Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.


ЗЕЛЕНСЬКИЙ: РОС╤Я ГОТУ╢ НОВИЙ НАСТУП
Нав╕ть завтра рос╕йськ╕ ракети можуть долет╕ти до будь-яко╖ держави…


╢ВРОПА МА╢ БУТИ ЩИТОМ ДЛЯ УКРА╥НИ
Президентка ╢вропейсько╖ ком╕с╕╖ Роберта Мецола - за п╕дсумками зустр╕ч╕ у Брюссел╕…


НАШ╤Й ╢ВРОП╤ ПОТР╤БНА РЕАЛЬНА ОБОРОННА САМОДОСТАТН╤СТЬ
Виступ Президента Укра╖ни на зас╕данн╕ ╢вропейсько╖ ради.


У ДЕНЬ УКРА╥НСЬКОГО ДОБРОВОЛЬЦЯ МИ ДЯКУ╢МО КОЖНОМУ Й КОЖН╤Й, ХТО СТАВ НА ЗАХИСТ УКРА╥НСЬКО╥ ДЕРЖАВИ ТА СУСП╤ЛЬСТВА
Президент вручив нагороди во╖нам…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 23.05.2008 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#21 за 23.05.2008
ПРАВО СИЛИ ЧИ СИЛА ПРАВА?

УКРА╥НА - НЕ РОС╤Я...

 Той, хто сл╕дку╓ за пол╕тичним життям держави та ╖╖ стосунками з кра╖нами-сус╕дами, зна╓, що кожного четверга на рос╕йському телебаченн╕ (ОРТ) транслю╓ться передача “Судите сами”, у як╕й ведучий Максим Шевченко намага╓ться визнати й донести до глядача думку пол╕тик╕в, громадських д╕яч╕в та ╕нших неперес╕чних особистостей щодо певних пол╕тичних чи сусп╕льних явищ Рос╕╖. Формат передач╕ – дискус╕йний, але т╕льки до певно╖ м╕ри, бо усп╕шн╕сть д╕алогу, як в╕домо, залежить в╕д об╕знаност╕ стор╕н ╕, що надважливо, ╖хнього р╕вня культури.
15 травня, у формат╕ вищезгадано╖ передач╕ дискутувалася досить дивна тема: право Рос╕╖ на укра╖нський Севастополь. Причиною обговорення стала под╕я, що зачепила за живе як укра╖нц╕в, так ╕ рос╕ян – чергова провокац╕йна заява мера Москви Юр╕я Лужкова на святкуванн╕ 225-р╕ччя ЧФ РФ про повернення Севастополя до Рос╕йсько╖ Федерац╕╖. В студ╕╖ були присутн╕: депутати Держдуми, пол╕тичн╕ оглядач╕, громадськ╕ д╕яч╕, журнал╕сти. В╕д Севастополя запрошення взяти участь у передач╕ отримав перший заступник голови м╕сько╖ держадм╕н╕страц╕╖ Володимир КАЗАР╤Н.
 Якщо до ц╕╓╖ передач╕ декому з наших громадян здавалося, що заяви п. Лужкова виражають його власну думку, то п╕сля ╖╖ перегляду стало зрозум╕лим, що Юр╕й Михайлович лише озвучив думку значно╖ частини громадян Рос╕╖. Б╕льше того, якщо нам до цих п╕р здавалося, що Рос╕я заз╕ха╓ лише на наш Севастополь чи Крим, то у ход╕ висловлювань гостей студ╕╖ ОРТ виявилося, що до перел╕ку територ╕й, як╕ Рос╕я вважа╓ сво╖ми, входить ╕ Одеська, й Луганська, й Харк╕вська, й Донецька област╕... Стомившись перераховувати, рос╕яни д╕йшли висновку, що мають право на всю Укра╖ну. На ╖хню думку, Рос╕я ма╓ в тисячу раз╕в б╕льше прав на Укра╖ну, н╕ж, скаж╕мо, Албан╕я на Косово. А Севастополь – це т╕льки “м╕сто при баз╕ Чорноморського флоту”. Що ж до численних домовленостей та м╕ждержавних угод, то на них, мовляв, взагал╕ не варто зважати. Бо з час╕в, скаж╕мо, Римсько╖ ╕мпер╕╖ було п╕дписано ст╕льки угод... Х╕ба це значить, що ╖х варто дотримуватись зараз? На думку рос╕ян, “Договор – это просто соотношение сил. Меняется ситуация, меняется сотношение сил, значит, меняется все».
 (Отже, ми отримали в╕дпов╕дь сьогодн╕шньо╖ дружньо╖ Рос╕╖: право сили – вище сили права. Щоб не надто спод╕валися на об╕цянки оп╕куватися нашою безпекою, даван╕ ц╕╓ю державою в момент нашого ядерного роззбро╓ння).
 Пан Венедиктов, редактор програми «Эхо Москвы» намагався заперечити думку аудитор╕╖, мовляв, до чого тут закони Римсько╖ ╕мпер╕╖? Ми громадяни Рос╕╖, й у кв╕тн╕ 2004 року наш президент Пут╕н вн╕с Угоду про кордони з Укра╖ною до Держдуми, в як╕й Севастополь був там, в Укра╖н╕. ╤ Держдума, ╕ “╢дина Рос╕я” 300-ма голосами прийняли цю Угоду. Може, те, що п╕дписувалося в Римськ╕й ╕мпер╕╖, зараз ╕ не д╕╓здатне, але ж ця Угода, на його думку, безперечно ╓ чинною. Зауваження потонуло в багатоголосс╕ вигук╕в: “В Украине произошла оранжевая революция! Изменился политический строй! Договор нужно отменить!» Присутн╕ в студ╕╖ депутати Держдуми п╕дтвердили, що вже готов╕ вищезгаданий Документ переглянути, бо насправд╕ Юр╕й Лужков лише озвучив думку значно╖ частини рос╕ян. Мовляв, приналежн╕сть Криму до Укра╖ни – це лише «...хрущевское хулиганство, и если люди, живущие в Крыму, хотят быть с Россией, они имеют на это право».
 Нарешт╕, ведучий запропонував послухати запрошеного на передачу Володимира Казар╕на, щоб д╕знатися ╕ його думку щодо права Рос╕╖ на Севастополь. Варто зазначити, що опонували Казар╕ну ╕ громадяни Рос╕╖, ╕ кримчани. Серед перших вир╕знявся дв╕ч╕ оголошений персоною нон грата в Укра╖н╕ Олександр Дуг╕н з групою п╕дтримки, «наших» опонент╕в севастопольського чиновника представляв депутат кримського парламенту Олег Родив╕лов та члени орган╕зац╕╖ «Севастополь-Крим Рос╕я», серед них Леон╕д Шершньов. А взагал╕ складалося враження, що дискус╕я по-рос╕йськи – це коли вс╕ на одного.
 Оглянувши ц╕лу орду опонент╕в, Володимир Казар╕н попросив ╓дине: дати 2-3 хвилини, аби висловити думку, не накидатися й не перебивати. «Я полагаю, - сказав в╕н, - что исторические и моральные права у России на Крым, безусловно, есть, но с точки зрения международного права они реализованы быть не могут. К тому же референдум о независимости Украины в свое время поддержали и граждане Крыма». На цих словах толерантн╕сть опонент╕в Казар╕на ск╕нчилася. Дал╕ його слова тонули в суц╕льному гвалт╕. Говорили вс╕ хором. Пан Родив╕лов, виявля╓ться, й сам не брав участ╕ в референдум╕, й достеменно зна╓, що й ╕нш╕ його про╕гнорували.
 Сп╕ймавши момент паузи, Казар╕н ще встиг додати, що Рос╕я сьогодн╕ виступа╓ на м╕жнародн╕й арен╕ як Рос╕йська Федерац╕я, а не як спадко╓миця Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖. На що отримав в╕дпов╕дь Дуг╕на, що Рос╕я зараз самопроголосить себе геопол╕тичною спадко╓мницею ╕ СРСР, ╕ Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖ й матиме повне право на Севастополь.
 Рос╕йський пол╕тичний оглядач п. Ципко нагадав присутн╕м про чималу небезпеку в╕д таких дискус╕й. Адже вони зб╕льшують к╕льк╕сть укра╖нц╕в – прихильник╕в вступу до НАТО, й додав, що йому зараз соромно та боляче за повед╕нку рос╕ян. Попри зауваження сп╕вв╕тчизника, аудитор╕я гула, як вулик: Укра╖на вступа╓ до НАТО чи н╕? На що п. Казар╕н т╕льки знизав плечима, сказавши загальнов╕доме: в╕дпов╕дно до чинного законодавства Укра╖ни все вир╕шить укра╖нський народ на референдум╕.
 В студ╕╖ ще пригадали, що рос╕йська община Криму пропону╓ роз╕рвати великий укра╖нсько-рос╕йський догов╕р 1997 року. Казар╕н в╕дпов╕в, що це було б величезною помилкою з боку Рос╕╖.
 Повернувшись до Севастополя, Володимир Павлович погодився дати ╕нтерв’ю спец╕ально для «Кримсько╖ св╕тлиц╕».
 
- Ви в╕дв╕дали Москву на запрошення?
 - Так, мене запросив ведучий передач╕ «Судите сами» Максим Шевченко. Я дуже радий, що зм╕г взяти в н╕й участь, хоч мен╕ й довелося вислухати просто жахлив╕ н╕сен╕тниц╕ про Севастополь, Крим ╕ Укра╖ну в ц╕лому. Мен╕ надзвичайно прикро, адже з юридично╖ точки зору, подоба╓ться це комусь чи не дуже, приналежн╕сть Севастополя до Укра╖ни закр╕плена ц╕лою сер╕╓ю м╕жнародних Угод, починаючи з Угоди Укра╖ни та Рос╕╖ 1990 року, ще до розпаду Радянського Союзу. Тод╕ вс╕ погодилися, що територ╕я кожно╖ з республ╕к непод╕льна й ц╕л╕сна, в тому числ╕ й Севастополь, що входив до складу Укра╖ни. П╕зн╕ше це було перезатверджено новою Угодою, вже п╕сля 1991 року, коли Хасбулатов прийняв р╕шення у тод╕шн╕й Верховн╕й Рад╕ Рос╕╖ про те, що Крим ╕ Севастополь мають бути повернут╕ до Рос╕╖. Я хочу звернути на це увагу, бо, дума╓ться, не вс╕ знають про те, що в 1993 роц╕ Рада безпеки ООН розглянула вищезгадане р╕шення влади Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ й сво╖м р╕шенням п╕дтвердила приналежн╕сть Криму та Севастополя до Укра╖ни. Дал╕ ╕сну╓ Б╕ловезька Угода, п╕зн╕ше Угода 1997 року й нарешт╕ п╕дписаний у 2004 роц╕ Догов╕р про дел╕м╕тац╕ю кордон╕в.
 Що стосу╓ться Угоди 1997 року, то я хочу засмутити прихильник╕в ╖╖ денонсац╕╖ й, зокрема, Костянтина Затул╕на, котрий вважа╓, що в╕д таких д╕й у Рос╕╖ з’являться права на Крим ╕ Севастополь. Угода не ╓ визначальною щодо Криму та Севастополя. Приналежн╕сть цих територ╕й до Укра╖ни була визначена задовго до того часу. Але якщо автори ц╕╓╖ безглуздо╖ ╕де╖ не припинять нападки на Угоду 1997 року й таки доб’ються ╖╖ роз╕рвання, то вони завдадуть просто нищ╕вного удару по Чорноморському флоту Рос╕╖. Бо його перебування у Севастопол╕ визначено саме, ╕ виключно ц╕╓ю Угодою. ╤ перебування, ╕ земля, ╕ нерухом╕сть, ╕ нав╕ть оплата за перебування визначен╕ виключно ц╕╓ю Угодою. Якщо ╖╖ денонсувати, тод╕ у радикально налаштованих укра╖нц╕в, що наполягають на достроковому виведенн╕ ЧФ Рос╕╖, з’являться, нарешт╕, юридичн╕ п╕дстави для сво╖х вимог. А дал╕, щоб продовжити перебування ЧФ на теренах Укра╖ни, треба буде знову починати переговори ╕, хто зна╓, якою на цей раз може вийти Угода. ╥╖ денонсац╕я може стати катастрофою для перебування ЧФ у Севастопол╕.

 - Чи влаштувала Вас культура ведення дискус╕╖ у формат╕ передач╕ «Судите сами»?
 - Це просто жах! Я вже казав там, ╕ це викликало роздратування багатьох у студ╕╖, що Укра╖на сьогодн╕ набагато демократичн╕ша в╕д Рос╕╖. По-перше, в Укра╖н╕ не можна показати пальцем, сказавши, ось цей буде спадко╓мцем ╕ новим кер╕вником держави. Може, це й завеликий клоп╕т, але до тих п╕р, поки укра╖нц╕ сам╕ не вир╕шать, за кого вони проголосують, год╕ й спод╕ватися, що ╖м можна щось нав’язати. Така вже ╖хня козацька вперт╕сть, що нав╕ть, якщо соб╕ на шкоду, вир╕шуватиму самотужки. Формат наших передач «Я так думаю», «Свобода слова» тощо доводить, що в Укра╖н╕ неможливо, аби чиясь точка зору подавлялась шумовими децибелами незгодних з нею присутн╕х у студ╕╖. Прикладом того ╓ запрошення раз по раз тому ж Затул╕ну до дискус╕╖. Жодного разу не було такого, аби йому не дали висловитися через викрики десяти опонент╕в водночас. Укра╖на дозволя╓ з’являтися найширшому спектру думок в╕д одн╕╓╖ крайност╕ до суто протилежно╖. Я був вкрай здивований тим, як колеги з Москви роздратовано й нетерпимо не бажали прийняти жодну думку, яка не вкладалася в ╖хн╓ власне розум╕ння правди. Це – не демократ╕я ╕ не дискус╕я. ╢дине задоволення я отримав в╕д присутност╕ молод╕. Хоча вони й аплодували вс╕м однаково, але ц╕ аплодисменти там були керован╕. Зате вирази облич – справжн╕. Це у нас на пол╕тичних ток-шоу аплодують, коли кому захочеться, а там ╓ кер╕вник, що пода╓ команду ╕ вс╕ мають голосно аплодувати. Врешт╕-решт, з╕ сво╖ми речами я перестав звертатися до пол╕тик╕в, ц╕лком повернувшись до ц╕╓╖ частини аудитор╕╖,
побачивши в ╖хн╕х очах ╕ розум╕ння, ╕ п╕дтримку. Дума╓ться, що сьогодн╕ рос╕йськ╕ пол╕тики не дослухаються до думки ц╕╓╖ частини сусп╕льства.

 - Насамк╕нець хочу запитати, чи легко Вам, рос╕янину, брати участь у под╕бних дискус╕ях, якщо, скаж╕мо так, залишити поза увагою посадову приналежн╕сть до вертикал╕ влади чинного Президента Укра╖ни?
 - Зовс╕м просто, й легко (см╕╓ться), й зараз поясню, чому. Досл╕джуючи св╕й родов╕д, я в╕днайшов там рос╕ян з Вологодсько╖ губерн╕╖, укра╖нц╕в з В╕нниччини по л╕н╕╖ мами, поляк╕в з боку бабус╕, а мо╓ пр╕звище взагал╕ тюркського походження. До того ж, я народився в Ашгабад╕, де перебував на в╕йськов╕й служб╕ батько. Коли хтось раптом почина╓ нападати на мешканц╕в Середньо╖ Аз╕╖, я також починаю зелен╕ти в╕д обурення. А ще я в╕рю в нашу державу, ╖╖ м╕цн╕ позиц╕╖ у ╢вроп╕ й св╕т╕ та достойне майбутн╓ ╖╖ народу.
Записала Л╕д╕я СТЕПКО.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 23.05.2008 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5914

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков