Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 15.02.2008 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#7 за 15.02.2008
СЯГАЮЧИ ДУХОВНИХ ГЛИБИН

Л╤ТЕРАТУРА

ПО СТОР╤НКАХ АЛЬМАНАХУ "В╤ТРЯК" № 4 - 2007
"В╕тряк"... На перший погляд трохи дивним вида╓ться нам нин╕, у часи електрон╕ки та суц╕льно╖ автоматизац╕╖, таке арха╖чне слово. В╕тряк - це в╕тряний млин, дерев’яна споруда з великими хрест-навхрест дерев’яними лопастями-крилами, як╕, загр╕баючи потоки в╕тру, обертаються, рухають камен╕-жорна, що розмелюють зерно на борошно... В давноминул╕ часи, ╖х, в╕тряки, ставили десь на крутих пагорбах за селом ╕ вони слугували людям. Пам’ята╓те Шевченков╕ рядки: "Ставок, гребелька, ╕ в╕тряк з-за гаю крилами маха╓...". А чи в Шияна: "Самотньо застиг на горб╕ в╕тряк..." А ск╕лькох людей збирали до себе в╕тряки, котр╕ приносили ╕ привозили зб╕жжя на мливо, ск╕льки розмов, балачок, ск╕льки ц╕кавих ╕стор╕й пов’язано ╕ нав╕яно в╕тряками... Але це вже, як кажуть, ╕нша тема. Отже, до дещо з минулого, до нашо╖ далеко╖ ╕ водночас близько╖ пам’ят╕ схиля╓ нас назва "В╕тряк", нав╕ва╓ болюч╕ спогади за тим, що було, за тими, хто ходив до нас по ц╕й, наш╕й, земл╕, творив ╕стор╕ю, був сам нев╕д’╓мною частинкою того минулого, яке звемо нашою ╕стор╕╓ю, нашим минулим. Певно тому, а може, й з ╕нших м╕ркувань ╕ трактувань, взяли саме цю назву "В╕тряк" творц╕ л╕тературно-кра╓знавчого альманаху Талала╖вщини ╕з Черн╕г╕вського земляцтва в м. Ки╓в╕ (Прилуцький осередок).
Перед нами уже четвертий номер цього видання. Його редактор-упорядник, тобто творчий прац╕вник, що готу╓ до друку це видання ╕, завважте, виключно на громадських засадах - ╤ван Михайлович Заб╕яка.
Талала╖вщина - один з район╕в Черн╕г╕всько╖ област╕ - здавна була багата талантами: л╕тературними, мистецькими, п╕сенними... "Талала╖вщина - багатий край не лише на корисн╕ копалини. Простота й складн╕сть поляга╓ т╕льки в тому, що ╖х треба шукати: невпинно й повсякчас, як настирн╕ нафтошукач╕, що досягають косм╕чних глибин, щоб видобути зв╕дти те, що тисячами й м╕льйонами рок╕в збер╕галося там. ╥хня активн╕сть ╕ настирн╕сть диву╓. Усп╕хи також. Т╕льки р╕зниця м╕ж ними й духовношукачами досить сутт╓ва. Перш╕, зб╕днюючи надра, збагачують невелике оточення сусп╕льства, позбавляючи вс╕х ╕нших майбутнього. Друг╕, - чим глибше сягають духовних глибин, тим б╕льше збагачують все сусп╕льство, не завдаючи йому н╕ найменших втрат, роблять прозор╕ш╕ перспективи майбутнього", - пише про творче кредо "В╕тряка" в передньому слов╕ до видання автор-упорядник номера ╤ван Заб╕яка. ╤з цих сл╕в видавця виплива╓, що альманах "В╕тряк" - це шукач невичерпних скарб╕в духовност╕ р╕дного краю. ╤ тим р╕дним кра╓м ╓ Талала╖вщина, яка дала Укра╖н╕ ╕ св╕тов╕ багато в╕домих ╕мен, людей, котр╕ сво╓ю ╕нтелектуальною працею прославили ╖╖, Талала╖вщину, високо п╕днесли ╖╖ з-пом╕ж ╕нших кра╖в нашо╖ В╕тчизни. Пам’ята╓те, класичний висл╕в про те, що таланти народжуються в пров╕нц╕╖...
Четверте число альманаху "В╕тряк" присвячене пам’ят╕ в╕домих людей - вих╕дцям з Талала╖вщини, тим под╕ям, що в╕дбулися протягом певного часу. Одна з найостанн╕ших, на жаль, сумна под╕я: у кв╕тн╕ 2007 року п╕шов ╕з життя Григор╕й Петрович Вишневий - поет ╕ публ╕цист, перекладач з к╕лькох мов, один з найактивн╕ших член╕в Л╕тературно-мистецького клубу ╕м. Василя Симоненка в Мельбурн╕ (Австрал╕я), уродженець села Займище Талала╖вського району.
П╕д час Друго╖ св╕тово╖ в╕йни, будучи солдатом Червоно╖ Арм╕╖, в╕н потрапив до н╕мецького полону б╕ля Смоленська. Працював на шахтах в Рурськ╕й област╕. Знання н╕мецько╖ мови (в 1940 р. зак╕нчив учительський ╕нститут в Ки╓в╕) допомогло вижити в полон╕ аж до зв╕льнення, коли прийшли американц╕. Додому, ╕з зрозум╕лих причин, не повернувся, хоча душа лет╕ла в Укра╖ну. Доля закинула аж в далеку Австрал╕ю. Майже п╕встол╕ття в╕н присвятив прац╕ на осв╕тянськ╕й нив╕, пропагуючи укра╖нське художн╓ слово усно ╕ сво╖м талановитим пером л╕тератора. Г. П. Вишневий - автор шк╕льних п╕дручник╕в та багатьох ╕сторико-л╕тературних статей, переклад╕в ╕ в╕рш╕в, опубл╕кованих в укра╖нськ╕й пер╕одиц╕ Канади, США та Австрал╕╖.
В 1991 р. ки╖вський журнал "Укра╖на" опубл╕кував поему Г. Вишневого "Мазепа". У 1992 р. побачила св╕т перша зб╕рка в╕рш╕в "Моя любов порання й вечорова" в одному з видавництв Дн╕пропетровська. Друга зб╕рка "З далекого краю" (Австрал╕я, 1995) охопила весь творчий доробок поета ╕ перекладача Г. Вишневого. До ц╕╓╖ книжки ув╕йшли поема "Мазепа", "Лубенська поема", блискуча поез╕я "В╕дгом╕н в╕к╕в", в╕ршоване опов╕дання "Займище", а також переклади з Гете, М╕цкевича, Пушк╕на (зокрема, ориг╕нальний переклад "Полтави" з в╕дпов╕дним коментарем) та ╕нш╕.
У сво╖х поетичних творах Г. Вишневий висловлю╓ свою син╕вську любов до Укра╖ни та в╕ру в ╖╖ щасливе майбутн╓: ось як в╕н зустр╕в в Австрал╕╖ зв╕стку про проголошення Незалежност╕ Укра╖ни:
Я опустився на кол╕на,
До неба руки зв╕в, моливсь,
Мен╕ ввижалась, посм╕халась
в╕льна Укра╖на...  
Мене в╕тала, мов питала:
"Чому ти, сину,
так далеко заблудивсь?"
Про сво╖ зустр╕ч╕ та листування з Г. П. Вишневим на стор╕нках альманаху д╕литься його земляк, шк╕льний товариш Григор╕й Сидоренко: "Лист╕в Г. П. Вишневого оч╕кували ми з мо╓ю дружиною як весняного сонечка. Вони прил╕тали на журавлиних крилах з далеко╖ Австрал╕╖, приносили нам в╕сточки радостей ╕з життя Г. Вишневого, його тугу за Укра╖ною, переживання за долю Укра╖ни, за р╕дним кра╓м, селом дитинства Займищем, за школою, сестричками, друзями, за першим коханням...Наш╕ сп╕лкування, - згаду╓
Г. Сидоренко, - тривали з 1994 по 2007 р., аж до 16 кв╕тня 2007 року, коли п╕сля тяжко╖ хвороби
Г. П. Вишневий назавжди п╕шов в╕д нас за межу в╕чност╕".
Тут же, в альманаху, видрукувано й "Автоб╕ограф╕ю" Г. Вишневого, написану ним 20 серпня 1996 р. в Австрал╕╖, рекомендац╕╖ про прийом до Сп╕лки письменник╕в Укра╖ни, котр╕ давали йому Дмитро Нитченко та Петро Ротач, есе В╕ри Злепко "В Укра╖ну линуть журавл╕..."
Ще одна неперес╕чна постать, як╕й присвячено матер╕али альманаху, - це уродженець Талала╖вського краю Петро Петрович Ротач, котрий 13 червня 2007 р. на 83-му роц╕ життя в╕д╕йшов за межу в╕чност╕.
Полтавець Петро Ротач в╕домий як письменник, шевченкознавець, ╕сторик л╕тератури ╕ культуролог. В╕н усп╕шно працював ╕ на нив╕ кра╓знавства. Був удосто╓ний прем╕╖ фонду Т. Г. Шевченка, Полтавсько╖ обласно╖ прем╕╖ Панаса Мирного, був д╕йсним членом наукового товариства ╕м. Т. Шевченка у Львов╕, одним ╕з засновник╕в Полтавсько╖ "Просв╕ти".
У творчому доробку П. Ротача - б╕бл╕ограф╕чний словник "Л╕тературна Полтавщина", видрукуваний в 1965 - 1971 рр. в журнал╕ "Арх╕ви Укра╖ни", поетична зб╕рка "Висок╕ мисл╕ - не випадков╕", зб╕рка кра╓знавчих етюд╕в "Св╕тло р╕дно╖ хати" та книжка "Листочки з дерева духу", присвячена л╕тературно-мистецьк╕й минувшин╕ Талала╖вщини; книги "╤ван Котляревський у листуванн╕", "Мить ╕ в╕чн╕сть", "Розв╕ян╕ по чужин╕: полтавц╕ на ем╕грац╕╖", "Шевченк╕ана Полтавщини", цикл книгознавчих нарис╕в "Роменський б╕бл╕оф╕л", "Грудочка любимо╖ земл╕" (про Василя Симоненка) та багатьох ╕нших.
Переоц╕нити внесок Петра Ротача в укра╖нську духовн╕сть важко. Його працездатност╕ можна лише позаздрити. За сво╓ життя в╕н встиг п╕дготувати близько трьох тисяч публ╕кац╕й. В альманаху вм╕щено "Автоб╕ограф╕ю", написану власноруч П. П. Ротачем, передн╓ слово до книги "Ротач П. П. Б╕об╕бл╕ограф╕чний покажчик". (К., 2007 - 243 стор.) академ╕ка НАН Укра╖ни, Героя Укра╖ни Петра Тронька; нарис про творчу д╕яльн╕сть П. Ротача "Епохи не вибирають. Невже?" Серг╕я Б╕локоня, лауреата Нац╕онально╖ прем╕╖ Укра╖ни ╕м.
Т. Шевченка, доктора ╕сторичних наук, головного наукового сп╕вроб╕тника ╤нституту ╕стор╕╖ Укра╖ни НАН Укра╖ни; спогади земляка-журнал╕ста Леон╕да Остроушка "В╕д Удаю до Орел╕". Подано також висловлювання в╕домих письменник╕в про творч╕сть П. Ротача.
Окремий розд╕л четвертого числа альманаху "В╕тряк" присвячено ╕ нашому славетному земляков╕ з Криму Олександру ╤вановичу Губарю, 85 рок╕в в╕д дня народження якого виповнилося у вересн╕ 2007 р. ╕ чотири роки, як його не стало пом╕ж нас. О. ╤. Губар - уродженець с. Ярош╕вки Талала╖вського району. Переживши голод ╕ холод 1933 року, лихол╕ття Друго╖ св╕тово╖ в╕йни, в╕н досяг високих вершин в науц╕, став одним з найв╕дом╕ших укра╖нських л╕тературознавц╕в - сумл╕нним досл╕дником творчост╕ фундатора ново╖ укра╖нсько╖ л╕тератури двадцятого стол╕ття Павла Тичини та багатьох глибоко анал╕тичних статей про творч╕сть класик╕в укра╖нсько╖ л╕тератури, професором Тавр╕йського нац╕онального ун╕верситету, членом Сп╕лки письменник╕в Укра╖ни, автором книг про творч╕сть сучасних укра╖нських письменник╕в Криму "Чорноморська хвиля", "Сучасн╕ укра╖нськ╕ письменники Криму", "Земле моя кримська", "Агатангел Кримський" та ╕нших. Чимало творчих сил в╕ддав
О. ╤. Губар досл╕дженню л╕тературних зв’язк╕в укра╖нсько╖ ╕ кримськотатарсько╖ л╕тератур, виховав не одне покол╕ння укра╖нських студент╕в-ф╕лолог╕в...
В альманаху вм╕щено розлогу статтю "Л╕тературознавч╕ обр╕╖ Олександра Губаря" колишнього студента, вихованця О. ╤. Губаря, а нин╕ професора Черн╕вецького ун╕верситету Богдана Мельничука; статтю "А я й не знав, що ви такий" (до 85-р╕ччя в╕д дня народження), яка публ╕кувалась в "Кримськ╕й св╕тлиц╕" (автор - Д. Кононенко); статтю "Юв╕лей педагога ╕ вченого" доктора ф╕лолог╕чних наук, професора, зав╕дувача кафедри теор╕╖ та ╕стор╕╖ укра╖нсько╖ л╕тератури Тавр╕йського нац╕онального ун╕верситету В╕ктора Гуменюка; ╕нтерв’ю О. Зор╕но╖ з О. Губарем та його дружиною Май╓ю Олександр╕вною "В╕д серця до серця", опубл╕ковану ще за життя О. ╤. Губаря в газет╕ "Крымские известия".
Дуже добре, що альманах не лише збер╕га╓ пам’ять про визначних земляк╕в-талала╖вц╕в, а й шану╓ тих, хто сьогодн╕ примножу╓ цю славу - славу р╕дного краю, а, отже, й славу нашо╖ Укра╖ни, в╕дшуку╓ ╕ пропагу╓ нов╕ таланти. Бо ск╕льки ж ╖х у наш╕й глибинц╕, ск╕лькох ми не зна╓мо, а сл╕д би знати!
Календарний 2007 р╕к завершила винятково культурна под╕я на Талала╖вщин╕: в одн╕╓╖ з найкращих журнал╕ст╕в м╕сцево╖ газети "Трибуна хл╕бороба", в поетеси, майстрин╕ малих прозових жанр╕в Олександри Гостро╖ також юв╕лейна дата. ╥╖ творч╕сть - це також окраса Талала╖вщини. "В╕тряк", щиро в╕таючи землячку з юв╕ле╓м, знайомить читач╕в з творчим ужинком Олександри Гостро╖. Чимало сво╖х стор╕нок в╕н надав для в╕рш╕в та новел письменниц╕, в яко╖, на жаль, ще й дос╕ нема╓ сво╓╖ власно╖ книги. В╕рш╕ поетеси - щир╕, спов╕дальн╕, поетичн╕, хвилююч╕, л╕ричн╕, як ось цей:

Зоря в долон╕? Не пече?
О н╕! Так холодно нестримно...
Куди ж бо то вона тече
Твоя р╕ка отак неспинно?
А як захоче хто спинить,
А чи утомиться в дороз╕?
...Я буду все-таки любить
Ос╕нн╕м листям на пороз╕!
Або ось ц╕:
Хочу бути просто ж╕нкою:
╤ веселою, й вродливою...  
Бо ще весни - весни зливою,
Бо ще осен╕ - стор╕нкою.
Бо зима ще забарилася
У душ╕ шукати пристан╕,
Бо ще л╕течка - на в╕дстан╕,
Бо ╕ щастя - т╕льки снилося...
* * *
В’януть кв╕ти тво╖
на мо╓му в╕кн╕...
Нащо вкрав ╖х для мене у осен╕?
Вже не пахнуть вони н╕ тоб╕,
н╕ мен╕,
Та ще рвуться до неба
просин╕...
╤ ц╕лують мене,
╕ шепочуть мен╕
Все про сонце, про дощ,
про небо.
А так╕ невесел╕, так╕ сумн╕...
Т╕льки ╕нших мен╕ й не треба.
Хай постоять оц╕
на мо╓му в╕кн╕:
╤ червон╕, ╕ жовт╕, ╕ б╕л╕...
Не пиши, не кажи б╕льше
н╕чого мен╕,
Не тривож пелюстки
поруд╕л╕.
* * *
Переживу - не вмру, не он╕м╕ю,
Б╕д╕ лукав╕й не продам я душу.
Усе сво╓ я вистраждати мушу,
Доки згорю, а може, ╕ з╕тл╕ю.

Гадаю, що така л╕рика могла б стати окрасою книги, яку вкрай необх╕дно допомогти видати поетес╕ землякам з Черн╕г╕вського земляцтва. Запам’ятовуються ╕ беруть за душу й новели Олександри Гостро╖, сюжети яких вихоплен╕ з життя. Отож, ще одним письменницьким талантом збагатилася Талала╖вщина! ╤ про нього, про цей талант, ми д╕зналися завдячуючи "В╕тряку"!
Про те, що на Талала╖вщин╕, окр╕м л╕тературних, ╓ й самобутн╕ сп╕воч╕ таланти, засв╕дчу╓ стаття Влада Мудрого про народний самод╕яльний ансамбль укра╖нсько╖ п╕сн╕ та музики "Олава" (за назвою р╕чки, яка прот╕ка╓ через Талала╖вку) Талала╖вського районного Будинку культури Черн╕г╕всько╖ област╕.
Схвально, що альманах, започаткувавши нову рубрику "На допомогу вчителю", видрукував статтю л╕тературознавця В╕тал╕я Святовця "Особливост╕ стилю роману "Тигролови" ╤вана Багряного", котра стане в добр╕й пригод╕ не лише для вчител╕в Талала╖вщини, а й багатьох ╕нших, тим, кому пощастить зустр╕ти ╕ прочитати альманах "В╕тряк". Ц╕кав╕ й насичен╕ гарними матер╕алами рубрики "Наш╕ земляки" та "У розвиток теми".
Добру справу робить ╤ван Михайлович Заб╕яка, який за п╕дтримки сво╖х земляк╕в з Прилуцького осередку в м. Ки╓в╕ та, зокрема, за сприяння кер╕вника цього осередку Павла Олександровича Кривоноса започаткував ╕ вида╓ цей чудовий л╕тературно-кра╓знавчий альманах Талала╖вщини "В╕тряк", чотири випуски якого вже побачили св╕т. От би в кожному район╕ наших областей були так╕ справжн╕ сподвижники справжн╕х духовних справ у наш, на жаль, якийсь бездуховно-закап╕тал╕зований час. Хай же родиться-врожа╖ться на гарних автор╕в "В╕тряку", нехай мелеться чисте борошно нашо╖ духовност╕!
Данило КОНОНЕНКО,
редактор в╕дд╕лу л╕тератури "Кримсько╖ св╕тлиц╕".

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 15.02.2008 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5586

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков