Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 21.03.2008 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#12 за 21.03.2008
ПАНЕГIРИК СУДАМ

А СУДД╤ ХТО?.. 

Останнiм часом питання права набувають в Укра╖нi особливо╖ актуальностi. Чому? Причина проста та очевидна. Якщо за тоталiтарного режиму суди мали дуже мало спiльного з юстицi╓ю в ╖╖ первiсному значеннi, тобто справедливiстю, виконуючи натомiсть функцiю його караючого меча, то нинi ситуацiя змiнилася кардинально. На╖вно було б, проте, сподiватися, що пiсля трьох чвертей столiття пiдпорядкування права iде╖ безпринципного класового терору та пов’язано╖ з цим доцiльностi, його вдасться утвердити за допомогою одних лишень декларацiй. На╖вно чекати, що право в Укра╖ну принесуть добрi дядьки ╕з Заходу, що воно просиплеться на нашi голови у виглядi манни небесно╖ або вродиться завтрашнього ранку пiсля вiдповiдного указу Президента чи рiшення Верховно╖ Ради. Реальне, не декларативне право може бути забезпечене не ранiше, нiж усвiдомлена потреба в ньому буде утверджена у свiдомостi переважно╖ кiлькостi громадян.
 Хтось може сказати, що хотiли ми того чи нi, але суди вже й так увiйшли в наше життя. I, напевно, переважна бiльшiсть наших спiввiтчизникiв мали нагоду познайомитися з уособленням вiтчизняно╖ справедливостi. Справдi, суди нинi просто-таки потерпають вiд лавини справ, якi ╖м доводиться розглядати. Не судяться, зда╓ться, лишень лiнивi та щасливi. На жаль, досвiд перебування в судових процесах навiть достатньо велико╖ кiлькостi людей не тягне за собою такого ж масового росту рiвня правово╖ свiдомостi. Ще бiльше жалiв вiд того, що на ганебну хворобу правового невiгластва страждають не лише рядовi громадяни, а, дуже часто, державнi посадовцi найвищого рiвня. Щоправда, в цьому випадку
правильнiше буде називати таке правовим нiгiлiзмом. За подiбних обставин судова гiлка влади мала б бути взiрцем дотримання законностi та права. Мала б... Та чи ╓ вона такою насправдi? Питання риторичне.
 Причин, якi уможливлюють такий стан реей, декiлька. Першопричиною, як не прикро це визнавати, ╓ те, що й сьогоднi укра╖нська влада не зацiкавлена в правовому, незалежному судочинствi. Безпiдставнi звинувачення? Але ж доказiв бiльш нiж досить. Перманентно то тут, то там у можновладцiв виника╓ бажання покерувати «недолугими» суддями. Щоправда, останнiм часом, вищi посадовi особи вже не погрожують повiсити незговiрливих суддiв за генiталi╖. Але ж, трохи поправити, натякнути, пiдвести врештi-решт до ╓дино правильного рiшення - то святе! Бо нащо ж тодi влада? Намiри при цьому, зрозумiла рiч, - щонайкращi. От, лишень, веде, вимощена отими людинолюбними намiрами дорога... Самi здогаду╓тесь, куди.
 Iншою причиною, яка логiчно виплива╓ звiдси, ╓, на перший погляд, дивна зговiрливiсть суддiв, ╖хня готовнiсть поступатися тиску. Чому ж не вiдстоюють суддi всiма доступними (i вже наданими ╖м законом!) засобами сво╓ виключне право на невтручання третiх осiб у ╖хн╕ рiшення? Чому пiддаються тисковi? Ну, скажiмо, хоч би тому, що тиск з боку влади - то рiч серйозна i напрочуд дi╓ва. Ба, навiть не тиск, а сама лишень загроза його застосування. Мало знайдеться таких, хто наважився б випробувати його на собi. I це при тому, що, як ми зна╓мо, суддi належать до однi╓╖ з найбiльш захищених категорiй громадян. Справдi, суддi мають непоганий захист вiд нас, простих смертних. Та не вiд небожителiв. Аби ╖╖ слово було почуте, а бажання виконане, влада трима╓ суди в певнiй залежностi - на такому собi короткому повiдку. Звiсно, пересiчного громадянина таке зазвичай не обходить, але чи вiдомо Вам, читачу, що суди в Укра╖нi фiнансуються в обсязi 1/3 вiд потреби?
 Ми ж розумi╓мо, фiнанси -це досить дiтклива сфера, а, отже, дуже ефективний засiб впливу на тих, хто покликаний вершити правосуддя. Ще однi╓ю формою впливу на занадто самостiйних суддiв, яка дi╓ хоч i опосередковано, але вiд того не менш ефективно, ╓ неймовiрна завантаженiсть наших судiв. Так, за минулий рiк в судах перебувало бiльше 8 000 000 справ. Виходить на те, що через суд пройшов кожен шостий громадянин Укра╖ни, рахуючи зi щойно народженими! На практицi це означа╓, що середньостатистичному суддi якогось мiсцевого а чи районного суду просто нема коли вгору глянути. То чи не ╓ такий суддя а priori приниженим, засмиканим, чи легко йому за такого стану речей гiдно реагувати на будь-який тиск з боку влади? Отож-бо! I нiкого, зда╓ться, не хвилю╓ той факт, що вищезазначене ╓ прямим порушенням статтi 130 Конституцi╖ Укра╖ни, де йдеться про те, що держава забезпечу╓ фiнансування i належнi умови для функцiонування судiв i дiяльностi суддiв. Скептики посмiються надi мною, мовляв, Конституцiя та реальнiсть - то далеко не одне й те саме. Конституцiя, скажiмо, проголошу╓ також державнi гарантi╖ на безкоштовну медицину, освiту, але розкажiть про це хворим або батькам студентiв, якi платять чомусь таки зi сво╓╖ кишенi! Вiрно, вiрно - недофiнансованi державою освiту та медицину фiнансують батьки та хворi... От тiльки хто фiнансу╓ недофiнансованi державою суди - чи не бандити? Це один бiк медалi, але останнiми рядками ми майже вiдкрили iнший ╖╖ бiк.
 Зворотний ╓ не менш вiдразливим. Масштабна корупцiя, яка пронизала чи не всi сфери житт╓дiяльностi кра╖ни, розмива╓ пiдвалини духовного здоров’я нацi╖, руйну╓ економiчний добробут кра╖ни, принижу╓ ╖╖ iмiдж на мiжнароднiй аренi, веде врештi до занепаду. Ця корупцiя не оминула й судiв. Замовнi судовi справи, визначенi наперед рiшення, участь судiв, як неодмiнно╖ складово╖ частини злочинно╖ групи, в горезвiсному рейдерствi - ось що таке нашi суди сьогоднi.
 Як би я хотiв, аби все, тут написане, було неправдою i автора можна було зi справедливим обуренням притягти, на пiдставi хоч би то╖ ж статтi 129 Конституцi╖, до законно╖ вiдповiдальностi за неповагу до суду, образу його честi та гiдностi! На жаль, тi, хто втратив честь, гiднiсть, за визначенням не можуть вимагати поваги до себе
i, усвiдомлюючи це, не зд╕ймають зайвого галасу. Та чи влаштову╓ це нас? Чи згоднi ми, громада, й надалi терпiти такi суди, навiть якщо вони й влаштовують владу?
 Заради справедливостi треба зазначити, що, попри справдi вражаючу корупцiю, в судах все ж працюють i суддi, якi з повним правом носять титул «Ваша Честь». Саме ними й трима╓ться сьогоднi система укра╖нського судочинства. Дума╓ться, що ╓ такi люди навiть в прокуратурi. Чи задумувалися ми хоч раз, а як ╖м працю╓ться в тому зачумленому середовищi?
 Сумнi цi роздуми навiянi автору далеко не вiдстороненим спогляданням процесу тяжко╖ недуги, в якiй перманентно перебува╓ система права в Укра╖нi. Майже сiм рокiв тому, 17 липня 2001 року, держава руками сво╖х посадових осiб завдала нищiвного удару по менi та мо╖й сiм’╖. Незаконними дiями працiвникiв податково╖ мiлiцi╖ ╢впаторiйського ОДПI та ╢впаторiйського мiського суду в мене було вилучено та конфiсковано вiтрильно-моторну яхту «МРIЯ-3». Що, який злочин вчинив батько багатодiтно╖ сiм’╖, аби дати право державi так повестися ╕з собою? Вiдповiдь проста: намагався вижити i витягти зi злиднiв сiм’ю.
 Згадаймо гiперiнфляцiю, яка косою пройшлася по наших невеликих прибутках, заощадженнях, перетворивши нас в одночасся на бутафорських мiльйонерiв, згадаймо бандитськi дев’яностi, коли червоно-багрова влада вчорашнiх комунiстiв, забувши розум, честь, совiсть, справедливiсть, урештi (ще один доказ того, що комунiсти завжди мали викривлене уявлення про цi поняття), кинулися дерибанити безпорадну кра╖ну. Кремсаючи на металобрухт «живi» фабрики, заводи, цiлi комбiнати, бойовi кораблi, лiтаки, пускаючи пiд нiж незлiченнi табуни, отари. Чи було ╖м коли опiкуватися якимись грицьками та iванами!
 На вiдмiну вiд державних мужiв, якi в приватизацiйному ражi забули про сво╖ прямi обов’язки, кинувши напризволяще народ, ми не могли вчинити так само зi сво╖ми сiм’ями. Ми мали самi шукати якийсь вихiд, аби вижити.
 Одержуючи за свою роботу вчителя мiзерну платню (згiдно ╕з розрахунковими листами бухгалтерi╖, вона становила: в 1999 р. 92 грн. 87 коп., в 2000 р. 86 грн. 55 коп., в 2001 р. 120 грн. 68 коп.), яка до того ж виплачувалась невчасно - з затримками вiд двох до восьми мiсяцiв (що призвело в 1998 роцi до пiвторамiсячного страйку), я не мав iншо╖ ради, як шукати додаткового i серйозного заробiтку.
 На основi корпусу мотодорi я збудував i лiтом 1996 року спустив на воду вiтрильно-моторну яхту. Саме на нiй я катав вiдпочиваючих. Саме вона стала нашою годувальницею. Саме вона уможливила не лише виживання сiм’╖, а й навчання в унiверситетах старших дiтей. По сутi справи, цей сезонний заробiток став основним, a сплачуючи вiдповiдний податок за катання, я не мав жодних сумнiвiв щодо легiтимностi свого заняття.
 Тим не менш, не беручи до уваги вищевикладеного, влада знищила мiй маленький, створений заради виживання бiзнес. Чи було те розплатою за участь в акцi╖ «Укра╖на без Кучми» в лютому 2001 року, за мо╖ критичнi статтi на адресу влади, що творила новiтнiй геноцид, за виступ зi зверненням до укра╖нського народу з ки╖всько╖ студi╖ Радiо Свобода в тi днi, а чи результатом того, що мо╓ суденце припало до вподоби комусь iз захланних податкiвцiв, для мене принципово╖ рiзницi не ма╓. Результат залиша╓ться незмiнним: посадовi особи держави Укра╖на пiд час виконання сво╖х службових обов’язкiв, неодноразово порушуючи закон, конфiскували мою яхту - основу бiзнесу, створеного для виживання в нелюдських умовах створених урядуванням влади нездар. Таким чином, держава вкотре вiдкинула мою
сiм’ю за межу злиденного iснування.
 Менi не залишалось нiчого iншого, як оскаржувати незаконнiсть дiй влади, яка не лише поцупила мою, захищену Конституцi╓ю, приватну власнiсть, штовхнула мою сiм’ю у злиднi, а й збезчестила, затаврувавши порушником Закону.
 За рiшенням голови Апеляцiйного суду АР Крим пана Тютюнника М. С. незаконну постанову суддi ╢впаторiйського суду Бiлея було скасовано, провадження по справi припинено. Намагання винуватцiв оскаржити рiшення Апеляцiйного суду у Верховному судi Укра╖ни успiху не мало. Бiльше того, в сiчнi 2002 року прокуратурою АР Крим було порушено кримiнальну справу 66540 проти податково╖ мiлiцi╖ ╢впаторiйського ОДПI. ╢впаторiйське УБОЗ, слiдчi кримсько╖ прокуратури знайшли мо╓ суденце. «Продане» пiдставнiй особi, воно являло собою сумне видовище. Було розграбоване та напiвзатоплене. Зрозумiло, що я вiдмовився забирати судно в такому станi. Згiдно ╕з законодавством, я поставив вимогу вiдшкодувати менi його вартiсть. Тим бiльше, що скасування адмiнiстративно╖ справи ╕з закриттям провадження по нiй нада╓ менi як потерпiлому (до речi, в справi 66540 мене офiцiйно визнано потерпiлим) право на вiдшкодування матерiально╖ та морально╖ шкоди. Це гарантовано Конституцi╓ю Укра╖ни (ст. 56) та Законом Укра╖ни «Про порядок вiдшкодування шкоди, завдано╖ громадянину незаконними дiями органiв дiзнання, попереднього слiдства, прокуратури та суду» номер 266/94-ВР. Проте, гарантi╖ гарантiями, а реалi╖ нашого життя - то далеко не той безхмарний свiт, про який мрiяли нашi правники та парламентарi, виписуючи Конституцiю та закони.
 З моменту вилучення судна минуло майже сiм рокiв, точнiше, 2 396 днiв i ночей. Суди, якi ми ла╓мо, до яких ма╓мо безлiч цiлком обгрунтованих претензiй, все ж визнали дi╖ влади в цьому мо╓му випадку незаконними, оформивши сво╖ висновки вiдповiдними рiшеннями, ухваленими iменем Укра╖ни (Хто, скажiть менi, може навести хоч один приклад, коли сов╓тськi суди визнали дi╖ тодiшньо╖ влади незаконними?!). Рiшення набули чинност╕. Згiдно ж з Конституцi╓ю Укра╖ни (cт. 124), судовi рiшення ╓ обов’язковими на територi╖ Укра╖ни. Але, заради спасiння душi, - не питайте мене, чи отримав я вiдшкодування!
 Це важко, точнiше, неможливо пояснити, проте, вiдшкодування, яке я мав би отримати щонайпiзнiше до середини 2002 року, пiсля офiцiйного визнання державою сво╓╖ провини (бо ж саме вона за Конституцi╓ю - ст. ст. 3, 56 - несе вiдповiдальнiсть за дi╖ сво╖х посадових осiб), i досi не видно. Причини? Вони, безсумнiвно, на днi то╖ глибоченно╖ прiрви, яка вiддiля╓ правову державу i державу, яка лишень розводиться про верховенство права, державу, де влада лелi╓ свого платника податкiв i державу, в якiй влада, з байдужiстю iмбецила, тижнями гра╓ться кульками в стiнах вищого законодавчого органу.
 Власне, мова йде про суму вiдшкодування. Мо╖ попереднi вимоги були дуже скромнi - повернути вартiсть не нового судна i виплатити вiдшкодування за завданi моральнi збитки. Проте, влада, тепер вже руками суду продовжу╓ робити все можливе, аби вiдтермiнувати вiдшкодування, якомога зменшити його суму. В хiд йдуть напiвзаконнi та зовсiм незаконнi методи. Спершу, скажiмо, поверта╓ться без розгляду заява про вiдшкодування, потiм використовуються висновки незалежних експертiв Рудакових, якi, не маючи вiдповiдно╖ квалiфiкацi╖ та iгноруючи кримiнальну вiдповiдальнiсть за надання неправдивого висновку, оцiнили 9-метрову яхту в доброму технiчному станi вартiстю надувного човника. Далi суддя, iгноруючи матерiали справи, грубо перекручу╓ змiст мо╖х вимог та заяв, затягнувши розгляд справи на рiк, ухвалю╓ смiховинне вiдшкодування. Внаслiдок судово╖ тяганини настали шкiдливi наслiдки: моя сiм’я знову опинилася в злиднях, бо, не отримавши вiдшкодування, я жодним чином не мiг вiдновити бiзнес. Злиднi призвели до неможливостi оплати за навчання сина, студента другого курсу Харкiвського унiверситету радiоелектронiки. 19 грудня 2002 року його було виключено за несплату. Я не мiг допомогти анi дiтям, анi старенькiй матерi, не можу належно зробити цього навiть нинi. Внаслiдок стресiв та злиденного iснування я втратив здоров’я. Та хiба одне лиш здоров’я? Як вiдомо, людина смертна. Кожному з нас вiдведено лишень граничний вiдрiзок часу, iм’я якому життя, для реалiзацi╖ наших безмежних мрiй, грандiозних планiв... Незаконнi дi╖ влади вирвали сiм рокiв мого активного життя, загальмували реалiзацiю творчих замислiв, сплюндрували житт╓вi плани... Хто, яка влада в силi повернути тепер втраченi роки, можливостi? Якi вiдшкодування компенсують умисне паплюження мого чесного iменi, пiдрив дiлово╖ репутацi╖, дискредитацiю доброго iменi роду? I такi дi╖ влади називаються вiдстоюванням iнтересiв держави, ╖╖ бюджетних коштiв. Насправдi ж таким чином прикриваються, виводяться з-пiд вiдповiдальностi злочинцi - тi самi, якi незаконно вилучали приватну власнiсть громадян, аби продати ╖╖ за безцiнь сво╖м родичам через сво╖ ж пiдставнi товарно-фондовi бiржi, вносячи при тому до державного бюджету, за який вони так вболiвають, або мiзернi крихти, або й взагалi нiчого. Якщо виплатити належну суму вiдшкодування, яка унаслiдок настання шкiдливих наслiдкiв зросла бiльш нiж удесятеро, обов’язково виникне питання, хто ╓ винуватцем.
 Тодi вже сама держава, а не лишень пан Бут, згада╓ про кримiнальну справу № 66540 - добре розпочату, але потiм, без жодних законних пiдстав, шiсть разiв упродовж шести рокiв «слiдства» закривану без доведення до суду. П’ять разiв, за дi╓вого сприяння Комiтету з питань боротьби з органiзованою злочиннiстю i корупцi╓ю Верховно╖ Ради Укра╖ни, очолюваного вельмишановним паном Стретовичем В. М., я змушував прокуратуру поновити безпiдставно припинене досудове слiдство. Це буде зроблено i вшосте, оскiльки я вважаю, що злочинцi мають нести вiдповiдальнiсть перед законом, тим бiльше, такi, якi, будучи державними посадовцями та знайшовши прихисток пiд крилом держави, оббирають та компрометують ╖╖.
 Дивна рiч, коли тi, хто ма╓ наповнювати бюджет, розкрадають його, тi, хто ма╓ наглядати за законнiстю, покривають злочинцiв, а слiпенька Юстицiя здуру прислужу╓ тим вовкулакам. Ось де зло! Як не згадати тут знаменитого промовця: «О tempora, o mores! Senatus haec intellegit, consul videt: hic tamen vivit!/О часи, о звича╖! Cенат те розумi╓, консул бачить: вiн проте живе!» (Cicero, In Catilinam).
 Тож нема╓ нiчого нового пiд зiрками, бо ж i наш парламент достеменно все розумi╓, i Президент те бачить, а корупцiя жива!
 Насправдi, в мене нема iншого вибору, як нема╓ вибору в кожного з нас. Ми ма╓мо здолати корупцiю, поки вона не знищила нас. Ми разом ма╓мо навчити державу шанувати нашi права, пiклуватися про нас, бо не чиновники, не високопосадовцi, а ми, платники податкiв, ╓ ╖╖ основою, ╖╖ альфою i омегою.
 Рiк тому мiй позов до держави Укра╖на було взято до розгляду ╢вропейським Судом з Прав Людини. З одного боку це втiша╓, оскiльки да╓ надiю на об’╓ктивне вирiшення справи в межах розумного строку, з iншого наводить на сумнi роздуми, бо i багата наша земля, i щедра, а обира╓мо собi таку владу, що не лиша╓ться нiчого iншого, як знову - до варягiв на покл╕н...
 Сумно, панове, сумно, що й досi, по чотирьох роках пiсля Майдану, ми так i не застояли сво╓ право - право хазя╖на у власному домi, не вказали владi ╖╖ належне мiсце - шановного, але найманого працiвника. Натомiсть, принижено осмiхаючись, дозволя╓мо ╖й i надалi зневажати нашу гiднiсть, гратися нашими долями, компрометувати державу. Саме через це, через небажання компрометувати власну кра╖ну, я довго зволiкав з поданням до ╢вропейського Суду. Цiлих шiсть рокiв я намагався вiдстояти сво╖ права, гiднiсть, довiривши долю вiтчизнянiй Фемiдi. На жаль, не маю двох життiв, аби й надалi намагатись довести ╖й свою правду. Тим не менш, вiрю й досi, що, навiть за теперiшнього стану правосуддя в Укра╖нi, це можливо. Вiрю, бо з-посеред дутих нiкчем в мантiях все ж трапляються справжнi фахiвцi, суть яких адекватно переда╓ англiйське слово «judge» - «суддя», яке походить вiд «justice», що означа╓ «справедливiсть». Я беззастережно вiрю в нагальну необхiднiсть оновлення укра╖нського суду - очищення цих авгi╓вих ста╓нь, бо час вимага╓ справедливостi.
 Доспiвуючи свого панегiрика, дозволю собi нагадати, що в Преамбулi до Загально╖ декларацi╖ прав людини зовсiм не випадково закцентовано увагу на тому, що права людини необхiдно захищати силою закону, аби ╖й не доводилось вдаватися до повстання супроти тиранi╖ та гноблення. Про що йдеться? Безсумнiвно, про виключну важливiсть судово╖ влади в демократичному суспiльствi, за умови усвiдомлення нею, владою, свого справжнього призначення, бо ж терпiння людське не безмежне...

ВАЛЕНТИН БУТ

с. М╕жводне Чорноморського району в Криму.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 21.03.2008 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5705

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков