Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 06.06.2008 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#23 за 06.06.2008
ВИШИВАЛЬНИЦ╤ НАРОДЖУЮТЬСЯ НАВЕСН╤

Так, так! Бо мають з материнським молоком ув╕брати в себе красу природи, ╖╖ дивовижн╕ оновлен╕ весною кольори, що пот╕м прикрасять ╖хн╕ вироби, вже перетворившись на нац╕ональний орнамент чи як╕сь ╕нш╕ прикраси нашого побуту.
Нещодавно ми в╕дсвяткували 97-р╕ччя укра╖нсько╖ майстрин╕-вишивальниц╕, Героя Укра╖ни В╕ри Серг╕╖вни Ро╖к. А ось 27 травня у Всеукра╖нському ╕нформац╕йно-культурному центр╕ вишивальниц╕ та гост╕ з╕бралися на сем╕нар з нагоди 95-р╕ччя в╕д дня народження видатно╖ кримськотатарсько╖ майстрин╕ Зулейхи Бек╕рово╖. Дуже шкода, що Зулейха-ханум не дожила до цього дня – мистецький св╕т втратив ╖╖ у 1999 роц╕.
Ц╕ ж╕нки були майже ровесницями, ╕ так само, як зародження традиц╕й укра╖нсько╖ вишивки для багатьох укра╖нц╕в пов’язу╓ться перш за все з ╕менем В╕ри Серг╕╖вни, так ╕ «Традиц╕йн╕ техн╕ки кримськотатарсько╖ вишивки» (назва сем╕нару) ╓ нев╕д’╓мними в╕д ╕мен╕ Зулейхи-ханум. Хоча, зрозум╕ло ж, кор╕ння цього невмирущого мистецтва значно глибше, ╕ ц╕ле, нав╕ть довге, життя майстрин╕ – лише одна стор╕нка ненаписано╖ книги.
Взагал╕ ж кримськотатарська вишивка ма╓ дванадцять техн╕к, описан╕ (на початку минулого стол╕ття) десять. Зулейха Бек╕рова волод╕ла п’ятьма з них. А найпопулярн╕ша назива╓ться татаришлеме. Це двостороння гладь, однакова з обох бок╕в. До реч╕, кожна техн╕ка м╕стить 70 – 80 р╕зноман╕тних шв╕в.
Зулейха-ханум ще в юност╕ зак╕нчила Московський художньо-промисловий техн╕кум, а пот╕м ╕нститут декоративно-прикладного мистецтва ╕ працювала художником з килим╕в у науково-досл╕дному ╕нститут╕ художньо╖ промисловост╕. За ╖╖ еск╕зами виготовлено безл╕ч килим╕в-гобелен╕в.
Але хоча вона була талановитим педагогом ╕ мала багато учениць, та сталося так, що зд╕бност╕ ╖╖ розвивалися не на р╕дному ╜рунт╕.
Вперше на батьк╕вщину вона при╖хала в 1987 роц╕. ╥╖ персональна виставка ╕ сем╕нар в╕дбулися в Кримському кра╓знавчому музе╖, ╕ для кримчан це стало знаменною под╕╓ю. У 1990 роц╕ вишивальниця зав╕тала до Криму знову, цього разу вже на два тижн╕. Вона була занепоко╓на тим спадком, який залиша╓ на сво╖й етн╕чн╕й батьк╕вщин╕. А «спадок» цей – люди, що продовжать ╖╖ справу. Ними стали 12 учениць, найзд╕бн╕шою ╕ найпрацьовит╕шою з яких можна вважати Ельв╕ру Османову.
Про все це мен╕ розпов╕ла зав╕дуюча одного з в╕дд╕л╕в В╤КЦ, мистецтвознавець Ельм╕ра Черкесова. Вона пояснила, що, як ╕ в укра╖нськ╕й традиц╕╖, кримськотатарськ╕ орнаменти мають глибинний символ╕чний смисл, а яскрав╕ безсистемн╕ детал╕ – це в╕дбиток узбецько╖ культури, не притаманний кримськотатарському народу. Зазвичай цей народ прикраша╓ вишивками осел╕, святковий одяг, особливо головне вбрання. Вишивка доречна ╕ для сумочок, футляр╕в. ╥╖ можна спостер╕гати ╕ на кримськотатарському рушников╕.
Все це я змогла побачити ╕ на власн╕ оч╕. Тод╕ ж народився ╕ заголовок зам╕тки. А ще подумалося – треба заохочувати наших берегинь, як╕ мають понести це мистецтво в майбутн╓.
Тамара СОЛОВЕЙ.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 06.06.2008 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5990

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков