Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...


В ╤РПЕН╤ ПРЕЗЕНТОВАНО ВИСТАВКУ ХУДОЖНИКА ╤З ХАРКОВА
Його роботи знаходяться в приватних колекц╕ях ╕ музеях Укра╖ни, Н╕меччини, США…


ТЕОДУЛ-В╤ТРОДУВ
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 15.02.2008 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#7 за 15.02.2008
ОЛЕНА ЗЕЛЕНЧУК: „Я ХОЧУ П╤ЗНАТИ КРА╥НУ МИСТЕЦТВА!”

Нещодавно на факультет╕ укра╖нсько╖ ф╕лолог╕╖ та укра╖нознавства ТНУ ╕мен╕ В. ╤. Вернадського в╕дбулася виставка роб╕т студентки ╤V курсу заочного в╕дд╕лення Олени ЗЕЛЕНЧУК. Роботи зайняли ц╕лу шафу, ╕ то, виявля╓ться, пан╕ Олена принесла не вс╕ сво╖ картини, бо як справжн╕й митець не любить тримати ╖х у себе та дару╓ друзям, тобто ма╓ добре серце та щедр╕ руки. А ще – надзвичайну працьовит╕сть та невтомне бажання п╕знавати красу. Так уже заведено, що справжн╕ художники не люблять розпов╕дати про себе, вважаючи, що слова – зайва р╕ч, якщо можна дивитися на витвори мистецтва. Але якщо вже творц╕ д╕ляться сво╖ми мр╕ями та спогадами, то можна дов╕ряти словам абсолютно – це акс╕ома, – бо сказан╕ вони в╕д щирого серця. Наша розмова з вишивальницею показала це.

ОЛЕНА ЗЕЛЕНЧУК: „Я ХОЧУ П╤ЗНАТИ КРА╥НУ МИСТЕЦТВА!”
 - Олено Павл╕вно, Ваш╕ роботи дос╕ згадуються вс╕ма в╕дв╕дувачами як жива фантаз╕я. В один день не можна навчитися тако╖ майстерност╕, тож у якому в╕ц╕ Ви почали вишивати?
 - Профес╕йно я почала вишивати в 2001 р., коли мен╕ було 30 рок╕в. А взагал╕ вишивала завжди: у дитинств╕, у школ╕… Сид╕ла б╕ля бабус╕ Люби та вишивала, дивлячись на ╖╖ роботу. А вчила мене сус╕дка.
 - Чи вишива╓ ще хтось у родин╕?
 - Так, мати та ╖╖ мама – тобто моя бабуся. За маминою л╕н╕╓ю наш р╕д ╕з Молдови, я проводила дитинство в бабусиному сел╕, хоча взагал╕ я м╕ська людина, народилася в С╕мферопол╕ й можу вважатися кор╕нною кримчанкою.
 - Чи ма╓те Ви сум╕жн╕ з вишиванням захоплення, скаж╕мо, малювання чи плет╕ння?
 - Так, адже я не можу сид╕ти на м╕сц╕, мен╕ потр╕бно весь час щось робити! Я плету гачком, шпицями, люблю техн╕ку макраме, взагал╕ пробую себе в усьому.
 - Як╕ у Вас були виставки, кр╕м ц╕╓╖?
 - Це моя перша виставка. Мене вмовив Юр╕й Федорович Прад╕д! Я показала йому невеличку ╕кону – вишитого хрестиком ╤суса, – ╕ наш декан загор╕вся бажанням зробити мою виставку, тож я принесла сво╖ роботи.
 - Чи ц╕кавилися Ви ╕стор╕╓ю укра╖нсько╖ вишивки?
 - Аякже, багато читала з цього приводу, у мене ╓ альбоми про техн╕ку та семантику вишивання. На ╤╤ курс╕ я писала у Валентини Васил╕вни Власенко курсову роботу „Семантика укра╖нсько╖ вишивки”, а обсяг вийшов як у дипломно╖ роботи! Ц╕кавилася б╕ограф╕ями багатьох видатних вишивальниць, як-от В╕ри Ро╖к, але не збираюсь коп╕ювати ╖хню манеру. Не треба повторюватися й думати, що треба зробити соб╕ таку ж саму роботу, я люблю братися за все й шукати сво╓.
 - Як╕, на Вашу думку, прийоми та орнаменти найтипов╕ш╕?
 - У кожному рег╕он╕ вишивають по-р╕зному, ╕ кожен ма╓ улюблену техн╕ку, як-от мережки, гладь, хрестик… Геометричн╕, рослинн╕, тваринн╕ орнаменти в кожному рег╕он╕ сво╖, ╕ жоден не повторю╓ ╕нший. Як я вже казала, мо╓ кор╕ння з Молдови, так там част╕ше вишивають виноград, листя, маки, ╕ все таке яскраве, веселе, як живе!
 - А як╕ кольори там б╕льше люблять? От у нашому Музе╖ укра╖нсько╖ вишивки ╓ кримськотатарський рушник, вишитий в депортац╕╖ – Узбекистан╕. Там вишитий син╕й к╕нь, ╕ вс╕ вражен╕! Адже ми зна╓мо, що син╕х коней не бува╓.
 - (См╕╓ться). Звичайно, не бува╓! А кольори молдавських орнамент╕в схож╕ на укра╖нськ╕: зелений, чорний, жовтий, червоний – наприклад, виноград вишивають червоним.
 - А з укра╖нських орнамент╕в як╕ Вам подобаються найб╕льше?
 - Я люблю вишивки зах╕дного рег╕ону – ╤вано-Франк╕всько╖ област╕. Кольори, як╕ використовуються там, сонячн╕: помаранчевий, жовтий – аж горять! – ╕, звичайно, чорний. Взагал╕ для укра╖нсько╖ вишивки типов╕ червоний, б╕лий ╕ чорний кольори, а ще зелений. З тваринних орнамент╕в мен╕ подобаються полтавськ╕: химерн╕ птиц╕ з чолов╕чими обличчями, це ще стародавня, язичницька традиц╕я, ╕ полтавц╕ ╖╖ дос╕ дотримуються.
 - А чи вишивають там казкових птах╕в – скаж╕мо, жар-птиць? Чи полюбляють якихось екзотичних – наприклад, павич╕в на вес╕льних рушниках? Наприклад, на Льв╕вщин╕ часто вишивають павич╕в ╕з кв╕тковими кошиками – „На щастя, на долю”.
 - Н╕, на Полтавщин╕ я такого не пом╕тила, птах╕в там б╕льше стил╕зують узагальнено.
 - Яка техн╕ка вишивання Вам найближча? Чому?
 - Я вишиваю р╕зними способами, хочу спробувати себе в усьому. Гладь – це б╕льше кроп╕тка робота, для не╖ треба часу та терп╕ння, а хрестиком – механ╕чна, не така важка. А от якщо вишити птах╕в шовком на оксамит╕, вони виходять як жив╕! Ще я вишиваю ╕кони б╕сером (обличчя гладдю), цих роб╕т не було на виставц╕, бо я ╖х роздарила. Мен╕ дуже подоба╓ться ця техн╕ка, але, на жаль, у крамницях нема╓ потр╕бного мен╕ чеського б╕серу. Та й наб╕р кольорових ниток для вишивки гладдю обмежений, мен╕ пропонують чорн╕ та б╕л╕ нитки, але ж цього замало! (См╕╓ться).
 - Ск╕льки часу Ви витрача╓те на вишивку одн╕╓╖ роботи?
 - Це залежить в╕д того, що ╕ як вишивати, а ще треба враховувати розм╕р. Гладдю вишиваю довше, там не можна сл╕по коп╕ювати готовий вз╕рець, як для хрестика, тому на вишивання ╕кони в мене йде три-чотири м╕сяц╕.
 - Я бачу, що Ви берете як нац╕онально-рел╕г╕йн╕ сюжети – дос╕ пам’ятаю прекрасну ╕кону св. Миколая Чудотворця, - так ╕ св╕тов╕: Неферт╕т╕, Тутанхамона… Яку л╕н╕ю Ви дал╕ продовжуватиме й чому?
 - На м╕й погляд, усе потр╕бно, я не хочу обмежуватися чимось одним – т╕льки св╕товою або виключно укра╖нською тематикою. Мен╕ все подоба╓ться. Часто вишиваю хрестиком тварин, особливо з родини котячих (см╕╓ться) – на виставц╕ був м╕й леопард. Вишиваю й птах╕в (ц╕ роботи я не принесла, бо вони завелик╕), особливо екзотичних: папуг, кол╕бр╕… Мен╕ вони подобаються тим, що яскрав╕. А от укра╖нських птах╕в не пробувала вишивати. Вишиваю й пейзаж╕: на виставц╕ була моя робота „Байкал”. На скел╕ росте Дерево мужност╕, як його називають, бо воно живе в камен╕ без жодного ╜рунту вже 150 рок╕в, ╕ бур╕ його не ламають! Туристам часто показують це дерево. Я зробила цей пейзаж ╕з фотограф╕╖, яка була в альбом╕, присвяченому Байкалу.
 - Продовжте фразу: „Вишивання – це…”.
 - Це м╕й в╕дпочинок! П╕д час вишивання я все забуваю та заспокоююсь, одразу йдуть геть поган╕ думки й утома, до того ж, я не можу сид╕ти з порожн╕ми руками.
 - Що для Вас мистецтво?
 - Мистецтво – це незв╕дана кра╖на, яку я так хочу п╕знати! У мене обмаль часу, але я хапаюся за все, щоб наблизитися до розум╕ння краси.
 - Дуже вдячна Вам, Олено Павл╕вно, за прец╕каве ╕нтерв’ю, бажаю Вам нових творчих здобутк╕в, м╕цного здоров’я, поб╕льше в╕льного часу та нових крок╕в до Його Величност╕ Мистецтва!
Розмовляла Ольга СМОЛЬНИЦЬКА.
Фото Олекс╕я Носаненка.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 15.02.2008 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5587

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков