Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 29.08.2008 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#35 за 29.08.2008
СОЛОВКИ – ЗАРУБКА НА ╤СТОР╤╥

Пам’ять

Пропону╓мо уваз╕ читач╕в матер╕ал власного кореспондента «Кримсько╖ св╕тлиц╕» Серг╕я Лащенка, який на початку серпня 2008 року перебував у експедиц╕╖ на Соловки, орган╕зован╕й укра╖нським ╕нститутом нац╕онально╖ пам’ят╕.

Про стан нашо╖ ╕сторично╖ пам’ят╕ ще тридцять рок╕в тому св╕дчила реакц╕я на висл╕в: «Краще в╕дпочивати на п╕вн╕чному узбережж╕ Чорного моря, н╕ж на п╕вденному узбережж╕ Б╕лого…»
Не раз чув цю фразу у студентському середовищ╕ ╕ можу запевнити, що супроводжувалася вона, як правило, лукавими посм╕шками, а то й гучним реготом. Мабуть, тому, що здавалася дуже дотепною. Не пам’ятаю, щоб хтось колись присоромив однокашник╕в. А що могли знати вони сам╕ – молод╕ та зелен╕?..
Висл╕в здавався радянським юнакам дуже ефективною аг╕тац╕╓ю – будь законослухняним, не бери хабар╕в, не розкрадай державного майна ╕ н╕коли не опинишся на П╕вноч╕. Для чесних ╕ порядних людей у СРСР функц╕онують чорноморськ╕ пляж╕, а для злод╕╖в ╕ хапуг – табори «на п╕вденному узбережж╕ Б╕лого моря». ╤ слава р╕дн╕й парт╕╖ за мудре кер╕вництво! Таким був стан ╕сторично╖ пам’ят╕ в Укра╖н╕. Може, тому ╕ Союз так довго тримався?
Коли читав статтю нашого Президента «На пороз╕ Соловк╕в», надруковану в «Укра╖н╕ молод╕й», то знав уже про сво╓ майбутн╓ соловецьке в╕дрядження. ╤ тому уважно ознайомився з точкою зору В╕ктора Ющенка: «Можливо, дивною вигляда╓ п╕дтримка на державному р╕вн╕ наукових досл╕джень, в╕дновлення святинь, дбайливе ставлення до м╕сць пам’ят╕, коли економ╕ка не в порядку, ╓ значн╕ проблеми з осв╕тою ╕ медициною. Але ж людина дбатиме про добре сучасне сво╓╖ нац╕╖ лише тод╕, коли зрозум╕╓ ц╕нн╕сть ╕сторично╖ самобутност╕ народу ╕ збагне, через що вона свого часу перестала ц╕нувати сво╓…»
Ну, що ж, ╖хати так ╖хати! При╓мно, що столиця, нарешт╕, пом╕тила ╕ оц╕нила роль «Кримсько╖ св╕тлиц╕» в ╕нформац╕йному простор╕ АРК. Газета не пристосовувалася до обставин, а стояла на сторож╕ Правди. А тепер саме вона нам ╕ потр╕бна найб╕льше.
Тр╕шки заб╕гаючи наперед, скажу, що членами «соловецько╖» експедиц╕╖ були люди невипадков╕. Назву лише дек╕лька пр╕звищ: Емма Бабчук, заслужена журнал╕стка Укра╖ни, автор програми «Нескорен╕ лицар╕ Укра╖ни ХХ стол╕ття»; Натал╕я Осьмак – член Ки╖вського товариства пол╕тв’язн╕в та репресованих, донька Голови УГВР Кирила Осьмака; поетеса з Краснодона Антон╕на Листопад, член НСПУ, лауреат прем╕╖
╕м. Василя Стуса. У Тетяни Близнюк на Соловках загинув д╕д, у Натал╕╖ Бабич – батько, а Св╕тлана Клюваденко сама народилася в Архангельськ╕й тюрм╕…
Були й автори ц╕кавих книг. Генерал-майор козацтва Володимир Нов╕ков написав книгу «Соловецька Голгофа для укра╖нц╕в»; заслужений журнал╕ст Укра╖ни Серг╕й Шевченко був автором двох книжок: «Укра╖нськ╕ Соловки» та «Арх╕пелаг особливого призначення». Книгу з ц╕кавою назвою «Дякую тюрм╕» написав голова Ки╖вського товариства пол╕тв’язн╕в та репресованих Григор╕й Куценко. До реч╕, в╕н ╕ сам в╕дсид╕в сво╓ за пол╕тику, причому, вже у 1980-х роках.
* * *
Але знайомилися ми поступово, у процес╕ по╖здки. Р╕зн╕ люди, р╕зн╕ характери, р╕зн╕ точки зору на т╕ чи ╕нш╕ реч╕… Нашим р╕дним домом був автобус, ╕ я неодноразово ловив себе на думц╕: якби вс╕ укра╖нц╕ були такими, як мо╖ супутники, то жили б ми на порядок краще, н╕ж тепер. Так, безумовно, ╖хали люди р╕зн╕, нав╕ть «розкол за мовною ознакою» супроводжував нас всю дорогу, проте р╕вень патр╕отизму на ц╕й суверенн╕й укра╖нськ╕й територ╕╖ був вищим, ан╕ж в ц╕лому по Укра╖н╕.
Ц╕ люди знали Правду, ╖хали на П╕вн╕ч, аби знати ╖╖ ще краще. А там, де Правда, манкурту робити н╕чого… Нав╕ть рос╕йськомовн╕ «паломники» з Донбасу, Харкова, Ки╓ва виявилися ц╕лком патр╕отичними людьми. Неодноразово думав про те, що наш Президент ц╕лковито ма╓ рац╕ю. Якби ж ми т╕льки не втратили даремно майже 17 рок╕в!
* * *
Отже, ви╖хали ми вранц╕, 2 серпня.
Треба сказати, що дорога виявилася неоч╕кувано важкою. Увесь час у «вертикальному» положенн╕, нав╕ть вноч╕. Спати вдавалося лише уривками, ноги порозпухали, як колоди… Мо╖м супутником виявися колишн╕й полковник пов╕трянодесантних в╕йськ, учасник бойових д╕й в Афган╕стан╕ – Володимир ╢вгенович Нов╕ков. Страждаючи ще б╕льше, н╕ж я (з його богатирською комплекц╕╓ю взагал╕ неможливо було комфортно розм╕ститися у т╕сному кр╕сл╕), пан Володимир заспокоював: «В Афган╕ колись довелося супроводжувати колону, тод╕ взагал╕ не спали п’ять д╕б посп╕ль…»
У нас теж було п’ять безсонних ночей з дев’яти, проведених у по╖здц╕. Добре, що нас не обстр╕лювали, як свого часу Володимира Нов╕кова. Добре, що раз на добу ми зупинялися ╕ йшли до ╖дальн╕. Але незручностей було б╕льше, н╕ж хот╕лося б. Зате це була непогана п╕дготовка до соловецьких екскурс╕й. Адже вс╕ усв╕домлювали: нам незр╕внянно легше, н╕ж було ╖м… Дорога також давала багато поживи для роздум╕в. Колись ╓дина радянська територ╕я в╕д Ки╓ва до озер Карел╕╖ тепер була розд╕лена на три зони: кап╕тал╕зм – соц╕ал╕зм – ╕… знову кап╕тал╕зм.
П╕сля укра╖нських пол╕в п╕вн╕чно╖ Черн╕г╕вщини б╕лоруськ╕ простори здалися добре впорядкованими. Скр╕зь видно сл╕ди с╕льськогосподарсько╖ д╕яльност╕. Дороги чудов╕, см╕ття на зупинках нема╓. С╕льськ╕ хатки не дуже багат╕, але й «розвалюх» не видно. Дачн╕ будиночки якщо ╕ ╓, то дуже скромн╕. А ось в Укра╖н╕ ╕ в Рос╕╖ майже в кожному населеному пункт╕ вид╕ляються будинки значно кращ╕, н╕ж решта. То магазинчик, то приватний к╕оск. Здавалося б, на величезних просторах Рос╕╖ см╕ття зовс╕м не повинно бути. Але на автобусних зупинках, на узб╕ччях, нав╕ть у л╕с╕, неподал╕к в╕д трас – пластмасових пляшок не бракувало. Спов╕дуючи ринков╕ ц╕нност╕, ми, тим не менше, у глибин╕ душ╕ дякували «бацьков╕». ╥хати б╕лоруською територ╕╓ю було значно при╓мн╕ше.
Серг╕й ЛАЩЕНКО.
(Продовження в наступному номер╕).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 29.08.2008 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6279

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков