Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 06.06.2008 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#23 за 06.06.2008
ДО ВЕДМЕД╤В, НА БЕРЕЗИНУ

ЗАПОВ╤ДНИЙ НАШ КРАЙ...
Б╕лорусь ╕ б╕лорус╕в знаю досить добре - це знайомство трива╓ понад чверть стол╕ття. Дивно т╕льки, що на лон╕ природи за цей час побував лише дек╕лька раз╕в. А Б╕лорусь варта того, аби з ╖╖ довк╕ллям познайомитись поближче. Ск╕льки раз╕в чув про знаменитий на весь колишн╕й СРСР Березинський запов╕дник! Зубри, лос╕, олен╕, бобри.., але найголовн╕шою окрасою цих предков╕чних л╕с╕в, все-таки, ╓ ведмед╕.
Адже цей могутн╕й господар л╕сових нетр╕в збер╕гся ╕ ма╓ св╕й почесний статус х╕ба що в найнедоступн╕ших г╕рських масивах Карпат ╕ на Балканах. Колись в╕домий рос╕йський журнал╕ст Василь П╓сков написав ц╕каву статтю: «Ш╕сть п╕ренейських ведмед╕в». Це все, що залишилося на пограничч╕ Франц╕╖ та ╤спан╕╖...
А як стосовно р╕внин? Мову можна вести х╕ба що про п╕вн╕чну частину ╢вропи. Там ведм╕дь не загрожений. Чим дал╕ на п╕вдень, тим б╕льше проблем.
У Б╕лорус╕╖ В╕тебщина ╓ чи не ╓диним рег╕оном розселення ведмед╕в. А було ж колись!
У виданн╕ «Мозирщина» (1859) в╕домий досл╕дник культури ╕ побуту б╕лорус╕в П. Шп╕левський зазнача╓: «У тур╕вських л╕сах водяться так╕ ведмед╕, що, зустр╕вшись ╕з ними, ахнеш в╕д захоплення – так╕ великоросл╕ ц╕ спустошувач╕ вулик╕в ╕ селянських пос╕в╕в. Сповнен╕ велич╕, вони спок╕йно походжають нивами…». Нагадаю, що Тур╕вщина – це п╕вдень Б╕лорус╕, зовс╕м близько в╕д укра╖нсько-б╕лоруського кордону! Але вже на початку ХХ стол╕ття вчений А. Штам запише: «Рок╕в двадцять тому ведмед╕ вважалися звичними для Пол╕сся, але тепер збереглися, може, т╕льки в Тур╕вськ╕й окруз╕, ╕ то у дуже незначн╕й к╕лькост╕…»
* * *
Рок╕в п’ять тому в╕д житомирських еколог╕в почув малоймов╕рну, але захоплюючу ╕стор╕ю: ще в середин╕ 80-х рок╕в на укра╖нсько-б╕лоруському кордон╕ було заф╕ксоване пересування трьох ведмед╕в. Однак давн╕ господар╕ Пол╕ського краю не «вписалися» у нин╕шн╕ реал╕╖. Одного застрелили, коли в╕н намагався потрапити на територ╕ю в╕йськово╖ частини, ╕нший хот╕в поласувати медом диких бдж╕л, але з╕рвався (разом з колодою) з дерева ╕ загинув.
Куди под╕вся трет╕й – н╕кому не в╕домо….
* * *
А рок╕в два тому почув по-рад╕о, що на укра╖нськ╕й територ╕╖, а саме в безлюдн╕й Чорнобильськ╕й зон╕, час в╕д часу л╕сники ф╕ксують сл╕ди ведмедя...
Пот╕м цей факт п╕дтвердили прац╕вники «Чорнобильл╕су». Трохи заб╕гаючи наперед, скажу, що про укра╖нського ведмедя знають ╕ б╕лоруськ╕ екологи. Може, це ╕ ╓ той самий, зниклий безв╕сти ще в середин╕ в╕с╕мдесятих? В такому раз╕, як стверджу╓ народне присл╕в’я: «Нема лиха без добра»… Якби ц╕ м╕сця не стали безлюдними внасл╕док Чорнобильсько╖ катастрофи, якби сюди не зб╕глася вся дичина з навколишн╕х м╕сць, рятуючись в╕д браконь╓р╕в, то навряд чи ведм╕дь знайшов би св╕й прихисток у Чорнобильськ╕й Пущ╕. До реч╕, саме таку назву ма╓ тепер колишн╕й «Чорнобильл╕с». ╤ якщо символом Б╕ловезько╖ Пущ╕ ╓ зубр, то я на м╕сц╕ кер╕вництва «Чорнобильсько╖ Пущ╕» зробив би символом ╓диного у св╕т╕ пострад╕ац╕йного заказника оцього самого ведмедя. ╢диного в укра╖нському Пол╕сс╕. Останнього…
* * *
Чому така велика увага ведмедям? Може, тому, що цей, осп╕ваний у народних казках, тр╕шки кумедний клишоногий велетень ╓ найкращим ╕ндикатором незайманост╕ природи? Бо якщо зв╕дк╕лясь вибили зубра чи повн╕стю вистр╕ляли лося, то при бажанн╕ популяц╕ю того чи ╕ншого виду можна в╕дновити. Як? Дуже просто: завезти з ╕ншого рег╕ону. А хто буде розселяти ведмед╕в, рисей? До хижак╕в ╕нший п╕дх╕д. ╥хн╕й появ╕ не зрад╕ють н╕ люди, н╕ представники фауни. ╤ все ж найб╕льш сентиментальн╕ громадяни вол╕ли б твердо знати: тваринний св╕т не ╓ загроженим. Все, що водилося в л╕сах 100 ╕ б╕льше рок╕в тому, водиться й зараз. Хай нав╕ть ╕ в невелик╕й к╕лькост╕… Для п╕дтвердження сво╖х сл╕в процитую рядки з в╕рша нашого читача ╕з Сум Анатол╕я Гризуна:
Хай ╕ надал╕ ╕сну╓ хижак,
╤ хай заткнуться ханиги
Рись – оптим╕зм наш,
╕ рись – м╕й жаль, -
Зв╕р ╕з Червоно╖ книги…
 Раз я уже згадав рисей, то зазначу, що на укра╖нському Пол╕сс╕ ╖х залишилося максимум 20 – 25 особин. В л╕сах Б╕лорус╕ цього хижака б╕льше – близько двох сотень. Адже тенденц╕╖ не дуже обнад╕йлив╕: ще 20 рок╕в тому б╕лоруських рисей було 400. А в 1960-т╕ роки мисливц╕ добували по 100 – 120 рисей, щороку не надто дбаючи про збереження популяц╕╖. Однак цив╕л╕зац╕я дуже швидко наступа╓ ╕ на таку класично «л╕сову» республ╕ку, як Б╕лорусь. Це ми можемо заздрити сябрам, сам╕ ж вони не повинн╕ розслаблятися. Будь-яке благополуччя ╓ в╕дносним.
* * *
Добре, що у нас з Б╕лоруссю дос╕ нема╓ в╕зового режиму. Якби в╕н раптом з’явився, це було б украй неприродно. Адже ми, д╕йсно, ╓динокровн╕ брати, ближчих в╕д них, зда╓ться, н╕кого у св╕т╕ нема╓…
З рос╕янами тако╖ спор╕дненост╕ не в╕дчува╓ться.
З ╕ншого боку, з огляду на дещо в╕дм╕нний пол╕тичний устр╕й, зростають ╕ в╕дм╕нност╕. У Б╕лорус╕ нема╓ тако╖ велико╖ пр╕рви м╕ж б╕дними ╕ багатими, як у нас. Зате в Укра╖н╕ б╕льше свобод. Вт╕м, про пол╕тику поговоримо ╕ншим разом. Зараз про перлину ╓вропейсько╖ природи – Березинський запов╕дник. Саме до нього ╕ наближаюся я п╕д стук╕т кол╕с… Саме на р╕чку Березину ╕ треба ╖хати, якщо хочеш побачити ведмедя. А якщо поталанить – стр╕неш грац╕озну рись, вовка-с╕романця, зубра, лося, благородного оленя, дикого кабана, козулю… Про пташине царство я нав╕ть не згадую, заплави Березини – справжн╕й рай для птах╕в!
…Незабаром станц╕я Баранович╕. П╕сля не╖ можна буде помилуватися ╕ б╕лоруськими полями, бо в╕д Речиц╕ до Баранович╕в – суц╕льн╕ л╕си. Зате дал╕ в╕дсоток розораних земель б╕льший, н╕ж у нас. Б╕дн╕ хатки ╓, але безлюдних об╕йсть як у нас, на п╕вноч╕ Сумщини або Черн╕г╕вщини, я не зустр╕чав. Таке в╕дчуття, що поверта╓шся в недалеке ╕ в╕дносно благополучне минуле. Сус╕ди по купе - ╕ б╕лоруси, ╕ укра╖нц╕, обговорюючи ╕ пор╕внюючи життя-буття у сус╕дн╕х республ╕ках, як правило, в╕ддають перевагу Б╕лорус╕.
* * *
Ось уже позаду Баранович╕, Городея, Стовпц╕… Незабаром за в╕кном з’являться контури б╕лорусько╖ столиц╕. Прикро, що доведеться розпочати день не з екскурс╕й, не з в╕зит╕в до знайомих еколог╕в, а з ре╓страц╕╖ у… в╕дд╕ленн╕ м╕л╕ц╕╖. Ран╕ше цього не було. А тепер ╕ноземц╕ як╕ перебувають у М╕нську б╕льш як три дн╕, неодм╕нно повинн╕ заре╓струватися. Ця процедура платна – б╕ля десяти долар╕в.
Прикро, що до категор╕╖ «╕ноземц╕в» тепер належать ╕ укра╖нц╕. Що ж, за незалежн╕сть треба платити.
* * *
Як добре мати друз╕в у М╕нську! Мен╕ пощастило: подружжя Мух╕них без вагань погодилося ╖хати з╕ мною в Березинський запов╕дник. Так╕ ж невиправн╕ романтики, як ╕ я…
* * *
Ви╖хали зранку наступного дня. Дорога вела на п╕вн╕чний сх╕д. Чимось б╕лоруськ╕ траси в╕др╕зняються в╕д наших, укра╖нських. Менше транспорту, набагато менше заправок, не так вже й багато населених пункт╕в обаб╕ч траси. Зате б╕льше незаймано╖ природи!
Здивувало те, що зовс╕м близько в╕д столиц╕ функц╕онують два г╕рськолижних комплекси - «Силич╕» ╕ «Лагойський». В уяв╕ б╕льшост╕ укра╖нц╕в Б╕лорусь ╓ ц╕лком р╕внинною кра╖ною. Скор╕ше, нав╕ть низинною, заболоченою. Ох, вже ц╕ стереотипи… В дороз╕ вони швидко руйнуються. Зрештою, чому б сябрам ╕ не покататися взимку на лижах? Адже найвища точка м╕нсько╖ височини – 345 метр╕в над р╕внем моря. Для пор╕вняння: Ки╖вська область може «похвалитися» лише висотою 273 м над р╕внем моря, та й то на самому п╕вдн╕, на меж╕ з Черкащиною. Тому кияни вимушен╕ ╖здити в Карпати, а тут все п╕д боком.
* * *
Ще одне спостереження. Вздовж б╕лоруських трас через певн╕ в╕дстан╕ лежать величезн╕ валуни, причому розмальован╕ в р╕зн╕ кольори. Або ж з якимось малюнком. Скаж╕мо, перед Березинським запов╕дником ми пом╕тили кам╕нь ╕з зображеними на ньому ведмедями.
Може, й справд╕ пощастить побачити?
…Контора запов╕дника знаходиться в сел╕ Домжериц╕. Тут же й готель для при╖жджих. Варт╕сть н╕чл╕гу близько 70 гривень. За ц╕ ж грош╕ вас ще й безкоштовно погодують вранц╕ Отже, недорого.
* * *
Першим д╕лом заходжу в контору запов╕дника, аби встановити контакт з науковцями. Скаж╕мо, директор укра╖нського Пол╕ського запов╕дника Серг╕й Жила радив звернутися до Олександра Каштальяна, який у нього колись гостював. Але оск╕льки Олександра Петровича я в його каб╕нет╕ не застав, то вир╕шив почати знайомство з Валер╕я ╤вковича. Почати з нього радили ╕ м╕нськ╕ екологи. Адже Валер╕й Семенович очолю╓ науку.
Починаю з того, заради чого й при╖хав – з ведмед╕в. Ц╕кавлюся й ╕ншими хижаками - рисями, наприклад. Ось що в╕дпов╕в мен╕ науковець:
- До ведмедя у нас ставлення однозначне – його треба охороняти! А ось щодо рис╕, то тут ╓ р╕зн╕ точки зору… ╤ в прес╕ точиться дискус╕я. Мисливц╕ ╕ екологи стоять на р╕зних позиц╕ях. Загалом, рисей у нас мало, хоча умови для ╖хнього ╕снування в запов╕днику добр╕. Багато старих л╕с╕в, як хвойних, так ╕ зм╕шаних, в╕тровалу також багато. ╢ остр╕вц╕ серед бол╕т, де рись може почувати себе в повн╕й небезпец╕. Однак ╖╖ к╕льк╕сть не зроста╓. Моя думка така: цього хижака треба охороняти! Як, зрештою, ╕ ведмедя.
На мо╓ запитання: чи реально зустр╕ти ведмедя впродовж одного-двох дн╕в, Валер╕й Семенович в╕дпов╕да╓:
- Навряд… Я за 28 рок╕в бачив ведмедя лише чотири рази. За р╕к ф╕ксу╓ться одна-дв╕ зустр╕ч╕ з ведмедями. Зв╕р дуже обережний, до того ж його у нас небагато. Але б╕льше про це скажуть наш╕ зоологи: Медвед╓в ╕ Каштальян.
* * *
╤горю Георг╕йовичу Медвед╓ву довелося зустр╕чатися з ведмедями част╕ше. Точно не пригаду╓, але, може, раз╕в 10 – 12. П╕дтверджу╓, що ╕ рись – дуже р╕дк╕сний зв╕р. ╥╖ в запов╕днику лише п’ять особин. На мо╓ запитання: чи не заважа╓ ц╕й грац╕озн╕й к╕шц╕ клишоногий, ╤гор Георг╕йович в╕дпов╕в:
- Н╕, не заважа╓! У них абсолютно р╕зн╕ харчов╕ «н╕ш╕».
- Чи так╕ вже р╕зн╕? Скаж╕мо, ╕ ведм╕дь, ╕ рись не в╕дмовляться в╕д м’яса козул╕…
- Це не зовс╕м так. Ведм╕дь, скор╕ше, вполю╓ соб╕ лося чи дикого кабана….
- А козулю що – не наздожене?
- Не в тому справа. В н╕й м’яса мало, а ведм╕дь любить, щоб його було поб╕льше. До того ж, не ╖сть св╕жого, любить, щоб було «з душком». Рац╕ональн╕ше завалити лося.
- А на людей ведм╕дь не напада╓?
- Н╕, так╕ випадки в Б╕лорус╕ не заф╕ксован╕. ╤нколи м╕сцев╕ жител╕ зустр╕чають його, коли збирають ягоди. Зв╕р поводиться з г╕дн╕стю – не т╕ка╓, але й не напада╓.
А стосовно вашо╖ тези, що рис╕ для виживання потр╕бна певна к╕льк╕сть козуль, скажу таке: в запов╕днику к╕льк╕сть козуль останн╕м часом дуже зросла – ╖х понад 500 особин. А к╕льк╕сть рисей залишилася такою, як ╕ ран╕ше.
* * *
Звичайно, я ще довго м╕г би розпитувати ╕ слухати науковц╕в. Але тут п╕д╕йшов Олександр Каштальян ╕… запропонував по╖хати в л╕с. Хто ж в╕д тако╖ пропозиц╕╖ в╕дмовиться? Мо╖ друз╕ – Леонарда ╕ Олександр Мух╕ни також були рад╕ ви╖хати на природу. Прихопили з собою б╕нокл╕, фотоапарати ╕ термос з м╕цною кавою. Бо хто його зна╓, чи надовго ця по╖здка? У л╕с╕ можуть бути всяк╕ неспод╕ванки.
А ось тепер слухайте, що розпов╕в нам у дороз╕ пан Олександр, поки ми ╜рунтовою дорогою добиралися до р╕чки Березини:
- У Березинському б╕осферному запов╕днику я працюю з 1991 року. ╤, зна╓те, ця робота поступово «затягу╓»… Спочатку важко було без великого м╕ста, а тепер ось думаю: ну, що там людей трима╓? На природ╕ краще! Моя дружина живе у М╕нську, вона науковець. Сюди при╖здить лише на вих╕дн╕. Якось звикли вже.
…Ось зараз ми ╖демо вздовж каналу, який ц╕кавий тим, що з’╓дну╓ басейни р╕к Балт╕йського ╕ Чорного мор╕в. Споконв╕к╕в саме тут проходив шлях «з варяг у греки». До буд╕вництва каналу судна тягнули волоком. Звичайно, канал сутт╓во полегшив транспортування суден. Але на початку XVIII стол╕ття прох╕дн╕сть ц╕╓╖ водно╖ артер╕╖ стала недостатньою для пересування б╕льших суден, ╕, за розпорядженням царя, тут почали рити справжн╕й суднох╕дний канал. Протяжн╕сть каналу – 30 к╕лометр╕в, а вздовж нього б╕льше десятка дубових шлюз╕в. Працювали селяни-кр╕паки; це був тогочасний царський ГУЛАГ… Вздовж каналу поселили дек╕лька с╕мей. Нин╕шн╕ села Кветча ╕ Крайц╕ якраз ╕ виникли на м╕сц╕ тих поселень.
Кр╕м оцього каналу, ╓ ще одна ц╕кава обставина. У 20-т╕ роки минулого стол╕ття, коли популяц╕я бобра в ╢вроп╕ була майже знищена людиною, зоолог Федюшин виявив у верх╕в’ях Березини дек╕лька поселень бобра. Саме для збереження цього р╕дк╕сного виду 30 с╕чня 1925 року ╕ було орган╕зовано Березинський запов╕дник. Вжит╕ заходи дали результат, ╕ до початку 1950-х бобер не лише розселився по Березин╕, але й поширився по вс╕й територ╕╖ Б╕лорус╕. В╕д нас його завезли ╕ у Вологодську область, ╕ в Тамбовську, ╕ нав╕ть у Хабаровський край!
Тепер екологи вир╕шують – що робити з бобром? Попит на хутро зменшився з початку 1990-х рок╕в, коли з’явилися дешев╕ китайськ╕ зам╕нники. А бобер розселився наст╕льки, що вже м╕сцями йде п╕дтоплення л╕с╕в. Саме через бобров╕ загати…
* * *
Треба сказати, що й без бобра ц╕ л╕си ╓ дуже заболоченими. Десь на 60%. Тому люди не надто прагнули селитися в цих м╕сцях. Багато стол╕ть болота здавалися людин╕ чимось та╓мничим ╕ викликали острах. ╤ справд╕, людину, яка вир╕шить пересуватися болотом, оч╕ку╓ реальна небезпека. Отруйн╕ рослини, непрох╕дн╕ трясовини, незрозум╕л╕ явища природи – так╕, як болотн╕ вогн╕ або рухливий туман, - все це творило болотам похмуру славу зачарованих м╕сць… Тому й ми п╕дсв╕домо намага╓мося триматись сух╕ших м╕сць, порослих, як правило, сосною.
╤ партизани п╕д час в╕йни сво╖ бази робили на сухому. ╤ н╕мц╕ про це знали…
Побували ми на одному «╕сторичному» пагорб╕, де ще й дос╕ видно сл╕ди в╕д колишн╕х землянок. В 1943 роц╕ н╕мц╕ блокували м╕сцевий партизанський заг╕н. Вс╕, хто м╕г, п╕шли на прорив, а поранених ╕ хворих на тиф залишили в землянках, присипавши ╖х землею ╕ добре замаскувавши. Розрахунок був такий: н╕мц╕ пройдуть ╕ не пом╕тять. Правильно, не пом╕тили. Але й не пройшли дал╕, а залишилися на цьому ж високому пагорб╕. ╤ не на день-два, а на довгих три тижн╕…
Уявля╓те, як почували себе поранен╕ в такому сус╕дств╕? Як почувалися дв╕ молоденьк╕ сан╕тарочки, як╕ доглядали за хворими? Проте все ж витримали. Тому й залишилися живими. Чим не сюжет для ф╕льму? Робимо дек╕лька зн╕мк╕в: тут кожна стара сосна, кожен кам╕нь, кожен кущ диха╓ ╕стор╕╓ю…
* * *
Ще б╕льшою знах╕дкою була бабуся ╕з села Крайц╕. Забув, на жаль, запитати ╖╖ ╕м’я… Ун╕кальн╕сть ц╕╓╖ ж╕нки в тому, що ╕ вона була одн╕╓ю з тих, хто п╕д час в╕йни рятувався на болот╕. Пам’ята╓те кадри з б╕лоруського ф╕льму «╤ди ╕ дивись»? До реч╕, в╕н ╕ зн╕мався в цих м╕сцях. Це ╕ про не╖.
Хто бачив ф╕льм, тому нема чого пояснювати. «Сядзел╕ на мху…» - каже бабуся. Так воно ╕ було. Врятуватись можна було х╕ба що серед таких трясовин, куди жоден пол╕цай чи н╕мець носа не покаже. Т╕льки так ╕ виживали.
Отже. Н╕мц╕в бабуся ╕ дос╕ кляне, а ось про хлопц╕в з латиського охоронного батальйону н╕чого поганого сказати не може. Каже, командир у них був добрий, не мав зла до б╕лорус╕в. Хоча ц╕ латиш╕ саме з б╕лоруськими партизанами ╕ боролися. Але, видно, не надто старалися ╕ не дуже переймалися планами фюрера.
Фотографу╓мося з бабусею. Свого часу ф╕льм «╤ди ╕ дивись» справив на мене сильне враження. А вона – одна ╕з тих страждальц╕в…
* * *
╤ все ж, у запов╕днику головною темою для розмов, най╕мов╕рн╕ше, буде еколог╕чна. Тому час в╕д часу поверта╓мося до обговорення причин скорочення погол╕в’я р╕зних вид╕в тварин.
- Великим ударом по б╕лоруськ╕й фаун╕ (по укра╖нськ╕й, думаю, також) була Перша св╕това в╕йна. А перед тим – хут╕рська система ведення господарства. Тод╕ люди почали селитися в глибин╕ л╕сових масив╕в. А це дуже сильний ╕ д╕╓вий «фактор турбування», який негативно вплива╓ на популяц╕ю диких тварин.
Проте, хутори – це н╕що у пор╕внянн╕ з в╕йною, з тим, що у людей з’явилася зброя. Я вам наведу статистику: якщо у 1915 роц╕ у Б╕ловезьк╕й Пущ╕ було 740 зубр╕в, то в 1916 – уже 216. У 1917 роц╕ погол╕в’я скоротилося до 165, а через р╕к залишилося т╕льки 76 особин цього виду. Цього ще було достатньо для порятунку популяц╕╖, але озбро╓на людина не могла зупинитися. ╤ 12 кв╕тня 1919 року браконь╓ри знищили останнього в Пущ╕ зубра…
Тод╕ ж було завдано нищ╕вного удару ╕ по ведмеж╕й популяц╕╖. У нас тепер, зда╓ться, ╓ вс╕ умови для збереження виду, але ведмед╕в у Березинському запов╕днику нарахову╓ться лише 25 – 30. Добре, що В╕тебська область пост╕йно «п╕дживлю╓ться» в╕д рос╕йсько╖ Псковщини. Стаб╕льною ╓ ╕ брянська популяц╕я. Зв╕дти ведмед╕ можуть заходити на укра╖нську територ╕ю. Не виключаю, що чорнобильський ведм╕дь саме зв╕дти.
* * *
Користуючись нагодою, я вир╕шив дещо запитати у Олександра Петровича. Справа в тому, що перед тим у «Кримськ╕й св╕тлиц╕» я прочитав в╕рш сумського поета Анатол╕я Гризуна «Нав╕яне при нагод╕». Жив п╕д враженням його фрази:

В кримських л╕сах
╕ще водиться рись,
Як в уссур╕йських –
тигри смугаст╕…

Про рись у Криму я н╕чого не чув, але припускаю, що дек╕лька особин могли й завезти. Думаю, кримськ╕ л╕си могли б прогодувати п’ять – ш╕сть особин, не побоялися ж поляки випустити 15 рисей у л╕си навколо Варшави! А кримськ╕ л╕си набагато б╕льш╕ за площею, до того ж суц╕льн╕. Але на мо╓ запитання наш г╕д в╕дпов╕в так:
- Не думаю, що кримськ╕ екологи п╕шли б на такий крок. Справа в тому, що г╕рськ╕ л╕си Криму не дуже густ╕, як правило, без п╕дл╕ску. Рись у них була б дуже пом╕тною. Та й м╕сця густозаселен╕, турист╕в багато… Н╕, не думаю! Проте, ви сам╕ можете поц╕кавитись у с╕мферопольського вченого Дул╕тського. В╕н кандидат б╕олог╕чних наук, виклада╓ в ТНУ. Думаю, дасть вам вичерпну в╕дпов╕дь.
* * *
…Ми ще дуже довго пробиралися заболоченою м╕сциною до р╕чки Березини. До того урочища, де не так давно л╕сники бачили ведмедя. Тут так╕ розлог╕ красен╕-дуби, так╕ похмур╕ ялинники (справжня тайга!), ╕ наше «мисливське» щастя здавалося таким реальним… Але клишоногого так ╕ не побачили. Зате почули ╕ побачили оленя! Теж непогано. Цього ж дня ми ще бачили козулю ╕ двох лос╕в. Виходить, недаремно ходили непролазними хащами…
А на додачу до еколог╕чно╖ складово╖ ми, повернувшись до «столиц╕» запов╕дника, були вражен╕ царською вечерею, яку нам приготувала Над╕я Каштальян. ╤ фотополювання було царським, а тут ще й така вечеря! Випили й за здоров’я ус╕х ведмед╕в Березинського б╕осферного запов╕дника. ╤ за карпатських також.
До реч╕, б╕лоруськ╕ сябри були при╓мно здивован╕ тим, що «Кримська св╕тлиця» таку увагу прид╕ля╓ еколог╕чним проблемам. Та ще й б╕лоруським. В╕дпов╕в: «Так ми ж не лише культурницька газета, а ще й туристична! Чому б кримчанам не по╖хати до Б╕лорус╕? А чому б вам не пройтися стежками г╕рського Криму?»
…Бачу, оч╕ мо╖х сп╕врозмовник╕в загор╕лися здоровим еколог╕чно-туристичним блиском: «По╖демо! По╖демо! ╤ в Крим, ╕ в Карпати хочемо! Ви т╕льки запрос╕ть!» Ось ╕ прикидаю в голов╕ маршрути наших сп╕льних майбутн╕х туристичних мандр╕вок…
Думаю, не осоромимось перед сябрами? Адже гарн╕ м╕сцини ╕ у нас ╓! Як ви дума╓те, шановн╕ «св╕тличани»?
Серг╕й ЛАЩЕНКО.
р. Березина – Льв╕в.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 06.06.2008 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5980

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков