Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 03.05.2008 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#18 за 03.05.2008
ТРИ ╤ВАНИ

МАЙЖЕ ПРИТЧА 

 В природ╕ кожна жива ╕стота народжу╓ться не якимось абстрактним живим орган╕змом, а конкретно кимось: слоненятком, ча╓нятком, хамелеончиком...
 Вже в╕д самого народження кожне оте ХТОСЬ зна╓, що воно за зв╕р ╕ де його м╕сце в цьому безк╕нечному св╕т╕. Ви погляньте, з яким усв╕домленням справи скубуть травичку дводенн╕ гусенятка, ╕ варто лише якомусь курчатку приблукати до ╖хнього гурту, як вс╕ дружно п╕дн╕мають голови й починають застережливо сичати. Розум╕ють, що появилось щось чуже, не ╖хн╓, а тому й хвилюються. Хто це, чого сюди приблукав ╕ що збира╓ться тут робити? Така небайдуж╕сть до навколишн╕х под╕й допомага╓ й курчатку збагнути, що безв╕дпов╕дальним бути не можна, ╕ воно швиденько поверта╓ться в захисток сво╓╖ матус╕.
 Три ╤вани (╤ван Х., ╤ван У., ╤ван З.) теж народилися не просто абстрактними гомо сап╕╓нсами, а конкретно укра╖нцями. Та у людей, на в╕дм╕ну в╕д тварин, кр╕м б╕олог╕чного ╕сну╓ ще й соц╕альне народження. ╤ коли б лих╕ люди не зруйнували ╖хн╕ с╕мейн╕ осередки, дали б ╖м ╖хн╕ укра╖нськ╕ матер╕ ╕ друге, соц╕альне, укра╖нське народження. ╤ стали б ╤вани справжн╕ми козаками, гармон╕йними витворами природи. ╤ доклали б сво╖х сил для примноження добра, батькам на вт╕ху, В╕тчизн╕ на славу. Але не довелося матерям дати ╖м друге, соц╕альне народження.
 Мат╕р ╤вана Х. заслали за тридев’ять земель, в тридесяте царство, в непрох╕дн╕ л╕сов╕ хащ╕. За те, що мала працьовит╕ руки, не пиячила, не волочилась, а дбала для сво╓╖ дитини. Заздр╕сно стало чужинцям, що ╖╖ с╕м’я живе в такому достатку. Запроторили в сво╖ кра╖, щоб на них працювала.
 Мат╕р ╤вана У. побили батогами ╕ посадили у в’язницю. Вона, бачте, зр╕зала на д╕д╕вському пол╕, яке сама ж ╕ обробляла, п’ять колосочк╕в, щоб порятувати в╕д голоду свого сина, бо вигребли недолюдки вс╕ харч╕ з дому. А на д╕д╕вське поле кинули сво╖м загребущим оком ╕ забажали, щоб воно ╖х годувало.
 Мат╕р ╤вана З. ╕ побили, ╕ в кайдани закували, та ще й в концтаб╕р, як ворога народу, етапували. Бо давала харч╕ укра╖нцям, як╕ повстали проти отого всього «щастя», принесеного чужинцями.
 Тож вдруге народжували цих ╤ван╕в не матер╕ ╕ нав╕ть не сус╕дськ╕ ж╕нки. А виховували ╖х все т╕ ж приблудн╕ чужинц╕, що настановили себе хазяями на батьк╕вськ╕й земл╕ наших ╤ван╕в. ╤ втовкмачували ╖м в центральну звивину прямий, як швор╕нь, постулат, що бути самим собою (тобто укра╖нцем) - злочин. Любити свою мову, р╕дних, народ, Батьк╕вщину - великий гр╕х, нац╕онал╕зм. Любити можна т╕льки «соц╕ального батька», а мову, р╕дних, народ ╕ Укра╖ну треба зневажати.
 ╤ почали т╕ ╤вани плювати на все р╕дне; мови зр╕катися, батьк╕в цуратися, служити не народу р╕дному, а отому псевдобатьку, що все оце в голову втовкмачував, ╖хн╓ родинне щастя руйнував.
 ╤ван Х. забув свою мову, почав по-чужому цвенькати. Тож говорить щось, а люди його не розум╕ють. Чужинц╕ розум╕ють, але р╕внею соб╕ не вважають, гордують знатися з юдою. «Пошёл вон, хохол продажный. - Иди, - см╕ються - служи атечеству».
 ╤ван У. теж зр╕кся р╕дно╖ мови. Але, навчений г╕рким досв╕дом попереднього ╤вана, не пристав ╕ до чужинц╕в. Заговорять до нього чужинською мовою - не в╕дпов╕да╓. Бо заговорити московською чи китайською... означало б стати московином чи китайцем. А чим це краще, н╕ж бути укра╖нцем? Отож ╕ мовчить ╤ван У., н╕ з ким не сп╕лку╓ться.
 А ╤ван З. - той ще дал╕ п╕шов. Збагнув: щоб не бути самим собою - не обов’язково по-московськи чи китайськи говорити. Можна взагал╕ видавати себе не за чолов╕ка, а за... ж╕нку. Нав╕ть за чолов╕ка зам╕ж вийшов! Але такий же нещасливий, як ╕ перш╕ дво╓: стороняться його люди, зневажають...
 А зневажають тих ╤ван╕в тому, що жоден з них не збагнув елементарно╖ ╕стини, зрозум╕ло╖ нав╕ть гусенятку, курчатку ╕ кожному ХТОСЬ з цього вельми розма╖того св╕ту. Не змогли ╤вани розп╕знати в соб╕ оте ХТОСЬ, оте сво╓ власне укра╖нське «я», а отже ╕ визначитись з м╕сцем, визначеним ╖м природою. А тому ╕ кидаються в╕д одного берега до ╕ншого та страждають. Нема в них н╕ тепер╕шнього, н╕ майбутнього. Не продовжать вони укра╖нський родов╕д, не принесуть добра, не примножать слави В╕тчизни, нав╕ть за батьк╕в сво╖х, за пон╕вечене щастя не помстяться. Згинуть десь безсл╕дно чужими попихачами ╕ н╕хто ╖х не згада╓ добрим словом.
 Х╕ба що чужий дядько, споживаючи награбоване в ╤ван╕в, згада╓ ╖х та презирливо сплюне: «Тьфу... Разве это люди были?... Так, ошибка природы».
 А хто винен?
 Павло СУЩЕНКО.
 с. Олександр╕вка Красногвард╕йського р-ну АРК.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 03.05.2008 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5858

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков