Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 23.05.2008 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#21 за 23.05.2008
В КРИМУ НЕМА╢ РЕЛ╤Г╤ЙНОГО ЕКСТРЕМ╤ЗМУ. ╤ НЕ БУДЕ?


В Криму нема╓ рел╕г╕йного екстрем╕зму, хоча ╕нколи лунають радикальн╕ заяви, а м╕сцева влада ╕ недоброзичливе закордоння часто провокують радикал╕зм у м╕жконфес╕йн╕й сфер╕. До таких висновк╕в д╕йшли учасники “круглого столу” на тему “Чи загрожу╓ рел╕г╕йний екстрем╕зм стаб╕льност╕ у Криму ╕ як запоб╕гти ц╕й загроз╕ у процес╕ ╕нтеграц╕╖ в укра╖нське сусп╕льство ран╕ше депортованого кримськотатарського народу”, що пройшов 16 травня в Центр╕ толерантност╕ Кримського етнограф╕чного музею. Зах╕д орган╕зував Кримський незалежний центр пол╕тичних досл╕дник╕в ╕ журнал╕ст╕в ╕ в ньому взяли участь укра╖нськ╕ та закордонн╕ експерти, представники кримсько╖ влади.
 Заступник Пост╕йного представника Президента Укра╖ни в Криму Валер╕й Пробий-Голова зазначив, що глава держави В╕ктор Ющенко як одне ╕з пр╕оритетних завдань перед центральною ╕ м╕сцевою владою поставив вимогу сприяння порозум╕нню у м╕жетн╕чн╕й ╕ м╕жрел╕г╕йн╕й сферах, досягнення етнопол╕тично╖ стаб╕льност╕ на п╕востров╕ ╕ запоб╕гання проявам екстрем╕зму.
 Водночас, голова Ком╕тету з питань рел╕г╕й при Рад╕ м╕н╕стр╕в АРК Володимир Мал╕борський заявив, що в автоном╕╖ не заф╕ксовано жодного випадку рел╕г╕йного екстрем╕зму, але влад╕ ╕ сусп╕льству сл╕д адекватно реагувати на окрем╕ прояви радикал╕зму. Заступник представника МЗС Укра╖ни в м. С╕мферопол╕ Руслан Деримедведь наголосив, що ун╕кальн╕сть мультикультурного, пол╕етн╕чного ╕ рел╕г╕йного р╕знобарв’я в Криму ма╓ сприяти розширенню д╕алогу в сусп╕льств╕. А академ╕к Петро Вольвач в╕дзначив, що конструктивна ╕ толерантна дискус╕я експерт╕в, п╕дтримана американським Нац╕ональним Фондом Демократ╕╖ (NED), сприятиме налагодженню в Криму м╕жрел╕г╕йного порозум╕ння.
 До д╕алогу закликав ╕ перший заступник голови Меджл╕су кримськотатарського народу Рефат Чубаров. Але в╕н в╕дзначив, що переважно м╕сцева влада в╕дкида╓ чесний д╕алог ╕ намага╓ться спровокувати репатр╕ант╕в на протиправн╕ д╕╖. Як приклад Р. Чубаров нав╕в ситуац╕ю з буд╕вництвом Соборно╖ Мечет╕ у С╕мферопол╕. Спершу с╕мферопольська м╕ськрада сама запропонувала мусульманам земельну д╕лянку на околиц╕ м╕ста. Духовне управл╕ння мусульман Криму погодилося, розпочало зб╕р документ╕в та узгоджень, а також проектн╕ роботи. А коли витратило на це майже 3 роки часу ╕ 70 тисяч долар╕в США, то наприк╕нц╕ 2007 року депутати С╕мферопольсько╖ м╕ськради передумали й ухвалили р╕шення, яким заборонили зведення Джума-джам╕. ╤ вже п╕сля р╕шень ц╕ло╖ низки суд╕в с╕мферопольськ╕ начальники в╕дмовляються п╕дписати з Муфт╕ятом угоду про оренду земельно╖ д╕лянки для буд╕вництва мечет╕, а днями подали чергову апеляц╕ю на судов╕ р╕шення.
 Не на користь кримсько╖ влади й ╕нш╕ факти – за останн╕ 2-3 роки в Криму не вид╕лили мусульманам жодно╖ земельно╖ д╕лянки для буд╕вництва нових мечетей, не повернули жодного прим╕щення старих культових споруд. Тод╕ як представники УПЦ Московського Патр╕архату отримують ╕ колишн╕ храми, ╕ землю практично без звол╕кань. За словами Р. Чубарова, мусульман, людей ╕ншого в╕роспов╕дання диву╓, чому кримська влада на р╕зноман╕тн╕ оф╕ц╕йн╕ заходи запрошу╓ священик╕в лише одн╕╓╖, хоч ╕ найб╕льшо╖ конфес╕╖. Дос╕ не розкрит╕ численн╕ акти вандал╕зму проти мусульманських кладовищ. ╤ все це, на думку л╕дера Меджл╕су, не сприя╓ м╕жрел╕г╕йному порозум╕нню, обража╓ почуття в╕руючих, прия╓ виникненню радикальних настро╖в.
 Особливо гострою дискус╕я була довкола питання, чи повинна держава сприяти м╕жцерковному д╕алогу. Зокрема, в╕домий пол╕тичний журнал╕ст Володимир Притула заявив, що громадська орган╕зац╕я “М╕жконфес╕йна Рада “Мир – дар Божий”, що в╕д╕грала у 90-т╕ роки важливу стаб╕л╕зуючу роль, зняла багато конфл╕ктних питань, тепер не ма╓ в╕дпов╕дей на виклики нового часу, часто сама ста╓ ареною конфл╕кт╕в, що ╕ призвело до призупинення членства у М╕жконфес╕йн╕й Рад╕ Духовного управл╕ння мусульман Криму. Кр╕м того, ця орган╕зац╕я об’╓дну╓ не вс╕ рел╕г╕йн╕ структури. З урахуванням мусульман, майже половина кримських конфес╕й перебува╓ поза м╕жрел╕г╕йним д╕алогом. Зрештою, б╕льш╕сть експерт╕в висловилася за те, щоб влада запропонувала сусп╕льству майданчик для такого д╕алогу.
 Водночас, експерт М╕жнародного антикрим╕нального та антитерористичного Ком╕тету в Укра╖н╕ Серг╕й Дириза, доцент ТНУ ╕м. Вернадського пол╕толог Серг╕й Кисельов, директор ТРК “Ки╖в”, пол╕толог Дмитро Джанг╕ров зазначили, що сьогодн╕, враховуючи виг╕дне географ╕чне положення Кримського п╕вострова, останн╕й виклика╓ ╕нтерес в план╕ його використання в геопол╕тичних стратег╕ях Рос╕╖, США ╕ Туреччини. Кожна з╕ стор╕н намага╓ться зм╕цнити тут св╕й вплив, щоб посилити власн╕ позиц╕╖ в Чорноморському рег╕он╕, а тому часто ззовн╕ провокуються ╕ культивуються в Криму конфл╕кти та протистояння, – вважають ц╕ експерти.
 А найб╕льш активна в цьому план╕ Рос╕йська Федерац╕я. Депутат Верховно╖ Ради АРК, кер╕вник Кримсько╖ крайово╖ орган╕зац╕╖ НРУ Леон╕д Пилунський звернув увагу на тенденц╕ю нарощування Рос╕╓ю зусиль з використання окремих пол╕тик╕в ╕ п╕дконтрольних засоб╕в масово╖ ╕нформац╕╖ для нагн╕тання ситуац╕╖ в кримському рег╕он╕ ╕ штучного загострення стосунк╕в м╕ж кримськотатарським ╕ нетатарським населенням. Св╕дчення цьому – останн╕й в╕зит до Криму ╕ Севастополя московського мера Юр╕я Лужкова, який вкотре публ╕чно поставив п╕д сумн╕в територ╕альну ц╕л╕сн╕сть Укра╖ни. Кр╕м того, д╕яльн╕сть низки пророс╕йських нац╕онал╕стичних об’╓днань Криму ма╓ в╕дверто протиправний характер. Б╕льш╕сть пророс╕йських орган╕зац╕й Криму бачить свою роль переважно в обслуговуванн╕ пол╕тичних ╕нтерес╕в р╕зних владних груп Рос╕╖, а не у в╕дстоюванн╕ ╕нтерес╕в представник╕в рос╕йського населення п╕вострова.
 ╤з критичних позиц╕й експерти обговорювали д╕яльн╕сть в Криму актив╕ст╕в всесв╕тньо╖ парт╕╖ “Х╕зб ут-Тахр╕р”, яка ма╓ неоднозначну репутац╕ю у св╕т╕, а в багатьох кра╖нах просто заборонена. Науковець ╕з Севастопольського нац╕онального техн╕чного ун╕верситету Канах Аммар зазначив, що останн╕м часом посилю╓ться тенденц╕я до актив╕зац╕╖ д╕яльност╕ пол╕тизованих ╕сламських рух╕в, поширення рел╕г╕йних радикальних вчень, що непритаманн╕ кримським татарам, як╕ спов╕дують традиц╕йний ╕слам. Це призводить до п╕двищення конфл╕ктогенност╕ всередин╕ кримськотатарського народу, п╕дм╕ни ╕стинних мусульманських ц╕нностей радикальними ц╕лями ╕ завданнями. Часто ц╕ процеси супроводжуються п╕дтримкою з боку певних рел╕г╕йних ╕ рел╕г╕йно-пол╕тичних орган╕зац╕й низки кра╖н Близького Сходу (Сауд╕вська Арав╕я, Кувейт, Об’╓днан╕ Арабськ╕ Ем╕рати. Це загрожу╓ не т╕льки традиц╕ям ╕ ╓дност╕ кримських татар, але й стаб╕льност╕ в Причорноморському рег╕он╕.
 Учасники “круглого столу” д╕йшли сп╕льно╖ думки, що Крим ╓ складовою ╕ нев╕д’╓мною частиною суверенно╖ Укра╖ни, де достатн╕й людський, науковий, економ╕чний, гуман╕тарний потенц╕ал для розв’язання б╕льшост╕ кримських проблемних питань. Лише потр╕бна пол╕тична воля, щоб цей потенц╕ал зад╕яти. ╤ роль громадськост╕, в тому числ╕ експертно╖ - примусити кримську ╕ центральну владу зад╕яти цей потенц╕ал в ╕нтересах держави ╕ кримчан.
 Зрештою, присутн╕ п╕дтримали заклик головного редактора газети “Тур Прес Панорама” Юр╕я Панченка (Стамбул, Туреччина) до укра╖нських та ╕ноземних ЗМ╤ – об’╓ктивно висв╕тлювати процеси ╕ проблеми Кримського п╕вострова, не нагн╕таючи ╕ не провокуючи конфл╕кти.
 Ярина ЛАНЦ.
На фото: дискус╕я п╕д час “круглого столу”.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 23.05.2008 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5916

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков