Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 29.08.2008 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#35 за 29.08.2008
КОГО Ж ЗРАДИВ МИКОЛА ЩОРС?

30 серпня 1919 року за загадкових обставин було вбито командира першо╖ укра╖нсько╖ радянсько╖ див╕з╕╖ Миколу Щорса

Якщо на запитання одного з геро╖в опов╕дання в╕домого укра╖нського письменника, Голови уряду УНР В. Винниченка, якому споруджено пам’ятник на Соф╕йському майдан╕ у Ки╓в╕, тод╕шн╕ москал╕ в╕дпов╕дали: «Какому-то хахляцкому генералу...» - то як нам, нин╕шн╕м укра╖нцям, ставитися до численних пам’ятник╕в Микол╕ Щорсу?
В╕н народився в укра╖нськ╕й родин╕ на Черн╕г╕вщин╕, але, заразившись б╕льшовицьким дурманом, у роки громадянсько╖ в╕йни був начальником першо╖ укра╖нсько╖ радянсько╖ див╕з╕╖. Однак, зрозум╕вши згубн╕сть свого п╕дпорядкування московсько-б╕льшовицьким верховодам, зокрема командарму XII арм╕╖ Семенову (колишньому царському генералу), члену ревв╕йськради ц╕╓╖ ж арм╕╖ Аралову, особистому дов╕реному Лен╕на Гольдштейну, який разом ╕з Троцьким тод╕ «наводив порядок» в Укра╖н╕, Щорс в╕дмовився виконувати ╖хн╕ накази, а саме п╕дтягти свою див╕з╕ю до Ки╓ва для протистояння наступаюч╕й арм╕╖ УНР, ╕ за та╓мним р╕шенням цих же верховод╕в був п╕дступно вбитий сво╖м заступником Дубовим ╕ пол╕т╕нспектором ревв╕йськради XII арм╕╖ Танх╕ль-Танх╕левичем 30 серпня 1919 р. п╕д
с. Могильне, що поблизу Коростеня. ╤ хоча оф╕ц╕йна б╕льшовицька пропаганда переконувала громадськ╕сть у тому, що Щорс загинув в╕д випадково╖ кул╕ петлюр╕вського кулемета, результати ексгумац╕╖ залишк╕в його т╕ла, проведено╖ 5 липня 1949 р. у м. Куйбишев╕ (колишн╕й Самар╕, де у 1919 р. був похований М. Щорс), дають зовс╕м ╕нше пояснення. «Вх╕дним отвором поранення черепа Щорса (вх╕д кул╕), - говориться в документ╕, - ╓ отв╕р у д╕лянц╕ потилиц╕ з правого боку, а вих╕дним - у д╕лянц╕ л╕во╖ т╕м’яно╖ к╕стки; куля за сво╖м кал╕бром була револьверною, ╕ постр╕л був зроблений з близько╖ в╕дстан╕».
Вдумливий читач може зауважити: лог╕чн╕ше було б замислитися над тим, чи потр╕бн╕ укра╖нцям пам’ятники полководцям Рос╕╖, котра була окупантом Укра╖ни, не кращим в╕д окупант╕в польських чи н╕мецьких? Це ж бо наруга над нашою державн╕стю!
Спорудження в Укра╖н╕ пам’ятника маршалу Жукову, який разом ╕з Бер╕╓ю п╕дписав наказ про депортац╕ю вс╕х укра╖нц╕в, ╓ доказом того, що й дос╕ дехто не полиша╓ таких задум╕в. Саме тому й варто повести мову про Щорса, бо нав╕ть його та╓мне вбивство московсько-б╕льшовицьк╕ окупанти використали для одурманення укра╖нц╕в, мовляв, ось на який п’╓дестал слави п╕дн╕ма╓ться той, хто воював проти УНР. Насправд╕, це ж була зручна ширма для б╕льшовик╕в. «Хахл╕в», «малорос╕в» московськ╕ верховоди не терп╕ли у сво╖х лавах, нав╕ть найв╕ддан╕ших. Стал╕н наказав Довженков╕ зробити з╕ Щорса «укра╖нського Чапа╓ва» лише тому, що, по-перше, йшлося про легендарного командира, по-друге, розпорядження про знищення Щорса, як ╕ багатьох ╕нших червоних командир╕в - Боженка, Богунського, Черняка, Котовського - виходило в╕д Троцького, котрий у серпн╕ 1919 року перебував у Ки╓в╕. Б╕льш╕сть цих вбивств зд╕йснено в серпн╕, окр╕м вбивства Богунського, який був отру╓ний м╕ж 27 ╕ 31 липня, проте його пр╕звище ф╕гуру╓ у розпорядженн╕ Троцького: «Одночасно необх╕дна чистка командного складу. В укра╖нських частинах ще багато петлюр╕вських, партизанських ╕ отаманських елемент╕в, под╕бних Богунському. Нин╕ доводиться вже застосовувати розпечене зал╕зо». Под╕бна доля сп╕ткала й тод╕шн╕х рос╕йських в╕йськових командир╕в, зокрема: Примакова, Як╕ра, Тухачевського, Блюхера та багатьох ╕нших. Але це вже була прерогатива Стал╕на, хоча почерк такий же, як ╕ у Троцького.
Повертаючись до проблеми пам’ятник╕в, зазначу, що не нац╕онал╕сти, не демократи стали вимагати знесення пам’ятник╕в Щорсу, а т╕ ж сам╕ б╕льшовицьк╕ верховоди, яким в╕н служив ╕ як╕ вбили його та╓мно ╕ п╕дступно. У сво╖х мемуарах «На Укра╖н╕ 40 рок╕в назад» (1919 р.) один ╕з них, зокрема Аралов, пише: «На жаль, уперт╕сть в особист╕й повед╕нц╕ привела Щорса до передчасно╖ смерт╕». А п╕дручний Аралова Г. Крапив’янський у 1958 р. опубл╕кував статтю, в як╕й майже прямо говорить, що Щорс був ворогом радянсько╖ влади ╕ тому з╕ згоди командування ╕ член╕в Ревво╓нради XII арм╕╖ був убитий. Це ознака того, що в арм╕йських арх╕вах мають бути документи з╕ смертоносними р╕шеннями щодо червоних командир╕в укра╖нського походження. Але це справа ╕сторик╕в, як╕ при детальн╕шому й глибшому вивченн╕ арх╕вних матер╕ал╕в, зокрема факт╕в ц╕леспрямованого знищення укра╖нських командир╕в Червоно╖ арм╕╖, мали б збагнути, що у св╕домост╕ Щорса, Богунського ╕ ╖м под╕бних нам╕тилось розум╕ння згубност╕ свого п╕дпорядкування московським верховодам, ╕ саме тому ц╕лком можливим був перех╕д цих червоних полк╕в ╕ див╕з╕й на сторону УНР, тобто на захист р╕дно╖ держави.
Безприкладний ╕ саможертовний геро╖зм Арм╕╖ УНР, що самов╕ддано стала на захист незалежно╖ демократично╖ Укра╖нсько╖ держави, надихнув би укра╖нц╕в-полководц╕в Червоно╖ арм╕╖ за сприятливих обставин зробити св╕й виб╕р на користь УНР. За це ╖х ╕ знищували б╕льшовицьк╕ верховоди в першу чергу.
Височ╕╓ в Ки╓в╕ вершник на баскому кон╕ - пам’ятник Микол╕ Щорсу, немовби кличе до себе ╕ншого вершника - Симона Петлюру. ╤ в╕риться, що такий пам’ятник буде споруджено в наш╕й столиц╕ ╕ б╕ля його п╕дн╕жжя будуть лежати жив╕ кв╕ти.
Микола СИМЧИЧ.
м. Ки╖в.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 29.08.2008 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6280

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков