Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 18.07.2008 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#29 за 18.07.2008
ЗЕЛЕНА УКРА╥НА
В’ЯЧЕСЛАВ ЧОРНОМАЗ

УКРА╥НЦ╤ У СВ╤Т╤

ДО 125-Р╤ЧЧЯ ПОЧАТКУ МАСОВОГО ПЕРЕСЕЛЕННЯ УКРА╥НЦ╤В НА ДАЛЕКИЙ СХ╤Д
За даними останнього (2002 р.) перепису укра╖нц╕ складають лише л╕чен╕ в╕дсотки населення Далекого Сходу Рос╕╖. Тод╕ як менше ста рок╕в тому ситуац╕я, нав╕ть за даними оф╕ц╕йно╖ статистики, була принципово ╕ншою. Зг╕дно з п╕дсумками перепису 1917 р., укра╖нц╕ складали практично 40% населення рег╕ону, причому вони безумовно дом╕нували в с╕льському населенн╕ п╕вдня Далекого Сходу – Приморщини та Приамурщини. Вони складали переважну б╕льш╕сть селян-переселенц╕в, як╕ на меж╕  Х╤Х-ХХ ст. заселяли ц╕ територ╕╖, що т╕льки почали освоювати.
 Кр╕м оф╕ц╕йно╖ статистики, це п╕дтверджують численн╕ св╕дчення сучасник╕в, як╕ описували типово укра╖нський зовн╕шн╕й вигляд б╕льшост╕ с╕л Приморщини та Приамурщини. Треба зазначити, що переселення укра╖нц╕в на Далекий Сх╕д тривало протягом практично ц╕лого ХХ ст. Воно призупинилося лише в 1990-т╕ роки з розпадом Радянського Союзу та проголошенням незалежно╖ Укра╖нсько╖ держави. В╕дпов╕дно укра╖нц╕ зробили сутт╓вий внесок у формування сучасного населення та господарське осво╓ння Далекого Сходу. Незважаючи на вс╕ лукав╕ цифри статистики, значна частина сучасного населення рег╕ону ма╓ укра╖нськ╕ пр╕звища, а багато с╕л п╕вдня Далекого Сходу (особливо Приморщини) й дос╕ збер╕гають типово укра╖нський вигляд.
 Через це особливо╖ актуальност╕ набув ╕сторичний юв╕лей, що припав на кв╕тень 2008 р. Це – 125-р╕ччя початку масового переселення укра╖нц╕в на Далекий Сх╕д.
 Достов╕рних св╕дчень про те, коли вперше укра╖нц╕  з’явились на терен╕ Далекого Сходу, знайти не вдалося, однак професор О. П. Георг╕╓вський вважав, що окрем╕ випадки ╖х проникнення сюди через Московське царство в числ╕ служилих та торгових людей мали задовго до  ХIХ ст. Ще починаючи в╕д ХVII ст. Забайкальщина ста╓ пост╕йним м╕сцем заслання укра╖нц╕в. Так, за царя Михайла Федоровича (перша половина ХVII стол╕ття)  було заслано до Сиб╕ру 180 запорожц╕в, а  в  60-х  роках  ХVII ст.  -  тисяч╕  укра╖нських козак╕в та селян, що були незадоволен╕ при╓днанням Укра╖ни до Московського царства. Одним ╕з перших укра╖нц╕в, про перебування якого  на терен╕  Далекого Сходу достов╕рно в╕домо, був гетьман Укра╖ни Дем’ян Многогр╕шний, якого 1672 р. було заслано до Нижньоселенгинська (Забайкальщина) царським урядом1. Як вважа╓ О. П. Георг╕╓вський, укра╖нц╕ у склад╕ козачих загон╕в досягали не лише Забайкальщини та верхньо╖ теч╕╖ Амуру, але водним шляхом д╕ставалися також нижнього Амуру та Приморщини2. У друг╕й половин╕ ХVIII стол╕ття (1765-1785 рр.) на Камчатку було заслано учасник╕в Гайдамаччини. Тут з них та якутських козак╕в було утворено так зване камчатське козацтво, яке в майбутньому зазнало сутт╓во╖ асим╕ляц╕╖ та метисац╕╖ з м╕сцевими туб╕льними народами, внасл╕док чого на початку ХХ ст. лише окрем╕ слова в мов╕ камчатських козак╕в нагадували про ╖хн╓ укра╖нське походження.
 Добров╕льне ж та масове переселення укра╖нц╕в до Далекого Сходу пов’язане з включенням в половин╕ ХIХ ст. Приморщини та Амурщини до складу Рос╕╖. Перша група укра╖нц╕в ймов╕рно прибула до Далекого Сходу у склад╕ переселенц╕в-сектант╕в з Тавр╕╖ 1859 р. В╕домо, що невелика група укра╖нц╕в-переселенц╕в з Полтавщини прибула до Амурсько╖ област╕ вже 1860 р. У 1861 р. переселенцями з Полтавсько╖ та ╢н╕сейсько╖ губерн╕й тут було засновано села Берез╕вське, Богородське, Петропавл╕вське3. За св╕дченням того ж професора О. П. Георг╕╓вського, першими укра╖нськими поселеннями в Амурськ╕й област╕ стали заснован╕ вих╕дцями з Полтавсько╖ губерн╕╖ села Тро╖цьке (1863), Середньоб╕льське та Новотро╖цьке (1864)4.
 Однак на цьому етап╕ (до 1882 р.) число вих╕дц╕в з Укра╖ни пом╕ж переселенц╕в було незначним. Масове переселення укра╖нц╕в на Далекий Сх╕д почина╓ться з 1883 р., коли було налагоджено перевезення переселенц╕в морем з Одеси до Владивостока. Так, 4 та 10 березня 1883 р. (за старим стилем) з Одеси до Владивостока вийшли два пароплави «Россия» та «Санкт-Петербург»,  як╕ прибули до порту призначення в╕дпов╕дно 13 та 20 кв╕тня 1883 р. На першому перебувало 724, на другому – 780 перших переселенц╕в, як╕ подолали такий величезний морський шлях навколо майже половини земно╖ кул╕ через Середземне море, Суец, ╤нд╕йський та Тихий океани. Це були селяни – вих╕дц╕ з Суражського (768 ос╕б), Черн╕г╕вського (552), Сосницького (239) та Мглинського (10 ос╕б) пов╕т╕в Черн╕г╕всько╖ губерн╕╖5. Ц╕ переселенц╕ заснували одн╕ з перших с╕л на терен╕ Приморщини - ╤ван╕вка, Жарикове, Григор’╖вка, Павл╕вка, Борис╕вка, Воздвиженка, Микола╖вка, Майх╕нське, Попова Гора6.
 Як зазнача╓ один ╕з орган╕затор╕в переселенсько╖ справи на Далекому Сход╕ Ф. Ф. Буссе, «було вкрай необх╕дно для усп╕ху справи визвати господар╕в, як╕ бажали поселитися в далекому кра╖ тому, що лише за ц╕╓╖ умови можна було розраховувати на енерг╕ю переселенц╕в у створенн╕ нового господарства»7. Виходячи з цього факту, який виявився у наявност╕ велико╖ к╕лькост╕ прохань про дозв╕л на переселення, а також близькост╕ до порту, з якого було орган╕зовано переселення, царська влада при орган╕зац╕╖ переселення зробила ставку на селян укра╖нських губерн╕й ╕ перш за все, Черн╕г╕всько╖. Це було пов’язано з найб╕льшою гостротою аграрних проблем, що були властив╕ саме Укра╖ни – малоземелля та аграрного перенаселення. У Черн╕г╕вськ╕й губерн╕╖ ц╕ проблеми ускладнювалися ще й низькою родюч╕стю земель.
 Через це оголошення про наб╕р бажаючих переселитися викликало таку велику к╕льк╕сть тих, хто зголосився, що перш╕ три парт╕╖ переселенц╕в, що було в╕дправлено за державний кошт, були сформован╕ виключно з вих╕дц╕в ╕з Черн╕г╕всько╖ губерн╕╖. У 1884 р. 1487 ос╕б переселилося з Суражського, 237 ос╕б – ╕з Сосницького, 14 – ╕з Мглинського, 12 – ╕з Городнянського пов╕т╕в. У 1885 р. к╕льк╕сть пов╕т╕в, ╕з яких в╕дбувалося переселення, зб╕льшу╓ться: Суражський (1193 ос╕б), Мглинський (423), Черн╕г╕вський (326), Городнянський (233), Кролевецький (165 ос╕б), Конотопський (144), Сосницький (35 ос╕б), Глух╕вський (5 ос╕б). Як зазнача╓ Ф. Ф. Буссе, два п╕вн╕чних пов╕ти – Суражський та Мглинський дали 5/6 ус╕х так званих «казьоннокоштних» переселенц╕в (тобто тих, яких було переселено за державний кошт) у 1883 - 1885 рр. (Суражський - 3448 ос╕б, Мглинський – 447 ос╕б). Кр╕м того, 878 ос╕б переселилося з Черн╕г╕вського пов╕ту,  511 – ╕з Сосницького, 235 - ╕з Городнянського8.
 Треба зазначити, що населення Суражського та Мглинського пов╕т╕в мало перех╕дний в етн╕чному в╕дношенн╕ характер ╕з ч╕тко не визначеною етн╕чною св╕дом╕стю ╕ мало в матер╕альн╕й та духовн╕й культур╕ укра╖нськ╕ та б╕лоруськ╕ риси. Згодом, уже в Приморщин╕, в умовах переважно укра╖нського етн╕чного оточення вих╕дц╕ з цих пов╕т╕в, як зазнача╓ в╕домий статистик А. А. Меньщиков, стали само╕дентиф╕куватися як «малороси» (тобто укра╖нц╕)9.
 ╤з переселенською парт╕╓ю 1883 р. було в╕дправлено ходок╕в в╕д селян, призначених до переселення на наступний р╕к, як╕ над╕слали на Батьк╕вщину найкращ╕ в╕дгуки про новий край. Через це, незважаючи на значну дорожнечу пере╖зду морем, 43 родини ╕з Сосницького та 2 з сус╕днього Городнянського пов╕т╕в попросили дозволу на переселення в 1884 р. на власний кошт, письмово в╕дмовившись  в╕д права на будь-яку допомогу в╕д казни. Ц╕ 45 родин (249 душ) поклали початок руху так званих «сво╓коштних» переселенц╕в. Перекази про умови пере╖зду та м╕сцев╕ природн╕ багатства Далекого Сходу, як╕ пов╕домляли перш╕ переселенц╕ у сво╖х листах на батьк╕вщину родичам та знайомим, швидко розходилися по окруз╕, сприяючи росту к╕лькост╕ бажаючих переселитися нав╕ть на св╕й кошт. Через це в╕д 1886 р. переселення за державний кошт припиня╓ться. На цьому етап╕ переселенський рух охоплю╓ вже переважно п╕вденну частину Черн╕г╕всько╖ губерн╕╖ ╕, в╕дпов╕дно, фактично припиня╓ться переселення з ╖╖ п╕вн╕чних пов╕т╕в, де населення було найб╕льш незаможним ╕ якому видатки на переселення були не п╕д силу. В цей пер╕од почина╓ться переселення з Конотопського, Борзенського, Козелецького, Н╕жинського, Стародубського пов╕т╕в. Взагал╕, за перш╕ десять рок╕в морського переселення (1883 - 1892). Суражський пов╕т дав 3467 переселенц╕в, Черн╕г╕вський -  2608, Конотопський – 1436, Борзенський – 989, Сосницький – 950, Городнянський – 903, Кролевецький – 704, Козелецький – 672, Мглинський – 447, Н╕жинський – 332, Стародубський – 157, Новозибк╕вський - 20, Новгород-С╕верський – 15, Глух╕вський – 510.
 Починаючи з 1887 р., переселенський рух поширю╓ться ╕ на Полтавську губерн╕ю, охоплюючи сус╕дн╕й з Черн╕г╕вщиною Пирятинський пов╕т. А зв╕дти, з поширенням переказ╕в про новий край, до 1893 р. поширилося на 12 ╕нших пов╕т╕в Полтавщини. Найб╕льшу частину вих╕дц╕в у цей пер╕од дали Пирятинський пов╕т (1215 ос╕б), Гадяцький (575), Лубенський (383), Роменський (331), Хорольський (325), Лохвицький (162), Переяславський (154) ╕, меншою м╕рою – Прилуцький (48 ос╕б), З╕ньк╕вський (19), Кременчуцький (16), Миргородський, Костянтиноградський (по 7 ос╕б) та Кобеляцький (3 особи)11.
 У 1886 та 1889 рр. у склад╕ переселенц╕в з’явля╓ться дек╕лька родин вих╕дц╕в ╕з Тираспольського та Херсонського пов╕т╕в Херсонсько╖ губерн╕╖. В╕д 1889 р. почина╓ться переселення з Харк╕всько╖ губерн╕╖ (Лебединський, Староб╕льський, Зм╕╖вський пов╕ти), Катеринославсько╖ (Бахмутський пов╕т), Ки╖всько╖ (Васильк╕вський пов╕т), а також з Кубан╕ та з Воронезько╖ губерн╕╖, де практично половину населення складали укра╖нц╕. В 1888 - 1890 рр. переселилося дек╕лька десятк╕в ос╕б з Курсько╖ губерн╕╖, де укра╖нц╕ складали близько третини населення. Треба зазначити, що переселення в╕дбувалося якраз з тих пов╕т╕в цих губерн╕й, де переважало укра╖нське населення. Це – Острогозький, Бирюцький, Павловський, Коротоякський, Валуйський пов╕ти Воронезько╖, Новооскольський, Курський та Корочанський пов╕ти Курсько╖ губерн╕╖.
 Таким чином, взагал╕ на першому етап╕ масового переселення в 1883-1892 р. 95,3% переселенц╕в складали вих╕дц╕ з Черн╕г╕всько╖ (12705 ос╕б, 75,9%) та Полтавсько╖ губерн╕й (3245 ос╕б, 19,4%). З Харк╕всько╖ губерн╕╖ переселилося 133 ос╕б, Кубансько╖ област╕ – 121,  Воронезько╖ губ. – 111, Курсько╖ губ. – 98,    Херсонсько╖ – 40, Катеринославсько╖ – 15, Ки╖всько╖ – 7 ос╕б. Тод╕ як вих╕дц╕в ╕з власне рос╕йських губерн╕й на даному етап╕ нараховувалося лише 110 ос╕б12.
 Враховуючи м╕шаний характер населення п╕вн╕чних пов╕т╕в Черн╕г╕всько╖ губерн╕╖, Ф. Ф. Буссе робить висновок, що наприк╕нц╕ ХIХ ст. у населенн╕ П╕вденно-Уссур╕йського краю (п╕вденна частина Приморсько╖ област╕) «переважаючий елемент … складають малороси, число яких не менш як 75% в╕д усього числа душ»13. Взагал╕ тут, як зазнача╓ Ф. Ф. Буссе, «малорос╕йський елемент якщо не дом╕ну╓, то у всякому випадку дуже значний;  в╕н в╕дбився на м╕сцев╕й народн╕й гов╕рц╕, на тип╕ побудов ╕ переважанн╕ бик╕в  як робочо╖ худоби в господарствах старожил╕в, на пост╕йно повторюваних пр╕звиськах «кацап» та «хохол», якими обзива╓ сус╕д сус╕да, при чому переважа╓ останн╓, зрештою, такий висновок п╕дтверджують розпитування, з╕бран╕ мною з ус╕х майже поселень»14.
 Надал╕ переселення укра╖нц╕в до Приморщини набува╓ ще б╕льш масового характеру. Протягом наступного десятир╕ччя (1892-1901) сюди переселилося 41 664 ос╕б.15, пом╕ж якими переселенц╕ з Укра╖ни складали 91,8%16. Посиленню м╕грац╕йних процес╕в у цей пер╕од значною м╕рою сприяв голод в╕д неврожаю, який мав м╕сце в Укра╖н╕ у 1891-1892 рр.17
 Взагал╕, за пер╕од в╕д 1883 до 1901 р. до Приморщини прибуло морем 55 208 ос╕б18. Пом╕ж них 80,8%  складали вих╕дц╕ з Черн╕г╕всько╖, Ки╖всько╖ та Полтавсько╖ губерн╕й19. Переселенц╕ цього етапу в╕дом╕ п╕д назвою «старожил╕в» (на в╕дм╕ну в╕д «новосел╕в», що поселилися тут п╕сля 1901 року). Головним чином, переселенц╕ морського етапу спрямовувалися до П╕вденно-Уссур╕йського краю, який безпосередньо прилягав до Владивостока, що був к╕нцевим пунктом морського маршруту. З другого боку, м╕сцев╕ природно-кл╕матичн╕ умови нагадували укра╖нському селянину р╕дну Укра╖ну ╕ в╕н залишався тут, «приваблений природою П╕вденно-Уссур╕йського краю»20.
 Таким чином, у Приморщин╕ укра╖нц╕ ╕з числа переселенц╕в-старожил╕в щ╕льно  заселили Приханкайську долину, долини правих доплив╕в р. Уссур╕ та Сучанську долину, що нагадували л╕состеповий ландшафт Укра╖ни та були найб╕льш придатними для землеробства, складаючи тут в╕д 58,2 до 91,1% старожильського населення21. До 1909 р., враховуючи природний прир╕ст, старожильське населення Приморсько╖ област╕ нараховувало 110 448 ос╕б, укра╖нц╕ серед них складали 81,4%, рос╕яни - 9,5%, б╕лоруси - 5,6%22. Характеризуючи економ╕чне становище ╕, в╕дпов╕дно, р╕вень життя  старожил╕в, треба зазначити, що 100-десятинний земельний над╕л, який отримували переселенц╕ першого етапу, став основою для економ╕чного процв╕тання цього прошарку далекосх╕дного селянства.
(Дал╕ буде).

ЧВЕРТЬ УКРА╥НЦ╤В ХОЧУТЬ ВИ╥ХАТИ...
 «Чи хот╕ли б ви, якби мали можлив╕сть, назавжди ви╖хати до ╕ншо╖ кра╖ни?» Так - в╕дпов╕ли 25 в╕дсотк╕в укра╖нц╕в, яких опитало соц╕олог╕чно-досл╕дницьке агентство ╫елап. Так само в╕дпов╕ли перес╕чно 26 в╕дсотк╕в опитаних у 82 кра╖нах, у яких провело останн╕ми роками таке досл╕дження американське агентство, що вже 70 рок╕в працю╓ в усьому св╕т╕.
 «К╕льк╕сть тих, хто залиша╓ Укра╖ну, зб╕льшиться», - пов╕домля╓ Рад╕о Свобода координатор зв’язк╕в ╕з громадськ╕стю Програми розвитку ООН в Укра╖н╕ Серг╕й Гриценко. «Зростають потреби ринку прац╕ в кра╖нах Зах╕дно╖ ╢вропи, що, в свою чергу, буде призводити до того, що б╕льше людей ╕з таких кра╖н, як Укра╖на, в╕д’╖жджатимуть на зароб╕тки. Це все в╕дпов╕да╓ тим ус╕м тенденц╕ям, як╕ зараз у св╕тових масштабах присутн╕», – вважа╓ представник ООН.
 Ц╕ тенденц╕╖ стосуються не лише б╕дних кра╖н. ╤ у Велик╕й Британ╕╖ й Н╕меччин╕ по 27 в╕дсотк╕в опитаних хот╕ли б залишити ╖х назавжди. Прямого зв’язку м╕ж заможн╕стю кра╖ни й к╕льк╕стю охочих на ем╕грац╕ю не видно. В╕зьм╕мо Франц╕ю й Рос╕ю: за разючо╖ р╕зниц╕ в якост╕ життя з обох кра╖н ви╖хали б однаково по 17 в╕дсотк╕в мешканц╕в. А на останньому м╕сц╕ – Сауд╕вська Арав╕я: з не╖ ем╕грував би лише 1 в╕дсоток...

ЯК╤ МАСШТАБИ ТРУДОВО╥ М╤ГРАЦ╤╥?
 Жодних статистичних методик, як╕ могли б визначити достов╕рн╕ масштаби трудово╖ м╕грац╕╖ укра╖нц╕в за кордон, нин╕ в держав╕ не ╕сну╓. Про це заявив директор Державного центру зайнятост╕, кер╕вник виконавчо╖ дирекц╕╖ Фонду загальнообов’язкового державного соц╕ального страхування Укра╖ни на випадок безроб╕ття Володимир Галицький на прес-конференц╕╖ «Безроб╕тних поменшало. Чи ╓ прив╕д для оптим╕зму?».
 За словами Володимира Галицького, цифри в╕д 5 до 7 млн. укра╖нц╕в, як╕ начебто працюють за кордоном, ╓ довол╕ сумн╕вними, оск╕льки поки що статистичних даних щодо цього явища у нас нема╓. Сам В. Галицький переконаний, що вона не може сягати б╕льше 3,5 млн.
 «Встановити к╕льк╕сть громадян, що працюють за кордоном можна лише, пров╕вши перепис населення», - зазначив в╕н. Що ж до причин трудово╖ м╕грац╕╖, то, за його словами, в основ╕ цього явища лежать виключно економ╕чн╕ причини. «Якщо найближчим часом ми не п╕дн╕мемо зарплату у рази, в Укра╖н╕ просто н╕кому буде працювати», - наголосив В. Галицький.

«ЗА УКРА╥Н╤ЗАЦ╤Ю» ЗАРУБ╤ЖНИХ УКРА╥НЦ╤В
 «Укра╖на потребу╓ б╕льш експансивно╖ пол╕тики, спрямовано╖ на посилення зв’язк╕в з укра╖нською д╕аспорою», – переконаний представник Укра╖нсько╖ народно╖ парт╕╖ Степан Хмара. В╕н п╕дтримав ╕н╕ц╕ативу Президента Укра╖ни закласти у Державному бюджет╕ на 2009 р╕к кошти для ф╕нансування укра╖нських шк╕л за кордоном, а також зазначив, що «аналог╕чн╕ програми повинн╕ реал╕зовуватись ╕ для укра╖нц╕в ближнього заруб╕жжя».
Степан Хмара наголосив, що «Укра╖нська народна парт╕я виступа╓ за п╕дтримку всього укра╖нського за кордоном ╕ вважа╓, що д╕аспора повинна стати елементом зовн╕шньо╖ пол╕тики Укра╖ни». В╕н нав╕в приклади, коли в╕рменська або ╓врейська д╕аспори надають значну допомогу сво╖й Батьк╕вщин╕ ╕ закликав «докласти зусиль, принаймн╕ посилити культурно-осв╕тн╕ зв’язки, щоб укра╖нська д╕аспора могла виконувати таку саму роль».

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 18.07.2008 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6142

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков