Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 28.02.2003 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#9 за 28.02.2003
3 березня - ПОЧАТОК МАСНИЦІ (МАСЛЯНОЇ)
КС

3 березня - ПОЧАТОК МАСНИЦІ (МАСЛЯНОЇ)
Масляна (Масляниця, Пущення) - давньослов'янське свято проводів зими.
Сучасне свято проводів зими увібрало в себе чимало рис давньослов'янської Масляної. Проходить у кінці лютого - на початку березня в місцях масового відпочинку: в парках культури, на майданах, стадіонах.
Сім днів люди відпочивали, розважалися, частували одне одного. "Головною їжею на Масляну, - відзначав О. Воропай, - є вареники із сиром і сметаною, але й гречані млинці, на маслі або на смальці смажені, - теж обрядова їжа...".
У перший день Масляної готували холодець із свинячих ніжок. Дорослі збиралися
у корчмі або в родичів справляти колодку, що передбачала гучне застілля, частування рідних та знайомих.
Діти робили снігові фортеці, спускалися із гірок, гралися
у сніжки. Катання на санях супроводжувалося обрядовими піснями, сміхом та жартами. Молодь робила опудало Масниці, возила його по селу, а увечері спалювала.
В народі казали: "Масляна, Масляна, яка ти мала, якби ж тебе сім неділь, а посту - одна!" У бідні неврожайні роки мовили інакше: "Масляна-баламутка, обіцяла сиру й масла, та не хутко".
На Масляну існували окремі заборони, перестороги. Наприклад, на Черкащині не можна було прясти, бо в сушених ягодах, фруктах нібито заведеться погань.


ПРОЩЕННА  НЕДІЛЯ
Так традиційно в церквах візантійського обряду (православних і греко-католицьких) називають останню неділю перед початком Великого посту, що його віруючі дотримуються перед Пасхою Господньою. Цю неділю ще називають сиропусною, бо то останній день перед постом, коли можна вживати молоко і молочні продукти - сир, масло, сметану, ряжанку, кефір тощо (м'ясні продукти припиняють вживати за тиждень до цього, так званої м'ясопусної неділі).
Чому сиропусна неділя називається прощенною? А тому, що, входячи в найбільший у році піст, кожна віруюча людина не лише стає на стежку власного покаяння, але й повинна прилюдно, в церкві (бажано під час Божественної літургії) попросити  вибачення в людей, яким завдала більших чи менших прикрощів: вчасно не вернула борг, украла, осудила, лаяла, порушила подружню вірність.
Дуже важливо особисто попросити вибачення (прощення) в того, кому людина зробила образу. Якщо навіть ображений не простить, то в очах Божих той, хто вибачається щиро, буде звільнений від переступу чи гріха. Одночасно в прощенну неділю всі віруючі повинні простити усіх своїх кривдників і винуватців, незалежно від того, чи попросили вони особисто вибачення, чи ні. Взаємне індивідуальне і колективне прощення цієї неділі - суть прощенної неділі: щоб кожний увійшов у піст із чистим серцем.

СУТЬ  ПОСТІВ
Постування є у всіх основних релігіях світу: християнстві, іудаїзмі, ісламі (мусульманстві), буддизмі, синтоїзмі, індуїзмі тощо. У християнській релігії (у всіх трьох її конфесіях - православ'ї, католицтві і протестантизмі) дотримання постів є обов'язковим. На жаль, багато віруючих, у тому числі в Україні, примітивно розуміють піст як лише утримання від споживання страв тваринного походження - м'ясних і молочних. Але треба ясно усвідомити християнське розуміння посту: це не стільки обмеження для нашого шлунка, як обмеження для нашої розгнузданої психіки, нашого злого язика, для свободи наших рук робити злі діла.
Невживання жирних і білкових продуктів стримує розгул недобрих почувань і потягів. Помірна легка рослинна їжа, приправлена рідкими жирами (олією), не тільки робить людину добрішою, смиреннішою, лагіднішою, але й сприяє, як одноголосно твердять медики, поліпшенню самопочуття, здоров'я, продовжує вік людини. "Своїми зубами ми риємо собі могилу", - каже стара мудрість тим, хто постійно переїдає і не знає, що таке піст.
Християнський календар сумарно передбачає близько 200 пісних днів на рік: 49-денний передвеликодній піст, кількаденні менші пости перед деякими святами і щотижневі пости в середу і п'ятницю. Яка чудова нагода звільнити свій організм від шлаків і настроїти себе на християнський спосіб життя!
Дмитро СТЕПОВИК,
доктор богословських наук, професор.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 28.02.2003 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=614

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков