Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3801)
З потоку життя (6998)
Душі криниця (3764)
Українці мої... (1519)
Резонанс (1640)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1771)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У ХЕРСОН╤ В╤ДБУВСЯ М╤ТИНГ ДО ДНЯ СПРОТИВУ ОКУПАЦ╤╥ КРИМУ
Як зазначив голова Херсонського м╕ського Меджл╕су ╤браг╕м Сулейманов, в╕н поклада╓ велик╕...


СК╤ЛЬКИ СЛОВНИК╤В УКРА╥НСЬКО╥ МОВИ?
Нещодавно в Ки╓в╕ вийшов друком б╕бл╕ограф╕чний покажчик «Словники укра╖нсько╖ мови:...


С╤М РОК╤В ТОМУ В С╤МФЕРОПОЛ╤ ВИКРАЛИ РЕШАТА АМЕТОВА - ПЕРШУ ЖЕРТВУ ОКУПАЦ╤╥ КРИМУ
Про це нагадав Кримськотатарський ресурсний центр


НА АДМ╤НМЕЖ╤ ЗАПУСТИЛИ ПРАПОР УКРА╥НИ З ПОСЛАННЯМИ ДЛЯ ЖИТЕЛ╤В ОКУПОВАНОГО КРИМУ
акц╕я присвячена Дню спротиву окупац╕╖ Криму


АКТИВ╤СТ МЕДЖЛ╤СУ ПРОПОНУ╢ СТВОРИТИ УРЯД АР КРИМ В ЕКЗИЛ╤
Кримськотатарський актив╕ст, голова Херсонського м╕ського Меджл╕су ╤браг╕м Сулейманов...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:
Click for Simferopol, Ukraine Forecast
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 25.04.2008 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#17 за 25.04.2008
ПРО ЧОРНОБИЛЬЦ╤В ПАМ’ЯТАЮТЬ?

26 КВ╤ТНЯ - ДЕНЬ ЧОРНОБИЛЬСЬКО╥ ТРАГЕД╤╥

 В ╕стор╕╖ нашого народу безл╕ч траг╕чних дат, спогад про як╕ пронизу╓ серце гострим болем. Одна з них - 26 кв╕тня 1986 року, коли над кв╕тучими садами Укра╖ни п╕днялася в небо рад╕ац╕йна хмара з четвертого реактора Чорнобильсько╖ АЕС. Все б╕льше часу нас в╕ддаля╓ в╕д дня Чорнобильсько╖ катастрофи, ╕ з кожним роком залиша╓ться все менше безпосередн╕х учасник╕в л╕кв╕дац╕╖ ц╕╓╖ трагед╕╖.
 Станом на 01.04.2008 на обл╕ку в органах прац╕ ╕ соц╕ального захисту Автономно╖ Республ╕ки Крим перебувають 8 602 потерп╕л╕ унасл╕док Чорнобильсько╖ катастрофи.
 З них: ╕нвал╕д╕в-чорнобильц╕в – 1 102 особи, учасник╕в л╕кв╕дац╕╖ насл╕дк╕в авар╕╖ на Чорнобильсько╖ АЕС – 2 956 ос╕б (╤╤ ╕ ╤╤╤ категор╕╖); потерп╕лих унасл╕док Чорнобильсько╖ катастрофи – 2 157 ос╕б (╤╤ ╕ ╤╤╤ категор╕╖); уд╕в – 155;
 2 181 дитина, з них 8 д╕тей-╕нвал╕д╕в, ╕нвал╕дн╕сть яких пов’язана з авар╕╓ю на ЧАЕС; 11 д╕тей-сир╕т.
 Г╕ркоту чорнобильського полину в╕дчу╓ на соб╕ ще не одне покол╕ння. Вс╕ екологи ╕ правозахисн╕ орган╕зац╕╖ Земл╕ катастрофу на ЧАЕС визнали найб╕льшою катастрофою ХХ стол╕ття.
 Важкою ношею лягли на економ╕ку Укра╖ни проблеми, породжен╕ Чорнобильською катастрофою. Але найголовн╕ше - проблема здоров’я людей, що в╕дчули на соб╕ д╕ю рад╕ац╕╖.
 Програма «Оздоровлення громадян, що постраждали внасл╕док Чорнобильсько╖ катастрофи» м╕стить у соб╕ два розд╕ли: одержання пут╕вок на санаторно-курортне л╕кування громадянами дано╖ категор╕╖ або, за ╖хн╕м бажанням, одержання компенсац╕╖ вартост╕ самост╕йного санаторно-курортного л╕кування.
 Законом Укра╖ни «Про Державний бюджет на 2008 р.» були внесен╕ зм╕ни й у статт╕ Закону Укра╖ни «Про статус ╕ соц╕альний захист громадян, що постраждали внасл╕док Чорнобильсько╖ катастрофи»:
 ст. 20 - громадяни, в╕днесен╕ до категор╕╖ ╤, мають право на позачергове щор╕чне одержання санаторно-курортно╖ пут╕вки або одержання компенсац╕╖ вартост╕ самост╕йного санаторно-курортного л╕кування;
 ст. 21 - громадяни, в╕днесен╕ до категор╕╖ ╤╤, мають право на чергове щор╕чне одержання санаторно-курортно╖ пут╕вки або пут╕вки на в╕дпочинок, або одержання компенсац╕╖ вартост╕ самост╕йного санаторно-курортного л╕кування;
 ст. 22 - громадяни, в╕днесен╕ до категор╕╖ ╤╤╤, мають право на щор╕чне одержання п╕льгово╖ санаторно-курортно╖ пут╕вки або пут╕вки на в╕дпочинок, або одержання компенсац╕╖ вартост╕ самост╕йного санаторно-курортного л╕кування;
 ст. 30 - д╕ти, що мають статус потерп╕лих унасл╕док Чорнобильсько╖ катастрофи, мають право на щор╕чне безкоштовне забезпечення санаторно-курортною пут╕вкою. У випадку неможливост╕ надання пут╕вки виплачу╓ться компенсац╕я вартост╕ самост╕йного санаторно-курортного л╕кування.
 Порядок надання пут╕вок, розм╕р ╕ порядок виплати компенсац╕╖ вартост╕ самост╕йного санаторно-курортного л╕кування за наведеними вище статтями визнача╓ться Каб╕нетом М╕н╕стр╕в Укра╖ни.
 З огляду на зм╕ни, внесен╕ в статт╕ Закону, плану╓ться внесення зм╕ни в п. 8 Постанови Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни в╕д 16 травня 2000 р.
№ 800 «Про тлумачення Положення про орган╕зац╕ю оздоровлення громадян, що постраждали внасл╕док Чорнобильсько╖ катастрофи». На п╕дстав╕ щор╕чно╖ диспансеризац╕╖ громадяни, що постраждали внасл╕док Чорнобильсько╖ катастрофи, надають у органи прац╕ ╕ соц╕ального захисту населення по м╕сцю ре╓страц╕╖ до 15 жовтня поточного року дов╕дку
Ф 070-0 ╕ пишуть заяву на вид╕лення ╖м санаторно-курортно╖ пут╕вки в наступному роц╕. Громадяни, що подавали заяву ╕ форму 070-0, але не були забезпечен╕ санаторно-курортними пут╕вками в поточному роц╕ ╕ пройшли самост╕йно санаторно-курортне л╕кування, пишуть заяву на виплату ╖м компенсац╕╖ за самост╕йне санаторно-курортне л╕кування з поданням п╕дтверджуючих документ╕в. Хочеться зазначити, що самост╕йне санаторно-курортне л╕кування - це коли людина сама купу╓ пут╕вку, а не доплачу╓ за пут╕вку, отриману по ╕ншому в╕домству.
 В╕дпов╕дно до Державного бюджету Укра╖ни на 2008 р╕к головним розпорядником кошт╕в за даною програмою визначене М╕н╕стерство прац╕ ╕ соц╕ально╖ пол╕тики Укра╖ни. М╕н╕стерство прац╕ ╕ соц╕ально╖ пол╕тики АРК буде одержувати готов╕ пут╕вки ╕ розпод╕ляти ╖х по рег╕онах автоном╕╖ пропорц╕йно к╕лькост╕ поданих заяв. У першу чергу в 2008 роц╕ будуть забезпечуватися пут╕вками д╕ти-╕нвал╕ди, у яких захворювання пов’язане з насл╕дками авар╕╖ на ЧАЕС, д╕ти-сироти, д╕ти диспансерно╖ групи, а також громадяни, що мають першу категор╕ю п╕льг.
 За станом на 01.04.2008 р. М╕н╕стерством прац╕ ╕ соц╕ально╖ пол╕тики АРК для санаторно-курортного л╕кування громадян, що мають статус потерп╕лих унасл╕док Чорнобильсько╖ катастрофи, було отримано ╕ використано с╕мнадцять дитячих пут╕вок у санатор╕й «Таврида» (╢впатор╕я) ╕ тридцять ш╕сть дорослих, з них: тридцять пут╕вок у санатор╕й «Фем╕да» (╢впатор╕я), п’ять пут╕вок в санатор╕й «Маяк» (╢впатор╕я) й одна пут╕вка в санатор╕й «Г╕рський» (Ялта).
 У законодавчих актах Укра╖ни 2008 року ╓ зм╕ни щодо виплат стипенд╕й учням профес╕йно-техн╕чних заклад╕в ╕ студентам вищих навчальних заклад╕в, як╕ мають статус потерп╕лих унасл╕док Чорнобильсько╖ катастрофи.
 Виплата п╕двищено╖ стипенд╕╖ проводиться в порядку, встановленому Постановою Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни в╕д 05.03.2008 № 165 «Деяк╕ питання стипенд╕ального забезпечення».
 Додаткова стипенд╕я виплачу╓ться в сум╕: учням - 130 грн.; студентам навчальних заклад╕в ╤ - ╤╤ р╕вня акредитац╕╖ - 150 грн.; студентам навчальних заклад╕в ╤╤╤ - IV р╕вня акредитац╕╖ - 170 грн.
 Наказом М╕н╕стерства прац╕ ╕ соц╕ально╖ пол╕тики Укра╖ни в╕д 06.02.2008 № 29 «Про встановлення розм╕р╕в грошово╖ компенсац╕╖ вартост╕ продукт╕в харчування громадян, що постраждали внасл╕док Чорнобильсько╖ катастрофи, на 2008 р╕к» затверджений розм╕р грошово╖ компенсац╕╖ вартост╕ продукт╕в харчування для громадян, в╕днесених до категор╕╖ ╤ - 276 грн.; категор╕╖ ╤╤ - 138 грн.
 На сьогодн╕шн╕й день усп╕шно працю╓ створена з ╕н╕ц╕ативи м╕н╕стерства республ╕канська ком╕с╕я з вир╕шення питань, пов’язаних з видачею посв╕дчень громадянам, що постраждали внасл╕док авар╕╖ на ЧАЕС, що дозволя╓ реал╕зовувати принципи законност╕, в╕дкритост╕, публ╕чност╕ й оперативност╕ в розгляд╕ питань, пов’язаних з встановленням статусу громадянам, потерп╕лим внасл╕док Чорнобильсько╖ катастрофи.
 П╕дготувала Тамара СОЛОВЕЙ.

МАСШТАБИ КАТАСТРОФИ ПРИХОВУЮТЬСЯ Й ДОС╤
 ╤стинн╕ насл╕дки Чорнобильсько╖ катастрофи, як ╕ ран╕ше, приховуються, вважа╓ член-кореспондент Нац╕онально╖ академ╕╖ наук Рос╕╖, професор-еколог Олекс╕й Яблоков, пов╕домля╓ власний кореспондент УКР╤НФОРМу у РФ.
 «Чорнобиль - це не т╕льки технолог╕чна ╕ медична проблема, але ╕ етична, адже ╕стинн╕ ╖╖ масштаби дос╕ приховуються, людей продовжують обманювати, причому це йде не т╕льки на нац╕ональних р╕внях, але ╕ на р╕вн╕ ВООЗ (Всесв╕тня орган╕зац╕я охорони здоров’я)», - стверджу╓ в╕н в ╕нтерв’ю рос╕йським ЗМ╤.
 Вчений вважа╓, що ситуац╕я ╕з замовчуванням ╕стинних масштаб╕в трагед╕╖ багато у чому пов’язана з тим, що ВООЗ у 1959 роц╕ п╕дписала догов╕р з МАГАТЕ, за яким «вона н╕чого не може говорити з атомно╖ енерг╕╖ без узгодження з ц╕╓ю орган╕зац╕╓ю».
 «Це фактично порушення клятви Г╕ппократа - зв╕дси ╕ уявна мала к╕льк╕сть смертей. Адже на територ╕╖ Рос╕╖, Укра╖ни та Б╕лорус╕╖ випало т╕льки 43% рад╕онукл╕д╕в, тому забруднен╕ м╕сця ╓ ╕ у Швейцар╕╖, Швец╕╖, Норвег╕╖, ╕нших ╓вропейських кра╖нах», - сказав О. Яблоков. За його ╕нформац╕╓ю, оф╕ц╕йн╕ дан╕ св╕дчать т╕льки про 4-9 тис. додаткових смертей в╕д раку внасл╕док Чорнобильсько╖ катастрофи. «Але наш╕ розрахунки показують, що т╕льки за перш╕ 15 рок╕в (п╕сля авар╕╖) близько 900 тис. ос╕б померло внасл╕док впливу рад╕ац╕╖», - в╕дм╕тив О. Яблоков. За його оц╕нкою, вплив рад╕ац╕╖ в╕дчуватимуть ще с╕м покол╕нь людей.
 * * *
 Л╕кв╕датори авар╕╖ на Чорнобильськ╕й АЕС заявляють про груб╕ порушення ╖хн╕х законних прав. Як в╕дзначив 18 кв╕тня на прес-конференц╕╖ в УКР╤НФОРМ╕ один з кер╕вник╕в Всеукра╖нсько╖ Чорнобильсько╖ народно╖ парт╕╖ Микола ╤са╓в, в державному бюджет╕ на 2008 р╕к передбачено ╕стотне звуження ╕снуючих прав ╕ свобод громадян, як╕ потерп╕ли в╕д насл╕дк╕в Чорнобильсько╖ катастрофи ╕ як╕ мають статус л╕кв╕датора. М. ╤са╓в в╕дзначив, що нин╕ так зван╕ чорнобильськ╕ програми ф╕нансуються т╕льки на 7 в╕дсотк╕в в╕д необх╕дного. «Пенс╕╖ ╕нвал╕д╕в Чорнобиля нин╕ значно менш╕, н╕ж пенс╕╖, як╕ нараховуються зг╕дно ╕з законом про загальнообов’язкове державне пенс╕йне страхування. Гострим залиша╓ться питання забезпечення л╕ками хворих на амбулаторному л╕куванн╕. На ф╕нансування одного хворого в середньому передбачено лише 3 гривн╕ на м╕сяць», - сказав в╕н.
Разючим контрастом ╓ ф╕нансування медичних заклад╕в для народних депутат╕в, державних д╕яч╕в ╕ для чорнобильц╕в. За його словами, на одну т╕льки ел╕тарну л╕карню «Феофан╕я» вид╕лено з бюджету понад 200 м╕льйон╕в гривень (40 млн. дол.), а на л╕кування 2,64 м╕льйона потерп╕лих в╕д насл╕дк╕в авар╕╖ на ЧАЕС - лише 42 м╕льйони (8,4 млн. дол.).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 25.04.2008 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5814

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков