Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 18.04.2008 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#16 за 18.04.2008
НАШ ЛИТОВСЬКИЙ ДРУГ

УКРА╥НА ╤ СВ╤Т

 У вересн╕ минулого року до Львова при╖хала велика група литовц╕в. Був серед них ╕ вчитель В╕таутас Дайл╕дка. За в╕ком уже мав би бути на пенс╕╖, але... «затримався» в школ╕. Мабуть, тому, що душею – юнак!
 Зустр╕чали земляк╕в актив╕сти льв╕вського Товариства литовсько╖ культури «Медейна» (богиня л╕с╕в. – С. Л.). Переважно це литовц╕, але ╓ й укра╖нц╕, рос╕яни, б╕лоруси – ус╕, кого свого часу змогла приворожити сво╖м теплом ╕ внутр╕шньою красою литовська земля ╕ литовська душа. Тож не бракувало м╕цних рукостискань ╕ рад╕сних посм╕шок. З-пом╕ж ус╕х вид╕лявся невисокий енерг╕йний литовець, з яким в╕дразу захот╕лося познайомитись. Чому? Мабуть, тому, що В╕таутас Дайл╕дка виявився не лише ц╕кавим сп╕вбес╕дником, але й ╕сториком, ф╕лософом, поетом…
 ╤ яким поетом! Мало того, що м╕г би годинами декламувати литовськ╕ в╕рш╕, то ще й порадував присутн╕х знаннями польсько╖, б╕лорусько╖ та укра╖нсько╖ поез╕╖.
 У мене було таке в╕дчуття, н╕би сам Бог послав мен╕ цю людину! Адже давно виношував ╕дею: в╕дродити сп╕льний духовний прост╕р укра╖нського, польського, б╕лоруського ╕ литовського народ╕в. У нас було чимало сп╕льних стор╕нок: ╕ в часи Великого княз╕вства Литовського, ╕ в часи Реч╕ Посполито╖. Якщо негатив залишити ╕стор╕╖, а в╕дроджувати лише позитив, то ця ╕дея, ╖й-Богу, варта уваги!
 Коли ми по черз╕ читали одне одному б╕лоруськ╕ та польськ╕ поез╕╖, то в╕дчували себе побратимами-однодумцями, адже це не р╕дн╕ наш╕ мови, просто у нас однаковою м╕рою об╕звалася генетична пам’ять. Частинкою сво╓╖ душ╕ ми залишилися десь там, у ХV╤ стол╕тт╕…
 А з ╕ншого боку, ╕з задоволенням сп╕вали б ╕ бойов╕ марш╕ УПА, ╕ п╕сн╕ литовських «л╕сових брат╕в». Годинами слухали б розпов╕д╕ про укра╖нц╕в-зароб╕тчан, що подалися до Португал╕╖, та про молоде покол╕ння литовц╕в, яке прагне будь-що д╕статися берег╕в «туманного Альб╕ону» чи благословенно╖ ╤рланд╕╖…
 Одним словом, нам було ц╕каво. Вир╕шили листуватися, адже под╕бн╕ «подарунки дол╕» трапляються нечасто. Згодом написав я пану В╕таутасу листа ╕ вислав чимало публ╕кац╕й з укра╖нсько╖ преси. А нещодавно отримав в╕дпов╕дь та поздоровлення з Великодн╕ми святами. Може, й зарано, але, враховуючи можлив╕ «збо╖» у робот╕ поштового в╕домства…
 Дуже ц╕кавим був ╕ сам лист. Думаю, варто процитувати: «Добридень, дорогий друже! Прошу вибачити за те, що затримався з в╕дпов╕ддю. Жив спогадами ╕ враженнями в╕д казкового Львова ╕ мило╖ серцю Укра╖ни. Все пережите виклав на папер╕ ╕ в╕д╕слав до нашо╖ республ╕кансько╖ газети «Lietuvоs aidas». Моя стаття друкувалася у п’яти номерах, на ╖╖ п╕дготовку п╕шло багато часу; адже я не профес╕йний журнал╕ст. Виклав письмово усе, що пережив, згадав чудових людей-укра╖нц╕в, ╖хню толерантн╕сть ╕ доброзичлив╕сть, глибоке розум╕ння громадянського обов’язку, любов до р╕дно╖ укра╖нсько╖ мови, яка, до реч╕, полонила мене сво╓ю мелод╕йн╕стю ще з дитинства.
 Так, мен╕ було 11 рок╕в, коли я вперше сп╕знав ╖╖ красу. Мен╕ так подобався «Запов╕т» Тараса Шевченка ╕ п╕сня «Реве та стогне Дн╕пр широкий», що я одного разу, п╕ддавшись настрою, почав сп╕вати… прямо на уроц╕. За що був виставлений з класу.
 Вважаю, що укра╖нська ╓ наймелод╕йн╕шою з ус╕х слов’янських мов!
 А пот╕м були друз╕-укра╖нц╕, як╕ висилали газети, журнали, а ще я возив д╕тей на Закарпаття та на Льв╕вщину. Працюючи в рос╕йськ╕й школ╕, мав можлив╕сть навчитися сп╕вати п╕сень, адже один з учител╕в був укра╖нцем. Часто «балакав» укра╖нською з╕ сво╖м сус╕дом. Ось така ╕стор╕я мого укра╖ноф╕льства…».
 * * *
 Тут я тр╕шки перервуся. Читаючи лист пана В╕таутаса, пригадав ╕ сво╓ перше ознайомлення з литовською мовою. Це було, зда╓ться, в 1980 або в 1981 роц╕. Я ╖хав по╖здом з Риги на Ки╖в. По╖зд стояв у В╕льнюс╕ досить довго, щось ╕з п╕вгодини. Взявши зошит ╕ авторучку, я прожогом вистрибнув з╕ свого вагона, маючи нам╕р якомога швидше розчинитися у литовському мор╕. Це вже треба бути справжн╕м Остапом Бендером, аби встигнути за такий короткий терм╕н записати дек╕лька стор╕нок тексту незнайомими (поки що!) литовськими л╕терами. Допомогли молод╕ д╕вчата, як╕ в╕дпочивали, сидячи на лавочц╕ поблизу вокзалу. До них я ╕ звернувся з проханням записати литовською дек╕лька найважлив╕ших фраз. Вони були дещо здивован╕, але погодилися ╕з видимим задоволенням – в т╕ роки рос╕йськомовне населення не надто рвалося оволод╕ти мовами народ╕в Прибалтики. А тут раптом такий дивний укра╖нець…
 Витримка Шт╕рл╕ца у т╕ хвилини також була б не зайвою, адже по╖зд м╕г рушити будь-яко╖ хвилини. Я м╕г би залишитися на невизначений терм╕н у цьому незнайомому м╕сц╕ серед дуже доброзичливих людей, серед божественно гарно╖ мови, зате… без грошей ╕ паспорта. Проте «внутр╕шн╕й годинник» не п╕дв╕в, спортивна п╕дготовка теж була непоганою, ╕ я встиг застрибнути на п╕дн╕жку свого вагона, немало налякавши при цьому молоду пров╕дницю. Але першим уроком литовсько╖ я був задоволений, адже швидко вловив особливост╕ вимови ╕, ступивши на р╕дну ки╖вську землю, уже м╕г похвалитися знаннями двадцяти чи тридцяти литовських фраз, причому говорив з м╕н╕мальним акцентом.
 Ц╕каво, чим же можна пояснити таке наше трепетне ставлення до укра╖нсько╖ (у пана Дайл╕дки) ╕ до литовсько╖ (у мене) мов? Може, д╕йсно, спрацювала генетична пам’ять? Адже у Великому княз╕вств╕ Литовському наш╕ мови не були загрожен╕, тогочасн╕ ╕нтел╕генти навряд чи були переобтяжен╕ роздумами про неминучу асим╕ляц╕ю… Це вже у 80-т╕ роки ХХ стол╕ття стало складн╕ше: укра╖нська мова з великих м╕ст перебралася у села ╕ м╕стечка, про аналог╕чн╕ перспективи литовсько╖ почали задумуватися ╕ литовськ╕ ╕нтелектуали.
 ╤ все ж я заздрив тод╕ патр╕отам бурштинового краю. На якомусь всесоюзному п╕сенному конкурс╕ ╖хн╕й сп╕вак м╕г виконати п╕сню «Жайворонки Литви» або «Берези Литви»… На той час ми й тако╖ можливост╕ були позбавлен╕. Навряд чи цензура пропустила б ╕ п╕сню на зразок ц╕╓╖:
 
…Тут кожен по-литовськи
 розмовля╓,
 Це р╕дний край м╕й,
 мат╕нка-Литва.

 Чого лише ц╕ слова варт╕! Ми могли сп╕вати укра╖нською про «ч╕чки-смер╕чки», про верби ╕ топол╕, а ось про море ╕ донецьк╕ терикони – вже н╕. Взагал╕-то таку п╕сню можна було скласти, але стати популярною вона не мала шанс╕в. Хот╕в колись у ╤вана Поповича випросити дек╕лька п╕сень укра╖нською на м╕ську тематику, але молодий ще тод╕ сп╕вак не дав, побоявся. Сп╕вати з╕ сцени мав право, а ось видати плат╕вку чи поширити серед знайомих – н╕. Все обмежувалося, дозувалося…
 Звичайно, сп╕вати п╕сн╕ «л╕сових брат╕в» у 80-т╕ роки литовц╕ вже не могли. Але сучасн╕, з близькими по духу текстами – виконувалися.
 * * *
 Про все це я думав, читаючи листа мого литовського друга: «Зараз я готую книжечку сво╖х в╕рш╕в. З╕ сво╖ми г╕мназистами особливих проблем не маю. Щоправда, з час╕в академ╕╖ Арх╕меда завжди ╕ скр╕зь були як╕сь винятки. Через нашу м╕сцев╕сть свого часу проповзла чорнобильська хмара, тому ╕нколи д╕ти хвор╕ють, виявляють зайву нервозн╕сть, драт╕влив╕сть.
 Взагал╕, на ╖хню долю випали нелегк╕ часи перем╕н. Батьки подекуди ностальгують за СРСР, а вони будують день завтрашн╕й. У них проблем б╕льше. Я бачив в╕йну, перебивався з хл╕ба на воду, вони ж цього, дякувати Богу, не застали… Зате ╓ сво╖ специф╕чн╕ проблеми.
 Ми, педагоги, намага╓мося дати ╖м знання, прищепити любов до р╕дного краю, а головне – любов до Людини ╕ самоповагу.
 Довг╕ роки це стиралося, д╕тям ставили за приклад Павлика Морозова, вчили любити парт╕йних вожд╕в…
 А свою ╕стор╕ю ми також поступово забували. Т╕льки тепер пригаду╓мо деяк╕ ╖╖ стор╕нки. Чи зна╓те ви, що в 1812 роц╕ Литва 10 м╕сяц╕в була незалежною? ╥╖ нам подарував Наполеон. Тод╕ почали утворюватися сво╖ в╕йськов╕ формування.
 На фото, яке висилаю, я у вбранн╕ литовського к╕расира тих час╕в. Над нашою г╕мназ╕╓ю узяв шефство Каунаський ╕сторичний музей ╕мен╕ Великого князя В╕товта. Тепер нам набагато легше прищеплювати д╕тям любов до свого краю ╕ до сво╓╖ ╕стор╕╖.
 У наступному лист╕ я над╕шлю свою статтю, у як╕й описую враження в╕д Укра╖ни.
 На цьому зак╕нчую.
 До побачення! Iki pasimatymo!
 Ваш В╕таутас Дайл╕дка».
 Серг╕й ЛАЩЕНКО.
 м. Льв╕в.
На фото: В. Дайл╕дка у вбранн╕ к╕расира 1812 року.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 18.04.2008 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5802

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков