Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 03.05.2008 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#18 за 03.05.2008
СКАРБНИЦЯ СВ╤ТЛО╥ ДУШ╤

 М╕сто ╢впатор╕я, за мо╖ми спостереженнями, пос╕да╓ в Криму одне з найскромн╕ших м╕сць щодо процес╕в державотворення та панування тут укра╖нсько╖ нац╕онально╖ св╕домост╕. Не так давно в пров╕дн╕й його г╕мназ╕╖ ╕м. Сельв╕нського укра╖нська мова взагал╕ не вивчалась – «не було вчител╕в».
 Тим при╓мн╕шою стала зустр╕ч з пан╕ В╕рою Ковальчук – головою ╓впатор╕йського осередку «Союзу укра╖нок». В ╖╖ орган╕зац╕╖, що д╕╓ з 2005 року, 18 ж╕нок. Життя осередку насичене, та й чи може бути ╕накше, коли пан╕ В╕ра, сповнена енерг╕╖ та ╕н╕ц╕атив, не да╓ союз╕вкам втрачати набраний ними ритм! Але В╕ру Ковальчук не засмутити й тод╕, коли на передньому фронт╕ опиняються лише вони з чолов╕ком Володимиром Павловичем Желтковим – головою Укра╖нського територ╕ального товариства сл╕пих. А ще у не╖ ╓ неодм╕нна пом╕чниця – донька Оля та зовс╕м крих╕тна союз╕вочка, двор╕чна Роксолана. Це дитя в укра╖нському вбранн╕ примушу╓ замиловуватися нав╕ть не дуже щирих приб╕чник╕в укра╖нсько╖ ╕де╖. Батько Володимира Павловича – рос╕янин, та ╕ мешкала с╕м’я в Рос╕╖, але В╕ра Ковальчук швидко зробила чолов╕ка сво╖м однодумцем. Тож деяк╕ заходи проводили в товариств╕ сл╕пих, ╕нод╕ про прим╕щення дбала «Наша Укра╖на», а то запрошували в б╕бл╕отеку, соц╕альн╕ центри.
 Не завжди сприймалися виступи ╓впатор╕йсько╖ укра╖ночки «на ура». Особливо, коли це стосувалося вшанування жертв Голодомору 1932 – 1933 рок╕в. Люди нав’язували полем╕ку, з яко╖ виходило, що був не Голодомор, а просто голод ╕ стосувався в╕н ус╕х народ╕в Радянського Союзу. Присутн╕ дратувалися, але, як спод╕ва╓ться В╕ра, так╕ розмови все ж не даремн╕.
 Без проблем ╕ претенз╕й проходило свято Матер╕ – на висок╕й л╕ричн╕й нот╕. Та найулюблен╕шим стало свято святого Миколая – цього дня д╕ти чекають особливих чудес, подарунк╕в, неспод╕ванок. А коли побачили обличчя не свого звичного святого Миколая, а Володимира Павловича, то вир╕шили, що в╕н ╕ насправд╕ спустився з неба. Багато яскравих стор╕нок встиг перегорнути «Союз укра╖нок» ╢впатор╕╖. Не забули ╕ про день пам’ят╕ В’ячеслава Чорновола. З цим ╕менем тепер пов’язана укра╖нська геро╖ка.
 В╕ра Ковальчук зав╕тала до «Кримсько╖ св╕тлиц╕» не випадково – серед пасхальних подарунк╕в, яких вона намага╓ться робити якомога б╕льше, - ╕ вишиванка для головного редактора «КС». Взагал╕ ж вона дуже любить вишивати. Вишивати ╕ сп╕вати. Це ще в╕д бабц╕ та матус╕ передалося. Тому вона – одна з актив╕сток греко-католицько╖ церкви, де службу править о. Богдан Костецький. А союз╕вки ╖╖, теж сп╕вуч╕, беруть участь разом з нею у церковному хор╕.
 Ран╕ше святу службу правили у б╕бл╕отец╕ разом з╕ священиком Укра╖нсько╖ православно╖ церкви Ки╖вського Патр╕архату о. Ярославом Гонтарем. Але згодом Божу справу легал╕зували, ╕ довелося шукати ╕нше прим╕щення. Зараз о. Ярослав ма╓ таке в с. Заозерному неподал╕к в╕д ╢впатор╕╖. До о. Богдана Костецького особливих претенз╕й не виникло – його тут не вважають «розкольником», та й за вдачею в╕н стриман╕ший ╕ обережн╕ший.
 Пам’ятною под╕╓ю в житт╕ В╕ри Ковальчук стало «гран-пр╕», яке завоювала вона, сп╕ваючи в «с╕мейному дует╕» разом з чолов╕ком п╕д час фестивалю «С╕мейн╕ скарби Укра╖ни» 5 травня минулого року. Не менше враження справив ╕ фестиваль етнокультурно╖ творчост╕ «Чумацький шлях», який тривав упродовж року. На конференц╕╖ пан╕ В╕ра розпов╕ла про обереги, якими користувалися чумаки в сво╖й нелегк╕й мандр╕вц╕. Вони брали з собою, зокрема, рушник та сорочку «на смерть». А на запитання, що таке «обереги» (досить дивне для в╕дв╕дувач╕в кра╓знавчого музею), пояснила, що це писанки, рушники, вишитий образ. ╤ тут же показала ╖м живий приклад – маленьку Роксолану в укра╖нському стро╖: вишивка на ком╕р╕ – захища╓ шийку, на подол╕ – н╕жки, а на рукавах – рученята. Тод╕ в╕дбулася велика розмова про с╕ль, про те, як ╖╖ здобувають сьогодн╕. Але н╕хто не продублював сказаного В╕рою. ╤ на це не могли не звернути уваги присутн╕ тут м╕н╕стр культури АРК та начальник м╕сцевого управл╕ння культури. Виставлялися ╕ вишивки голови Союзу укра╖нок, в основному - сорочки, хоча вона сама в захват╕ в╕д роб╕т Олександри Власово╖, яка вишива╓ ╕кони, картини ╕ виставлялася разом з В╕рою. За активну участь в цьому фестивал╕ В╕ра Ковальчук одержала диплом.
 Але мене з самого початку розмови ц╕кавили не лише досягнення гост╕ «Кримсько╖ св╕тлиц╕» на просв╕тянськ╕й нив╕, а й те, де вона отака взялася в ╢впатор╕╖, м’яко кажучи, нетипова жителька. ╤, як виявилося, у пан╕ В╕ри та у ╖╖ роду за плечима та ж сама доля-недоля, що ╕ у б╕льшост╕ укра╖нок, як╕ не соромляться запалити поминальну св╕чку в пам’ять за загиблими чи розстр╕ляними, чи тими, хто згинув безв╕сти в сиб╕рських таборах. Бо ╕
╖хня доля-недоля там блукала, пила воду-сльози з т╕╓╖ ж криниченьки. Т╕льки намагалася пан╕ В╕ра заборонити соб╕ ц╕ згадки, що прийшли в╕д бабус╕ ╕ матер╕. Спочатку – час був такий. А пот╕м – просто надто боляче було туди поринати.
 Народилася В╕ра Ковальчук у тюрм╕, в Норильську. Батьк╕в забрали з Тернополя до Сиб╕ру – як пол╕тичних. Ще б пак, матуся ╖╖, Ганна Бондарчук, як ╕ тепер дочка, була в «Союз╕ укра╖нок» та в нац╕онал╕стичн╕й молод╕жн╕й орган╕зац╕╖, а ╖╖ прад╕дусь - колишн╕й голова «Просв╕ти». Не краща доля сп╕ткала ╕ В╕риних д╕дуся з бабусею, яких визнали куркулями ╕ теж запроторили до Сиб╕ру. Правда, терм╕н покарання стар╕ одержали вдв╕ч╕ менший, н╕ж ╖хн╕ д╕ти, – по 5 рок╕в ув’язнення. Батько В╕ри працював в шахт╕, там ╕ пропав безв╕сти, ╕ншими словами, загинув. Загинув ╕ д╕дусь Як╕в ще на початку заслання. Тож в 1953 роц╕ бабуся поверта╓ться додому одна, нав╕ть не спод╕ваючись, що ╖хня хата п╕д солом’яним дахом може чекати на не╖ за цих буремних час╕в. Вона й не чекала – дах таки згор╕в. Але сус╕да зробив новий. А згодом привезли ╖й ╕ онучечку В╕ру. Мати повернулася п╕зн╕ше вже зам╕жня за товаришем тата. У В╕ри з’явилася сестричка Мирослава.
 А дал╕, п╕сля зак╕нчення школи, були Льв╕вський торговельно-економ╕чний ╕нститут, престижна робота в Соч╕. З часом, коли народила Олю, пан╕ В╕ра п╕шла працювати в садочок вихователем. Ось тут ╕ «послизнулася»: на показов╕й зустр╕ч╕ з кер╕вниками району ╖╖ д╕ти продемонстрували гру «Галя по садочку ходила». Виправдовуватися довелося зав╕дувачц╕, але В╕ра теж працювати тут б╕льше не лишилася. Три роки мешкала в Башкир╕╖ з другим чолов╕ком, пот╕м по╖хала до Львова. Але хрон╕чна хвороба пан╕ В╕ри бо╖ться т╕льки моря. Так 7 рок╕в тому с╕м’я ╕ опинилася в ╢впатор╕╖.
 Коли захвор╕ла В╕рина матуся, вона почала вишивати образи й дарувати ╖х. ╤ хоча л╕кар╕ не об╕цяли ╖й життя ╕ два роки, та прожила десять, роблячи цю Божу справу. Саме ст╕льки зареклася вона вишити ╕ подарувати ╕кон. Але одну не встигла. Незвичайною вона була ж╕нкою. Незвичайною була ╕ бабця, яка н╕коли не п╕двищувала голосу ╕ уникала присутност╕ при сварках. Незвичайна ╕ пан╕ В╕ра, котра в╕дчува╓ себе нос╕╓м дуже важливо╖ м╕с╕╖ – зберегти все те краще, укра╖нське, що закодоване в ╖╖ генах, ╕ передати дал╕. Можливо, тому вона прид╕ля╓ ст╕льки уваги вихованню сво╓╖ внучечки. ╤ вже вишива╓ та дару╓ людям сорочки, серветки. Бо не той тв╕й скарб, що в клун╕ гни╓, а подбати про нього н╕коли не зарано.
Тамара СОЛОВЕЙ.

УКРА╥НСЬКИЙ Ж╤НОЧИЙ РУХ: ╤СТОР╤Я ╤ ПЕРСПЕКТИВИ
 До 90-р╕ччя «Союзу укра╖нок» у Львов╕ в╕дбулася Всеукра╖нська науково-практична конференц╕я «Укра╖нський ж╕ночий рух: ╕стор╕я ╕ соц╕окультурна перспектива».
 На н╕й згадувалися славетн╕ ╕мена попередниць нин╕шн╕х союзянок, як╕ свого часу не лише вибороли громадянськ╕ права для ж╕нок, але ╕ взяли участь у питаннях державотворення, нац╕онального самоутвердження. В ухвал╕ конференц╕╖ зазначалося: «Протягом тривалого часу укра╖нки виконували м╕с╕ю геро╖н╕ ╕ кр╕пачки, берегин╕ ╕ наймички, нев╕льниц╕ ╕ нескорено╖». Сьогодн╕ ж╕нка ма╓ визначитися у рол╕ громадянки в сво╖й власн╕й держав╕. ╤ ось як╕ поради у цьому зв’язку: шляхом громадських заход╕в сп╕льно з владою п╕двищувати роль ╕нституту родини та громади; в╕дд╕лам «Союзу укра╖нок» п╕дтримувати на посадах у виконавч╕й влад╕ ж╕нок, серед них сво╖х висуванок; проводити молод╕жн╕ програми з виховання л╕дерства на прикладах в╕домих ╕сторичних постатей в Укра╖н╕ та знаних наших сучасник╕в; систематизувати ╕ пропагувати досв╕д сп╕впрац╕ з учн╕вською молоддю, у тому числ╕, створення шк╕л шляхетних укра╖нок; узагальнювати та поширювати досв╕д культурно-просв╕тницьких програм у рег╕онах («Укра╖на на новому шляху!», «Укра╖нська книга – укра╖нськ╕й родин╕», «Свято Святого Миколая: укра╖нська книга – укра╖нськ╕й дитин╕» тощо).
 Було вир╕шено провести м╕жнародний конкурс «М╕й р╕дний край», рег╕ональн╕: Галшки Гулевич╕вни, М╕лени Рудницько╖, Натал╕╖ Кобринсько╖, орган╕зувати програми навчання для членкинь «Союзу укра╖нок» (у тому числ╕ з написання проект╕в культурно-просв╕тницьких програм, сп╕впрац╕ з державними установами), розробити загальноукра╖нськ╕ програми сп╕впрац╕ з в╕йськовими частинами, церквою, фондами, ╕ншими громадськими орган╕зац╕ями, ЗМ╤; звернутися до МОН Укра╖ни з пропозиц╕╓ю про внесення до комплексного навчального плану курсу християнсько╖ етики.
 Засадницьк╕ принципи: захист культурно╖ спадщини, розвиток нац╕онально╖ культури; пропагування досягнень укра╖нсько╖ культури, формування с╕льських шк╕льних б╕бл╕отек; ╕н╕ц╕ювання та п╕дтримка молод╕жних п╕сенних та фольклорних фестивал╕в; започаткування проекту «Духовна основа сусп╕льства».
 Очолю╓ «Союз укра╖нок» депутат Верховно╖ Ради Укра╖ни (фракц╕я «Наша Укра╖на) Л╕л╕я Григорович. Членкинями «Союзу» ╓ багато знаних в Криму укра╖нських ж╕нок-л╕дер╕в.
П╕дготувала Тамара СОЛОВЕЙ.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 03.05.2008 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5861

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков