Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...


В ╤РПЕН╤ ПРЕЗЕНТОВАНО ВИСТАВКУ ХУДОЖНИКА ╤З ХАРКОВА
Його роботи знаходяться в приватних колекц╕ях ╕ музеях Укра╖ни, Н╕меччини, США…


ТЕОДУЛ-В╤ТРОДУВ
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 28.03.2008 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#13 за 28.03.2008
МУЗЕЙНА СПРАВА - ЦЕ МИСТЕЦТВО!

Цим матер╕алом «Кримська св╕тлиця» розпочина╓ сер╕ю публ╕кац╕й, як╕ ознайомлять мешканц╕в та гостей Криму... з ним самим. Ми разом ╕з нашими читачами п╕знаватимемо, де, що та як - «╕з задоволенням ╕ не без морал╕», як писав Тарас Шевченко, можна побачити на п╕востров╕, щоб задовольнити не лише свою ц╕кав╕сть та ╕нтелект, а душу ╕ серце. Адже Крим – це багатюща скарбниця, це в╕чний оксюморон реальност╕, це перехрестя культур та народ╕в, через який проходив Шлях ╕з варяг у греки ╕ Великий Шовковий шлях. А де ж нам найкраще розкажуть про нашу минувшину? Звичайно ж, у музеях. Вони, за словами Андр╕я Мальг╕на, директора с╕мферопольського Центрального музею Тавриди (ЦМТ), «змушують нас пишатися собою, сво╖м минулим, а ще збер╕гають ╕сторичн╕ знання».  Саме з цього музею, який донедавна називався Кримським республ╕канським кра╓знавчим, ми й вир╕шили розпочати...

МУЗЕЙНА СПРАВА - ЦЕ МИСТЕЦТВО!

  Отож, якщо ви кримчанин чи г╕сть п╕вострова ╕ у вас ╓ в╕льна годинка, а краще дв╕ – зав╕тайте до центрального музею столиц╕ Криму! Ви обов’язково знайдете у ньому щось незвичайне, ╕нформативне ╕, безумовно, повчально-розважальне. За допомогою музейних експозиц╕й ви поринете у легендарний св╕т давн╕х в╕к╕в - ╕ не т╕льки. Це допоможе вам в╕дкласти у св╕домост╕ першу ╕, мабуть, основну картинку про Крим, побачити його образ, в╕дчути непереможний сильний дух, знайти ключ╕ до розум╕ння феномену кримсько╖ багатогранност╕. Адже основна в╕дм╕нн╕сть Центрального музею в╕д ус╕х ╕нших поляга╓ у тому, що в╕н демонстру╓ усе багатство та р╕знобарв’я п╕вострова, а не окрем╕ його частини!
  З╕брання музею Тавриди – одне ╕з найповн╕ших у Криму, воно ц╕каве не т╕льки для мешканц╕в автоном╕╖, а й для всього св╕ту. Його фонд сьогодн╕ – це близько 120 тисяч експонат╕в. Серед них надзвичайна колекц╕я - в╕д палеол╕ту до середньов╕ччя, з╕брання нум╕зматики, ун╕кально╖ граф╕ки XVIII – XX ст. з кра╓видами Криму, особист╕ арх╕ви досл╕дник╕в природи та ╕стор╕╖ п╕вострова, багат╕ фото- ╕ документальн╕ фонди. Музей ма╓ чимало раритет╕в: античн╕ керам╕ку та скло, ярлики турецьких султан╕в ╕ кримських хан╕в, р╕дк╕сн╕ рукописи, гравюри, карти, етнограф╕чн╕ матер╕али, кам’ян╕ стату╖ та стели, золот╕ та ср╕бн╕ прикраси епохи великого переселення народ╕в, надзвичайно гарн╕ експонати-вироби готських, гунських, ск╕фських майстр╕в, коштовн╕сть яких визнача╓ться не т╕льки матер╕алом, з якого вони зроблен╕, а й ╕сторичною ц╕нн╕стю.
  Зараз прац╕вники музею працюють над створенням надзвичайного проекту п╕д назвою «Золота скарбниця». «Ми уже 10 рок╕в працю╓мо над питанням створення тематично╖ експозиц╕╖, яка б презентувала нашим глядачам дорогоц╕нн╕ прикраси, монети, - розпов╕да╓ Андр╕й Мальг╕н, директор ЦМТ. – Нарешт╕ у цьогор╕чному бюджет╕ вперше запланован╕ ф╕нансов╕ витрати на наш проект. Я спод╕ваюся, що все вдасться. Думаю, що проект «Золото╖ скарбниц╕» зможе стати локомотивом, який потягне за собою створення нового музею. Адже потужн╕сть «золото╖» колекц╕╖ нашого музею беззаперечна. ╤ незважаючи на те, що ми ор╕╓нту╓мося б╕льше на мешканц╕в м╕ста та рег╕ону, все ж цей проект повинен зац╕кавити й ╕нших жител╕в кра╖ни та ╕ноземц╕в. Нам хочеться, щоб «Скарбниця» стала ун╕кальним екскурс╕йно-туристичним об’╓ктом у С╕мферопол╕, який приваблюватиме до себе багатьох в╕дв╕дувач╕в з ус╕х куточк╕в св╕ту. Хочеться, щоб м╕сто за допомогою таких проект╕в перетворювалося з «вор╕т Криму» на привабливу в╕тальню. Думаю, що «Скарбниця» стане одним ╕з поступальних крок╕в  на шляху цього перевт╕лення».
  Музей Тавриди ма╓ ╕ одне з найб╕льших з╕брань п╕зньоск╕фських старожитностей. Його основа – це знах╕дки з розкопок столиц╕ п╕зньоск╕фсько╖ держави Неаполя Ск╕фського.
  Не можна не сказати й про нум╕зматику музею. Вона, до реч╕, теж ма╓ стати частиною «Золото╖ скарбниц╕». (Серед старовинних грошей, наприклад, ╓ монета царя Ск╕лура. ╥╖  випадково знайшли 1985 року на територ╕╖ Неаполя Ск╕фського. Це ╓дина монета цього ск╕фського царя, знайдена на територ╕╖ Криму).
  Музей зустр╕ча╓ в╕дв╕дувач╕в стародавн╕ми стелами. Це частина експозиц╕╖ лап╕дар╕ю. Вона була нещодавно в╕дновлена та в╕дкрита у внутр╕шньому двор╕ ЦМТ. У ньому з╕бран╕ р╕зноман╕тн╕ кам’ян╕ стату╖, плити з рель╓фними зображеннями, пам’ятки лап╕дарно╖ еп╕граф╕ки. У лап╕дар╕╖ також збер╕га╓ться знаменита бахч╕-ел╕нська стела з найдавн╕шими у Сх╕дн╕й ╢вроп╕ зображеннями землеробських знарядь прац╕. Також музей ма╓ численн╕ мусульманськ╕ надгробки, знайден╕ у р╕зних частинах Криму. 2006 року б╕льшу частину ц╕╓╖ кам’яно╖ експозиц╕╖ мали змогу побачити кияни та гост╕ столиц╕: в Укра╖нському дом╕ на першому поверс╕ ЦМТ демонстрував свою виставку скульптури з каменю. За допомогою банку «Родов╕д» значну частину експозиц╕╖ (б╕льше чотирьох тонн!) привезли у Ки╖в. Дв╕ч╕ виставку в╕дв╕дав Президент Укра╖ни В╕ктор Ющенко. За словами Андр╕я В╕тал╕йовича, директора музею, кримськ╕ камен╕ вразили ус╕х, хто ╖х побачив.
  Також музей збер╕га╓ ц╕кав╕ ╕сторико-побутов╕ реч╕, предмети декоративно-прикладного мистецтва ╕ нав╕ть колекц╕ю порцеляни. Археолог╕чна ж колекц╕я музею неодноразово брала участь у престижних м╕жнародних виставках в ╤тал╕╖ (1994, 1995 рр.), Франц╕╖ (1997 р.), Н╕меччин╕ (1999 р.).
  Зараз Центральний музей, щоправда, знаходиться у стад╕╖ реконструкц╕╖ та оновлення. Але для в╕дв╕дувач╕в в╕дкрит╕ дек╕лька пост╕йно д╕ючих експозиц╕й: «Природа Криму», «Минуле Тавриди (╕стор╕я та археолог╕я Криму з найдавн╕ших час╕в ╕ до XV стол╕ття), «Крим у роки Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни», «Рел╕кв╕╖ Природознавчого музею», «Життя ╕ творч╕сть поета ╤. Сельв╕нського», «Оживлення душ╕», присвячена  сучасному християнському мистецтву. Основу останньо╖ виставки становлять полотна видатного художника, ╕конописця ╕ реставратора Георг╕я Бострема (1884 – 1977 рр.), який свого часу очолював реставрац╕йно-╕конописн╕ майстерн╕ Тро╖це-Серг╕╓во╖ лаври.
  ╤ хоча музей ма╓ значну к╕льк╕сть проблем, пов’язаних з тим, що початково буд╕вля, у як╕й в╕н знаходиться, не була пристосована для збер╕гання ╕ виставлення музейних експонат╕в, все ж його прац╕вники намагаються щор╕чно запускати принаймн╕ по одному експозиц╕йному залу. Сьогодн╕ це обходиться приблизно у 50-60 тисяч гривень (грош╕ на це музей заробля╓ самотужки!). Саме з ц╕╓╖ ж причини експозиц╕я музею сьогодн╕ ще не повн╕стю створена ╕ ма╓ фрагментарний вигляд. «Б╕л╕ плями» у н╕й прац╕вники музею намагаються заповнити р╕зноплановими тимчасовими виставками, яких проводиться близько 30 на р╕к. Одна з них, наприклад, в╕дкрилася 11 лютого цього року, вона присвячена под╕ям нашо╖ недалеко╖ минувшини - «Траг╕чн╕ стор╕нки ╕стор╕╖ Криму. Голод 1921 – 1923 рок╕в». ╤нша виставка, яка п╕дтверджу╓ р╕знопланов╕сть роботи музею, - це експозиц╕я  полотен с╕мферопольського Клубу живопису «В╕дкрий художника у соб╕». (Про не╖ «Кримська св╕тлиця» писала у попередн╕х номерах).
  Але ╕ цим не обмежу╓ться робота прац╕вник╕в музею, бо ЦМТ ╓ ще й методичним центром ус╕х музе╖в п╕вострова. За словами директора Андр╕я Мальг╕на, вони допомагають орган╕зовувати виставки у санатор╕ях, навчальних закладах, на п╕дпри╓мствах. ╥хн╕ми зусиллями було також створено музей виноробства у Масандр╕, а зараз плану╓ться сп╕льна робота над створенням музею на територ╕╖ одного ╕з с╕мферопольських православних храм╕в.
  Також у музе╖ запроваджують нов╕ п╕дходи до орган╕зац╕╖ експозиц╕й, адже сьогодення ставить нов╕ завдання. Зараз мало просто давати в╕дв╕дувачам суху ╕нформац╕ю, ╖х треба ще й розважити. ╤ це завдання виставок експозиц╕онери вт╕люють у життя за допомогою р╕зних концептуальних елемент╕в: ╕рон╕чного, романтичного, екзистенц╕ального, модерн╕стського, сумного ╕ нав╕ть траг╕чного. Власне, музейна справа – це тонка наука ╕ високе ╕нтелектуальне мистецтво водночас. Адже треба вм╕ти за допомогою речей створити повноц╕нний образ, який не лише передасть пов╕домлення, а й вплине на глядача на емоц╕йному, п╕дсв╕домому р╕вн╕, як це робить витв╕р мистецтва.
  Щоб зрозум╕ти ╕нтелектуальне музейне мистецтво ╕ доторкнутися до ╕стор╕╖ на перехрест╕ культур, зав╕тайте у с╕мферопольський Центральний музей Тавриди. Там на вас чека╓ незв╕даний св╕т! Адже Крим - це чар╕вний край сивочолих г╕р, в╕чно молодого моря, гарячих степ╕в, легенд ╕ переказ╕в... В╕н дарував натхнення Михайлу Коцюбинському, Адаму М╕цкевичу, Лес╕ Укра╖нц╕. Крим не може не вразити, а от його душу треба вм╕ти в╕дчувати. Цього можна спробувати навчитися саме у музе╖...
  Катерина КРИВОРУЧЕНКО.
  Фото Олекс╕я НОСАНЕНКА.
*  *  *
Дяку╓мо за сприяння у п╕дготовц╕ ц╕╓╖ публ╕кац╕╖ прац╕вникам Центрального музею Тавриди на чол╕ з директором А. Мальг╕ним. Ми домовилися з Андр╕╓м В╕тал╕йовичем про сп╕впрацю: сл╕дкуйте за газетою - «Св╕тлиця» регулярно пов╕домлятиме про музейн╕ новини.

З ╤СТОР╤╥ МУЗЕЮ
  Центральний музей Тавриди було засновано 1921 року у результат╕ злиття С╕мферопольського музею старожитностей та арх╕ву Тавр╕йсько╖ вчено╖ арх╕вно╖ ком╕с╕╖, археолог╕чного в╕дд╕лу ╕сторико-географ╕чного музею С╕мферопольсько╖ чолов╕чо╖ г╕мназ╕╖ ╕ Природно-╕сторичного музею Тавр╕йсько╖ губернсько╖ земсько╖ управи. У цей же час музею передали ун╕кальну за сво╖м з╕бранням науково-кра╓знавчу б╕бл╕отеку Тавр╕йського земства «Таврика».
  1923 року була в╕дкрита перша експозиц╕я Центрального музею Тавриди. (Саме такою була перша оф╕ц╕йна назва музею, згодом, 1945 р., в╕н став кра╓знавчим, 1993 р. - ще й республ╕канським, а з 2006 р. поверта╓ться до сво╓╖ першо╖ назви – Центральний музей Тавриди.) Перша виставка ЦМТ представляла археолог╕ю, етнограф╕ю та мистецтво Криму.
  П╕д час Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни музей, його колекц╕я, у тому числ╕ ╕ б╕бл╕отека «Таврика», дуже сильно постраждали. Деяк╕ експонати були вивезен╕ за кордон, деяк╕ -  знищен╕. Але завдяки геро╖чним зусиллям сп╕вроб╕тник╕в, через дев’ять дн╕в п╕сля визволення С╕мферополя (21 кв╕тня 1944 року) в╕дкрилися музейн╕ в╕дд╕ли природи та ╕стор╕╖ дореволюц╕йного минулого Криму.
  1988 року музею в╕ддали нову буд╕влю по вул. Гоголя, 14, де в╕н ╕ розташову╓ться нин╕, а у «старому» будинку по вул. Пушк╕на,18 1992 року в╕дкрилася етнограф╕чна ф╕л╕я Кримського кра╓знавчого музею, нин╕ це Етнограф╕чний музей, який цього року стане окремо д╕ючим.
  Також у структуру ЦМТ входить як ф╕л╕я Алуштинський ╕сторико-кра╓знавчий музей. На правах в╕дд╕л╕в у ЦМТ функц╕онують: б╕бл╕отека кримознавства «Таврика» ╕мен╕ А. Стевена, Будинок-музей ╤. Сельв╕нського, який зараз перебува╓ у процес╕ в╕дновлення ╕ в перспектив╕ теж ма╓ п╕ти у самост╕йне «плавання», та «Музей сучасного християнського мистецтва ╕м. Г. Бострема».
П╕сля пере╖зду у нову буд╕влю експозиц╕я музею перебува╓ у стад╕╖ реконструкц╕╖, як, власне, ╕ сама буд╕вля музею. Остання, як ми вже писали, не була призначена для збер╕гання та експонування музейних раритет╕в. Це виклика╓ сво╖ труднощ╕ у робот╕, але прац╕вники музею поступово з ними справляються. ╤, до реч╕, це аж н╕як не ста╓ на завад╕ в╕дв╕дувачам зануритися ╕з сьогодення у легендарне минуле Криму.

РОЗКЛАД РОБОТИ ЦЕНТРАЛЬНОГО МУЗЕЮ ТАВРИДИ
Музей працю╓ щодня
з 9.00 до 17.00.
Вих╕дний день – в╕второк.
Варт╕сть дорослого квитка: 5 грн. - один зал, 10 грн. – вс╕ зали.
Варт╕сть студентського та дитячого квитка: 3 грн. – один зал, 5 – грн. – вс╕ зали.
Варт╕сть екскурс╕╖:
10 грн. з групи.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 28.03.2008 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5736

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков