Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 07.03.2008 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#10 за 07.03.2008
ЗАОЩАДЖУЙТЕ СИЛИ ДЛЯ ПЕНС╤ЙНОГО В╤КУ...

ОТАК ЖИВЕМО...

Шановна редакц╕╓! Дуже було б добре, якби серед вашого колективу був досв╕дчений юрист, котрий при потреб╕ зм╕г би допомогти нам, малограмотним пенс╕онерам, роз╕братися в пенс╕йн╕й «арифметиц╕». Грамотним людям, можливо, така допомога й н╕ до чого, а от таким с╕ромахам, як я, вона просто необх╕дна. Принаймн╕ для того, аби бути впевненим, що нарахована пенс╕я б╕льш-менш справедлива, в чому я дуже сумн╕ваюсь, бо на те ╓ в╕дпов╕дн╕ причини...
 Тепер трохи про себе. Життя мо╓ склалось так, що почати св╕й трудовий шлях довелося в тринадцятил╕тньому в╕ц╕ в колгосп╕, де пропрацював 11 рок╕в. Решта мого трудового шляху пройшла при в╕йськових частинах. Загальний м╕й трудовий стаж склада╓ понад 46 рок╕в. Коли досяг пенс╕йного в╕ку, то для нарахування пенс╕╖ довелось звернутись за дов╕дкою про зарплату в арх╕в Чорноморського флоту РФ. Тут не можу не сказати про те, що «доброд╕╖» зазначеного закладу поставились до мене «по-братськи», над╕славши таку дов╕дку, що, зважаючи на ╖╖ зм╕ст, одержу╓ш враження, н╕би я б╕льше байдикував, ан╕ж працював. Звертався дв╕ч╕, ╕ дв╕ч╕ п╕дсунули «свиню». Тож на основ╕ цих дов╕док мен╕ ╕ нарахували пенс╕ю, хоч добре розум╕ли, що це не дов╕дки, а глумл╕ння над л╕тньою людиною. Мен╕ ж н╕чого не залишалось, ан╕ж з цим змиритись. Та в╕дчуття г╕рко╖ несправедливост╕ пост╕йно пересл╕дувало мене.
 Зрештою, в липн╕ 2007 року звернувся в той-таки Пенс╕йний фонд за порадою, чи не можна щось зм╕нити на краще. Порадили звернутись за дов╕дкою туди, де починав св╕й трудовий шлях, – в колгосп. Але й тут мене сп╕ткала невдача, оск╕льки той пер╕од, за який видано дов╕дку, густо переплетений з л╕карняними перипет╕ями...
 Справа в т╕м, що саме в перш╕ роки трудового шляху було сутт╓во п╕д╕рване здоров’я. В╕д «щедрих» радянських «на╖дк╕в» перехвор╕в цингою. Тож, коли йшов служити в арм╕ю, то вже тод╕ у мене не вистачало чотирьох зуб╕в. Добре пам’ятаю, коли проходив передслужбову медичну ком╕с╕ю, то поскаржився одному з медик╕в на те, що мене весь час пересл╕ду╓ головний б╕ль. Пам’ятаю також, з якою ╓зу╖тською посм╕шкою цей медик нагадав мен╕ про наявн╕сть в закон╕ в╕дпов╕дно╖ статт╕, котра передбача╓ крим╕нальну в╕дпов╕дальн╕сть за ухилення в╕д служби в арм╕╖. Це, в свою чергу, св╕дчить, що ╕ в медичн╕й сфер╕ ╕снували комуно-б╕льшовицьк╕ ╕нкв╕зитори. Повернувся з арм╕╖ з тим же головним болем, т╕льки ще ╕нтенсивн╕шим, а в рот╕ вже не вистачало восьми зуб╕в. «Збагатився» також на хрон╕чний гастрит ╕ таке ╕нше. Одним словом, довелось задовольнитись допомогою профсп╕лки, котра в значн╕й м╕р╕ оплачувала л╕карнян╕ листи. Тому дов╕дка про зарплату, котру отримав в колгосп╕, не зовс╕м точно в╕добража╓ ╕стину...
 Та як би там не було, але сл╕д визнати, що оплачувала держава тяжкий труд с╕рих трудар╕в, м’яко кажучи, не вельми щедро. Але якби платили хоча б в так╕й м╕р╕ ╕ тод╕, коли я починав працювати, то напевно здоров’я сво╓ я так би не п╕д╕рвав. А оск╕льки довелось працювати протягом чотирьох рок╕в, туго п╕дперезавши латан╕-перелатан╕ штани, за т╕ ганебн╕ трудодн╕ (майже дарма), то й насл╕дки в╕д того маю в╕дпов╕дн╕. Отже, якщо називати реч╕ сво╖ми ╕менами, то це була в╕дверта, нахабна експлуатац╕я людей, в тому числ╕ ╕ п╕дл╕тк╕в. Але якщо запитати у сучасних член╕в комун╕стично╖ парт╕╖, чи згодн╕ вони з такою думкою, вони з нею не погодяться, а будуть переконувати, що п╕д час панування ╖хнього режиму люди в кра╖н╕ були найщаслив╕шими. Мен╕, наприклад, доводилось нав╕ть чути докори в╕д окремих «доброд╕╖в» комун╕стичного ухилу, що, мовляв, тод╕ були важк╕ часи, робочих рук не вистачало, тому тяжко було вс╕м, ╕ влад╕ було не до церемон╕й. Тож чи варто багато скиглити з цього приводу та нар╕кати на несправедлив╕сть? Якоюсь м╕рою я з цим згоден. Д╕йсно, часи були не легк╕, легко майже н╕кому не було. Особливо перес╕чним громадянам, котр╕ належать до категор╕╖ «д╕ти в╕йни». Хоч ╕ тут ма╓ бути диференц╕ац╕я, позаяк не вс╕м «д╕тям в╕йни» довелось стати до важко╖, майже безоплатно╖ прац╕ в 13 – 14-л╕тньому в╕ц╕. Але я належав до останн╕х. А в╕дтак, дотримуючись м╕ркувань морал╕ та здорового глузду, саме ця обставина ╕ мала б бути врахована при нарахуванн╕ пенс╕╖ таким громадянам, враховуючи той факт, що вони ще п╕дл╕тками втратили здоров’я, старанно працюючи на користь р╕дно╖ держави. Вт╕м, про яку тут мораль можна говорити, коли це поняття несум╕сне з поняттями комун╕стичного режиму? Бо якби було навпаки, то й не було б т╕╓╖ злочинно╖ експлуатац╕╖.
 З темою щодо експлуатац╕╖ п╕дл╕тк╕в у минулому я неодноразово звертався в р╕зн╕ ╕нстанц╕╖ ╕ владн╕ ╕нституц╕╖. Але, як ╕ сл╕д було оч╕кувати, це виявилось марною справою. ╢диний, хто в╕дгукнувся, то це головний редактор газети «Нац╕я ╕ держава» Михайло Сидоржевський. Завдяки йому, в ц╕й газет╕ за 22 травня минулого року в рубриц╕ «Читацька пошта» п╕д заголовком «Я був малол╕тн╕м колгоспним рабом» була надрукована моя зам╕тка про експлуатац╕ю п╕дл╕тк╕в комун╕стичним режимом. За це я пану Михайлов╕ щиро ╕ безмежно вдячний. Бо це, так би мовити, хоч щось, шкода т╕льки, що н╕хто так ╕ не в╕дгукнувся. Таке враження, н╕би, кр╕м мене, ошуканих б╕льше нема. Була в мене над╕я на нову, триг╕лкову, суто укра╖нську владу. Гадав, що хоч ця влада зверне на нас увагу. Але, послухавши якось по телебаченню Юл╕ю Володимир╕вну, зрозум╕в, що й нова влада нас «не почула». Адже вона недвозначно сказала, що в╕днин╕ пристойну пенс╕ю буде отримувати той, у кого були велика зарплата та великий трудовий стаж. Щодо стажу, то в╕н, наприклад, у мене н╕би й не малий, а от щодо зарплати, то... чотири роки взагал╕ працював майже задарма, якщо не враховувати безл╕ч болячок, як╕ я придбав за т╕ перш╕ роки сво╓╖ прац╕.
 Якщо повернутись до сл╕в Юл╕╖ Володимир╕вни, то вона фактично висловила стару як св╕т ╕стину: чим ближче до «корита», тим б╕льш╕ статки, в╕дпов╕дно, ╕ нарахування пенс╕╖. А вже с╕ромахам д╕ста╓ться те, що просиплеться кр╕зь пальц╕ «обраних». На жаль, так було, так ╓, так буде в╕чно.
 Ось приклад для роздум╕в. П╕д палючим кримським сонцем працю╓ механ╕затор на трактор╕: спека, задуха, пил. ╤ це кожного дня, в╕д темна до темна, а травень ще й без вих╕дних (це я про минуле), бо «один день л╕та ц╕лий р╕к году╓». А це ╕нший приклад. В затишку сто╖ть л╕музин, з прив╕дкритих дверцят стирчать ноги: «кучер» чека╓ шефа... Якщо пор╕вняти зарплатню першого ╕ другого, то зарплата другого буде вищою, ╕ досить сутт╓во. Коментар╕ тут, як мовиться, зайв╕.
 З ц╕╓ю темою я ще маю нам╕р звернутись безпосередньо до Каб╕нету М╕н╕стр╕в. Якщо ╕ п╕сля цього мене «не почують», то тод╕ залишиться лише пошкодувати, що народився в цьому комуно-б╕льшовицькому бедлам╕.
 Микола БАЗЕЛЮК.
 смт. Октябрське
 Красногвард╕йського району.

 * * *
 P. S. Шановний пане Миколо! Хоч я ╕ не ╓ фах╕вцем-юристом, але далеко не кожен з них зна╓ться на тих тонкощах, завдяки яким форму╓ться сума нашо╖ пенс╕╖. М╕й невеличкий досв╕д св╕дчить, що для нарахування пенс╕╖ не варто використовувати роки, пропрацьован╕ в колгосп╕, а також т╕, коли ми були «м╕льйонерами». Найпродуктивн╕ший для вас пер╕од з 1973 по 1992 р╕к.
 Остання ваша дов╕дка св╕дчить, що перерахування пенс╕╖ провели вам зг╕дно з ╕снуючим законодавством (щоправда, не зрозум╕ло, чи врахована ваша п╕льга як дитини в╕йни).
 Ви могли б розв’язати вс╕ набол╕л╕ питання, звернувшись в Республ╕канський пенс╕йний фонд Укра╖ни в С╕мферопол╕. Телефон – 24-86-03. Працю╓ також його «гаряча л╕н╕я»: 26-03-52. Але сам принцип: добре влаштувався – багато живеш – ма╓ш безб╕дну стар╕сть, звичайно ж, залишився. Ц╕лком под╕ляю ваш╕ настро╖, хоча й розум╕ю, що навряд чи цим додам вам оптим╕зму...
 З повагою,
 Тамара СОЛОВЕЙ,
редактор в╕дд╕лу лист╕в та соц╕альних проблем газети «Кримська св╕тлиця».

СК╤ЛЬКИ КОШТУЮТЬ НАШ╤ СТРАЖДАННЯ?
 Пише вам пост╕йний передплатник «Кримсько╖ св╕тлиц╕». Народився в 1939 роц╕ у сел╕ Лука Золоч╕вського району Льв╕всько╖ област╕. Дитина в╕йни. В 1947 роц╕ енкаведисти заарештували батька, присудили 10 рок╕в табор╕в, а в 1948 роц╕ нас вислали до Сиб╕ру: д╕да, бабцю, маму ╕ трьох брат╕в. Молодшому було п’ять рок╕в, старшому – 12, мен╕ 9 рок╕в. Д╕д ╕ бабця були 1875 року народження, мама – 1917 року. Привезли нас до м. Прокоп’╓вська Кемеровсько╖ област╕. Заселили в конюшню. Всього триста с╕мей. В к╕нському ст╕йл╕ жило по дв╕ с╕м’╖ – одна знизу, друга зверху, на нарах.
 Морози тод╕ досягали 55 градус╕в. Люди хвор╕ли, багато вмирало, панували тиф, жовтуха, за╖дали вош╕. В так╕ морози людей не хоронили, бо не було можливост╕ викопати могилу, земля промерзала до двох метр╕в, ╕ мерц╕в складали на ╜анку, часом до двадцяти труп╕в. Двер╕ надв╕р в╕дкривали, щоб скор╕ше замерзали нов╕ прибульц╕ та щоб не було чути трупного запаху. А вноч╕ приходили голодн╕ пси ╕ обгризали заморожених.
 Першою померла у нас бабця, пот╕м захвор╕в старший брат, д╕агноз – тиф. Слава Богу, брат одужав, та за братом захвор╕ла мама в╕д тяжко╖ нелюдсько╖ роботи, а робила мама в╕дкатником, катала вагонетки з вуг╕ллям. Вагонетки частенько сходили з рейок, а вага то╖ вагонетки за 500 к╕лограм╕в. В╕д тако╖ прац╕ мама захвор╕ла, заробила другу групу ╕нвал╕дност╕ до к╕нця життя. З Прокоп’╓вська в 1949 роц╕ нас перевезли до м╕ста Лен╕нськ-Кузнецький, а в 1950 р. до села в радгосп ╕м. Чкалова Лен╕нськ-Кузнецького р-ну Кемеровсько╖ област╕. Не хочу описувати страх╕ття тих умов життя. Конюшня, бараки, кузня, землянки, холод, голод.
 Зате тепер люди, котр╕ пронесли св╕й хрест без вини звинувачен╕ й реаб╕л╕тован╕, мають надбавку до пенс╕╖ аж 4 грн. 80 коп. То ╓ 30% в╕д м╕н╕мально╖ пенс╕╖ 162 грн. на час прийняття закону. Скаж╕ть, будь ласка, то пом╕ч чи насм╕шка?
 Прочитав я, що ви хочете в╕дкрити розд╕л юридично╖ консультац╕╖, в╕н так потр╕бен, особливо в наш час. Юристи так╕ дорог╕!
 Володимир ПАВЛЮКЕВИЧ.
с. Л╕сне Судацького району.

ТИМ ЧАСОМ...

 ╤ ВСЕ ЦЕ - ЗА ЗАРПЛАТУ?..
 Дочка екс-президента Укра╖ни Леон╕да Кучми Олена Франчук купила особняк у Лондон╕, встановивши цим новий рекорд ц╕ни за нерухом╕сть у Британ╕╖. П’ятиповерховий особняк у Кен╕нгстон╕ проданий за 80 млн. фунт╕в стерл╕нг╕в, пов╕домля╓ УКР╤НФОРМ ╕з посиланням на газету The Evening Standard.
 В даний час в╕ктор╕анська в╕лла ще не готова до заселення. Протягом останн╕х 18 м╕сяц╕в там в╕дбува╓ться ремонт, який, як оч╕ку╓ться, завершиться у кв╕тн╕. Буд╕вельники монтують п╕дземний басейн, сауну ╕ к╕нотеатр. Ран╕ше рекорд ц╕ни належав сталеливарному магнату Лакшм╕ М╕тталу, який купив особняк у Кен╕нгстон╕ за 67 млн. фунт╕в стерл╕нг╕в.
Олена Франчук разом з чолов╕ком м╕льярдером В╕ктором П╕нчуком активно займа╓ться ╕ благод╕йною д╕яльн╕стю. У 2003 р. був створений Фонд Олени Франчук «АнтиСН╤Д», який останн╕м часом пров╕в к╕лька масштабних акц╕й. Наприклад, 20 лютого 2008 року в Ки╓в╕ був представлений сп╕льний проект ╕з СН╤Д-фондом Елтона Джона - «Пол╕пшення життя В╤Л-позитивних д╕тей та ╖хн╕х с╕мей».

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 07.03.2008 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5645

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков