Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 25.07.2008 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#30 за 25.07.2008
М╤Й ШЛЯХ ДО УКРА╥НСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛ╤ЗМУ
ДМИТРО МАТЕРДЕЙ

ПЕРЕЖИТЕ…

Я, Дмитро Павлович Матердей, народився 22 вересня 1915 р. в с. Старопетровську Катеринославсько╖ губерн╕╖, куди нас ╕з Волин╕ царський режим переселив на початку в╕йни Рос╕╖ з Н╕меччиною. Батьки мо╖ - селяни з села Калиновник Ковельського району Волинсько╖ област╕. П╕д час понев╕рянь через висипний тиф померли д╕д, два брати та три сестри. Залишилися живими три брати: Анан╕й, 1907 р. н., Фед╕р - 1910 р. н. та Микола - 1912 р. н. У Старопетровську народилися я, брат Володимир - 1919 р. н. та сестра Над╕я - 1922 р. н. Так що в с╕м’╖ було ш╕сть брат╕в та одна сестра. В евакуац╕╖ жилося тяжко ╕ матер╕ально, ╕ морально. Старших чолов╕к╕в та молодик╕в втягнули
у в╕холу громадянсько╖ в╕йни та революц╕╖. Татка моб╕л╕зували в арм╕ю «Гуляйполя» - батька Махна. Брати Анан╕й та Фед╕р п╕дл╕тками сп╕вали «Повстаньте, гнан╕ ╕ голодн╕». К╕нчилася «махновщина», батько живим повернувся до с╕м’╖. 1922 року в╕н разом ╕з земляками вир╕шив по╖хати додому на Волинь, яка опинилася п╕д окупац╕╓ю пансько╖ Польщ╕. Спорядили «циганськ╕ халабуди», придбали коней ╕ сво╖м ходом повернулися на малу батьк╕вщину. На щастя, уц╕л╕ли хата та все об╕йстя. Жив у н╕й сус╕д, який в╕дразу виселився, ╕ ми почали господарювати. За батьком рахувалося до двадцяти десятин земл╕, то ми за к╕лька рок╕в мали «хл╕б ╕ до хл╕ба».
На господарц╕ мали трьох коней, восьмеро гол╕в рогато╖ худоби, шестеро свиней та багато курей, качок, гусей. Раз на два роки батько з найстаршим братом Анан╕╓м в кордонне м╕стечко Корець вивозили на продаж пару вол╕в «круторогих» ╕ поверталися з «капшуком» золотих царських монет 5-ти та 10-рубльових. Може, було б ╕ краще, ╕ спок╕йн╕ше жити, коли б волинську молодь не вразила та не опанувала бацила укра╖нського комун╕зму - ╕дея в╕д╕рваност╕ Зах╕дно╖ Укра╖ни в╕д Польщ╕ та при╓днання ╖╖ до Сов╓тсько╖ Укра╖ни, а пот╕м створення Самост╕йно╖ Укра╖ни п╕д патронатом «старшого брата» - Рос╕╖. Держава мала б бути, зг╕дно ╕з запов╕том Лен╕на, «за формою - нац╕онал╕стична, а за сутн╕стю - соц╕ал╕стична». Заманлива примарна ╕дея опанувала малограмотн╕ голови волинсько╖ молод╕, яка масово почала вступати в лави п╕дп╕льно╖ комун╕стично╖ парт╕╖: т. зв. КПЗУ, яку орган╕зували «кур’╓ри та ком╕сари», як╕ прибули нелегально з УРСР.
У 1924 р. у КПЗУ вступив м╕й брат Анан╕й, а брат Фед╕р - у комсомол КПЗУ - Комун╕стичну Сп╕лку Молод╕ Зах╕дно╖ Укра╖ни.
Брат Фед╕р, щоб отримати вищу осв╕ту, разом з другом ╕ однодумцем Петром Климентишовим нелегально втекли в УРСР, та ╖х там не прийняли, «перекинули» назад, фактично в руки польсько╖ пол╕ц╕╖. Хлопцям пощастило. Вони прикинулися малол╕тн╕ми волоцюгами, ╖х пол╕ц╕я етапом перевезла додому ╕ здала п╕д сувору оп╕ку батьк╕в. Брата Федора в 1932 роц╕ як жовн╕ра польсько╖ арм╕╖ арештову╓ польова в╕йськова жандармер╕я. Його та ще двох його товариш╕в - Андр╕я Копанчука та Миколу Мельника - кур’╓ра з УРСР. За шпигунство на користь УРСР та д╕яльн╕сть у КПЗУ брата засудили до 15 рок╕в каторги. Мельника - до дов╕чного ув’язнення, а Андр╕я Копанчука - до смертно╖ кари через пов╕шення. Вирок був виконаний. Треба в╕дзначити, що в той р╕к вибухнуло збройне повстання «капезет╕вц╕в» на Волин╕ п╕д проводом ч╕льних комун╕ст╕в Чайковського та Потарського. На той час на Волин╕ за вироками польових судд╕в було пов╕шено одинадцять член╕в КПЗУ.
По вс╕й Волин╕ прокотилася хвиля масових арешт╕в та великих групових суд╕в член╕в КПЗУ. У п╕вн╕чно-зах╕дн╕й частин╕ Волин╕ пол╕ц╕я в 1927 роц╕ арештувала понад 200 член╕в КПЗУ. У Володимир-Волинську судили 151 член╕в КПЗУ. Засудили на довг╕ роки ув’язнення кожного з них.
1929 року польська пол╕ц╕я провела масов╕ арешти член╕в КПЗУ в центральних районах Волин╕: Ковел╕, Маневичах, Туринську. Було арештовано понад 200 ос╕б, а судили в Луцьку 81, серед них ╕ мо╖х двох брат╕в Анан╕я та Федора. Анан╕я засудили на 4 роки в’язниц╕, Федора зв╕льнили за браком доказ╕в «злочину».
У 1933 р. в Луцьку в╕дбувся суд над 54 пров╕дниками КПЗУ, звезеними з ц╕ло╖ Зах╕дно╖ Укра╖ни.
Збройне повстання, яке виникло на Волин╕, не було п╕дтримано селянськими та роб╕тничими масами Зах╕дно╖ Укра╖ни, тому швидко зак╕нчилося. К╕лька сотень «капезет╕вц╕в»-п╕дп╕льник╕в п╕сля бо╖в з пол╕ц╕╓ю та польськими в╕йськами групами прорвалися на територ╕ю УРСР в район╕ Сарни. Там були ╕нтернован╕ сов╓тськими прикордонними в╕йськами ╕ засуджен╕ та в╕дправлен╕ в стал╕нськ╕ концтабори.
Моя особиста доля склалася за таким же сценар╕╓м, як ╕ багатьох ╕нших волинських борц╕в за Укра╖ну.
У 1929 р. п╕сля масових арешт╕в член╕в КПЗУ нашого району новий секретар Голобського райкому КПЗУ Феодос╕й Кореньга завербував мене в члени КСМЗУ ╕ доручив очолити комсомол Голобсько╖ школи, в як╕й я навчався. Два мо╖х старших брати були на той час у Луцьк╕й тюрм╕ п╕д сл╕дством за революц╕йну д╕яльн╕сть у лавах КПЗУ.
До КСМЗУ мен╕ вдалося залучити до 40 хлопц╕в та д╕вчат.
До 1 травня як свята комун╕ст╕в ми готувалися щиро: шили червон╕ прапори, писали лист╕вки. Заклики звучали на кшталт:
Геть польську окупац╕ю!
Геть полон╕зац╕ю!
Геть католизац╕ю!
Хай живе КПЗУ!
Хай живе Радянський Союз!

26 кв╕тня 1928 року пол╕ц╕я арештувала нашу сус╕дку Таню Чумак, члена КПЗУ. Знайшли у не╖ нов╕ червон╕ прапори, як╕ шили ми з нею, та комун╕стичн╕ лист╕вки. Через к╕лька дн╕в арештували ╕ мене, учня 7-го класу Голобсько╖ семир╕чки за п╕дозрою в сп╕впрац╕ з Танею. Н╕ вона, н╕ я у сп╕впрац╕ не з╕зналися, ╕ тому обвинувачення висунули окремо ╖й, окремо мен╕. Нас обох вивезли в Ковель на допит. П╕сля катувань, як╕ н╕чого ╖м не дали, нас кинули у в’язницю. Таню згодом засудили до трьох рок╕в ув’язнення. Хвору на туберкульоз, ╖╖ перевезли в Б╕лостоцьку тюрму для туберкульозних комун╕ст╕в, де вона невдовз╕ ╕ померла.
Мене батьки до суду взяли на поруки за 100 злотих. У вересн╕ Луцький суд мене визнав «невинним». Отримавши в╕дм╕нне св╕доцтво про зак╕нчення Голобсько╖ семир╕чки, я ╕нтенсивно почав готуватися до вступу в Ковельську державну польську г╕мназ╕ю ╕м. Юл╕уша Словацького - гуман╕тарного напрямку.
Тим часом райком КПЗУ доручив мен╕ ви╖хати попрацювати директором нелегально╖ школи в с. Райм╕ст╕. Я по╖хав. Зранку вчив писати малюк╕в, до 20-ти хлопчик╕в та д╕вчаток, а ввечер╕ вчив старшу молодь писати ╕ рахувати, сп╕вати революц╕йн╕ п╕сн╕. Викладав азбуку п╕дп╕льно╖ боротьби з панською Польщею. Але, як завжди, знайшовся сексот, з’явилася пол╕ц╕я, ╕ школу роз╕гнали. Мене посадили в Голобську тюрму на 20 дн╕в. П╕сля цього я менше займався революц╕йною працею, а б╕льше п╕дготовкою до вступу в г╕мназ╕ю на конкурсн╕й основ╕ в
5-й клас.
У 1933 р. в 5-й клас г╕мназ╕╖ на два м╕сця було 15 претендент╕в, тож на конкурсних засадах прийняли т╕льки нас двох - мене та дочку пом╕щика з Малевич╕в Ольгу Сандуч╕. На другий р╕к навчання ковельський м╕ськком КПЗУ за рекомендац╕╓ю Голобського райкому прийняв мене членом райкому ╕ доручив очолити КСМЗУ в середн╕х спец╕ал╕зованих школах
м. Ковеля, у мо╖й г╕мназ╕╖ та в двох ╓врейських г╕мназ╕ях, а також в торговельн╕й та мел╕оративн╕й школах.
КСМЗУ в тих школах уже була, разом нараховувала 30 ос╕б. Робота кип╕ла. Та стався казус: комсомолець мо╓╖ г╕мназ╕╖ Микола Войтюн, переносячи восков╕ матриц╕ з в╕дозвами, загубив ╖х. Той, хто знайшов, передав пол╕ц╕╖. Через деякий час, у грудн╕ 1935 р. пол╕ц╕я, користуючись доносами провокатора В╕ктора Цеп╕нського, комсомольця нашо╖ г╕мназ╕╖ ╕ мого однокурсника, провела арешти серед студент╕в. Арештували 12 ос╕б. ╤ мене як орган╕затора групи. Арештован╕ не вс╕ були комсомольцями, проте трималися г╕дно, себе ╕ мене захищали, доводячи, що вони н╕чого сп╕льного не мають ╕з КСМЗУ, а провокатора характеризували як людину аморальну та брехливу. Ус╕х арештованих випустили на волю, в тюрм╕ залишився я один.
Мене в Ковельськ╕й тюрм╕ кинули в камеру, де перебували тро╓ член╕в ОУН - два студенти з Луцько╖ укра╖нсько╖ г╕мназ╕╖ та один старший пан. Розпочалися розмови та дискус╕╖ на загальнопол╕тичн╕ теми. Я мусив визнати, що вони мають рац╕ю. Вони звинувачували Москву та комун╕стичну парт╕ю в орган╕зац╕╖ голодомору 1933-го, масових розстр╕лах в╕йськових, аж до маршал╕в, у жорсток╕й л╕кв╕дац╕╖ так званих «куркул╕в», як «ворог╕в народу», а насправд╕ - заможних господар╕в - основу с╕льського господарства. Я не сумн╕вався в правдивост╕ ╖хн╕х доказ╕в, також побачив, що ОУН ╓ активним борцем з Польщею за Укра╖ну, як ╕ ми, «капезет╕вц╕».
У березн╕ 1936 року батьки та друз╕ п╕д заставу в 500 злотих визволили мене з тюрми до суду. Мен╕ б «залягти на дн╕», в╕дсторонитися в╕д активно╖ роботи, бодай до суду. Так н╕! Зустр╕ч╕ з членами КПЗУ, писанина лист╕вок, по╖здки за л╕тературою не пройшли повз оч╕ пол╕ц╕╖ та сексот╕в. Правда, луцький суд мене виправдав, та прокурор опротестував це р╕шення.
У грудн╕ 1936 р. мене неспод╕вано арештову╓ пол╕ц╕я - ╕ завели нову справу, а пот╕м при╓днали до старо╖. Апеляц╕йний суд у Любл╕н╕ засудив мене на три роки ув’язнення за революц╕йну д╕яльн╕сть в КПЗУ ╕ на п’ять рок╕в позбавлення громадянських прав.
Замордований тортурами та допитами, я в Ковельськ╕й л╕карн╕ почав харкати кров’ю ╕ задихатися. Л╕кар Теоф╕ль Явор╕вський, м╕й патрон, у якого я жив деякий час та навчав двох його дочок, визнав у мене туберкульоз леген╕в, ╕ адм╕н╕страц╕я тюрми перевезла мене у Б╕лостоцьку туберкульозну тюрму для комун╕ст╕в. Там я ╕ познайомився з Андр╕╓м Хрящевським, який л╕кувався ╕ зак╕нчував восьмир╕чний строк ув’язнення за д╕яльн╕сть в лавах КПЗУ. В╕н п╕зн╕ше в╕д╕грав в мо╓му житт╕ важливу роль. При виход╕ з тюрми я передав йому к╕лька адрес мо╖х товариш╕в по КПЗУ в Ковел╕ та мо╖х багатих друз╕в в тому ж м╕ст╕.
Мене як хворого на туберкульоз батько та багат╕ друз╕ вирвали з Б╕лостоцько╖ в’язниц╕ на двом╕сячне л╕кування на вол╕ за тисячу злотих. Л╕кування розтяглося на чотири м╕сяц╕. Та 12 кв╕тня 1939 року я мав з’явитися в тюрм╕. Туди повертатися друз╕ категорично не радили. Радили йти в п╕дп╕лля або вт╕кати в УРСР. А багат╕ друз╕, л╕кар╕ Явор╕вський, Рихлицький, адвокати Ярош, Губерман, П╕дг╕рський радили вт╕кати не в УРСР, а в Англ╕ю. Вони об╕цяли реальну допомогу документами та грошима. Це вони ╕ допомогли мен╕ д╕стати диплом л╕каря-терапевта у Льв╕вському ун╕верситет╕ ╕м. короля Яна Казимира на л╕карському факультет╕.
Перемогла сл╕па в╕ра в сов╓тський рай в Укра╖н╕. Брат Фед╕р, який на той час сид╕в у суров╕й тюрм╕ в Грудзьондау, на побаченн╕ радив т╕кати в УРСР. 12 кв╕тня 1939 року зам╕сть того, щоб з’явитися в брам╕ Б╕лостоцько╖ тюрми, ми з товаришем Андр╕╓м Хрящевським з’явилися на прикордонн╕й застав╕ УРСР в район╕ Олевська. Нас прийняли ворожо. Наказали лягти на землю. До т╕ла приставили багнети гвинт╕вок. Матюкалися ╕ кричали «польск╕╓ шп╕они». Стр╕ляли чомусь, видно, на знак тривоги. Прибула п╕вторатонка. Поки ми лежали лицем до земл╕, нас обшукали: об╕брали до нитки. У машин╕ - голий кузов, по боках - лавки. Нам наказали лягти лицем до п╕длоги. ╤ поки везли к╕лька к╕лометр╕в, над нами стирчали багнети прикордонник╕в. З Олевська до Житомира везли в кайданах. У Житомир╕ почалася страшна пора допит╕в, тортур ф╕зичних та моральних.
Там, у сирих п╕дземних казематах «внутр╕шньо╖» тюрми НКВС, я почав сумн╕ватися, п╕дозрювати, що наша уява про комун╕стичний рай в УРСР, демократ╕ю ╕ справедлив╕сть ╓ брехнею, в яку ми так сл╕по та беззастережно в╕рили.
Нас будь-якою ц╕ною хот╕ли зробити польськими шпигунами, ╕ в тому напрямку працювали вс╕ сл╕дч╕, змушуючи п╕дписати протоколи, що д╕йсно ми прийшли в УРСР, щоб шпигувати, збирати дан╕ про оборону УРСР.
З 12 кв╕тня 1939 до лютого 1940 р. нас мучили ╕ мордували в казематах житомирського управл╕ння. ╤ т╕ муки напевне продовжувалися б, коли б не в╕дчайдушна спроба мого товариша Хрящевського, який на допит╕ загостреним цвяхом ударив у око сл╕дчого, а пот╕м ним ударив себе в д╕лянку серця ╕ знепритомн╕в. Це наробило галасу. Прибули як╕сь ком╕с╕╖. Зм╕нилося на краще ставлення до в’язн╕в. Медсестра, яка мене л╕кувала в╕д легеневих кровотеч, шепнула мен╕, що м╕й товариш пок╕нчив ╕з собою. Невдовз╕ мен╕ оголосили р╕шення «тройки» - п’ять рок╕в трудтабор╕в та п’ять рок╕в заслання за шпигунство на користь Польщ╕.
Вивезли в Ки╖вську тюрму, дал╕ в Архангельськ, а пот╕м в концтабори «Заполярне коло» ╕м. Молотова та печорськ╕ концтабори Воркути. Коли еп╕дем╕я дизентер╕╖ забрала життя двох таб╕рних л╕кар╕в, адм╕н╕страц╕я згадала, що я з дипломом л╕каря, призначила мене л╕карем-терапевтом у таб╕рному лазарет╕.
Грим╕ла в╕йна. Н╕мц╕ п╕д Москвою. Раптом нам, «польським громадянам», оголошують амн╕ст╕ю, зв╕льняють з табор╕в ╕ направляють у
м. Вузулук, в штаб польського генерала Андерса, який з амн╕стованих поляк╕в, укра╖нц╕в, жид╕в - громадян Польщ╕ - формував польську арм╕ю для боротьби з н╕мецьким фашизмом. Я теж по╖хав, та не завербувався, бо то була лише типово польсько-панська арм╕я. Хоч зненавид╕в сов╓т╕в, та ще б╕льшим ворогом для укра╖нц╕в вважав н╕мц╕в, тому по╖хав в Самару ╕ попросився прийняти мене добровольцем у Червону арм╕ю та в╕дправити на фронт. Ком╕с╕я визнала мене придатним для в╕йськово╖ служби. Але я як громадянин Польщ╕ не маю права служити в Червон╕й арм╕╖. Порадили ╖хати на «висилку», найкраще в Узбекистан, там поправити здоров’я, прийняти громадянство СРСР, а тод╕ райв╕йськкомат сам моб╕л╕зу╓ ╕ в╕дправить мене на фронт. Я послухався. По╖хав в Самарканд. Там облздоровв╕дд╕л направив мене в
м. Джизак сан╕тарним ╕нспектором в санеп╕дстанц╕ю. Працював к╕лька м╕сяц╕в. Прийняв громадянство СРСР ╕ вже через к╕лька м╕сяц╕в був моб╕л╕зований ╕ направлений у Москву в розпорядження Сан╕тарного управл╕ння резерву Червоно╖ арм╕╖. Зв╕дти мене в╕дправили в Сануправл╕ння Степового фронту п╕д Б╓лгород. З групою в╕йськових л╕кар╕в по╖хав на Урал орган╕зовувати в╕йськовий госп╕таль. М╕с╕ю виконали на в╕дм╕нно, ╕ член╕в ком╕с╕╖ Сануправл╕ння Степового фронту нагородили орденами, а мен╕ присво╖ли звання кап╕тана медично╖ служби та нагородили орденом Червоно╖ З╕рки.
У 1943 роц╕ захвор╕в на вогнищевий туберкульоз леген╕в. В╕йну зак╕нчив п╕д Прагою. Через деякий час нас ешелонами в╕дправили в Монгол╕ю п╕д Улан-Батор, де сформували Забайкальський фронт з нашого 2-го Укра╖нського, який було створено з╕ Степового фронту. В╕йна з Япон╕╓ю була недовгою. Готували нас на Курили та зм╕нили напрямок, а нашу групу оф╕цер╕в-медик╕в в╕дправили в Москву в Сануправл╕ння. Мене, на особисте прохання, послали у Льв╕в, в Управл╕ння протипов╕тряно╖ оборони л╕карем-еп╕дем╕ологом Сануправл╕ння. Демоб╕л╕зували в 1949 р. в званн╕ майора медслужби. Демоб╕л╕зували, як пот╕м пояснили, тому, що я не реаб╕л╕тований у справ╕ 1940 р.: за шпигунство на користь Польщ╕. Близьких родич╕в мо╖х - учасник╕в «бандформувань» на Волин╕ - р╕дну сестру засудили на ш╕сть рок╕в концтабор╕в. Двоюр╕дного брата Дмитра Матердея - на десять рок╕в, плем╕нника Володимира Мирончика теж на десять рок╕в. Я влаштувався на роботу у Льв╕вський науково-досл╕дний ╕нститут еп╕дем╕олог╕╖ та м╕кроб╕олог╕╖ на посаду зав╕дувача еп╕дв╕дд╕лу ╕нституту. Усп╕шна робота не рятувала. Мене зв╕льняли з пол╕тичних мотив╕в. Я влаштувався на роботу у Льв╕вську облсанеп╕демстанц╕ю, та й тут невдовз╕ недремне око КДБ пом╕тило мене, ╕ я втратив роботу, бо «не мав радянсько╖ медично╖ осв╕ти».
Я розпочав боротьбу. З одного боку, добився реаб╕л╕тац╕╖ та д╕знався, що м╕й друг по недол╕ Андр╕й Хрящевський в╕дбува╓ 20-р╕чний строк концтабору за те ж «шпигунство на користь Польщ╕» та за порушення режим╕в концтабор╕в. В╕д М╕ноздорову СРСР та М╕ноздорову УРСР я дом╕гся права захиститися як сов╓тський л╕кар-терапевт. П╕сля довгих ╕ тяжких понев╕рянь такий дозв╕л дали мен╕ в дивн╕й форм╕. Зарахували на 6-й курс Стан╕славського мед╕нституту на л╕карський факультет. Ул╕тку 1952 року я склав разом з╕ студентами вс╕ екзамени на в╕дм╕нно: основи марксизму-лен╕н╕зму, х╕рург╕ю, терап╕ю, ╕нфекц╕йн╕ хвороби, акушерство ╕ г╕неколог╕ю, дитяч╕ хвороби, г╕г╕╓ну ╕ охорону здоров’я.
З таким сов╓тським дипломом л╕каря я повернувся у Льв╕в, та працювати н╕ м╕ськздоровв╕дд╕л, н╕ облздоровв╕дд╕л не дозволили, а запропонували ╖хати на роботу в Казахстан на посаду зав╕дувача обласно╖ санеп╕демстанц╕╖. Як я не боровся ╕ в Ки╓в╕, ╕ в Москв╕, друго╖ роботи не пропонували. Ще Москва запропонувала роботу в Рязанськ╕й област╕ Рос╕╖, на що я також не погодився. Ки╖в вир╕шив прост╕ше: м╕н╕стр Братунь попросив мене ще раз показати сов╓тський диплом, сховав його в сейф ╕ сказав: «Ми анулю╓мо ваш диплом, бо допустили вас до екзамен╕в незаконно, ви не представили тод╕ св╕доцтва про зак╕нчення вами г╕мназ╕╖, ╕ л╕карем в Радянському Союз╕ ви не будете». Я при╖хав додому морально зн╕вечений. Через деякий час з Ки╓ва прислали мен╕ дов╕дку, що я маю право працювати фельдшером. Виснажений ф╕зично ╕ морально, я не хот╕в жити. Та перем╕г дурн╕ думки про самогубство.
Мен╕ дали посаду завпофдезв╕дд╕лом Шевченк╕вського району м. Львова. Сто двадцять роб╕тник╕в: половина - щуролови, друга половина - винищувач╕ бл╕х, тарган╕в. Ус╕ укра╖нц╕, пригн╕чен╕ долею, та не здаються. Я вир╕шив дал╕ поборотися з режимом зла та фарисейства. Поступив у 10-й клас СШ роб╕тничо╖ молод╕. Зак╕нчив школу з╕ ср╕бною медаллю ╕ в 1954 р. вступив до Льв╕вського мед╕нституту на л╕кувальний факультет, який зак╕нчив у 1960 р. ╕ отримав диплом л╕каря з в╕дзнакою. П╕д час рок╕в навчання в ╕нститут╕ був пов`язаний з колишн╕ми членами КПЗУ, яких у Львов╕ та област╕ назбиралося до трьохсот ос╕б. ╤ ми орган╕зували клуб ветеран╕в КПЗУ з метою: легальними засобами боротися в м╕ру можливост╕ з «виродженим комун╕змом» Москви. Пот╕м мене обрали секретарем клубу.
У 1956 р. добився реаб╕л╕тац╕╖ та повернення з Колими побратима Андр╕я Хрящевського. Мен╕ дали роботу л╕каря-фтиз╕атра в Голоско, де розм╕щався протитуберкульозний санатор╕й. У 1962 р. прийняли в КПРС, а в 1963 - вигнали та через р╕к повернули партквиток ╕ дали роботу в Брюховичах у санатор╕╖-проф╕лактор╕╖ заводу К╕нескоп╕в - посаду головного л╕каря та начальника п╕онерського табору на л╕тн╕ м╕сяц╕ (червень, липень, серпень). Робота в санатор╕╖ на триста чолов╕к - масштабна, ц╕кава. Я ╕ секретар клубу КПЗУ, до якого входили так╕ особистост╕, як директор ун╕верситету Максимович, Мар╕я К╕х, Дудикевич - директор музею Лен╕на, Терент╕й Новак - директор ╕сторичного музею, Юр╕й Юшко - директор музею етнограф╕╖ та художнього промислу. Гуртом можна вже братися до роботи на користь укра╖нства. На другий р╕к врядування я л╕кв╕дував рос╕йське д╕ловодство в санатор╕╖, а запровадив укра╖нське: мову укра╖нську вивчав ╕з в╕дпочиваючими. Набрав ╕з ун╕верситету патр╕отично налаштованих студент╕в-укра╖нц╕в. П╕онерськ╕ загони тепер назвали ╕менами геро╖в-борц╕в за Укра╖ну з Зах╕дно╖ Укра╖ни: Мар╕╖ Мус╕йчук, яка загинула в╕д пол╕цейсько╖ кул╕ в Колках п╕д час демонстрац╕╖, Петра Шашкевича - легендарного п╕дп╕льника. Орган╕зував з колективом санатор╕ю художню самод╕яльн╕сть (до 40 чолов╕к), сам став ╖╖ активним учасником. Знайшов диригента, музиканта, художнього кер╕вника. Окремо орган╕зував джаз ╕з наших брюховецьких хлопц╕в - укра╖нських патр╕от╕в. Начальство спочатку зауважувало, а пот╕м почало викликати на «килим», на партбюро, розширене зас╕дання профкому. Згодом мене зв╕льнили з роботи. Не допомогло ╕ втручання маститих член╕в клубу КПЗУ. Я п╕шов працювати на водну станц╕ю Брюховецьких озер л╕карем-рятувальником. М╕ськком парт╕╖ з «ласки» послав мене в Зал╕зничний профв╕дд╕л зав╕дуючим, тобто старшим щуроловом. Там 120 ос╕б персоналу: Москалиха - секретар парторган╕зац╕╖, друга - голова профкому, третя - рев╕зор, вс╕ ╕нш╕ - наш╕, патр╕отично налаштован╕ укра╖нц╕. Я деяких алкогол╕к╕в зв╕льнив, а на ╖хн╕ м╕сця зарахував наших «капезет╕вц╕в» з парт╕йними квитками. Зам╕нили голову профкому на нашого однодумця, л╕кв╕дували посаду рев╕зора. Секретар притихла. Запровадили укра╖нське д╕ловодство. Орган╕зували художню самод╕яльн╕сть. Давали концерти, приурочен╕ пам’ят╕ Т. Г. Шевченка, Лес╕ Укра╖нки, М. Шашкевича. Орган╕зовували автобусн╕ екскурс╕╖ в Ки╖в, Кан╕в, Умань, Берестечко. Члени КПЗУ були мо╖ми пом╕чниками: Степан Черненко - голова нашого профкому, ╤ван Романюк, ╢ва Гамулець, Степан Романюк - ус╕ члени КПРС. Наш в╕дд╕л став притулком для пересл╕дуваних греко-католицьких священик╕в. Я взяв на роботу зацькованого священика-монаха Василя Вороновського, а також Антон╕я Бенкаловича, Ярослава Соцького. За Вороновського трохи не поплатився роботою, бо на вимогу КДБ в╕дмовився зв╕льнити його з роботи, правда, мене п╕дтримала «москалиха» - секретар парторган╕зац╕╖ Петрова.
Але б╕да прийшла неспод╕вано з ╕ншого боку. Моя дружина В╕ра Чмелик, яка мен╕ народила сина Тараса, на 12-му роц╕ спок╕йного шлюбу закохалася в москаля, коли була у науковому в╕дрядженн╕ в Москв╕ (писала дисертац╕ю за творч╕стю Ярослава Галана), ╕ попросила розлучення. Я довго не давав, та коли погодився, випрошуючи у не╖ залишити мен╕ сина Тараса ╕ нав╕ть подав у суд, дружина з братом Романом вир╕шили «знищити» мене. Написали секретарю Зал╕зничного райкому донос, що я не комун╕ст, а махровий, прихований бандер╕вець - укра╖нський нац╕онал╕ст, заклятий ворог Радянського Союзу.
Партком╕с╕я при райком╕ - стар╕ й запекл╕ стал╕н╕сти, з╕брали до купи вс╕ «компромати» на мене та ще з допомогою жорстоко╖ стал╕н╕стки - завм╕ськпрофдезв╕дд╕лом Стал╕ни Бревко мене виключили з парт╕╖ ╕ з роботи з «вовчим б╕летом» - не давати в м╕ст╕ н╕яко╖ л╕карсько╖ роботи. Я ╕ товариш╕ по клубу КПЗУ як не старалися, як не просили, в╕дпов╕дь була одна: «У м╕ст╕ нема╓ вакантно╖ посади, хай ╖де на село». Я на село не по╖хав, тому що був потр╕бний опозиц╕╖ до КПРС. Ми все голосн╕ше почали виступати проти стал╕нсько╖ безмеж╕ на Зах╕дн╕й Укра╖н╕.
Залишившись безроб╕тним ╕ одинаком, шукав у Львов╕ роботу за спец╕альн╕стю та знаходив т╕льки роботу в медпунктах завод╕в. Працював то зав╕дувачем медпункту на завод╕ «Маяк», то Б╕лово╖ фабрики. П╕сля под╕й ДКНС пов╕яло трохи св╕жим в╕тром. Головного л╕каря Явор╕всько╖ л╕карн╕ Юр╕я Романишина, нагородженого орденом Лен╕на, за зловживання, пияцтво, здирництва виганяють з Яворова, та його ж покровитель у Львов╕ завоблздоровв╕дд╕лом пан Монастирський да╓ йому посаду головл╕каря в 5-й л╕карн╕, де я працюю на Б╕лов╕й фабриц╕, яку куру╓ 5-та л╕карня. В╕н забира╓ мене в л╕карню як свого однокашника з ╕нституту, ╕ да╓ л╕карську посаду зав╕дувача приймального в╕дд╕лення. Почалася нова благодатна стор╕нка мого життя. Вступив у Рух. Брав активну участь у художн╕й самод╕яльност╕ л╕карн╕. Скоро вибрали мене старостою гурту «Любисток». Я завербував нових сп╕вак╕в та декламатор╕в.
Р╕чниця Незалежност╕ Укра╖ни стала помпезним д╕йством. А кожного Р╕здва Христового - вертепи, п╕д Старий Новий р╕к - щедрування та зас╕вання. А свята до дня народження Т. Г. Шевченка, Лес╕ Укра╖нки, ╤вана Франка, День Матер╕, р╕чниця утворення УПА! Звучав Г╕мн Укра╖ни на початку д╕йства ╕ зак╕нчувалося ним. Проводили пол╕т╕нформац╕╖, у нас дев’ять в╕дд╕лень, ╕ кожне мало свою ст╕нн╕вку просв╕тницького та пол╕тичного характеру. Ми ╖здили до ╕нших л╕карень з концертами та вертепами. Та пройшли роки, ╕ комун╕стична зараза в╕дроджувалася, нахабн╕ла. Головний л╕кар - каб╕нетний щур - почав гасити наш патр╕отичний порив.
Л╕кв╕дували пол╕т╕нформац╕╖ та ст╕нн╕вки, розрахували художнього кер╕вника ╕ композитора Володимира Волошина, почали зв╕льняти приб╕чник╕в укра╖нсько╖ ╕де╖, л╕кар╕в-пенс╕онер╕в. Спочатку Чурилика, члена Конгресу Укра╖нських Нац╕онал╕ст╕в, а пот╕м ╕ мене (1 листопада 2006 року). Тод╕ я перейшов з РУХу до КУН. У 1992 р. при прийом╕ в КУН за рекомендац╕╓ю член╕в КУН л╕кар╕в Якубовича та Чурилика я коротко розпов╕дав про свою довгу та круту дорогу в╕д укра╖нського комун╕зму до укра╖нського нац╕онал╕зму.
Дух Майдану т╕льки жевр╕╓ в л╕карн╕, хоча ╕ оговталася п`ята колона ╕ душить все нац╕ональне, укра╖нське. Та залишилося к╕лька оун╕вц╕в, ╕ вони продовжують боротьбу. Щасти ╖м, Боже! З перемогою помаранчевих на виборах ╕ встановленням правл╕ння демократ╕╖ та укр╕пленням ╕де╖ укра╖нського патр╕отизму! Прийдуть до КУНу нов╕ молод╕ люди, ╕ розкв╕тнуть знов укра╖нська культура ╕ правда. В╕рю, що ще багато прийде людей до ц╕лющого джерела укра╖нського нац╕онал╕зму, так само, як я, - довгою та крутою дорогою, т╕льки набагато коротшою в час╕.
Ще к╕лька сл╕в про КПЗУ. Ус╕ суди над КПЗУ звинувачували нас, що ми готували збройне повстання ╕ силою хот╕ли в╕длучитися в╕д Польщ╕ та при╓днатися до УРСР. КПЗУ декларувала, що вона не готувалася до збройного повстання, але то була неправда. При райкомах КПЗУ був в╕йськовий в╕дд╕л. М╕й брат очолював саме такий в╕дд╕л в Голоському райком╕ КПЗУ ╕ мав зброю - п╕столет ╕ караб╕н та патрони до них. П╕д час арешту його в 1939 р. мало не потрапив п╕столет в руки пол╕ц╕╖. Врятувала т╕тка Лукер╕я, яка сховала той п╕столет у себе на грудях. А караб╕н ми передали в штаб повстанц╕в, яких очолював у 1932 р. Потарський на п╕вноч╕ Волин╕. Зброю мали вс╕ п╕дп╕льники - нелегали, як╕ уникли арешту пол╕ц╕╖.
К╕лька зауважень про ставлення КПЗУ до ОУН. На Волин╕ ОУН фактично не було. Випадков╕ зустр╕ч╕ не приводили до конфл╕кт╕в. Показовий випадок з╕ мною. У 1936 р., коли мене арештували, то п╕сля тортур в Головн╕й сл╕дч╕й команд╕ кинули в Ковельськ╕й тюрм╕ в камеру, де сид╕ли оун╕вц╕. Вони приязно прийняли мене. Культурно вели себе нав╕ть тод╕, коли я ╖м сказав, що мене звинувачують за революц╕йну д╕яльн╕сть в КПЗУ. Ми дискутували, та не сварилися до кулак╕в. Вони були б╕льш осв╕чен╕ в пол╕тичних справах, критикували комун╕зм у ц╕лому, а особливо, сов╓тський комун╕зм, називали його утоп╕╓ю. Комун╕зм московський - злочинним. «Жидокомун╕сти» нищать нац╕╖, а в першу чергу, укра╖нську. УРСР - республ╕ка, тобто колон╕я Москви. Московськ╕ комун╕сти ф╕зично знищили укра╖нську ╕нтел╕генц╕ю - розстр╕ляли, к╕стяк укра╖нсько╖ нац╕╖ - селянство - задушили голодом та засланням у Сиб╕р. Верховоди гризуться м╕ж собою, як скажен╕ собаки, - вже розстр╕люють сво╖х маршал╕в. Мен╕ здавалося, вони тод╕ були в дечому, може, ╕ прав╕, та не в усьому. Д╕лилися продуктами з передач. Треба зазначити, що в Ковельськ╕й тюрм╕ з член╕в ОУН було т╕льки тро╓, а учасник╕в КПЗУ - повно, до 300 ос╕б.
Нашим сп╕льним ворогом була Польща, ╕ це - головне. У найг╕рших польських тюрмах сид╕ли люди ╕з КПЗУ ╕ з ОУН: т╕льки в р╕зних камерах, а ╕нод╕ ╕ в р╕зних корпусах. ╤ стежки наш╕ часто перехрещувалися ╕ сходилися.
Ось випадок, що стався з мо╖м р╕дним братом Федором, який сид╕в у 1939 р. у найстрашн╕ш╕й польськ╕й тюрм╕ в Святому Христ╕ в Познанському во╓водств╕ б╕ля польського кордону, в╕дбуваючи 15-р╕чне ув’язнення. У той же час сид╕в у т╕й тюрм╕ в одиночц╕ Степан Бандера, засуджений за вбивство м╕н╕стра внутр╕шн╕х справ Польщ╕ Перацького. Оск╕льки одиночка брата Федора була поруч одиночки Степана Бандери, то вони сп╕лкувалися з допомогою азбуки Морзе ╕ знаходили сп╕льну мову.
Сл╕д зазначити деяку гуманн╕сть польсько-панського режиму. Перед вибухом н╕мецько-польсько╖ в╕йни Степана Бандеру з Брестсько╖ тюрми випустили живим. Майже така доля сп╕ткала ╕ мого брата. ╥х напередодн╕ в╕йни покували по чотири в ряд ╕ п╕шки погнали на зах╕д, та коли н╕мц╕ наздогнали ╖х, варта зникла, а в’язн╕в залишили, мовляв, рятуйтеся сам╕. Розстр╕ляли т╕льки н╕мецьких шпигун╕в. Решта добрела до якогось села, там м╕сцев╕ люди допомогли зняти з н╕г та рук кайдани. ╤ вони - в’язн╕ - кинулися групами т╕кати в сво╖ кра╖. Так, м╕й брат Фед╕р Божим Провид╕нням та Божою мил╕стю повернувся додому в к╕нц╕ вересня 1939 р. живий та вкрай зн╕вечений ф╕зично.
Доля «капезет╕вц╕в» з приходом перших сов╓т╕в була вир╕шена. Москва ще в серпн╕ 1938 року зл╕кв╕дувала р╕шенням Ком╕нтерну КПЗУ як «прислужника буржуазного нац╕онал╕зму: н╕мецьких та польських шпигун╕в». ЦК КПЗУ, який знаходився в Москв╕ та Ки╓в╕, тод╕ ж було поголовно розстр╕ляно.
Доля волинських «капезет╕вц╕в» була не найкраща. Мого старшого брата примусили п╕д страхом заслання батька як куркуля стати головою колгоспу в р╕дному сел╕ Кал╕новн╕к, а братов╕ Федору дали посаду м╕л╕ц╕онера, найменшому, Петров╕, - посаду збиральника податк╕в та позик. Б╕льш╕сть колишн╕х член╕в КПЗУ залишилася «поза бортом». У тихому п╕дп╕лл╕ ображало член╕в КПЗУ, що на державн╕ посади прислали рос╕йськомовних «сх╕дняк╕в». Гн╕вала насильницька ╕ брутальна колектив╕зац╕я. Грабунок та вив╕з на Сх╕д багатств наших - деревини, продукт╕в харчування; нахабна русиф╕кац╕я. Червона арм╕я об╕драна, боса ╕ голодна, - жебрацька, чиновники -хапуги, злодюги, укра╖ножери.
Жахливе, дике катування по вс╕х м╕стах Зах╕дно╖ Укра╖ни в’язн╕в просв╕тило наших товариш╕в, що Сов╓ти - банда карних злочинц╕в. Тому багато старо╖ гвард╕╖ КПЗУ примкнуло до укра╖нського нац╕онального руху, а молодь - колишн╕ комсомольц╕ майже стов╕дсотково вступили в УПА на Волин╕.
З поверненням Сов╓т╕в б╕льш╕сть жила в опозиц╕╖ до режиму, що виявлялося в д╕яльност╕ клубу ветеран╕в КПЗУ на чол╕ з колишн╕м членом ЦК КПЗУ Миколою Павликом, Володимиром Стаником, короткотривалим прокурором м. Львова, Дудикевичем - директором музею Лен╕на, Терент╕╓м Новаком - директором ╕сторичного музею м. Львова. Ми писали колективн╕ заяви в ЦК КПРС та ЦК КПУ та в Льв╕вський обком КПУ з пропозиц╕ями ╕ вимогами перестати надсилати парт╕йних та державних кер╕вник╕в з╕ Сходу, щоб використати сво╖ м╕сцев╕ кадри, не проводити русиф╕кац╕╖, а розширювати та популяризувати укра╖нську мову. Виступали проти насильно╖ колектив╕зац╕╖. Протестували проти масових заслань наших земляк╕в у Сиб╕р. Протестували проти в╕дмови парт╕йних орган╕в у прописц╕ та проживанн╕ реаб╕л╕тованим, що поверталися з концтабор╕в. Вимагали покращення житлових умов та справедливого пенс╕йного забезпечення ветеранам КПЗУ. Вимагали ╕ просили реаб╕л╕тац╕╖ КПЗУ, скасування р╕шення Ком╕нтерну у 1936 р., та отримали категоричну в╕дмову. ОУН та КПЗУ мали одного головного ворога - польського окупанта, за те боролися й томилися в тюрмах та в болотах польського концтабору Береза Картузька, але давно настав час сп╕впрацювати на користь Соборно╖ Самост╕йно╖ Укра╖ни.
Моя д╕йсна дорога до укра╖нського нац╕онал╕зму розпочалася з появою РУХу - боротьби за Укра╖ну самост╕йну та незалежну, без комун╕стичних фарисе╖в та брехун╕в, крим╕нальних злочинц╕в, яких чека╓ другий Нюрнберзький суд!
м. Льв╕в.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 25.07.2008 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6161

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков