Ми не станем на кол╕на.
Стали ми на смерть з тобою,
Щоб не вмерла Укра╖на.

Ц╕╓ю п╕снею почина╓ться документальний ф╕льм В╕тал╕я Климчука „Нас весна не там зустр╕ла…”, присвячений боротьб╕ Укра╖нсько╖ Повстансько╖ Арм╕╖, зокрема, п╕дп╕льного осередку „Соколи”, який д╕яв у м╕ст╕ Ковел╕. Сама назва Ковель походить в╕д слова „коваль”, тому що це м╕сто славилося ковальським мистецтвом. Волинь зум╕ла викувати справжн╕х патр╕от╕в.
Минуле неможливо в╕дд╕лити в╕д сучасност╕. Хто вистрелить у минуле з п╕столета, у того майбутн╓ вистрелить ╕з гармати. Саме тому ф╕льм пода╓ два плани – сучасний ╕ минулий. Сучасн╕сть – це зелений Ковель, п╕дл╕тки, котр╕ не завжди знають, який труд вклали ╖хн╕ предки в незалежн╕сть Укра╖ни, для того, щоб ми не боялися розмовляти р╕дною мовою та носити укра╖нський одяг, не боялися думки про те, що ми - укра╖нц╕. А минуле, таке недалеке – фотограф╕╖ «соколят», тобто член╕в гуртка „Соколи”, розпов╕д╕ тих, хто вижив п╕сля заслання 1947 року. Саме тому ф╕льм назива╓ться „Нас весна не там зустр╕ла...”: молод╕ п╕дп╕льники зустр╕ли сво╓ 20-л╕ття на П╕вноч╕, у засланн╕. Однокласник „Сокол╕в” ╤ван Слабушевський бачив, як учн╕в ковельсько╖ школи № 3 забирали „чорн╕ ворони”, а пот╕м молодь вивозили товарними вагонами на П╕вн╕ч.
У ф╕льм╕ виступають колишн╕ члени п╕дп╕лля та т╕, хто сп╕вчував ╖м ╕ допомагав, незважаючи на смертельну небезпеку. Так, Олександр Баховець, колишн╕й кер╕вник „Сокол╕в”, який був заарештований (зараз живе у Черкасах), д╕литься сво╖м повстанським досв╕дом. Спочатку „Соколи” боролися проти нацистсько╖ Н╕меччини (гадаю, що наша газета вже достатньо писала про антиг╕тлер╕вську боротьбу УПА), а згодом – проти стал╕нського режиму. Давно не секрет, що „визволител╕” теж виявились окупантами, ╕ ╖хн╕й „новий порядок” мало чим в╕др╕знявся в╕д н╕мецького. «Соколятам» було по 18-19 рок╕в у далекому 1947-му, вони нещодавно ск╕нчили школу й бачили, як розв╕юються ╕люз╕╖ про щасливе радянське життя. Як св╕дчить льв╕в’янка ╤ра╖да (╤рина) Янк╕вська (╢лейко), молодь ╖╖ покол╕ння була вихована в укра╖нському дус╕ й тому загострено реагувала на приниження нац╕онально╖ г╕дност╕. „Кожна нац╕я хоче мати свою велику Батьк╕вщину”, - поясню╓ житель Ковеля В╕ктор Самчинський, сам колишн╕й „Сок╕л”, який витримав заслання. В╕домо, що будь-яка ╕дея приречена, якщо базу╓ться на шов╕н╕зм╕ й расизм╕, ╕ в цьому план╕ радянська влада насл╕дувала н╕мецьку, хоч ╕ не в╕дкрито. Про окупац╕йн╕сть стал╕нського режиму також розпов╕да╓ п╕дп╕льник Дем’ян П╕дг╕рський, який живе у Ковел╕.
Глядач╕ д╕знаються про консп╕рац╕ю УПА. Молод╕ патр╕оти виявляли неабияку винах╕длив╕сть, розклеюючи лист╕вки та налагоджуючи зв’язки з однодумцями, зокрема, з л╕карями. Зрозум╕ло, що повстанц╕ не могли купувати л╕ки та викликати до себе л╕кар╕в без консп╕рац╕╖, тому знаходилися люди, як╕ допомагали приспати п╕дозру стал╕нсько╖ влади. Серед таких була вже згадана ╤. Янк╕вська, однокласниця Баховця. Сьогодн╕ у Львов╕ знаходиться аптека-музей – св╕дчення сол╕дарност╕ укра╖нц╕в.
╤ван Сидорук, директор ковельського парку-музею арх╕тектури та побуту Пол╕сся, вважа╓, що сучасн╕й молод╕ необх╕дно знати правду про УПА. Старше покол╕ння виховане на прикладах радянських геро╖в („Молодо╖ гвард╕╖”, Олександра Матросова та ╕н.), проте це т╕льки одна сторона медал╕, необх╕дно знати нац╕ональну ╕стор╕ю. Нам потр╕бн╕ справжн╕ факти, а не м╕фотворч╕сть. Саме так╕ факти пода╓ ф╕льм „Нас весна не там зустр╕ла…”. Треба поважати людей, як╕ витерп╕ли страждання заради незалежност╕ Укра╖ни. Олександр Баховець розпов╕да╓, що пров╕в у засланн╕ десять рок╕в, але не жал╕╓ про це жодно╖ мит╕, бо ч╕тко усв╕домлював свою мету, за яку й боровся.
У к╕нц╕ ф╕льму показан╕ еп╕зоди з╕ стр╕чок „Нескорений” та „Останн╕ дн╕ майора Пугачова”. Вважаю, що молодим укра╖нцям потр╕бн╕ ц╕кав╕ об’╓ктивн╕ ф╕льми про УПА, оск╕льки нав╕ть сьогодн╕ б╕льш╕сть людей в╕рить не арх╕вам, а упереджен╕й прес╕. Не пошкодуйте часу, подив╕ться ф╕льм „Нас весна не там зустр╕ла…”, ╕ ви з’ясу╓те для себе, „чия воля, чия правда ╕ чи╖ ми д╕ти”.
Ольга Смольницька.

Шановн╕ читач╕! Нещодавно до редакц╕╖ «Кримсько╖ св╕тлиц╕» наш╕ шанувальники передали коп╕ю нового документального ф╕льму «Нас весна не там зустр╕ла...». Цей ф╕льм присвячений боротьб╕ молод╕жного п╕дп╕лля м. Ковеля проти нацистсько╖ Н╕меччини та стал╕нського СРСР. Про боротьбу та траг╕чну долю молодих патр╕от╕в розпов╕дають очевидц╕, безпосередн╕ учасники тих под╕й, або т╕, хто знав особисто юних «Сокол╕в» - так називалася молод╕жна п╕дп╕льна орган╕зац╕я. Цей ф╕льм допоможе д╕знатися докладн╕ше про характер боротьби Укра╖нсько╖ Повстансько╖ арм╕╖ та жертви, на як╕, зокрема, ╕ ковельськ╕ «Соколи» ╕шли заради нашо╖ майбутньо╖ незалежност╕.
Редакц╕я для ознайомлення може переписати бажаючим цей ф╕льм на DVD-диск (просимо т╕льки компенсувати варт╕сть диска й поштових витрат). Звертайтеся! Конт. тел. (0652) 51-13-24.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 29.08.2008 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6281

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков