Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 30.05.2008 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#22 за 30.05.2008
ДРУГА СВ╤ТОВА В╤ЙНА - ОЧИМА ╥╥ СОЛДАТА
ВОЛОДИМИР КОРОЛЬ

СПОМИН ПРО В╤ЙНУ
╤М’Я НАШОГО АКТИВНОГО ДОПИСУВАЧА, ВЕТЕРАНА В╤ЙНИ ВОЛОДИМИРА МАКСИМОВИЧА КОРОЛЯ ВЖЕ ДОБРЕ В╤ДОМЕ ЧИТАЧАМ «КРИМСЬКО╥ СВ╤ТЛИЦ╤» ЗА ЙОГО ПУБЛ╤КАЦ╤ЯМИ ПРО ПЕРЕЖИТИЙ ГОЛОДОМОР 1932-33 рр., СТАЛ╤НСЬК╤ РЕПРЕС╤╥ 1937-38 рр. СВ╤ДЧЕННЯ ВЕТЕРАНА Ц╤НН╤ ДЛЯ НАС ТИМ, ЩО ВОНИ - ДОКУМЕНТАЛЬН╤, АВТОР РОЗПОВ╤ДА╢ ПРО ТЕ, ЩО СУДИЛОСЯ ПЕРЕЖИТИ САМОМУ. ПРОПОНУ╢МО ВАШ╤Й УВАЗ╤ СПОГАДИ В. М. КОРОЛЯ ПРО ДРУГУ СВ╤ТОВУ В╤ЙНУ: ЯКА ВОНА - ОЧИМА ╥╥ СОЛДАТА, УКРА╥НЦЯ, ПАТР╤ОТА...


 (Продовження. Поч. у № 13, 15 - 21).
 Ще до перетину польсько-н╕мецького кордону ╕ вступу на н╕мецьку територ╕ю командування та пол╕тв╕дд╕ли заздалег╕дь настроювали нашу повед╕нку, розбурхували нашу зл╕сть ╕ ненависть, ╕ не т╕льки до фашистсько╖ арм╕╖, а й до мирного населення; солдатам роздавали лист╕вки з гаслами: «Ось вона - проклята Н╕меччина!», закликали до помсти, незалежно в╕д стат╕, в╕ку н╕мц╕в. Передруковували в лист╕вках звернення командування та пол╕туправл╕ння фронту, що в╕йна на територ╕╖ ворога ма╓ бути нещадною, що треба знищувати все на сво╓му шляху до повного розгрому фашистсько╖ Н╕меччини. Окупувавши на той час клапоть ворожо╖ земл╕, на дв╕ доби було дозволено, не боячись в╕йськового трибуналу, виконати бойову операц╕ю «випалено╖ земл╕». По сут╕, було дано дозв╕л на безчинство, мародерство, ╜валтування н╕мецьких ж╕нок та д╕вчат. П╕сля цього озбро╓ну орду зупинити вже було неможливо. Нам, б╕йцям молодого покол╕ння, для яких в╕йна стала профес╕╓ю, для яких не ╕снувало в╕дчуття страху за власне життя, дивлячись на т╕ кривав╕ орг╕╖ вседозволеност╕ - ставало не по соб╕. Та ми не мали права нав╕ть зауваження зробити цим ╜валт╕вникам, мародерам, як╕ упод╕бнювалися фашистам, як╕ в 1941 роц╕ зайшли на нашу землю.
 Зг╕дно з даними п╕сляво╓нного опитування соц╕ологами та психологами НДР, понад два м╕льйони н╕мецьких ж╕нок та д╕вчат постраждали в╕д ╜валтувань в╕йськовослужбовцями радянсько╖ арм╕╖. У в╕йськов╕ комендатури п╕сля окупац╕╖ сх╕дно╖ частини НДР масово приходили на прийом ж╕нки, приносили з собою д╕ток-крих╕ток. ╥х брали на обл╕к, за рахунок держави виплачували ал╕менти на утримання, допомагали продуктами харчування та одягом з трофейних склад╕в.
 Велика к╕льк╕сть рядових, сержант╕в, а найб╕льше оф╕цер╕в, хвор╕ла венеричними захворюваннями. П╕д час бойових д╕й ц╕ хвороби н╕хто не л╕кував, цих хворих не зв╕льняли в╕д виконання в╕йськових обов’язк╕в. Тож ╕шли ц╕ «венерали» в б╕й не як чолов╕ки-б╕йц╕, а «в розкарячку», п╕д загальний см╕х та кепкування. Та ╖м було не до см╕ху.
 Вакханал╕я вседозволеност╕ призводила до великих жертв серед особового складу бойових частин. Один Бог зна╓, ск╕льки загинуло в╕йськових в╕д надм╕рного вживання трофейного спирту, ╕нших напо╖в з техн╕чними дом╕шками, бо «п’яному – море по кол╕на». Гинули, п╕дриваючись на м╕нах, розставлених як пастки для мародер╕в, ╜валт╕вник╕в. Думаю, що Геббельс не дуже помилився, попереджаючи населення Н╕меччини, що йде орда руських, радянських зар╕зяк, як╕ вбивають, грабують, ╜валтують.
 На Кюстр╕нському плацдарм╕ н╕мецьке командування, вперше у т╕й в╕йн╕, випробовувало на нас, захисниках плацдарму, вояках 266-╖ стр╕лецько╖ див╕з╕╖, щоб залякати та скинути нас в Одер, не т╕льки першокласну бронетехн╕ку: «тигри», «фердинанди»», 6-ствольн╕ м╕номети, штурмову та бомбардувальну ав╕ац╕ю, а й новинку: л╕таки-снаряди – по два спарених по вертикал╕ бойов╕ л╕таки: нижн╕й – бомбардувальник, начинений 10 тоннами тротилу, верхн╕й - винищувач. Спочатку ми побачили над плацдармом високо вгор╕ л╕так-розв╕дник-коректувальник «Фоккевульф», або, як ми його називали, «Рама», який виконував наведення на понтонну переправу через р. Одер, що будувалася для доставки на плацдарм бронетехн╕ки, артилер╕╖, «катюш», машин та обоз╕в з бо╓припасами та продовольством, - всього, що так потр╕бно було для утримання, розширення плацдарму, нагромадження в╕йськ нашого 1-го Б╕лоруського фронту для подальшого наступу на Берл╕н.
 Не дол╕таючи до переправи, верхн╕й л╕так-винищувач р╕зко в╕докремився в╕д нижнього, вертикально набрав висоту ╕ без перешкод повернувся на св╕й аеродром б╕ля Берл╕на, а нижн╕й, за заданою тра╓ктор╕╖ полет╕в вражати ц╕ль. На жаль, наш╕ зен╕тн╕ батаре╖ та винищувач╕ «проспали». Пролунав неймов╕рно╖ сили вибух, громопод╕бна вибухова хвиля заглушила нас, м╕нометник╕в, на вогневих позиц╕ях б╕ля приодерсько╖ дамби. Здригнулася земля, поруйнувало наш╕ вогнев╕ позиц╕╖, позасипало окопи. На щастя, вибух не пошкодив понтонно╖ переправи через Одер, а л╕така-бомбу роз╕рвало на шматки. Так╕ бомбування ще повторювалися, але ми пот╕м до них звикли.
 Противник на нашому напрямку був ще сильний, добре озбро╓ний, бо ж захищав останн╕, найголовн╕ш╕ рубеж╕ перед Берл╕ном. Вже 13 лютого 1945-го, п╕сля потужно╖ артилер╕йсько╖ п╕дготовки, н╕мецька п╕хотна див╕з╕я «Берл╕н», полк СС «Велика Н╕меччина» та п╕дрозд╕ли фольксштурму перейшли в контрнаступ на позиц╕╖ нашо╖ 266-╖ стр╕лецько╖ див╕з╕╖, щоб скинути нас з плацдарму в Одер. По чотири атаки п╕хоти й танк╕в за добу в╕дбивали б╕йц╕ батальйон╕в 1010-го стр╕лецького полку. Були випадки, коли н╕мецьк╕ танки проривалися нав╕ть через наш╕ вогнев╕ позиц╕╖, безперешкодно «прасували» наш╕ окопи. Особливо запам’яталися бойов╕ д╕╖ стр╕лецьких рот нашого батальйону п╕д командуванням лейтенант╕в Бориса Павловського та Миколи Аршинова, з якими разом воювали на Першому Б╕лоруському, а п╕сля в╕йни разом служили в груп╕ радянських в╕йськ у Н╕меччин╕, зустр╕чалися як ветерани див╕з╕╖ та 1010-го стр╕лецького полку в Москв╕, Кишинев╕, Бендерах, Придн╕стров’╖. Зусиллями ус╕х род╕в в╕йськ, в тому числ╕ 1010-го стр╕лецького полку, контратака г╕тлер╕вц╕в захлинулася, ворог був в╕дкинутий з великими втратами. За ц╕ важк╕ бо╖ на Одерському плацдарм╕ наш 1010-й був удосто╓ний орденом Суворова ╤╤╤ ступеня. Остаточно закр╕пившись та розширивши плацдарм, ми ще до 16 кв╕тня 1945 року в╕дбивали атаки, сам╕ контратакували, приймали поповнення у пор╕д╕л╕ роти, батальйони; одночасно навчалися мистецтву громити ворога його тактикою, його збро╓ю.
 Наша рота 82-мм м╕номет╕в кап╕тана Л╕пода╓ва п╕д час шаленого наступу противника вела масований вогонь з ус╕х м╕номет╕в, до почервон╕ння ствол╕в. А коли п╕хотинцям було скрутно, ми брали сво╖ автомати ╕ разом з╕ стр╕лецькими ротами ╕шли в атаку на ворога, а рядом з нами наш командир, кап╕тан Л╕пода╓в.
 В середин╕ березня 1945-го нав╕ть нам, солдатам, стало в╕домо, що в╕йська нашого 1-го Б╕лоруського фронту, в напруженому темп╕, нарощуючи бойову могутн╕сть, готуються до завершального етапу в╕йни. Займаючи жорстку оборону, ми отримували, як н╕коли, поповнення сво╖х рот, батальйон╕в, полк╕в особовим складом, збро╓ю, бо╓припасами. Через понтонну переправу безперервно вдень ╕ вноч╕ ╕шли танков╕ армади, самох╕дн╕ артилер╕йськ╕ установки, «катюш╕», тракторами тягли важку далекоб╕йну артилер╕ю, рухалися автомашини з снарядами, м╕нами, ╕ншим бо╓комплектом. Наш полк у склад╕ 266-╖ стр╕лецько╖ див╕з╕╖ вивели в другий ешелон для доукомплектування: ми в╕дпочивали в╕д безперервних бо╖в, готувалися до найв╕дпов╕дальн╕шого в ╕стор╕╖ Друго╖ св╕тово╖ в╕йни моменту - прориву глибокоешелоновано╖ г╕тлер╕всько╖ оборони, до штурмових вуличних бо╖в в Берл╕н╕. З нами проводили тактичн╕ навчання, наближен╕ до бойових д╕й. Кожен солдат, сержант мусив волод╕ти не т╕льки сво╓ю збро╓ю, а й збро╓ю ворога, особливо фаустпатронами для боротьби з танками, самох╕дками. Для цього в кожн╕й сформован╕й штурмов╕й груп╕ було створене в╕дд╕лення для знищення танк╕в. Вчили нас волод╕ти н╕мецькими кулеметами, автоматами, гранатами. Знайомили з набором необх╕дних сл╕в н╕мецькою мовою, для сп╕лкування з м╕сцевими жителями. Вс╕ д╕╖ командування з реформування в╕йськ ╕з загальноарм╕йських в штурмов╕ загони, групи, позитивно вплинули на результат вуличних бо╖в в Берл╕н╕.
 Повернувшись до першого ешелону нашо╖ оборони, ми були вже б╕льш п╕дготовлен╕, монол╕тн╕. Щоденно, при п╕дтримц╕ артилер╕╖ та м╕номет╕в, ми робили н╕чн╕ вилазки в оборону н╕мц╕в, пост╕йно, зненацька атакували ╖хн╕ позиц╕╖, в╕двойовуючи виг╕дн╕ для нас м╕сця на плацдарм╕, готувалися до широкого наступу.
 ╤ цей довго оч╕куваний кожним солдатом, оф╕цером день прийшов – це було 16 кв╕тня 1945 р.
 5-та година ранку. В ту хвилину в╕д постр╕л╕в багатьох тисяч гармат, м╕номет╕в р╕зних кал╕бр╕в, «катюш» осв╕тилася передова л╕н╕я першого ешелону н╕мецько╖ оборони. Протягом 30 хвилин парал╕зована н╕мецька артилер╕я не зробила жодного постр╕лу в нашому напрямку. Тисяч╕ р╕знобарвних ракет злет╕ли у пов╕тря як сигнал, як наказ, а за ними спалахнули 140 прожектор╕в, розташованих через кожн╕ 200 метр╕в. На д╕лянц╕ фронту нашо╖ 266-╖ стр╕лецько╖ див╕з╕╖ були зад╕ян╕ 36 прожектор╕в надсильно╖ потужност╕, як╕ буквально засл╕пили передн╕й край н╕мецько╖ оборони. Артилер╕я, м╕номети, «катюш╕» п╕сля «обробки» н╕мецьких окоп╕в та ход╕в сполучення перенесли вогонь на другий ешелон оборони, а в цей час п╕хота, танки кинулися в атаку, добиваючи ворога. ╤ вже до св╕танку м╕нометники нашо╖ роти, разом з╕ стр╕лецькими ротами, подолали першу укр╕плену позиц╕ю г╕тлер╕вц╕в ╕ почали атаку друго╖. В перш╕ хвилини штурму ми побачили, що це були вже не т╕ н╕мц╕, як╕ в 1941 – 1942 роках розгулювали Укра╖ною, вимагаючи масло, яйко, млеко, шнапс; в окопах, траншеях сид╕ли, лежали оглушен╕, почорн╕л╕ в╕д к╕птяви звичайн╕с╕ньк╕ перелякан╕ люди.
 З великими втратами сво╖х солдат╕в долали ми наступн╕ оборонн╕ позиц╕╖. На шляху нашого наступу постала водна перешкода – р. Альт Одер, яку нам довелося форсувати вплав та знову займати плацдарм для нагромадження сил, необх╕дних для продовження наступу.
 20 кв╕тня наш 1010-й стр╕лецький полк зав’язав б╕й за м. Клостердорф, та противник силами двох п╕хотних батальйон╕в, при п╕дтримц╕ танк╕в та самох╕дних гармат, завдав з району Штраусберга у фланг полку раптовий контрудар. Дв╕ години ми в╕дбивали ворожий наступ, н╕мецький заслон був знищений, остатки порозб╕галися в л╕сов╕й м╕сцевост╕.
 21 кв╕тня 1945 року, пройшовши з боями за одну добу 23 к╕лометри, ми прорвали внутр╕шн╕й берл╕нський оборонний руб╕ж в район╕ Марцан ╕ разом з танками 2-╖ гвард╕йсько╖ танково╖ арм╕╖ ув╕рвалися на околицю Берл╕на. Це був веч╕р нашо╖, ще не остаточно╖, невеличко╖ перемоги, який запам’ятався на все мо╓ життя, ╕ цю пам’ять тих незабутн╕х дн╕в я хочу залишити мо╖м нащадкам: синам, дочкам, внукам та правнукам. Ми, червоноарм╕йц╕, сержанти, оф╕цери 1010-го ордена Суворова стр╕лецького полку,
266-╖ (в подальшому Берл╕нсько╖) стр╕лецько╖ див╕з╕╖, 26-го гвард╕йського корпусу, 5-╖ Ударно╖ арм╕╖, одними з перших на 1-му Б╕лоруському фронт╕ вторглися в столицю н╕мецько╖ ╕мпер╕╖ – Берл╕н. Чи не дивом ╓ той факт, що серед б╕йц╕в 1010-го полку був ╕ я, Володимир Максимович Король, с╕льський хлопець з с. Тур╕╖, з Укра╖ни, який пройшов важкими шляхами найкривав╕шо╖ в ╕стор╕╖ людства в╕йни, пролив немало власно╖ кров╕ та взяв безпосередню участь в Берл╕нськ╕й епопе╖. Та попереду на нас чекало найважче: вуличн╕ бо╖.
 Того пам’ятного вечора стався ще один дивний випадок. До колони радянських танк╕ст╕в, як╕ разом з нами входили в Берл╕н, «причепився» ззаду п╕дрозд╕л н╕мецьких мотоцикл╕ст╕в. Та ми ╖х автоматними чергами в╕дчепили назавжди.
 У ц╕ в╕копомн╕ дн╕ я був зарахований в штурмову групу. Сво╖ м╕номети ми завантажили в обоз, а сам╕ переквал╕ф╕кувалися ╕ зайняли сво╖ м╕сця в штурмових групах, загонах, створених ще на Кюстр╕нському плацдарм╕.
(Дал╕ буде).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 30.05.2008 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5959

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков